Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 września 2020 r.
19:27

Chcą się wgryźć biurowcem w wąwóz na Czubach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 21 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/materiały projektowe)

Duży budynek usługowo-biurowy chce stawiać na Czubach lubelska spółka Global Rent, która stara się w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową. Swój obiekt planuje naprzeciw garaży przy ul. Na Stoku, za doliną dzielącą os. Górki od torów. Gmach „wgryzałby się” w wąwóz, którym biegłaby droga dojazdowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze do 18 października każdy zainteresowany przyszłością tego miejsca może zgłosić Urzędowi Miasta uwagi do planów budowy. O tym jak i gdzie można przekazywać swoje sugestie, piszemy na końcu tekstu. Aby firma mogła zbudować biurowiec, musi najpierw uzyskać w Ratuszu decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę. O obydwa te dokumenty już zawnioskowała. Jakie ma zamiary?

Tutaj chcą budować

Budynek miałby wyrosnąć na dość wąskim (50 m szerokości) i długim (ok. 150 m), prostokątnym pasie gruntu na zboczu wąwozu. Jeden z krótszych boków tego prostokąta dotyka do linii kolejowej, zaś drugi sięga do dna doliny. Przeznaczenie tej nieruchomości określa plan zagospodarowania uchwalony 18 lat temu przez Radę Miasta.

Zgodnie z planem jest to „teren aktywności gospodarczej”. Uchwała mówi, że nieruchomość może być wykorzystana pod „różnego rodzaju działalność produkcyjno-wytwórczą i składowo-magazynową, taką jak: produkcja przemysłowa, średnia wytwórczość, zaplecze techniczne budownictwa, bazy sprzętu i transportu, składy, magazyny, hurtownie oraz inne formy działalności gospodarczej wraz z zapleczem administracyjnym i socjalnym”. Plan pozwala tu nawet na galerię handlową.

To chcą tu postawić

Spółka planuje „budynek usługowo-biurowy”, w którym większość powierzchni miałyby zająć „biura z zapleczem magazynowym”. Byłoby tu także przedszkole, żłobek, gastronomia, punkt pocztowy i siłownia. Mówi o tym raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, który spółka musiała złożyć Urzędowi Miasta.

Z raportu dowiadujemy się, że biurowiec ma być podzielony na trzy sekcje, każda miałaby pięć pięter. Wyglądałoby to jak trzy, stykające się ze sobą budynki o jednakowej wysokości ustawiane coraz niżej na zboczu wąwozu.

 Pod segmentem stojącym najwyżej, przy samych torach, miałyby być trzy kondygnacje podziemne, pod środkowym dwie, a pod ostatnim jedna. W wielopoziomowym garażu podziemnym przewidziano 223 miejsca postojowe, a kolejnych 35 obok budynku. Cały obiekt ogrzewać ma kotłownia z sześcioma kotłami gazowymi o mocy 100 kW każdy.

Inwestor twierdzi w swym raporcie, że „nie dojdzie do zamknięcia drożności” doliny przewietrzającej miasto, a budowa „nie będzie miała wpływu na przepływ mas powietrza”. Przekonuje też, że obiekt wpisze się w krajobraz i nie będzie górować nad otoczeniem, bo góruje nad nim „komin widoczny w dalszej perspektywie”.

Dodatkowe warianty

Powyższy opis dotyczy „wariantu preferowanego”, na którym spółce najbardziej zależy. Oprócz niego inwestor musiał zgodnie z prawem zgłosić do Urzędu Miasta również wariant „alternatywny” oraz „najkorzystniejszy dla środowiska”. Czym się różnią?

Wariant „najkorzystniejszy dla środowiska” różni się wyłącznie tym, że zakłada ogrzewanie z miejskiej sieci, ale zastrzega, że byłoby to możliwe dopiero po wykonaniu odpowiedniego przyłącza. Z kolei wariant „alternatywny” przewiduje nie pięć, ale siedem pięter w każdym segmencie biurowca oraz trzy kondygnacje podziemne.

Żaden z trzech wariantów nie przewiduje wycinki drzew na terenie inwestycji, bo na tej konkretnej działce po prostu nie ma drzew. Są obok.

