Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2013 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Centra handlowe zamknięte w niedzielę? "Absurdalny pomysł, tysiące ludzi straci pracę"

Autor: Zdjęcie autora (DW PAP)
0 46 A A
– Nie ma większych szans, aby ta propozycja została uchwalona – uważa Henryk Smolarz z PSL (Jacek Św
– Nie ma większych szans, aby ta propozycja została uchwalona – uważa Henryk Smolarz z PSL (Jacek Św

Zakaz pracy w sieciach handlowych w każdą niedzielę przewiduje projekt zmian w kodeksie pracy, który trafił do Sejmu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym – czytamy w uzasadnieniu projektu, pod którym podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP. Ich zdaniem, zakaz stworzy "nową jakość życia dla rodzin”. Nie tylko tych, których członkowie pracują w handlu, ale też "rodzin zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania”.

– To jest międzyklubowa inicjatywa związana z dwoma aspektami – tłumaczy poseł Lech Sprawka (PiS). – Po pierwsze, taki zakaz już funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów. Po drugie, jeżeli wpłynie on na sposób funkcjonowania rodziny, to jest warty spokojnego rozważenia. Trzeba pamiętać, że miałby dotyczyć głównie dużych sieci handlowych. Nie obowiązywałby małych, rodzinnych sklepów.

– Jestem za – mówi Elżbieta Fornalczyk ze związku Sierpień 80 w Tesco Polska. – W niedzielę musimy zostawić rodzinę i iść do pracy. A tego dnia ludzie nie są nastawieni na konkretne zakupy. Przychodzą, bo nie mają co robić.

Pracownicę Tesco popiera Zofia Wałachowska, lublinianka. – Trzeba zamknąć sklepy nie ze względu na tych, którzy chodzą to hipermarketów całymi gromadami i traktują to jako rozrywkę, ale ze względu na pracowników handlu.

Uderzenie w rynek pracy

– Zakaz handlu w niedzielę? Z ekonomicznego punktu widzenia to absurdalny pomysł – mówi Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – To uderzenie w rynek pracy! Kilkadziesiąt tysięcy ludzi może pójść na bruk. To także cios w przedsiębiorców, bo zyski z handlu w niedzielę są bardzo duże. Łatwo tworzyć projekty, które mają przysporzyć poparcia w wyborach. Ale kto weźmie odpowiedzialność za konsekwencje ekonomiczne?

Z tą opinią zgadza się Ruch Palikota. – Nie popieramy żadnej inicjatywy, która ogranicza wolność i swobody obywateli – mówi rzecznik partii, Andrzej Rozenek. – W ten sposób partie chcą zaskarbić sobie łaskę Kościoła. Ten projekt spowoduje kryzys gospodarczy i powiększenie bezrobocia.

Wnioskodawcy nie podzielają tych obaw. Ich zdaniem projekt daje "szansę na ożywienie centrów miast, parków, deptaków i skwerów, z których to coraz częściej ludność w dni wolne wysysana jest do podmiejskich centrów handlowych”. Uważają, że nie grozi nam spadek wpływów z podatków. No i w końcu – przekonują – zyskają małe rodzinne sklepy, które w niedziele nie będą musiały konkurować z wielkimi marketami.

Projekt bez szans

Jednak także wśród posłów z partii, popierających projekt, nie brak sceptyków. – Nie ma większych szans, aby ta propozycja została uchwalona – uważa Henryk Smolarz z PSL. – Chcemy jednak zwrócić uwagę na problem tych, którzy muszą pracować w niedziele.

– W czasie kryzysu gospodarczego wprowadzenie takiego zakazu to nie jest dobry pomysł – przyznaje poseł Mariusz Grad z PO. –Pracownicy zatrudnieni właśnie w ten dzień mogą stracić pracę – obawia się.
Na razie nie wiadomo, kiedy Sejm zajmie się projektem.

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewka23 / 29 maja 2013 o 17:28
0

Rozrywka i kultura w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Avatar
Grzesiek / 29 maja 2013 o 12:38
0

Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.


Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.


Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.

rozwiń
Avatar
Grzesiek / 29 maja 2013 o 12:35
0

Bardzo dobry pomysł od dana powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.

Avatar
gość / 29 maja 2013 o 12:27
0

Zamknąć wszystko!! Dlaczego w handlu maja mieć wolne a ja muszę pracować światek, piątek, niedziela, noce ??? Szpitale, stacje benzynowe, autobusy  dlaczego ludzie pracujący w tych miejscach maja pracować a inni maja przywilej wolnego dnia??

