– Prawdziwy hit to sukieneczka w kontry, ozdobiona trzema błyszczącymi paskami z kokardką. Szyjemy je z krótkim rękawem, 3/4 i długimi. Bardzo się rodzicom podoba. Zamawiają je całe klasy, bo pomysł, żeby dzieci idące do Pierwszej Komunii Św. były ubrane jednakowo jest bardzo popularny – mówi Jolanta Jabłońska z lubelskiego salonu Bella Moda.
Co ciekawe są parafie, które latami nie zmieniają wzoru ubrań. Tak jest na przykład z lubelskim kościołem garnizonowym, w którym od 10 lat obowiązuje ten sam wzór skromnej sukienki z kokardą z tyłu.
Miary robi się w listopadzie i październiku. Białe sukienki i bolerka z polaru zaczyna się tu szyć już w grudniu. Pierwsi rodzice odbierają je w lutym.
Komunia 2013: Stroje: Bordowy akcent hitem sezonu
– Od tego białego już wzrok się męczy. Tylko spodnie dla chłopców są ciemne, a tak wszystko inne białe i białe – uśmiecha się pani Jolanta, która w czasie rozmowy cały czas albo odbiera telefony od klientów albo spina kawałek bordowej lekkiej tkaniny na pasku białej. Ten bordowy akcent to najnowsza nowość. Podkreśli talię białej sukienki z obszernym tiulowym dołem. Na tym tiulu będą się jeszcze pięły bordowe kwiatki.
– Dodawałyśmy już do komunijnych sukienek różowe akcenty albo w ogóle szyły sukieneczki w odcieniu ecru, ale taki model to coś nowego. Rodzice przyszli z projektem sukienki, którą dziewczynka miała założyć na przyjęcie, żeby nie siedziała przy stole w tej z kościoła. Uszyłyśmy. Gotowa wisiała na wieszaku i bardzo się spodobała innym rodzicom. Uszyłyśmy drugą. I jedna dziewczynka będzie w takiej na przyjęciu a druga włoży do kościoła na mszę – opowiada właścicielka firmy, która od ośmiu już lat ubiera dzieci idące do Pierwszej Komunii.
W salonach i pracowniach krawieckich teraz czas przymiarek, ustalanie długości sukienek i odbieranie już gotowych strojów.
Paweł, który będzie miał komunię 26 maja w kościele św. Józefa w Lublinie przyszedł z tatą po strój liturgiczny. Fachowo nazywa się ten zestaw: komżą z zakładkami i nakładaną pelerynką ze stójką - zapinaną na guzik. Całość zdobiona jest błyszczącym sutażem. Strój jest tak uszyty, że pod spód wystarczy włożyć biały podkoszulek, zamiast koszuli z krawatem. A po zdjęciu pelerynki może służyć za strój ministranta. Do tego Paweł założy ciemne spodnie i półbuty. Osłodą tego wydarzenia będzie rower i konsola.
Wszyscy koledzy Pawła będą ubrani tak samo.
Podobnie jak koleżanki Moniki, która idzie do komunii 12 maja w kościele przy ul. Willowej w Lublinie. Rodzice dla niej i innych dziewczynek wybrali model cieszący się największym powodzeniem w tym sezonie. To te taftowe sukieneczki z trzema paseczkami odcinającymi wysoki stan. Mama Moniki zdecydowała się na wersję z długim rękawem.
– I mamy jeszcze pelerynkę z polaru, żeby odstraszać deszcz - żartuje patrząc na dziewczynkę, która pozowała nam dzielnie do zdjęć w za dużych o kilka numerów bucikach. Jej numer już został wykupiony.
Komunia 2013: Stroje komunijne z ozdobami. "Diamenty" są modne
Monika jej mnóstwo jej rówieśniczek wybrała sobie wianek, w którym oprócz białych kwiatków i delikatnych, tiulowych ozdób są kryształki. – Są oczywiście plastikowe ale dzieci mówią, że chcą wianek z diamentami – mówi pani Jolanta u której oprócz ubrań są też i dodatki. Także fałszywe diamenty są w tym sezonie komunijnym bardzo modne.
- Ale wie pani co obserwuję biorąc miarę? Dzieci z tego rocznika po pierwsze są szczupłe a po drugie prosto się trzymają – mówi Jolanta Jabłońska. – W minionych latach miałam dziewczynki, którym szyłam sukienki za luźne na mnie. I było sporo dzieci z kłopotami z kręgosłupem. Nawet jakaś matka mi przypomniała, że zauważyłam u syna krzywiznę na plecach i faktycznie miał z tym problemy. Ten rocznik kręgosłupy ma proste.