Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 listopada 2018 r.
19:18

Lubelskie: Odśnieżanie dróg krajowych po nowemu. GDDKiA wprowadza nowy system

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A

Magazyny soli pełne, a sprzęt do zimowego utrzymania w gotowości. Zbliżająca się zima będzie sprawdzianem dla nowego systemu utrzymania dróg.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poprzednich latach lubelski odział GDDKiA całoroczne utrzymanie dróg krajowych prowadził poprzez zlecanie prac zewnętrznym firmom, w każdym z sześciu rejonów drogowych. Zajmowały się one zimowym utrzymaniem, oznakowaniem czy pielęgnacją terenów zielonych. Wiązało się to z zawieraniem wielu umów, głównie na cztery lata, co wymagało wielu pojedynczych zleceń na konkretne roboty.

– Od tego roku obowiązuje nowy system. Zamiast kilkunastu umów z dużą liczbą pojedynczych zleceń na poszczególne roboty, podpisaliśmy sześć umów na kompleksowe całoroczne utrzymanie dróg, po jednej dla każdego rejonu z innym wykonawcą, na okres 66 miesięcy – tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA.

Tym systemem objętych jest około 933 km dróg. Dla pozostałych 72 km, czyli drogi ekspresowej S12/S17 od Kurowa do Piask, całoroczne utrzymanie prowadzone jest w systemie „utrzymaj standard” przez dwóch wykonawców tych dróg.

Zbliżający się sezon zimowy będzie pierwszym, w którym wykonawcy od początku do końca będą odpowiadać za zimowe utrzymanie dróg, zarządzanych przez GDDKiA w województwie lubelskim. – Zgodnie z umową będą je prowadzić przy użyciu własnego sprzętu i pracowników. Wykonawca zapewnia minimum 65 solarek z pługami, 8 unimogów wyposażonych w pług lemieszowy i solarkę, 82 pługów wraz z nośnikami, 11 pługów wirnikowych i 17 równiarek – wymienia Krzysztof Nalewajko.

W przypadku wystąpienia bardzo trudnych warunków zimowych, np. długotrwałych opadów śniegu, bądź nie wywiązywania się wykonawców z należytego utrzymania dróg, lubelski oddział GDDKiA zabezpieczył we własnych zasobach dodatkowy sprzęt – solarki i pługi oraz pługi wirnikowe. W magazynach soli zgromadzonych jest 24,9 tys. ton soli drogowej, 840 ton soli do solanki i 159 ton chlorku wapnia. Ponadto wzdłuż dróg krajowych w naszym regionie ustawiono ok. 180 km siatki przeciwśnieżnej.

 Jezdnie „krajówek” utrzymywane będą w trzech najwyższych standardach: I (łącznie blisko 203 km), II (701 km) i III (ok. 101 km). Jak dodaje rzecznik, w przypadku dróg objętych I i II standardem zimowego utrzymania, jezdnie mają być odśnieżone, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Na spowodowanie, by jezdnia nie była śliska, firma będzie miała 3-4 godziny, z kolei na odśnieżenie od 4 do 6 godzin po ustaniu opadów śniegu.

Jezdnia utrzymywana w III standardzie jest odśnieżona na całej szerokości, przy czym w okresie nie przekraczającym 5-6 godzin śliskość zwalczana jest przez posypanie tylko wyznaczonych miejsc – skrzyżowania, przystanki autobusowe, odcinki dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4 proc.

Informacje o warunkach na drogach krajowych województwa lubelskiego można uzyskać całodobowo w Punkcie Informacji Drogowej Oddziału GDDKiA w Lublinie pod nr tel. 81 5328582 lub pod ogólnopolskim telefonem informacyjnym: 19 111.

Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 22:16
+5
Łolaboga ,tyle pługów ,solarek ciekawe jak przyjdzie prawdziwa zima czy będzie tak kolorowo i drogi będą takie odśnieżone na czas...
Avatar
gekon / 1 grudnia 2018 o 14:59
+4
Wszystko dobrze ok "system" ale jednego nie rozumiem : Dlaczego czeka się do zakończenia opadów zamiast sukcesywnie zsuwać śnieg na pobocze zanim go auto ujeżdżą i trzeba setek ton żeby rozpuścić grubą twardą warstwę śniegu....? Jaki to ma sens poza tym, że ma drenować kieszenie podatnika...?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 18:20
+3
już to widze ,liczą jak zwykle ,że najpierw zawieje ,a potem po sobie zamiecie
Avatar
abażór / 1 grudnia 2018 o 15:09
+3
umowy na 66 miesięcy czyli 5,5 roku...!!! Zatem jak się nie sprawdzi nowy "system" to trzeba będzie 5,5 roku poczekać na nowszy..! Berawo ...!!! Jako podatnik "dziękuję"..! Aż ciśnie się klasyk Mecwaldowskiego: "Ku...a no nie..., no po prostu ku... a no nie, boże czy ty to widzisz...?"...
Avatar
blue / 1 grudnia 2018 o 13:10
+2
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi doskonały materiał do zawiania drogi , dzwoni się wtedy do rejonu dróg by odśnieżyli a tam z gębą że niby czym zawiało jak śnieg nie padał od tygodnia :) .  Ciekawe jak będzie w nowym systemie z odszkodowaniami za nie odśnieżenie czy oblodowacenie ? GDDKA będzie zganiać na wykonawców , wykonawca na księdza a nam wszystkim zewsząd nędza .
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi dos... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 19:29
+2
Przesada z ta solą. Samochód uj....ny a zimy nie było. Blacharze będą mieli co robić jak ta cała sól zezre progi, nadkola i zawieszenie.
Avatar
^_^ / 1 grudnia 2018 o 17:13
0
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich drogach? Nie!? To przejezdność dróg powinna być natychmiastowa. Już przed planowanym deszczem przy przymrozkach powinien być sypany śnieg. Obecnie każdy wypadek śmiertelny w tych kilkugodzinnych ramkach powinien być zliczany do tego planowanego zabójstwa z premedytacją. To tak jakby wybudować most niedostosowany do obciążenia 10 ton i puszczać nim przez 3-4 godziny pojazdy 12 tonowe. Zerwie się, czy się nie zerwie. Co mi tam w umowie mam 3-4 godzinne widełka. Wiemy czym to się skończyło we Włoszech. No, ale tam mafia rządzi i widać, że u nas też nadal :(
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich droga... rozwiń
Avatar
guest / 30 listopada 2018 o 21:16
-1
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 18:20
+3
już to widze ,liczą jak zwykle ,że najpierw zawieje ,a potem po sobie zamiecie
Avatar
^_^ / 1 grudnia 2018 o 17:13
0
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich drogach? Nie!? To przejezdność dróg powinna być natychmiastowa. Już przed planowanym deszczem przy przymrozkach powinien być sypany śnieg. Obecnie każdy wypadek śmiertelny w tych kilkugodzinnych ramkach powinien być zliczany do tego planowanego zabójstwa z premedytacją. To tak jakby wybudować most niedostosowany do obciążenia 10 ton i puszczać nim przez 3-4 godziny pojazdy 12 tonowe. Zerwie się, czy się nie zerwie. Co mi tam w umowie mam 3-4 godzinne widełka. Wiemy czym to się skończyło we Włoszech. No, ale tam mafia rządzi i widać, że u nas też nadal :(
3-4 godziny, by jezdnia nie była śliska? To co ma kierowca robić w tym czasie... zakładać kolce i łańcuchy na koła, czy zadzwonić do pracodawcy, że nie dojedzie na czas, bo GDDKiA zafundował bezplatny urlop? Ciekawe jakby tak ludzi na OJOM przyjmowano? "Umiera? Spokojnie mamy 3-4 godziny na reakcję."!!! Przecież to jest zaplanowane zabójstwo. Chcialbym dowiedzieć się, kto zaplaci za słuczkę na oblodzonej drodze... GDDKiA, czy ten ktory stworzył tak idiotyczną umowę? Teraz pytanie, czy można jeździć na łańcuchach po lubelskich droga... rozwiń
Avatar
abażór / 1 grudnia 2018 o 15:09
+3
umowy na 66 miesięcy czyli 5,5 roku...!!! Zatem jak się nie sprawdzi nowy "system" to trzeba będzie 5,5 roku poczekać na nowszy..! Berawo ...!!! Jako podatnik "dziękuję"..! Aż ciśnie się klasyk Mecwaldowskiego: "Ku...a no nie..., no po prostu ku... a no nie, boże czy ty to widzisz...?"...
Avatar
gekon / 1 grudnia 2018 o 14:59
+4
Wszystko dobrze ok "system" ale jednego nie rozumiem : Dlaczego czeka się do zakończenia opadów zamiast sukcesywnie zsuwać śnieg na pobocze zanim go auto ujeżdżą i trzeba setek ton żeby rozpuścić grubą twardą warstwę śniegu....? Jaki to ma sens poza tym, że ma drenować kieszenie podatnika...?
Avatar
blue / 1 grudnia 2018 o 13:10
+2
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi doskonały materiał do zawiania drogi , dzwoni się wtedy do rejonu dróg by odśnieżyli a tam z gębą że niby czym zawiało jak śnieg nie padał od tygodnia :) .  Ciekawe jak będzie w nowym systemie z odszkodowaniami za nie odśnieżenie czy oblodowacenie ? GDDKA będzie zganiać na wykonawców , wykonawca na księdza a nam wszystkim zewsząd nędza .
W dzisiejszych czasach powinno zrezygnować się z siatek przy drogach , koszt utrzymania jest wielki a w czasach pługów wirnikowych nie są one konieczne . Ostatnio jechałem trasą 74 z przejścia granicznego , siatek nastawiane jak w Warszawie ekranów akustycznych :) a jak przyjdzie zima to i tak nie będzie przejezdne bo nikt aż tam wirnika nie wyśle bo macie siatki :) Taka siatka była koniecznością ale w latach gdy nie było sprzętu , dziś to niepotrzebny zbytek a nawet często bywa tak że gdy odwróci się wiatr to zgromadzony śnieg stanowi dos... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 22:16
+5
Łolaboga ,tyle pługów ,solarek ciekawe jak przyjdzie prawdziwa zima czy będzie tak kolorowo i drogi będą takie odśnieżone na czas...
Avatar
guest / 30 listopada 2018 o 21:16
-1
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 19:29
+2
Przesada z ta solą. Samochód uj....ny a zimy nie było. Blacharze będą mieli co robić jak ta cała sól zezre progi, nadkola i zawieszenie.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające 4 0

