Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 listopada 2018 r.
19:18

Lubelskie: Odśnieżanie dróg krajowych po nowemu. GDDKiA wprowadza nowy system

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A

Magazyny soli pełne, a sprzęt do zimowego utrzymania w gotowości. Zbliżająca się zima będzie sprawdzianem dla nowego systemu utrzymania dróg.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poprzednich latach lubelski odział GDDKiA całoroczne utrzymanie dróg krajowych prowadził poprzez zlecanie prac zewnętrznym firmom, w każdym z sześciu rejonów drogowych. Zajmowały się one zimowym utrzymaniem, oznakowaniem czy pielęgnacją terenów zielonych. Wiązało się to z zawieraniem wielu umów, głównie na cztery lata, co wymagało wielu pojedynczych zleceń na konkretne roboty.

– Od tego roku obowiązuje nowy system. Zamiast kilkunastu umów z dużą liczbą pojedynczych zleceń na poszczególne roboty, podpisaliśmy sześć umów na kompleksowe całoroczne utrzymanie dróg, po jednej dla każdego rejonu z innym wykonawcą, na okres 66 miesięcy – tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA.

Tym systemem objętych jest około 933 km dróg. Dla pozostałych 72 km, czyli drogi ekspresowej S12/S17 od Kurowa do Piask, całoroczne utrzymanie prowadzone jest w systemie „utrzymaj standard” przez dwóch wykonawców tych dróg.

Zbliżający się sezon zimowy będzie pierwszym, w którym wykonawcy od początku do końca będą odpowiadać za zimowe utrzymanie dróg, zarządzanych przez GDDKiA w województwie lubelskim. – Zgodnie z umową będą je prowadzić przy użyciu własnego sprzętu i pracowników. Wykonawca zapewnia minimum 65 solarek z pługami, 8 unimogów wyposażonych w pług lemieszowy i solarkę, 82 pługów wraz z nośnikami, 11 pługów wirnikowych i 17 równiarek – wymienia Krzysztof Nalewajko.

W przypadku wystąpienia bardzo trudnych warunków zimowych, np. długotrwałych opadów śniegu, bądź nie wywiązywania się wykonawców z należytego utrzymania dróg, lubelski oddział GDDKiA zabezpieczył we własnych zasobach dodatkowy sprzęt – solarki i pługi oraz pługi wirnikowe. W magazynach soli zgromadzonych jest 24,9 tys. ton soli drogowej, 840 ton soli do solanki i 159 ton chlorku wapnia. Ponadto wzdłuż dróg krajowych w naszym regionie ustawiono ok. 180 km siatki przeciwśnieżnej.

 Jezdnie „krajówek” utrzymywane będą w trzech najwyższych standardach: I (łącznie blisko 203 km), II (701 km) i III (ok. 101 km). Jak dodaje rzecznik, w przypadku dróg objętych I i II standardem zimowego utrzymania, jezdnie mają być odśnieżone, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Na spowodowanie, by jezdnia nie była śliska, firma będzie miała 3-4 godziny, z kolei na odśnieżenie od 4 do 6 godzin po ustaniu opadów śniegu.

Jezdnia utrzymywana w III standardzie jest odśnieżona na całej szerokości, przy czym w okresie nie przekraczającym 5-6 godzin śliskość zwalczana jest przez posypanie tylko wyznaczonych miejsc – skrzyżowania, przystanki autobusowe, odcinki dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4 proc.