Taki planują dojazd

Inwestor zamierza wybudować nową drogę, aby zapewnić dojazd do planowanego biurowca. Byłaby ona poprowadzona na przedłużeniu ul. Filaretów (od pętli autobusowej „os. Widok”) po dnie wąwozu. 511-metrowa jezdnia ma mieć dwa pasy ruchu i dwumetrowej szerokości chodnik. Dodajmy, że droga ma przeciąć teren, który zgodnie z planem zagospodarowania przeznaczony jest pod budowę znacznie większej ulicy o kategorii „dróg głównych przyspieszonych”.

Jak duży ruch może wygenerować nowy biurowiec? Z raportu wynika, że „przewidywany maksymalny ruch po terenie inwestycji” to 1032 samochody osobowe na dobę, 5 pojazdów dostawczych i 1 ciężarowy.

Wszelkie sugestie, uwagi i zastrzeżenia można składać na papierze, elektronicznie a nawet ustnie do 8 października w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (ul. Zana 38, tel. 81 466 26 36, srodowisko@lublin.eu). Wydział pracuje od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30. Zebrane uwagi mają być rozpatrzone przez prezydenta przed wydaniem decyzji środowiskowej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 września 2020 r. o 21:04
+31
Zniszczyć taki piękny wąwóz jest bardzo łatwo, tylko potem miasto na budowę parków wydaje miliony . A druga sprawa to jak można pozwolić na budowę budynków mieszkalnych tak blisko torów ! Mam nadzieję, że Miasto nie dopuści do tak idiotycznej budowy.
Avatar
fanka / 29 września 2020 r. o 08:42
+15
Jedyne zielone płuca całego osiedla chcą zniszczyć tą drogą, a co na to ekolodzy ,tutaj są sarny ,lisy, jeże, bażanty  itp nie zgadzam się na to
Avatar
kronikidewelorozwoju / 29 września 2020 r. o 07:48
+14
Coś mi capie w tej historii. Stawianie biurowców w Kozim Grodzie (a już szczególnie na peryferiach) przestało mieć ekonomiczny sens już na długo przed koroną (nie dotyczy oczywiście tych wybrańców, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany wynajem na 10 lat po podwójnych stawkach rynkowych). Albo z czasem te biurowce mają stać się obiektem cudownego przemienienia w akademiki, a następnie w zwykłe bloki, albo "inwestor" myśli, że złapie jelenia, który odkupi grunt z pozwoleniem na takie klocki, albo może chodzi o coś jeszcze bardziej pokręconego.
Coś mi capie w tej historii. Stawianie biurowców w Kozim Grodzie (a już szczególnie na peryferiach) przestało mieć ekonomiczny sens już na długo przed koroną (nie dotyczy oczywiście tych wybrańców, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany wynajem na 10 lat po podwójnych stawkach rynkowych). Albo z czasem te biurowce mają stać się obiektem cudownego przemienienia w akademiki, a następnie w zwykłe bloki, albo "inwestor" myśli, że złapie jelenia, który odkupi grunt z pozwoleniem na takie klocki, albo może chodzi o coś j... rozwiń
Avatar
LAS / 28 września 2020 r. o 21:51
+12
Zniszczyć taki piękny wąwóz jest bardzo łatwo, tylko potem miasto na budowę parków wydaje miliony . A druga sprawa to jak można pozwolić na budowę budynków mieszkalnych tak blisko torów ! Mam nadzieję, że Miasto nie dopuści do tak idiotycznej budowy.
Przestrzegaliśmy, że zmiana  SUiKZP  dla Górek Czechowskich otworzy furtkę do niszczenie innych obszarów strefy  ESOCh . W efekcie pojawił się projekt dopuszczający zabudowę przebiegającą poprzecznie do osi wąwozu na Czubach i zarazem korytarza przewietrzającego, co staje się ewenementem na skalę świata i to nawet jeżeli  zostanie przesłonione kolejną parkową  maskirowką . Miasto wielokrotnie nie dopuszczało to takiej zabudowy przez tych, którzy są autochtonami, a na dodatek nie mają w zwyczaju płacić prowizji za przychylność tych, których utrzymują jako pośredników w sprawowaniu władzy przez społeczeństwo.
