Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 listopada 2018 r.
19:18

Lubelskie: Odśnieżanie dróg krajowych po nowemu. GDDKiA wprowadza nowy system

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A

Magazyny soli pełne, a sprzęt do zimowego utrzymania w gotowości. Zbliżająca się zima będzie sprawdzianem dla nowego systemu utrzymania dróg.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poprzednich latach lubelski odział GDDKiA całoroczne utrzymanie dróg krajowych prowadził poprzez zlecanie prac zewnętrznym firmom, w każdym z sześciu rejonów drogowych. Zajmowały się one zimowym utrzymaniem, oznakowaniem czy pielęgnacją terenów zielonych. Wiązało się to z zawieraniem wielu umów, głównie na cztery lata, co wymagało wielu pojedynczych zleceń na konkretne roboty.

– Od tego roku obowiązuje nowy system. Zamiast kilkunastu umów z dużą liczbą pojedynczych zleceń na poszczególne roboty, podpisaliśmy sześć umów na kompleksowe całoroczne utrzymanie dróg, po jednej dla każdego rejonu z innym wykonawcą, na okres 66 miesięcy – tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA.

Tym systemem objętych jest około 933 km dróg. Dla pozostałych 72 km, czyli drogi ekspresowej S12/S17 od Kurowa do Piask, całoroczne utrzymanie prowadzone jest w systemie „utrzymaj standard” przez dwóch wykonawców tych dróg.

Zbliżający się sezon zimowy będzie pierwszym, w którym wykonawcy od początku do końca będą odpowiadać za zimowe utrzymanie dróg, zarządzanych przez GDDKiA w województwie lubelskim. – Zgodnie z umową będą je prowadzić przy użyciu własnego sprzętu i pracowników. Wykonawca zapewnia minimum 65 solarek z pługami, 8 unimogów wyposażonych w pług lemieszowy i solarkę, 82 pługów wraz z nośnikami, 11 pługów wirnikowych i 17 równiarek – wymienia Krzysztof Nalewajko.

W przypadku wystąpienia bardzo trudnych warunków zimowych, np. długotrwałych opadów śniegu, bądź nie wywiązywania się wykonawców z należytego utrzymania dróg, lubelski oddział GDDKiA zabezpieczył we własnych zasobach dodatkowy sprzęt – solarki i pługi oraz pługi wirnikowe. W magazynach soli zgromadzonych jest 24,9 tys. ton soli drogowej, 840 ton soli do solanki i 159 ton chlorku wapnia. Ponadto wzdłuż dróg krajowych w naszym regionie ustawiono ok. 180 km siatki przeciwśnieżnej.

 Jezdnie „krajówek” utrzymywane będą w trzech najwyższych standardach: I (łącznie blisko 203 km), II (701 km) i III (ok. 101 km). Jak dodaje rzecznik, w przypadku dróg objętych I i II standardem zimowego utrzymania, jezdnie mają być odśnieżone, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Na spowodowanie, by jezdnia nie była śliska, firma będzie miała 3-4 godziny, z kolei na odśnieżenie od 4 do 6 godzin po ustaniu opadów śniegu.

Jezdnia utrzymywana w III standardzie jest odśnieżona na całej szerokości, przy czym w okresie nie przekraczającym 5-6 godzin śliskość zwalczana jest przez posypanie tylko wyznaczonych miejsc – skrzyżowania, przystanki autobusowe, odcinki dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4 proc.