Informacje o warunkach na drogach krajowych województwa lubelskiego można uzyskać całodobowo w Punkcie Informacji Drogowej Oddziału GDDKiA w Lublinie pod nr tel. 81 5328582 lub pod ogólnopolskim telefonem informacyjnym: 19 111.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 22:16
+5
Łolaboga ,tyle pługów ,solarek ciekawe jak przyjdzie prawdziwa zima czy będzie tak kolorowo i drogi będą takie odśnieżone na czas...
Avatar
gekon / 1 grudnia 2018 r. o 14:59
+4
Wszystko dobrze ok "system" ale jednego nie rozumiem : Dlaczego czeka się do zakończenia opadów zamiast sukcesywnie zsuwać śnieg na pobocze zanim go auto ujeżdżą i trzeba setek ton żeby rozpuścić grubą twardą warstwę śniegu....? Jaki to ma sens poza tym, że ma drenować kieszenie podatnika...?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 18:20
+3
już to widze ,liczą jak zwykle ,że najpierw zawieje ,a potem po sobie zamiecie
Avatar
abażór / 1 grudnia 2018 r. o 15:09
+3
umowy na 66 miesięcy czyli 5,5 roku...!!! Zatem jak się nie sprawdzi nowy "system" to trzeba będzie 5,5 roku poczekać na nowszy..! Berawo ...!!! Jako podatnik "dziękuję"..! Aż ciśnie się klasyk Mecwaldowskiego: "Ku...a no nie..., no po prostu ku... a no nie, boże czy ty to widzisz...?"...
Avatar
blue / 1 grudnia 2018 r. o 13:10
+2
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi doskonały materiał do zawiania drogi , dzwoni się wtedy do rejonu dróg by odśnieżyli a tam z gębą że niby czym zawiało jak śnieg nie padał od tygodnia :) .  Ciekawe jak będzie w nowym systemie z odszkodowaniami za nie odśnieżenie czy oblodowacenie ? GDDKA będzie zganiać na wykonawców , wykonawca na księdza a nam wszystkim zewsząd nędza .
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi dos... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 19:29
+2
Przesada z ta solą. Samochód uj....ny a zimy nie było. Blacharze będą mieli co robić jak ta cała sól zezre progi, nadkola i zawieszenie.
Avatar
^_^ / 1 grudnia 2018 r. o 17:13
0
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich drogach? Nie!? To przejezdność dróg powinna być natychmiastowa. Już przed planowanym deszczem przy przymrozkach powinien być sypany śnieg. Obecnie każdy wypadek śmiertelny w tych kilkugodzinnych ramkach powinien być zliczany do tego planowanego zabójstwa z premedytacją. To tak jakby wybudować most niedostosowany do obciążenia 10 ton i puszczać nim przez 3-4 godziny pojazdy 12 tonowe. Zerwie się, czy się nie zerwie. Co mi tam w umowie mam 3-4 godzinne widełka. Wiemy czym to się skończyło we Włoszech. No, ale tam mafia rządzi i widać, że u nas też nadal :(
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich droga... rozwiń
Avatar
guest / 30 listopada 2018 r. o 21:16
-1
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 18:20
+3
już to widze ,liczą jak zwykle ,że najpierw zawieje ,a potem po sobie zamiecie
Avatar
^_^ / 1 grudnia 2018 r. o 17:13
0
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich drogach? Nie!? To przejezdność dróg powinna być natychmiastowa. Już przed planowanym deszczem przy przymrozkach powinien być sypany śnieg. Obecnie każdy wypadek śmiertelny w tych kilkugodzinnych ramkach powinien być zliczany do tego planowanego zabójstwa z premedytacją. To tak jakby wybudować most niedostosowany do obciążenia 10 ton i puszczać nim przez 3-4 godziny pojazdy 12 tonowe. Zerwie się, czy się nie zerwie. Co mi tam w umowie mam 3-4 godzinne widełka. Wiemy czym to się skończyło we Włoszech. No, ale tam mafia rządzi i widać, że u nas też nadal :(
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich droga... rozwiń
Avatar
abażór / 1 grudnia 2018 r. o 15:09
+3
umowy na 66 miesięcy czyli 5,5 roku...!!! Zatem jak się nie sprawdzi nowy "system" to trzeba będzie 5,5 roku poczekać na nowszy..! Berawo ...!!! Jako podatnik "dziękuję"..! Aż ciśnie się klasyk Mecwaldowskiego: "Ku...a no nie..., no po prostu ku... a no nie, boże czy ty to widzisz...?"...
Avatar
gekon / 1 grudnia 2018 r. o 14:59
+4
Wszystko dobrze ok "system" ale jednego nie rozumiem : Dlaczego czeka się do zakończenia opadów zamiast sukcesywnie zsuwać śnieg na pobocze zanim go auto ujeżdżą i trzeba setek ton żeby rozpuścić grubą twardą warstwę śniegu....? Jaki to ma sens poza tym, że ma drenować kieszenie podatnika...?
Avatar
blue / 1 grudnia 2018 r. o 13:10
+2
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi doskonały materiał do zawiania drogi , dzwoni się wtedy do rejonu dróg by odśnieżyli a tam z gębą że niby czym zawiało jak śnieg nie padał od tygodnia :) .  Ciekawe jak będzie w nowym systemie z odszkodowaniami za nie odśnieżenie czy oblodowacenie ? GDDKA będzie zganiać na wykonawców , wykonawca na księdza a nam wszystkim zewsząd nędza .
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi dos... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 22:16
+5
Łolaboga ,tyle pługów ,solarek ciekawe jak przyjdzie prawdziwa zima czy będzie tak kolorowo i drogi będą takie odśnieżone na czas...
Avatar
guest / 30 listopada 2018 r. o 21:16
-1
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 19:29
+2
Przesada z ta solą. Samochód uj....ny a zimy nie było. Blacharze będą mieli co robić jak ta cała sól zezre progi, nadkola i zawieszenie.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tokio 2020. Siódmy medal dla Polski. Srebro dla duetu żeglarek