Jeszcze więcej długich weekendów nam trzeba!! Wtedy będziemy mieli czas wszyscy i na wszystko.

szpitale porównujesz z handlem....ohoho to gratuluję

Avatar
ik / 29 maja 2013 o 12:23
0

Zagonić te stada baranów wałęsające się w niedzielę po supermarketach do roboty w niedzielę to by się szybko pozamykali. Pałętać się dla rozrywki po sklepach w niedziele to każdy chętnie...... ale gdyby mu kazać wstawać w niedziele do roboty to jazgot byłby wielki.

Avatar
Nowak / 29 maja 2013 o 11:12
0

Centra handlowe powinny być otwarte na okrągło, dzień i noc!!! Praca na trzy zmiany i nie będzie bezrobotnych!!!

Avatar
Jan / 29 maja 2013 o 11:10
0

Kretyński pomysł.Przecierz ci co nie chcą chodzić do marketów w niedzielę niech nie chodzą nikt ich nie zmusza. Ale niech te barany nie ograniczają wolności innych, kto im dał takie prawo?.

A ci, którzy w marketach pracują, dlaczego nie mogą spędzić dnia wolnego z rodziną np. na spacerze czy w kawiarni tylko muszą pracować?

Avatar
PIT / 29 maja 2013 o 10:59
0

REDAKTORZYNO, TYSIĄCE OSÓB JUŻ DAWNO STRACIŁO PRACE WŁAŚNIE PRZEZ CENTRA HANDLOWE, TEN ZAKAZ MA BYĆ W OBRONIE MAŁYCH RODZINNYCH SKLEPÓW

Avatar
Barbara Ubryk / 29 maja 2013 o 10:50
0

Przecież tak już było za czasów nieboszczki PRL,to po co było obalać coś co było takie dobre że trzeba teraz do tego wracać.Tak samo jest z urlopami macierzyńskimi które kiedyś,za czasów dobrej komuny wynosiły trzy lata.

Avatar
pin / 29 maja 2013 o 10:22
0

Inicjatywa mądra, ale argumenty głupie.

Sęk w tym, że w Polsce wciąż pokutuje myślenie, że dobra jakakolwiek pracy byleby była. To nie jest kraj do życia, tylko do pracowania. Trochę te priorytety mamy poprzestawiane.

Nie oszukujmy się, że zakaz handlu w niedzielę tak wstrząśnie gospodarką. Jest określona liczba dni, w których się nie handluje i co? Jakoś się to wszystko kręci. Klientów ubędzie? Nie! Przyjdą w inne dni. Nagle ktoś kto codziennie zjada pół chleba zacznie jeść mniej, bo sklep był zamknięty w niedzielę? Kupi go w sobotę na zaś.

Nie mówcie mi też, że ludzie tak z dobrej woli pracują w niedzielę, bo mają większe pieniądze czy dzień wolny na tygodniu. Co im z tego dnia wolnego? Inaczej odpoczywasz jak masz 2 dni po kolei wolne a inaczej jak np. wtorek i piątek. Większe pieniądze? Niektórzy mają powiedziane tyraj w weekend, albo dziękujemy.

Niestety "polskie byznesmeny" są nastawione nie na to by wszystkim było ok, ale aby ok było im. Nie patrzą na pracowników przez pryzmat człowieka, tylko przez pryzmat cyferek. Przykro to stwierdzić, ale za minimalną krajową kupują sobie niewolników.

Głupio jest zrobione, że tak dobra inicjatywa została podparta argumentami, które kojarzą się z Kościołem, bo to tylko zostanie wykorzystane przeciwko temu pomysłowi.

Inicjatywa mądra, ale argumenty głupie.

Sęk w tym, że w Polsce wciąż pokutuje myślenie, że dobra jakakolwiek pracy byleby była. To nie jest kraj do życia, tylko do pracowania. Trochę te priorytety mamy poprzestawiane.

Nie oszukujmy się, że zakaz handlu w niedzielę tak wstrząśnie gospodarką. Jest określona liczba dni, w których się nie handluje i co? Jakoś się to wszystko kręci. Klientów ubędzie? Nie! Przyjdą w inne dni. Nagle ktoś kto codziennie zjada pół chleba zacznie jeść mniej, bo sklep był zamknięty w niedzielę? Kupi ... rozwiń

Avatar
ewka23 / 29 maja 2013 o 17:28
0

Rozrywka i kultura w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Avatar
Grzesiek / 29 maja 2013 o 12:38
0

Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.


Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.


Bardzo dobry pomysł od dawna powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.

rozwiń
Avatar
Grzesiek / 29 maja 2013 o 12:35
0

Bardzo dobry pomysł od dana powinno zakazać się pracy w niedzielę w centrach handlowych, w tych dniach rodzina powinna razem odpoczywać, a jak już chcę sobie coś kupic pozostają nam przecież małe sklepiki w których jak chcą to właściciele tych sklepów mogą sprzedawać. Popieram.