Informacje o warunkach na drogach krajowych województwa lubelskiego można uzyskać całodobowo w Punkcie Informacji Drogowej Oddziału GDDKiA w Lublinie pod nr tel. 81 5328582 lub pod ogólnopolskim telefonem informacyjnym: 19 111.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 22:16
+5
Łolaboga ,tyle pługów ,solarek ciekawe jak przyjdzie prawdziwa zima czy będzie tak kolorowo i drogi będą takie odśnieżone na czas...
Avatar
gekon / 1 grudnia 2018 r. o 14:59
+4
Wszystko dobrze ok "system" ale jednego nie rozumiem : Dlaczego czeka się do zakończenia opadów zamiast sukcesywnie zsuwać śnieg na pobocze zanim go auto ujeżdżą i trzeba setek ton żeby rozpuścić grubą twardą warstwę śniegu....? Jaki to ma sens poza tym, że ma drenować kieszenie podatnika...?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 18:20
+3
już to widze ,liczą jak zwykle ,że najpierw zawieje ,a potem po sobie zamiecie
Avatar
abażór / 1 grudnia 2018 r. o 15:09
+3
umowy na 66 miesięcy czyli 5,5 roku...!!! Zatem jak się nie sprawdzi nowy "system" to trzeba będzie 5,5 roku poczekać na nowszy..! Berawo ...!!! Jako podatnik "dziękuję"..! Aż ciśnie się klasyk Mecwaldowskiego: "Ku...a no nie..., no po prostu ku... a no nie, boże czy ty to widzisz...?"...
Avatar
blue / 1 grudnia 2018 r. o 13:10
+2
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi doskonały materiał do zawiania drogi , dzwoni się wtedy do rejonu dróg by odśnieżyli a tam z gębą że niby czym zawiało jak śnieg nie padał od tygodnia :) .  Ciekawe jak będzie w nowym systemie z odszkodowaniami za nie odśnieżenie czy oblodowacenie ? GDDKA będzie zganiać na wykonawców , wykonawca na księdza a nam wszystkim zewsząd nędza .
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi dos... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 19:29
+2
Przesada z ta solą. Samochód uj....ny a zimy nie było. Blacharze będą mieli co robić jak ta cała sól zezre progi, nadkola i zawieszenie.
Avatar
^_^ / 1 grudnia 2018 r. o 17:13
0
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich drogach? Nie!? To przejezdność dróg powinna być natychmiastowa. Już przed planowanym deszczem przy przymrozkach powinien być sypany śnieg. Obecnie każdy wypadek śmiertelny w tych kilkugodzinnych ramkach powinien być zliczany do tego planowanego zabójstwa z premedytacją. To tak jakby wybudować most niedostosowany do obciążenia 10 ton i puszczać nim przez 3-4 godziny pojazdy 12 tonowe. Zerwie się, czy się nie zerwie. Co mi tam w umowie mam 3-4 godzinne widełka. Wiemy czym to się skończyło we Włoszech. No, ale tam mafia rządzi i widać, że u nas też nadal :(
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich droga... rozwiń
Avatar
guest / 30 listopada 2018 r. o 21:16
-1
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 18:20
+3
już to widze ,liczą jak zwykle ,że najpierw zawieje ,a potem po sobie zamiecie
Avatar
^_^ / 1 grudnia 2018 r. o 17:13
0
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich drogach? Nie!? To przejezdność dróg powinna być natychmiastowa. Już przed planowanym deszczem przy przymrozkach powinien być sypany śnieg. Obecnie każdy wypadek śmiertelny w tych kilkugodzinnych ramkach powinien być zliczany do tego planowanego zabójstwa z premedytacją. To tak jakby wybudować most niedostosowany do obciążenia 10 ton i puszczać nim przez 3-4 godziny pojazdy 12 tonowe. Zerwie się, czy się nie zerwie. Co mi tam w umowie mam 3-4 godzinne widełka. Wiemy czym to się skończyło we Włoszech. No, ale tam mafia rządzi i widać, że u nas też nadal :(
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich droga... rozwiń
Avatar
abażór / 1 grudnia 2018 r. o 15:09
+3
umowy na 66 miesięcy czyli 5,5 roku...!!! Zatem jak się nie sprawdzi nowy "system" to trzeba będzie 5,5 roku poczekać na nowszy..! Berawo ...!!! Jako podatnik "dziękuję"..! Aż ciśnie się klasyk Mecwaldowskiego: "Ku...a no nie..., no po prostu ku... a no nie, boże czy ty to widzisz...?"...
Avatar
gekon / 1 grudnia 2018 r. o 14:59
+4
Wszystko dobrze ok "system" ale jednego nie rozumiem : Dlaczego czeka się do zakończenia opadów zamiast sukcesywnie zsuwać śnieg na pobocze zanim go auto ujeżdżą i trzeba setek ton żeby rozpuścić grubą twardą warstwę śniegu....? Jaki to ma sens poza tym, że ma drenować kieszenie podatnika...?
Avatar
blue / 1 grudnia 2018 r. o 13:10
+2
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi doskonały materiał do zawiania drogi , dzwoni się wtedy do rejonu dróg by odśnieżyli a tam z gębą że niby czym zawiało jak śnieg nie padał od tygodnia :) .  Ciekawe jak będzie w nowym systemie z odszkodowaniami za nie odśnieżenie czy oblodowacenie ? GDDKA będzie zganiać na wykonawców , wykonawca na księdza a nam wszystkim zewsząd nędza .
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi dos... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 22:16
+5
Łolaboga ,tyle pługów ,solarek ciekawe jak przyjdzie prawdziwa zima czy będzie tak kolorowo i drogi będą takie odśnieżone na czas...
Avatar
guest / 30 listopada 2018 r. o 21:16
-1
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 19:29
+2
Przesada z ta solą. Samochód uj....ny a zimy nie było. Blacharze będą mieli co robić jak ta cała sól zezre progi, nadkola i zawieszenie.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sześciopiętrowy blok w miejsce pięciu budynków na Jasnej

Sześciopiętrowy blok w miejsce pięciu budynków na Jasnej

Sześciopiętrowy blok ze sklepami w parterze może stanąć przy ul. Wieniawskiej. Do Urzędu Miasta wpłynął już wniosek o pozwolenie na jego budowę. Blok chce wznosić lubelska spółka KKL, która do zagospodarowania tych terenów przymierza się od kilku lat

Nowi piłkarze i nowe kontrakty w Górniku Łęczna

Nowi piłkarze i nowe kontrakty w Górniku Łęczna

Sporo w poniedziałek działo się w obozie zielono-czarnych. Do drużyny Kamila Kieresia dołączył skrzydłowy Siergiej Krykun (ostatnio Resovia). Dwóch zawodników podpisało też nowe kontrakty z Górnikiem, a wkrótce klub powinien oficjalnie zaprezentować także nowego bramkarza – Macieja Gostomskiego

