Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 września 2008 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Profilaktyki unikamy jak ognia

0 5 A A

Badania cytologiczne, mammografia czy badanie jelita grubego. Można je wykonać bezpłatnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć zainteresowanie z roku na rok rośnie, to wciąż jest bardzo niskie. A jak mówią lekarze - profilaktyka jest o wiele tańsza niż leczenie.

Polska w leczeniu nowotworów u kobiet jest na szarym końcu krajów europejskich. Powód: kobiety za późno zgłaszają się do lekarza. - W momencie, kiedy wykrywamy raka we wczesnym stadium jego rozwoju, jesteśmy w stanie wyleczyć pacjenta niemal w 100 procentach - mówi Elżbieta Rodecka-Gustaw z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - A same badania przecież nie są obciążające ani bolesne.

Dlaczego więc pacjenci rzadko z nich korzystają? - Powodem może być mała świadomość - dodaje Rodecka. - Większość zgłaszających się osób miała już w rodzinie przypadki nowotworów. One są też najbardziej na nie narażone.

Anna przez kilka lat nie robiła sobie żadnych badań. Poszła do lekarza namówiona przez koleżankę. - Całe szczęście. Okazało się, że cytologia nie wypadła dobrze - opowiada pani Anna. - Zabiegi lekarzy doprowadziły do szybkiej poprawy. Zrozumiałam, że trzeba korzystać z badań. Nawet jakby były płatne.

W kwietniu Narodowy Fundusz Zdrowia rozesłał do pań 8 milionów zaproszeń na badania. Nie wszystkie z nich skorzystały. Ale nic straconego. Wystarczy zgłosić się do zakładu opieki zdrowotnej, który podpisał umowę z NFZ na realizację programu.

Można to zrobić osobiście lub umówić telefonicznie się z wybraną placówką i ustalić termin. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości. Skierowanie nie jest potrzebne.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 13:52
0
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie się nie przytrafi??? Jeszcze 20 lat na bombie zegarowej???
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie si... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 11:09
0
alex napisał:
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze



Kolego, chyba pomyliłeś strony.
Avatar
alex / 23 września 2008 o 10:44
0
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze
Avatar
Irka / 23 września 2008 o 10:20
0
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal ktos z NFZ.Jak sie pieniadze marnuja to nalezy obnizyc poprzeczke.
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal kto... rozwiń
Avatar
aha / 23 września 2008 o 07:45
0
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzili. Bo i po jaka ch... rę mięli przychodzić jak i tak odeszli by z kwitkiem. Po co ta paranoja. Jak chcecie robić profilaktykę to róbcie ją dla wszystkich a nie wybiórczo.
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzi... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 13:52
0
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie się nie przytrafi??? Jeszcze 20 lat na bombie zegarowej???
Osoby wpisujące się powyżej mają 100% racji!!! Jest tyle ograniczeń, ze w praktyce skorzystaniez badań jest niemożliwe. Wszystkie te badania zrobiłam prywatnie, bo albo wiek mnie dyskwalifikował, albo musiałabym brać kilka dni urlopu by pozałatwiac formalności, o ginekologu nie wspomnę - kolejka u państwowego jak stąd do Warszawy. A mammografia - to jest smiech na sali, jestem w grupie ryzyka - i co??? Guzik, bo nie mam 50 lat! A moja babcia i ciocia chorowały przed 50. Więc co- mam siedzieć do 50 licząc po cichu, że mnie si... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2008 o 11:09
0
alex napisał:
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze



Kolego, chyba pomyliłeś strony.
Avatar
alex / 23 września 2008 o 10:44
0
ŁADNY BIUŚCIK,pokażcie coś jeszcze
Avatar
Irka / 23 września 2008 o 10:20
0
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal ktos z NFZ.Jak sie pieniadze marnuja to nalezy obnizyc poprzeczke.
Nastepny artykul na temat profilaktyki ktory mnie wkurzyl.Ja chce sie badac a nie moge.Przychodnia wylicza dni i godziny od poprzedniego badania.Nie wazne,ze mam napisane-kontrola za pol roku.Za wszystko place jak chce zrobic.Od paru lat nie udalo mi sie skorzystac z zadnej profilaktyki.Do tego dochodza jeszcze albo balagan albo przekrety,bo okazuje sie ,ze w komp.sa dane o moim badaniu w miejscu i czasie w jakim nie bylam i nie zrobilam.Jest badanie/nie robilam/a wyniku nie ma.I tak wyglada w praktyce profilaktyka.Moze to bedzie czytal kto... rozwiń
Avatar
aha / 23 września 2008 o 07:45
0
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzili. Bo i po jaka ch... rę mięli przychodzić jak i tak odeszli by z kwitkiem. Po co ta paranoja. Jak chcecie robić profilaktykę to róbcie ją dla wszystkich a nie wybiórczo.
Bzdura. NFZ nałożył różne obostrzenia, które praktycznie dyskwalifikują wykonanie tych badań bezpłatnie dla każdego. Po pierwsze wiek - jest to tylko dla osób starszych. Po drugie chyab 3 czy pieć lat nie mogło byc wcześniej badanie. Po trzecie nie można wykonać tych badań u lekarza u którego się zwykle leczymy bi NFZ mu za to nie zapłaci. Trzeba iść do innego lekarza. To wszystko niestety zniechęca ludzi. Ale co więcej zostanie w NFZ. Będzie można dać sobie z tych środkó podwyżki, bo przecież chcieliśmy leczyć ludzi tylko oni nie przychodzi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 września 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 września 2018 r. 0 0

