Koncertem 11 chórów z siedmiu państw europejskich zaczną się dziś 62 Dni Majdanka. Przez najbliższe dwa tygodnie Muzeum na Majdanku odwiedzą przedstawiciele różnych wyznań z całego świata, a także śpiewacy i poeci. Obchodom będą towarzyszyć wystawy i konferencje naukowe.
Tegoroczne uroczystości zacznie dziś o godz. 11 koncert chórów, które wspólnie zaśpiewają „Wezwanie
do pokoju”, utwór specjalnie skomponowany przez prof. Jana Węcowskiego z warszawskiej Akademii Muzycznej. Potem pod pomnikiem Ofiar Majdanka będą czytane wiersze. Dzień zakończą modlitwy ekumeniczne.
Od poniedziałku w muzeum zaczną się czterodniowe spotkania pod hasłem „Majdanek Świątynią Pokoju”. Będą w nich uczestniczyć m.in. chrześcijanie, żydzi i buddyści. – Chcą dać świadectwo temu, co tu się wydarzyło i co się teraz dzieje – mówi Edward Balawejder, dyrektor
muzeum.
W czwartek buddyści przeniosą się do Bełżca. – Zaprosiliśmy gości z całego świata m.in. z Francji, USA, Niemiec i Izraela – tłumaczy lama Waldemar Zych z Polskiej Unii Buddyjskiej. – Będziemy się modlić w różnych językach: tybetańskim, hebrajskim, polskim i innych. Zapalimy 111 świec w intencji pokoju.
Tegoroczne Dni Majdanka zakończą się 22 września wielką polsko-ukraińską liturgią w obrządku bizantyjskim z udziałem młodzieży z całego regionu. Mszy będą przewodniczyć: zwierzchnik ukraińskiego Kościoła grecko-katolickiego kard. Lubomyr Huzar i prymas Józef Glemp.