Przestrzegaliśmy, że zmiana  SUiKZP  dla Górek Czechowskich otworzy furtkę do niszczenie innych obszarów strefy  ESOCh . W efekcie pojawił się projekt dopuszczający zabudowę przebiegającą poprzecznie do osi wąwozu na Czubach i zarazem korytarza przewietrzającego, co staje się ewenementem na skalę świata i to nawet jeżeli  zostanie przesłonione kolejną parkową  maskirowką . Miasto wielokrotnie nie dopuszczało to takiej zabudowy przez tych, którzy są autochtonami, a na dodatek nie mają w zwyczaju płacić pr... rozwiń
Avatar
LAS / 29 września 2020 r. o 08:18
+10
Coś mi capie w tej historii. Stawianie biurowców w Kozim Grodzie (a już szczególnie na peryferiach) przestało mieć ekonomiczny sens już na długo przed koroną (nie dotyczy oczywiście tych wybrańców, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany wynajem na 10 lat po podwójnych stawkach rynkowych). Albo z czasem te biurowce mają stać się obiektem cudownego przemienienia w akademiki, a następnie w zwykłe bloki, albo "inwestor" myśli, że złapie jelenia, który odkupi grunt z pozwoleniem na takie klocki, albo może chodzi o coś jeszcze bardziej pokręconego.
  Jedno z najciekawszych sformułowań zawartych w raporcie oddziaływania na środowisko dla tych  " biurowców "  brzmi:  " Dodatkowo z ostrożności stwierdza się, że nawet w granicach strefy  ESOCH , w której działka nr 13 nie  jest usytuowana istnieje stosownie do treści § 64 ust.  3  m. p.z.p. możliwość zabudowy kubaturowej. W granicach  ESOCH  obowiązuje zakaz m.in.: 2) lokalizowania wszelkich nowych form zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy mieszkaniowej, poza wyznaczoną w planie;  (…) ; 5) lokalizowania parkingów poza wyznaczonymi w planie dla obsługi ruchu rekreacyjnego. "  Oznacza to, że według inwestora działka  w strefie   ESOCh  nie jest w strefie  ESOCh , a nawet gdyby jednak była w strefie  ESOCh , to można budować i to, pomimo że nie można tworzyć tam nowej kubatury. To i tak nic przy  " ścieżce terenowej "   TBV   Investment  w Górkach Czechowskich, na której budowę pozwolono niezgodnie z częścią graficzną i opisową  MPZP , a  PINB  w rozmowie telefonicznej stwierdziła, że nie zamierza nic robić z  " prawomocnym pozwoleniem na budowę". W kwestii wynajmu to jak zajdzie potrzeba, to się zlikwiduje obiekty własne w instytucjach za przeproszeniem publicznych, bo i tak nikt palcem nie kiwnie przeciwko geszeftom  " rodziny "   administracyjnej.
  Jedno z najciekawszych sformułowań zawartych w raporcie oddziaływania na środowisko dla tych  " biurowców "  brzmi:  " Dodatkowo z ostrożności stwierdza się, że nawet w granicach strefy  ESOCH , w której działka nr 13 nie  jest usytuowana istnieje stosownie do treści § 64 ust.  3  m. p.z.p. możliwość zabudowy kubaturowej. W granicach  ESOCH  obowiązuje zakaz m.in.: 2) lokalizowania wszelkich nowych form zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy mieszkaniowej, poza ... rozwiń
Avatar
qwerty38 / 29 września 2020 r. o 08:07
+10
Pisanie o puszczeniu ruchu na Berylowej świadczy aberracji umysłowej autora. Ta ulica nie została dostosowana do ruchu autobusów i nikt już tego nie zrobi. Tu już można robić tylko kosmetykę i obowiązkowo rondo, najlepiej turbinowe na skrzyżowaniu Berylowej i Granitowej. O drodze wąwozem pod Starym gajem może pisać tylko nieuk, który nie wie, że jest to teren chroniony i nie wolno blisko niego budować nowych dróg. UE nie zgodzi się na taką budowę a ekolodzy bardzo szybko to zablokują. Zresztą w tym momencie to już po ptakach bo droga w niczym nie pomoże. Mogła pomóc 20 lat temu. Swoją drogą, ciekawe kiedy wejdzie prokurator do deweloperki bo to co się dzieje w tym temacie to jest jawny przekręt. Ale w Lublinie nikomu to nie przeszkadza.