Tokio 2020. Siódmy medal dla Polski. Srebro dla duetu żeglarek

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wywalczyły srebrny medal w żeglarskiej klasie 470

Rzeczpospolita Polka w Centrum Kultury
11 sierpnia 2021, 19:00

Rzeczpospolita Polka w Centrum Kultury

"Rzeczpospolita Polka" to cykl projekcji filmowych i spotkań z reżyserkami. W środę, 11 sierpnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędą się aż trzy projekcje filmowe.

43. Lubelska Piesza Pielgrzymka jest już na trasie. Pątnicy będą szli w grupach [zdjęcia]
galeria

43. Lubelska Piesza Pielgrzymka jest już na trasie. Pątnicy będą szli w grupach [zdjęcia]

200 osób wyruszyło w środowy poranek spod archikatedry lubelskiej na trasę 43. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Dojście do wyznaczonego celu zajmie pątnikom 12 dni.

Stu ratowników z jednego miasta rezygnuje z pracy. "Po kilku dyżurach z rzędu wyglądamy jak zombie"
film

Stu ratowników z jednego miasta rezygnuje z pracy. "Po kilku dyżurach z rzędu wyglądamy jak zombie"

Białystok. Ratownicy medyczni z wojewódzkiej stacji pogotowia w Białymstoku odchodzą z pracy. Ponad stu spośród nich złożyło wypowiedzenia.

Zjednoczona Prawica przegra w wyborach ze zjednoczoną opozycją? "Taki wynik cieszy"
Sondaż

Zjednoczona Prawica przegra w wyborach ze zjednoczoną opozycją? "Taki wynik cieszy"

Gdyby opozycja się zjednoczyła i poszła razem do wyborów do Sejmu, to pokonałaby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster, przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu"

Po cesarskim cięciu wykrwawiła się na szpitalnym łóżku. Kto jest winny śmierci 38-latki?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Po cesarskim cięciu wykrwawiła się na szpitalnym łóżku. Kto jest winny śmierci 38-latki?

W wyniku uszkodzenia tętnicy podczas cesarskiego cięcia, pani Katarzyna straciła dwa litry krwi. Kobieta w niecałe dwie godziny wykrwawiła się, będąc pod opieką personelu szpitalnego. Mimo upływu lat, rodzina wciąż nie wie, kto odpowiada za śmierć 38-latki.

