Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 września 2008 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Profilaktyki unikamy jak ognia

0 5 A A

Badania cytologiczne, mammografia czy badanie jelita grubego. Można je wykonać bezpłatnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć zainteresowanie z roku na rok rośnie, to wciąż jest bardzo niskie. A jak mówią lekarze - profilaktyka jest o wiele tańsza niż leczenie.

Polska w leczeniu nowotworów u kobiet jest na szarym końcu krajów europejskich. Powód: kobiety za późno zgłaszają się do lekarza. - W momencie, kiedy wykrywamy raka we wczesnym stadium jego rozwoju, jesteśmy w stanie wyleczyć pacjenta niemal w 100 procentach - mówi Elżbieta Rodecka-Gustaw z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - A same badania przecież nie są obciążające ani bolesne.

Dlaczego więc pacjenci rzadko z nich korzystają? - Powodem może być mała świadomość - dodaje Rodecka. - Większość zgłaszających się osób miała już w rodzinie przypadki nowotworów. One są też najbardziej na nie narażone.

Anna przez kilka lat nie robiła sobie żadnych badań. Poszła do lekarza namówiona przez koleżankę. - Całe szczęście. Okazało się, że cytologia nie wypadła dobrze - opowiada pani Anna. - Zabiegi lekarzy doprowadziły do szybkiej poprawy. Zrozumiałam, że trzeba korzystać z badań. Nawet jakby były płatne.

W kwietniu Narodowy Fundusz Zdrowia rozesłał do pań 8 milionów zaproszeń na badania. Nie wszystkie z nich skorzystały. Ale nic straconego. Wystarczy zgłosić się do zakładu opieki zdrowotnej, który podpisał umowę z NFZ na realizację programu.

Można to zrobić osobiście lub umówić telefonicznie się z wybraną placówką i ustalić termin. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości. Skierowanie nie jest potrzebne.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 13:52
0
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie się nie przytrafi??? Jeszcze 20 lat na bombie zegarowej???
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie si... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 11:09
0
alex napisał:
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze



Kolego, chyba pomyliłeś strony.
Avatar
alex / 23 września 2008 o 10:44
0
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze
Avatar
Irka / 23 września 2008 o 10:20
0
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal ktos z NFZ.Jak sie pieniadze marnuja to nalezy obnizyc poprzeczke.
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal kto... rozwiń
Avatar
aha / 23 września 2008 o 07:45
0
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzili. Bo i po jaka ch... rę mięli przychodzić jak i tak odeszli by z kwitkiem. Po co ta paranoja. Jak chcecie robić profilaktykę to róbcie ją dla wszystkich a nie wybiórczo.
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzi... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 13:52
0
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie się nie przytrafi??? Jeszcze 20 lat na bombie zegarowej???
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie si... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 11:09
0
alex napisał:
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze



Kolego, chyba pomyliłeś strony.
Avatar
alex / 23 września 2008 o 10:44
0
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze
Avatar
Irka / 23 września 2008 o 10:20
0
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal ktos z NFZ.Jak sie pieniadze marnuja to nalezy obnizyc poprzeczke.
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal kto... rozwiń
Avatar
aha / 23 września 2008 o 07:45
0
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzili. Bo i po jaka ch... rę mięli przychodzić jak i tak odeszli by z kwitkiem. Po co ta paranoja. Jak chcecie robić profilaktykę to róbcie ją dla wszystkich a nie wybiórczo.
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 2 1

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 9 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 8 0

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 20 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 36 12

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 11

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 15 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 1

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków 8 1

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!