Pisanie o puszczeniu ruchu na Berylowej świadczy aberracji umysłowej autora. Ta ulica nie została dostosowana do ruchu autobusów i nikt już tego nie zrobi. Tu już można robić tylko kosmetykę i obowiązkowo rondo, najlepiej turbinowe na skrzyżowaniu Berylowej i Granitowej. O drodze wąwozem pod Starym gajem może pisać tylko nieuk, który nie wie, że jest to teren chroniony i nie wolno blisko niego budować nowych dróg. UE nie zgodzi się na taką budowę a ekolodzy bardzo szybko to zablokują. Zresztą w tym momencie to już po ptakach bo droga w nicz... rozwiń
Avatar
LAS / 28 września 2020 r. o 22:36
+10
Zniszczyć taki piękny wąwóz jest bardzo łatwo, tylko potem miasto na budowę parków wydaje miliony . A druga sprawa to jak można pozwolić na budowę budynków mieszkalnych tak blisko torów ! Mam nadzieję, że Miasto nie dopuści do tak idiotycznej budowy.
Przestrzegaliśmy, że zmiana     SUiKZP     dla Górek Czechowskich otworzy furtkę do niszczenie innych obszarów strefy     ESOCh    . W efekcie pojawił się projekt dopuszczający zabudowę przebiegającą poprzecznie do osi wąwozu na Czubach i zarazem korytarza przewietrzającego, co staje się ewenementem na skalę świata i to nawet jeżeli     zostanie przesłonione kolejną parkową     maskirowką    . Miasto wielokrotnie nie dopuszczało to takiej zabudowy przez tych, którzy są autochtonami, a na dodatek nie mają w zwyczaju płacić prowizji za przychylność tych, których utrzymują jako pośredników w sprawowaniu władzy przez społeczeństwo.
Andrzej, naczelny lubelski propagandzisto, po co ty wszędzie w sposób natrętny spamisz o chaszczowisku na Czechowie? Ktoś ci za to płaci? Przypominam, że plan pozwalający częściowo zabudować(i to nawet galerią handlową) chaszcze na Czechowie został uchwalony w 2005 roku, jeszcze za kadencji Pruszkowskiego. O Czubach nawet nie wspominam, bo to sprawa sprzed 18 lat - nikt tu sobie niczego nowego nagle nie wymyślił.
Dlaczego się spoufalasz i stosujesz manipulację w postaci zwracania się ad personam?! Dlaczego swoje uwagi personalne i polityczne kierujesz do mnie, a nie członków konkretnej partii?! Dlaczego o chaszczach nie piszesz do tego, który wpisał Górki Czechowskie na Listę Dóbr Współczesnych Lublina?! Dlaczego pomijasz uchwałę o przystąpieniu do punktowej zmiany   MPZP , która została podpisana przez tego, który aktualnie zajmuje się pośrednictwem w uzyskaniu pozwoleń a budowę, co już wówczas (2016 rok) stanowiło konflikt interesów?!
Dlaczego się spoufalasz i stosujesz manipulację w postaci zwracania się ad personam?! Dlaczego swoje uwagi personalne i polityczne kierujesz do mnie, a nie członków konkretnej partii?! Dlaczego o chaszczach nie piszesz do tego, który wpisał Górki Czechowskie na Listę Dóbr Współczesnych Lublina?! Dlaczego pomijasz uchwałę o przystąpieniu do punktowej zmiany   MPZP , która została podpisana przez tego, który aktualnie zajmuje się pośrednictwem w uzyskaniu pozwoleń a budowę, co już wówczas (2016 rok) stanowiło konflikt... rozwiń
Avatar
LAS / 28 września 2020 r. o 22:28
+9
Co to ma być? To jakieś jaja czy co? Przecież na takiej wysokości jak na tej bieda-wizce zrobionej chyba w paincie przez dziecko ze szkoły podstawowej w MPZP jest już wąwóz i zieleń publiczna w strefie ESOCH. AG - aktywizacja gospodarcza to nie miejsca pod biurowce, tylko pod produkcje. "Plan pozwala tu nawet na galerię handlową." Kto tak powiedział, że pozwala? Tereny pod galerie handlowe oznacza się na planach U, a nie AG. Dopiero co na Tatarach facet chciał budować blokowisko na terenie AG i dostał odmowę. Rozumiem, że postawić galerię handlową sobie już możne, bo też ma AG? :) Konflikt z przebiegiem trasy zielonej, konflikt ze strefą ESOCH i przewietrzaniem, naciągane przeznaczenie zapisów planu... Nie no jak to przejdzie, to to miasto to parodia.
Wyjaśnisz mi w czym fabryka gwoździ albo hala magazynowa będzie lepsza od planowanego budynku usługowo-biurowego? Strasznie mnie ta kwestia ciekawi.