Avatar
gość / 29 maja 2013 o 12:27
0

Zamknąć wszystko!! Dlaczego w handlu maja mieć wolne a ja muszę pracować światek, piątek, niedziela, noce ??? Szpitale, stacje benzynowe, autobusy  dlaczego ludzie pracujący w tych miejscach maja pracować a inni maja przywilej wolnego dnia??

Jeszcze więcej długich weekendów nam trzeba!! Wtedy będziemy mieli czas wszyscy i na wszystko.

szpitale porównujesz z handlem....ohoho to gratuluję

Avatar
ik / 29 maja 2013 o 12:23
0

Zagonić te stada baranów wałęsające się w niedzielę po supermarketach do roboty w niedzielę to by się szybko pozamykali. Pałętać się dla rozrywki po sklepach w niedziele to każdy chętnie...... ale gdyby mu kazać wstawać w niedziele do roboty to jazgot byłby wielki.

Avatar
Nowak / 29 maja 2013 o 11:12
0

Centra handlowe powinny być otwarte na okrągło, dzień i noc!!! Praca na trzy zmiany i nie będzie bezrobotnych!!!

Avatar
Jan / 29 maja 2013 o 11:10
0

Kretyński pomysł.Przecierz ci co nie chcą chodzić do marketów w niedzielę niech nie chodzą nikt ich nie zmusza. Ale niech te barany nie ograniczają wolności innych, kto im dał takie prawo?.

A ci, którzy w marketach pracują, dlaczego nie mogą spędzić dnia wolnego z rodziną np. na spacerze czy w kawiarni tylko muszą pracować?

Avatar
PIT / 29 maja 2013 o 10:59
0

REDAKTORZYNO, TYSIĄCE OSÓB JUŻ DAWNO STRACIŁO PRACE WŁAŚNIE PRZEZ CENTRA HANDLOWE, TEN ZAKAZ MA BYĆ W OBRONIE MAŁYCH RODZINNYCH SKLEPÓW

Avatar
Barbara Ubryk / 29 maja 2013 o 10:50
0

Przecież tak już było za czasów nieboszczki PRL,to po co było obalać coś co było takie dobre że trzeba teraz do tego wracać.Tak samo jest z urlopami macierzyńskimi które kiedyś,za czasów dobrej komuny wynosiły trzy lata.

Avatar
pin / 29 maja 2013 o 10:22
0

Inicjatywa mądra, ale argumenty głupie.

Sęk w tym, że w Polsce wciąż pokutuje myślenie, że dobra jakakolwiek pracy byleby była. To nie jest kraj do życia, tylko do pracowania. Trochę te priorytety mamy poprzestawiane.

Nie oszukujmy się, że zakaz handlu w niedzielę tak wstrząśnie gospodarką. Jest określona liczba dni, w których się nie handluje i co? Jakoś się to wszystko kręci. Klientów ubędzie? Nie! Przyjdą w inne dni. Nagle ktoś kto codziennie zjada pół chleba zacznie jeść mniej, bo sklep był zamknięty w niedzielę? Kupi go w sobotę na zaś.

Nie mówcie mi też, że ludzie tak z dobrej woli pracują w niedzielę, bo mają większe pieniądze czy dzień wolny na tygodniu. Co im z tego dnia wolnego? Inaczej odpoczywasz jak masz 2 dni po kolei wolne a inaczej jak np. wtorek i piątek. Większe pieniądze? Niektórzy mają powiedziane tyraj w weekend, albo dziękujemy.

Niestety "polskie byznesmeny" są nastawione nie na to by wszystkim było ok, ale aby ok było im. Nie patrzą na pracowników przez pryzmat człowieka, tylko przez pryzmat cyferek. Przykro to stwierdzić, ale za minimalną krajową kupują sobie niewolników.

Głupio jest zrobione, że tak dobra inicjatywa została podparta argumentami, które kojarzą się z Kościołem, bo to tylko zostanie wykorzystane przeciwko temu pomysłowi.

Inicjatywa mądra, ale argumenty głupie.

Sęk w tym, że w Polsce wciąż pokutuje myślenie, że dobra jakakolwiek pracy byleby była. To nie jest kraj do życia, tylko do pracowania. Trochę te priorytety mamy poprzestawiane.

Nie oszukujmy się, że zakaz handlu w niedzielę tak wstrząśnie gospodarką. Jest określona liczba dni, w których się nie handluje i co? Jakoś się to wszystko kręci. Klientów ubędzie? Nie! Przyjdą w inne dni. Nagle ktoś kto codziennie zjada pół chleba zacznie jeść mniej, bo sklep był zamknięty w niedzielę? Kupi ... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 0 4

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 11 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 8

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!