– Świat mi się otworzył. Bardzo dziękuję! – cieszy się 105-letnia Wanda Pożarowszczyk z Lublina, która kilka tygodni temu przeszła operację zaćmy w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej. To prawdopodobnie najstarsza pacjentka w Polsce, u której wykonano taki zabieg

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01 0 2

Od środy nieczynny będzie przystanek pl. Bychawski 01 znajdujący się na początku ul. Kunickiego

Ignasin: Po wypadku utrudnienia na DK17

Ignasin: Po wypadku utrudnienia na DK17 0 0

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku w miejscowości Ignasin w powiecie krasnostawskim. Między Piaskami a Krasnymstawem są utrudnienia drogowe

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy 0 9

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie zainaugurowało w poniedziałek kampanię wyborczą w województwie lubelskim. Ugrupowanie, w obecności kandydatów do Sejmu i Senatu, zaprezentowało swój billboard i rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia.

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin
24 sierpnia 2019, 18:00

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin 0 0

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Fonie Lublina odbędzie się 24 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym. Tym razem Grzegorz Biegas, Ewa Biegas i Agnieszka Schulz-Brzyska zaprezentują dzieła Moniuszki i Chopina.

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze 8 19

Znamy pełne listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu. W woj. lubelskim na "jedynkach" znaleźli się Joanna Mucha i Riad Haidar

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 15 4

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 1

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 1 13

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla
23 sierpnia 2019, 0:00

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla 0 0

Przedostatni weekend sierpnia na Centralnym Placu Zabaw (plac przed Centrum Kultury) będzie obfitował w artystyczne występy. Na scenie pojawią się m.in. Tadeusz Kulas i grupa ZINiONI.

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi
galeria

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi 0 0

Do wypadku doszło w sobotę na skrzyżowaniu ulicy Kruczej i Długosza w Białej Podlaskiej.

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić
ostrzeżenie IMGW

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić 3 0

Gorący poniedziałek może się zakończyć burzami z gradem w woj. lubelskim. Meteorolodzy ostrzegają.

Ostatnie pokazy w Kinie Perła: "Dogman", "Młynarski" i "Green Book"
23 sierpnia 2019, 21:00

Ostatnie pokazy w Kinie Perła: "Dogman", "Młynarski" i "Green Book" 0 0

Dobiega końca tegoroczna edycja plenerowego Kina Perła (ul. Bernardyńska 15). Przez trzy letnie miesiące mieszkańcy Lublina mogli oglądać pod chmurką starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. Na koniec organizatorzy proponują filmowe perełki, zobaczymy m.in. tegorocznego zdobywcę Oscara - "Green Book".

Na dożynkach w Żyrzynie stoły uginały się od specjałów [zdjęcia]
galeria

Na dożynkach w Żyrzynie stoły uginały się od specjałów [zdjęcia] 13 1

Setki mieszkańców gminy Żyrzyn niedzielne popołudnie spędziło na degustacji tradycyjnych dań oraz zabawie przy ludowych utworach w wykonaniu regionalnych zespołów. W konkursach na najładniejsze wieńce wygrały "Zagrody Razem" oraz "Niezapominajka" z Borysowa. Wieczorem zagrała "Loka".

Tragiczny pożar w Woli Uhruskiej. Zginęła 83-letnia kobieta

Tragiczny pożar w Woli Uhruskiej. Zginęła 83-letnia kobieta 0 0

Zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru budynku gospodarczego. 83-latka mieszkała w nim na czas remontu domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!