Gmina Opole Lubelskie pracuje nad dużym projektem zagospodarowania trzech stawów położonych przy ulicy Rybackiej. Wśród wielu rozwiązań przyjętych w projekcie koncepcyjnym jest m.in. otwarty basen na terenie drugiego stawu.
Gotowy jest już projekt koncepcyjny zagospodarowania tego terenu jako Centrum Edukacji i Rekreacji Przyrodniczej. Koncepcje przygotowało biuro projektowe Nizio Design International. – To dopiero pierwszy, ale jakże ważny etap całego przedsięwzięcia. Z uwagi na koszty związane z realizacją takiej inwestycji, konieczna będzie próba sięgnięcia po środki unijne na realizację takiego projektu – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
Projekt zakłada stworzenie systemu tematycznie i przestrzennie powiązanych ze sobą platform, pawilonów i punktów charakterystycznych dla każdego z trzech odrębnych stawów, składających się jednak na jedno założenie: Centrum Edukacji i Rekreacji Przyrodniczej.
Zagospodarowanie pierwszego stawu zostało zaprojektowane w nawiązaniu do życia ptaków. Pojawią się tu platformy od ul. Lubelskiej schodzące do poziomu wody, wyposażone w oświetlenie posadzkowe, barierki z panelami edukacyjnymi na temat obszaru Natura 2000 i usytuowania stawów Opolskich. Ponadto platformę usytuowaną w środku odcinka ul. Lubelskiej zaprojektowano jako zadaszoną rampę oraz miejsce z lunetami pozwalającymi obserwować ptactwo z dystansu. Od strony ulicy zaprojektowane są gejzery wodne tworzące wodną, posadzkową kurtynę.
Tematem przewodnim stawu drugiego będzie kultura. Projekt przewiduje korektę północnej linii brzegu stawu oraz zachodniego brzegu cypla, rozbudowę budynku wypożyczalni o funkcje przestrzeni edukacyjnej z biurem, powiększeniem gastronomii oraz wypożyczalni, a także użytkowy dach widokowy na budynku oraz instalację fotowoltaiczną. Projekt zakłada też budynek wyposażony w taras z parasolami ze schodzącymi do poziomu wody dużymi stopniami tarasowymi. Ta część płynnie łączy się z powiększoną plażą i powiększonym kąpieliskiem. Budynek ma tworzyć bramę wejściową na cypel od ul. Rybackiej oraz stać się „twarzą” całego założenia.
Na samym cyplu zaprojektowano m.in. kąpielisko z plażą i wiatrowym aeratorem wody, siłownię na powietrzu z placem zabaw, boisko do siatkówki z mini trybunami, plac zabaw z urządzeniami wodnymi i opcjonalnie baseny odkryte.
Przy stawie trzecim tematem przewodnim będzie wiklina, a tematyką ścieżki edukacyjnej natura i człowiek. Mogłyby się tu znaleźć pomosty rybackie, pomost cumowniczy, ścieżki na trasie wokół stawu, wypożyczalnię sprzętu wodnego. Bardzo istotnym aspektem całego przedsięwzięcia jest walor funkcjonalny. Realizacja projektu przyniosłaby kilka ciekawych rozwiązań komunikacyjnych, takich jak połączenie promenadą ulicy Rybackiej i Fabrycznej, otworzenie komunikacji z ul. Kolejową za pomocą przejścia pieszo-rowerowego i tym samym połączenie strefy stadionu z obszarem stawów. Od ulicy Lubelskiej teren zyska także dogodne połączenie dla pieszych wzdłuż ul. Rybackiej. Takie rozwiązania są tym bardziej istotne w połączeniu z planami Starostwa Powiatowego dotyczącymi zagospodarowania peronu kolejki wąskotorowej na ul. Kolejowej i uruchomienia połączenia wąskotorówki na linii Opole - Nałęczów.
– Budżet gminy oczywiście nie będzie w stanie udźwignąć takiego ciężaru finansowego bez pozyskanego dofinansowania zewnętrznego. Jesteśmy jednak dobrej myśli, być może najlepszym rozwiązaniem będzie podzielenie całego przedsięwzięcia na etapy i sukcesywne wdrażanie poszczególnych rozwiązań – mówi Dariusz Wróbel. – Sama wizja i koncepcja przedstawiona przez projektantów wydaje się być jednak bardzo atrakcyjna.