Kierowcy czekają na drogę, droga na drogowców, drogowcy na kolejarzy

Kierowcy czekają na drogę, droga na drogowców, drogowcy na kolejarzy

Puławy. Kolejarze, mimo pism ponaglających, nie wyrażają zgody na udostępnienie miastu terenu przy ul. Mościckiego. Bez tego pozwolenia, drogowcy nie mogą dokończyć przedłużenia ulicy. Jedna z kluczowych inwestycji stoi w miejscu

Starcia policji z demonstrantami w wielu miastach na Białorusi

Starcia policji z demonstrantami w wielu miastach na Białorusi

Starcia białoruskich służb specjalnych i demonstrantów na Białorusi. Do najbrutalniejszych zajść dochodzi w Mińsku i Brześciu. Ale nie tylko tam. Protesty w miastach i miasteczkach to nowe zjawisko. Do tej pory na ulice wychodzili tylko mieszkańcy stolicy.

Nowa dyrektor SPSK1: Musimy przyjmować więcej pacjentów

Nowa dyrektor SPSK1: Musimy przyjmować więcej pacjentów

Rozmowa z Beatą Gawelską, nową dyrektor szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie

Zuzanna Sklepowicz (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Chcę się dalej rozwijać

Zuzanna Sklepowicz (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Chcę się dalej rozwijać

ROZMOWA z Zuzanną Sklepowicz, koszykarką Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin

W kamasze z uśmiechem. Miesięczny żołd to 1095 zł
galeria

W kamasze z uśmiechem. Miesięczny żołd to 1095 zł

Sześćdziesięcioro młodych ludzi rozpoczęło wczoraj przygodę z Wojskiem Polskim. W 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się wcielenie ochotników do służby przygotowawczej. Na dobry początek wojsko nakarmiło i ubrało. Potem było trudniej.

64 krzaki dorodnych konopi na posesji w Niedrzwicy

64 krzaki dorodnych konopi na posesji w Niedrzwicy

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie podejrzewali, że dwaj mieszkańcy powiatu lubelskiego prowadzą nielegalną uprawę konopi.

Zbrodnia w Wierzchowiskach. Zabili, a zwłoki pocięli piłą

Zbrodnia w Wierzchowiskach. Zabili, a zwłoki pocięli piłą

Jest akt oskarżenia w sprawie brutalnej zbrodni w Wierzchowiskach Pierwszych niedaleko Janowa Lubelskiego. Emerytowany policjant i jego partnerka zabili swojego sąsiada i poćwiartowali jego zwłoki. Grozi im dożywocie.

Koronawirus w Lubelskiem. 1/3 zakażeń w jednym powiecie

Koronawirus w Lubelskiem. 1/3 zakażeń w jednym powiecie

Dziś w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli podległych wojewodzie służb. Mimo wciąż rosnącej liczby zakażeń, wciąż nie ma podstaw, by w naszym regionie ogłosić „żółte” lub „czerwone” powiaty.

Nie tylko Chatka Żaka. Brak chętnych do prowadzenia lokali dla studentów

Nie tylko Chatka Żaka. Brak chętnych do prowadzenia lokali dla studentów

UMCS nie może znaleźć przedsiębiorców, którzy otworzą kawiarnię w Chatce Żaka i lokale gastronomiczne na terenie Kampusu Zachodniego. Powód? Brak pewności, że od października studenci wrócą na uczelnię

Kotłownia znika, będzie Biedronka

Kotłownia znika, będzie Biedronka

W „pezetmocie” przy Prusa 9 trwa rewolucja. Znika kotłowania, a za kilka dni do historii przejdzie komin rodem z wczesnego PRL. Co stanie na tym miejscu?

Wcale nie Zamoy czy Staszic. Do jakich szkół średnich jest najwięcej chętnych

Wcale nie Zamoy czy Staszic. Do jakich szkół średnich jest najwięcej chętnych

W środę absolwenci szkół podstawowych dowiedzą się, czy dostali się do wymarzonych ogólniaków i techników. Na tych, którym noga się powinęła, czeka jeszcze blisko tysiąc wolnych miejsc.

Lubartów. Nie będzie referendum, ale broni nie składają

Lubartów. Nie będzie referendum, ale broni nie składają

Definitywnie zakończyła się sprawa rozpisania referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Lubartów. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę na decyzję odmowną komisarza wyborczego. Organizatorzy nie poddają się i zapowiadaj starania o kolejne referendum. Tym razem będą chcieli odwołać także burmistrz .

Centralny Plac Zabaw: Jazzpospolita i Alameda 5
14 sierpnia 2020, 20:30

Centralny Plac Zabaw: Jazzpospolita i Alameda 5

Przed nami kolejny weekend atrakcji na Centralnym Placu Zabaw. Odwiedzających w najbliższych dniach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) czekają m.in. koncerty zespołów Jazzpospolita i Alameda 5.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!