Liczba przypadków zakażenia wirusem HIV w województwie lubelskim spada, ale jest ich coraz więcej wśród osób heteroseksualnych – wynika z ostatnich statystyk sanepidu. Ok. 60 proc. zakażonych nie ma tej świadomości.
– W 2016 roku mieliśmy 42 przypadki nowych zakażeń wirusem HIV oraz 5 zachorowań na AIDS. W ubiegłym roku zakażeń wirusem HIV było już 30 i 2 przypadki zachorowania – podaje Beata Nadolska, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Pierwsze półrocze tego roku to 22 zakażenia HIV i jeden przypadek AIDS.
Rośnie liczba przypadków zakażeń wśród osób heteroseksualnych. – Wcześniej osoby homoseksualne i te zażywające środki psychoaktywne drogą iniekcji stanowiły znaczną większość wśród zakażonych – mówi Nadolska. Obecnie to połowa zarażonych. – Nasze dane są jednak niepełne, bo testy na HIV są anonimowe. Podanie drogi zakażenia nie jest obowiązkowe – tłumaczy.
Wśród zakażonych nadal przeważają mężczyźni. W ubiegłym roku w naszym województwie na 30 nowych zakażonych było 21 mężczyzn. – Najwięcej zakażeń zanotowaliśmy w Lublinie. Oprócz tego sporo przypadków było też m.in. w Puławach, Zamościu czy Białej Podlaskiej.
Od wdrożenia badań w 1985 roku do końca maja tego roku zakażenie HIV stwierdzono u ponad 23 tys. Polaków i osób stale mieszkających w Polsce. W ostatnich 33 latach AIDS, chorobę wywołaną przez HIV, stwierdzono w Polsce u 3612 osób, z których 1398 zmarło (w województwie lubelskim – 38 osób). Jak wynika z szacunkowych danych, nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu.
– Dlatego tak ważne są testy w kierunku HIV. Nie tylko po to, żeby zarażeni jak najwcześniej rozpoczęli terapię antyretrowirusową, ale też po to, żeby nie zarażali kolejnych osób – zaznacza Nadolska.
Zbadaj się. Anonimowo i bezpłatnie
W Lublinie test w kierunku HIV bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać we wtorki i czwartki w godz. 16.00 -18.30 w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Spokojnej 3. Wykonanie badania poprzedza rozmowa z doradcą, który w sposób poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszystkie pytania. Następnie pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi. Wynik testu można odebrać wyłącznie osobiście na podstawie wcześniej ustalonego hasła. Wyniki wydawane są podczas drugiej rozmowy z doradcą, który je szczegółowo omawia.