Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 stycznia 2016 r.
19:38

Chcą odbudować kościół farny na Starym Mieście

0 52 A A
Z wysokiej wieży fary można by podziwiać wspaniałą panoramę Lublina – mówi Ryszard Montusiewicz
Z wysokiej wieży fary można by podziwiać wspaniałą panoramę Lublina – mówi Ryszard Montusiewicz

Odbudowa XIII-wiecznego kościoła farnego św. Michała Archanioła na lubelskim Starym Mieście to cel powołanego przed kilkoma dniami stowarzyszenia Lubelska Fara.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Naszym głównym celem jest przywrócenie w świadomości lublinian obecności fary. Chcemy przypomnieć, że był taki znamienity obiekt, który koncentrował życie miasta w wielu wymiarach. Ale zależy nam przede wszystkim na tym, żeby odbudować farę, aby służyła Lublinowi i regionowi – mówi Ryszard Montusiewicz, prezes stowarzyszenia.

Jak dodaje, nie chodzi tylko o to, aby w mieście przybyło kolejne miejsce kultu religijnego. – Chcemy, żeby odbudowana fara pełniła różne funkcje, tak jak to było w historii. Tutaj była szkoła muzyczna, której studenci wędrowali do Akademii Krakowskiej, albo do Włoch. Odbywały się tu też ceremonie miejskie. Z wysokiej wieży można by podziwiać wspaniałą panoramę Lublina – wylicza Montusiewicz.

Fara została rozebrana w połowie XIX wieku. Jak informują przewodniki, powodem był fatalny stan obiektu. Obecnie w tym miejscu znajdują się jedynie zrekonstruowane fundamenty dawnej świątyni i jej makieta.

– To bardzo prowizoryczne i tymczasowe upamiętnienie, nie do końca wierne samemu obiektowi. Tu kiedyś było cmentarzysko, które zostało ekshumowane, ale część kości pozostała w tym miejscu. Organizowanie tu imprez rozrywkowych czy gastronomicznych jest naganne, bo wykazuje elementarny brak szacunku, wynikający z pewnej niewiedzy i braku świadomości –twierdzi Montusiewicz.

Pomysłodawcy odbudowy fary na razie nie mówią o kosztach inwestycji i o ewentualnych sposobach jej sfinansowania. Wątpliwości co do pomysłu nie kryje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

– Pomysł jest kuszący, bo budynek z XIII wieku był bardzo ważnym komponentem, który dopełniał staromiejską panoramę – mówi Kopciowski, ale dodaje, że przywrócenie świątyni w oryginalnym kształcie może być niemożliwe. Głównie ze względu na przepisy prawa budowlanego. – Odległość do pierzei zabudowań wzdłuż części ul. Archidiakońskiej, które powstały po wyburzeniu fary, mogłaby być zbyt mała. Poza tym podczas prac mogłyby zostać zniszczone oryginalne fundamenty znajdujące się pod warstwą gruntu. Po trzecie, brakuje pieniędzy na odbudowę istniejących zabytków… – wylicza konserwator.

Sonda: Czy kościół farny na Starym Mieście w Lublinie powinien zostać odbudowany?

Liczba głosów: 565
83.36%
Nie
16.64%
Tak

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 22:37
0
Pomysł chyba trochę mało realny i nazbyt ambitny. Wątpię by udało się pokonać wszystkie przeciwności. Natomiast odbudowa jakże malowniczej wieży ciśnień na Placu Wolności byłby moim zdaniem znacznie lepszym i łatwiejszym do realizacji pomysłem.
Avatar
egz / 31 stycznia 2016 o 12:21
0

Moze jeszcze cerkiew na Placu Litewskim ktoś odbuduje i wieże ciśnień na Pl. Wolności. Kamienice na starówce są w opłakanym stanie a debile chcą odbudować coś co już nie istnieje od ponad 100 lat. Słodownia Vetterów niedługo się zawali. Ratujmy to co jeszcze stoi a nie to co już dawno nie istnieje !! Pomysł idiotyczny zważywszy, że Plac Ku Farze jest tarasem widokowym na zamek i przestrzenią wolną, której brakuje na Starym Mieście.

Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 23:05
0
Od ceremonii jest ratusz. Proszę nie mieszać religii z życiem miasta. A pieniążki przeznaczyć na szpital!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 17:53
0
A nikt nie chce odbudowac Odlewni Lublin?
Avatar
BellaKoza / 23 stycznia 2016 o 11:59
0

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp


Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 10:26
0
jest za ladny widok na panorane miasta fundamety sa czescia miasta a odbudowa z kanieni dzisiejszych to tylko pic
Avatar
Mieszkaniec / 22 stycznia 2016 o 20:45
0

A kto będzie pracował w tej fabryce ??? Skoro "bycie na zasiłku" jest bardziej atrakcyjnym zajęciem niż praca ? Praca jest -tylko kto chce pracować? Rozmawiałem z wieloma ludźmi, którzy mają różne swoje firmy w Lublinie lub pobliżu -i powiedzieli mi wprost: "Znalezienie lojalnego pracownika w dzisiejszych czasach graniczy z cudem". Sam zresztą wiem po sobie, że gdy szukałem krawcowej, aby porobiła "przeróbki" ubrań dla mojej niepełnosprawnej żony (aby jakaś kobieta przyszła do nas do domu i pomierzyła centymetrem), to aż musiałem przez "znajomych, którzy mają znajomych" poszukać sobie krawcowej. Ogłaszanie w serwisie ogłoszeniowym na nic się zdało... Nie wierzę w bzdury typu"nie ma pracy, nie ma fabryk"! Kto chce, to pracę znajdzie. Nawet w nowo powstającej montowni Volkswagena (gdzieś tam w Polsce) nie będzie komu pracować -mówili o tym kilka dni temu w telewizji. Więc o jakich fabrykach ty tu bredzisz ???!

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

zystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

rozwiń
Avatar
ptak_dodo / 22 stycznia 2016 o 20:39
0

Proszę zwrócić się o dane do ratusza, ile razy w Teatrze Starym występowała wątpliwej jakości artystka, której każdy występ kosztował 75 tys. zł, dlaczego miasto wydało ponad 600 tys. zł na rzekomą promocję Lublina w cholernie nudnym serialu "Wszystko przed nami", gdzie zamiast miejskich obiektów pokazywano kawiarniane intrygi i łóżkowe zdrady, ile kosztowała budowa i ile kosztuje utrzymanie Centrum Spotkania Kultur z neonową tęczą i komu ono właściwie służy, kogo promuje? Jeśli ktoś tu mówi o oszczędnościach i marnotrawstwie, to może najpierw odpowie na te pytania. Wojciech Górski.

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 20:39
0
hahaha u Palikota na podwórku :)
Avatar
Andrzej / 22 stycznia 2016 o 20:37
0

Ile tych kościołów jest? Policzyłeś? Bo ja tak, W obrębie Starego Miasta jest tylko jeden kościół i to zakonny - dominikanów.

A nie można pójść do Katedry? Jest tuż przy Starym Mieście obok Bramy Trynitarskiej i tłoku tam nie ma. 200 m dalej na Królewskiej jest kościół Jezuitów itp itd

Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 22:37
0
Pomysł chyba trochę mało realny i nazbyt ambitny. Wątpię by udało się pokonać wszystkie przeciwności. Natomiast odbudowa jakże malowniczej wieży ciśnień na Placu Wolności byłby moim zdaniem znacznie lepszym i łatwiejszym do realizacji pomysłem.
Avatar
egz / 31 stycznia 2016 o 12:21
0

Moze jeszcze cerkiew na Placu Litewskim ktoś odbuduje i wieże ciśnień na Pl. Wolności. Kamienice na starówce są w opłakanym stanie a debile chcą odbudować coś co już nie istnieje od ponad 100 lat. Słodownia Vetterów niedługo się zawali. Ratujmy to co jeszcze stoi a nie to co już dawno nie istnieje !! Pomysł idiotyczny zważywszy, że Plac Ku Farze jest tarasem widokowym na zamek i przestrzenią wolną, której brakuje na Starym Mieście.

Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 23:05
0
Od ceremonii jest ratusz. Proszę nie mieszać religii z życiem miasta. A pieniążki przeznaczyć na szpital!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 17:53
0
A nikt nie chce odbudowac Odlewni Lublin?
Avatar
BellaKoza / 23 stycznia 2016 o 11:59
0

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp


Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

Uspokój się - no i naucz się czytać ze zrozumieniem..."cwaniaczku".

rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 10:26
0
jest za ladny widok na panorane miasta fundamety sa czescia miasta a odbudowa z kanieni dzisiejszych to tylko pic
Avatar
Mieszkaniec / 22 stycznia 2016 o 20:45
0

A kto będzie pracował w tej fabryce ??? Skoro "bycie na zasiłku" jest bardziej atrakcyjnym zajęciem niż praca ? Praca jest -tylko kto chce pracować? Rozmawiałem z wieloma ludźmi, którzy mają różne swoje firmy w Lublinie lub pobliżu -i powiedzieli mi wprost: "Znalezienie lojalnego pracownika w dzisiejszych czasach graniczy z cudem". Sam zresztą wiem po sobie, że gdy szukałem krawcowej, aby porobiła "przeróbki" ubrań dla mojej niepełnosprawnej żony (aby jakaś kobieta przyszła do nas do domu i pomierzyła centymetrem), to aż musiałem przez "znajomych, którzy mają znajomych" poszukać sobie krawcowej. Ogłaszanie w serwisie ogłoszeniowym na nic się zdało... Nie wierzę w bzdury typu"nie ma pracy, nie ma fabryk"! Kto chce, to pracę znajdzie. Nawet w nowo powstającej montowni Volkswagena (gdzieś tam w Polsce) nie będzie komu pracować -mówili o tym kilka dni temu w telewizji. Więc o jakich fabrykach ty tu bredzisz ???!

Przede wszystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

zystkim cwaniaczku nie pisze się i nie mówi...."nie ma komu pracować", tylko nie ma kto pracować. Prawdą jest że w Lublinie nie ma zakładów przemysłowych, a właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy. I na koniec...krawcową nie będzie inżynier, architekt,  socjolog, prawnik itp

rozwiń
Avatar
ptak_dodo / 22 stycznia 2016 o 20:39
0

Proszę zwrócić się o dane do ratusza, ile razy w Teatrze Starym występowała wątpliwej jakości artystka, której każdy występ kosztował 75 tys. zł, dlaczego miasto wydało ponad 600 tys. zł na rzekomą promocję Lublina w cholernie nudnym serialu "Wszystko przed nami", gdzie zamiast miejskich obiektów pokazywano kawiarniane intrygi i łóżkowe zdrady, ile kosztowała budowa i ile kosztuje utrzymanie Centrum Spotkania Kultur z neonową tęczą i komu ono właściwie służy, kogo promuje? Jeśli ktoś tu mówi o oszczędnościach i marnotrawstwie, to może najpierw odpowie na te pytania. Wojciech Górski.

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

Panie Górski, weź pan się już odpier**l od Krystyny Jandy. nudne to już jest, te same teksty tutaj, na facebooku i piorun wie gdzie jeszcze. jakiś uraz? autografu raz nie dała czy co?

CSK też przeszkadza, bo krzyża nie ma na ścianie?

rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 o 20:39
0
hahaha u Palikota na podwórku :)
Avatar
Andrzej / 22 stycznia 2016 o 20:37
0

Ile tych kościołów jest? Policzyłeś? Bo ja tak, W obrębie Starego Miasta jest tylko jeden kościół i to zakonny - dominikanów.

A nie można pójść do Katedry? Jest tuż przy Starym Mieście obok Bramy Trynitarskiej i tłoku tam nie ma. 200 m dalej na Królewskiej jest kościół Jezuitów itp itd

Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 1 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 40

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 154 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 9 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!