Co zdrożeje w Lublinie? Urząd ogłosił plany

Co zdrożeje w Lublinie? Urząd ogłosił plany 5 2

Ratusz ogłosił plany co do przyszłorocznych opłat za usługi komunalne, np. cen biletów komunikacji miejskiej, i parkowania w płatnej strefie. Większość cen nie wzrośnie, chociaż nie da się wykluczyć podwyżki w przypadku opłat za wywóz śmieci.

Jest zgoda na budowę pomnika pierwszego rektora KUL

Jest zgoda na budowę pomnika pierwszego rektora KUL 0 0

Jest pozwolenie na budowę pomnika pierwszego rektora KUL, ks. Idziego Radziszewskiego. Stanie na skwerze przy Al. Racławickich, ma być gotowy w listopadzie.

Mieszkańcy boją się nielegalnych śmieci. Skąd się tutaj wzięły? [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Mieszkańcy boją się nielegalnych śmieci. Skąd się tutaj wzięły? [zdjęcia] 4 2

Na widok śmieci w wyrobiskach po kopalniach piachu u mieszkańców Wólki Rokickiej zapala się lampka alarmowa. To efekt aresztowania lokalnego przedsiębiorcy. Michał K. przez lata zakopywał toksyczne odpady w starej kopalni.

Terytorialsi biegają po mistrzowsku

Terytorialsi biegają po mistrzowsku 5 0

W Puławach odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Średniodystansowym i Sprinterskim Biegu na Orientację. W riozegranych 22 i 23 września zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się lubelscy terytorialsi, zdobywając kilka medali w klasyfikacji indywidualnej oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Lubartów: Certyfikaty Młodego Przedsiębiorcy rozdane

Lubartów: Certyfikaty Młodego Przedsiębiorcy rozdane 0 0

W Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów dla uczniów, którzy uczestniczyli w projekcie „Młodzieżowe przedsiębiorstwo”.

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł 25 16

Rozpoczął się proces lekarza, który nie przyjął na oddział starszego mężczyzny z zakrzepicą i zapaleniem kolana. Michał B. zalecił pacjentowi okłady z lodu. Dzień później 64-latek zmarł.

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka 79 5

Podczas polowania na kaczki myśliwi postrzelili jednego z mieszkańców. Mężczyzna został zraniony śrutem w rękę.

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt
27 września 2018, 11:00

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt 1 1

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej romantyzmowi w kontekście nowoczesności. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 września.

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia]
galeria

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia] 18 10

Jeszcze w tym roku gotowe mają być wszystkie cztery wiadukty w ciągu ul. Grygowej w Lublinie, które zastąpią stary, zburzony z powodu fatalnego stanu technicznego. Cała trasa nad torami powinna być otwarta wiosną. Jej budowa jest zaawansowana w 30 proc.

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz 2 0

Rozmowa z Mateuszem Miką, przyjmującym Asseco Resovii Rzeszów i reprezentacji Polski

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony 2 22

W poniedziałek unieważniony został przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i Lipowej. Powód?

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu 4 2

Ponad dwustumetrowy odcinek ulicy Leśnej w Nałęczowie jeszcze w tym roku może zostać wyremontowany. Chodzi o część od Górskiego do kładki dla pieszych w kierunku Harcerskiej.

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu 0 5

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do Lublina z zaledwie jedną wygraną na III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego. Akademiczki mają jeszcze nad czym pracować przed rozpoczęciem rozgrywek

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda]
galeria

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda] 554 77

Będzie miał wysokość 10-piętrowego wieżowca, a do jego budowy zużyte zostaną 22 tony stali. Maszt na rondzie obok lubelskiego zamku ma kosztować 676 tys. zł. Pieniądze wyłożą trzy spółki Skarbu Państwa w ramach wydatków na tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!