Lublin: Ruchliwa ulica z pędzącymi kierowcami i niepełnym oznakowaniem? "Boimy się posłać swoje dzieci do szkoły"
Alarm24

Lublin: Ruchliwa ulica z pędzącymi kierowcami i niepełnym oznakowaniem? "Boimy się posłać swoje dzieci do szkoły"

Boimy się posłać swoje dzieci do szkoły – skarżą się rodzice uczniów ze Sławina. Apelują o to, żeby przed wrześniem władze Lublina zadbały o bezpieczeństwo na ul. Sławinkowskiej. – Uzupełnimy tu oznakowanie – deklaruje Urząd Miasta

Dzisiaj pierwsze miesięczne losowanie w loterii szczepionkowej

Dzisiaj pierwsze miesięczne losowanie w loterii szczepionkowej

Dwa samochody Toyota Corolla oraz dwa razy po 100 tys. zł będzie można wygrać w pierwszym miesięcznym losowaniu Loterii Narodowego Programu Szczepień. Losowania miesięczne odbędą się jeszcze dwukrotnie - 8 września oraz 6 października.

"Czerwona wieża" - spektakl i spotkanie w Centrum Kultury
11 sierpnia 2021, 19:00

"Czerwona wieża" - spektakl i spotkanie w Centrum Kultury

W ramach projektu Przestrzenie Sztuki 11 sierpnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć performatywny spektakl teatru tańca "Czerwona wieża" oraz spotkać się z artystami.

Samorządowcy pełni strachu. Przez "Polski Ład" stracą olbrzymie pieniądze?

Samorządowcy pełni strachu. Przez "Polski Ład" stracą olbrzymie pieniądze?

Stracimy dużo pieniędzy – alarmują samorządy przeciwne reformie podatkowej planowanej przez rząd w ramach „Polskiego Ładu”. Sam Lublin miałby stracić w przyszłym roku 147 mln zł, Zamość szacuje ubytek na 20 mln zł, a Puławy na 13,5 mln zł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 sierpnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 sierpnia 2021 roku

Co to jest uzależnienie od alkoholu?

Co to jest uzależnienie od alkoholu?

Czym tak naprawdę jest uzależnienie od alkoholu? Jak pokazuje praktyka, zdecydowana większość osób ma bardzo różne pojęcie na ten temat. Warto uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest uzależnienie od takich używek, aby w razie potrzeby móc zareagować w odpowiedni sposób. Alkoholizm potrafi doprowadzić do opłakanych skutków, włączając w to nawet śmierć.

Na co zwrócić uwagę wybierając hennę do brwi

Na co zwrócić uwagę wybierając hennę do brwi

Zabieg farbowania brwi, zwany popularnie henną na brwi, kryje w sobie o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Chcąc upiększyć swoje brwi w domowym zaciszu stajemy przed wyborem: jaką hennę wybrać? Producenci proponują wiele różnych opcji: hennę proszkową, żelową, kremową, farbkę do brwi. Prawda jest taka, że dobra henna do brwi dla każdego będzie znaczyć coś innego. Najlepsza będzie ta dopasowana do naszych oczekiwań oraz cech wyglądu.

Lublin: Miasto wybuduje jezdnię na ul. Korzeniowskiego

Lublin: Miasto wybuduje jezdnię na ul. Korzeniowskiego

Na Dziesiątej rozpoczęła się budowa 170-metrowego odcinka ul. Korzeniowskiego między ul. Pawłowa a Siemiradzkiego

Nowa metoda wczesnego wykrywania zmian w DNA

Nowa metoda wczesnego wykrywania zmian w DNA

Polscy naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego trafili na okładkę prestiżowego „The Journal of Physical Chemistry Letters”. Odkryte przez nich zjawisko pozwala wykrywać zmiany w strukturze DNA już na etapie molekularnym dzięki barwnikom organicznym pobudzanym za pomocą światła laserowego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010