Przerabialiśmy to przy dezinformacjach na temat możliwego zagospodarowania Górek Czechowskich, a więc w tej kwestii chętnie  pomogę — główna  różnica leży po stronie dopuszczalnej wysokości zabudowy, która ma wpływ między innymi na przewietrzanie. 
Przerabialiśmy to przy dezinformacjach na temat możliwego zagospodarowania Górek Czechowskich, a więc w tej kwestii chętnie  pomogę — główna  różnica leży po stronie dopuszczalnej wysokości zabudowy, która ma wpływ między innymi na przewietrzanie.  rozwiń
Avatar
anka-anka / 28 września 2020 r. o 20:16
+8
Plany sprzed więcej, niż 5 lat powinny ulec weryfikacji i podlegać aktualnej akceptacji. Realizacja planów sprzed 18 lat kiedy tyle rzeczy uległo zmianie, kiedy znacznie ubyło terenów zielonych, kiedy miasto obrosło osiedlami mieszkaniowymi nie powinny podlegać realizacji. W takiej sytuacji powinny być przeprowadzane referenda. Już mamy takie kwiatki - połączenie skrzyżowania Onyksowa/Kryształowa z Jantarową i tworzenie Berylowej po to, aby w środku osiedla puszczać autobusy i wycinać drzewa, gdzie aktualnie są one miejscem zabawy dzieci i gdzie stanowią enklawę wysokiej zieleni pomiędzy blokami. Berylowa - TAK - ale taka jak Kryształowa i co najwyżej ze ścieżką rowerową. Autobusy są na Granitowej i wystarczy. Kolejny kwiatek - budowanie przystanku PKP Lublin Zachód - bez zrobienia dojazdu i dojścia przez ul. Węglinek, albo przedłużenie Granitowej. Można było już dawno połączyć Kraśnicką z Węglinek, aż do Jana Pawła.
Plany sprzed więcej, niż 5 lat powinny ulec weryfikacji i podlegać aktualnej akceptacji. Realizacja planów sprzed 18 lat kiedy tyle rzeczy uległo zmianie, kiedy znacznie ubyło terenów zielonych, kiedy miasto obrosło osiedlami mieszkaniowymi nie powinny podlegać realizacji. W takiej sytuacji powinny być przeprowadzane referenda. Już mamy takie kwiatki - połączenie skrzyżowania Onyksowa/Kryształowa z Jantarową i tworzenie Berylowej po to, aby w środku osiedla puszczać autobusy i wycinać drzewa, gdzie aktualnie są one miejscem zabawy dzieci i g... rozwiń
Avatar
LAS / 28 września 2020 r. o 21:03
+7
Jeden milion złotych plus VAT za pośrednictwo w uzyskiwaniu przychylności instytucji za przeproszeniem publicznych — w kolejnym obszarze naszego miasta zabudowa korytarza ekologicznego poprawi, a nie zaszkodzi przewietrzaniu. Pomimo że najważniejsze w kwestiach aerosanitarnych Lublina są Górki Czechowskie, to nie należy również zapominać o innych miejscach, które mogą powodować takie same działania dezinformacyjne i socjotechniczne, z jakimi mieliśmy i mamy do czynienia w tym pierwszym przypadku.
Avatar
Jola Karp / 29 września 2020 r. o 20:52
+1
Pod tym torami, ludzie z dawnych wsi podlubelskich, od kilkudziesięciu lat czekają na okazję,by teren sprzedać/zainwestować/dobrze zarobić. Teren obrasta lasem brzóskowym, ale nadal jest ich prywatnym terenem o którym nie zapomnieli. Jedyne rozwiązanie to wykupić i stworzyć las/park itp.
Avatar
anka-anka / 29 września 2020 r. o 17:59
+3
Kolejnym wynalazkiem są ostatnie zmiany na Jantarowej. Zamiast zrobić z pasa ze skrętem w lewo z Jantarowej w JP II pas do skrętu w lewo i na wprost i zostawić ten drugi tylko do skrętu w prawo, to potworzyli małe potworki. Do tego przystanek autobusowy przy kościele/szkole na Berylowej. A ileż to dzieci dojeżdżać tam będzie MPK? Może należy jak najszybciej zrobić asfaltową jezdnię od Jantarowej do Koralowej?
Avatar
anka-anka / 29 września 2020 r. o 17:12
0
Plany sprzed więcej, niż 5 lat powinny ulec weryfikacji i podlegać aktualnej akceptacji. Realizacja planów sprzed 18 lat kiedy tyle rzeczy uległo zmianie, kiedy znacznie ubyło terenów zielonych, kiedy miasto obrosło osiedlami mieszkaniowymi nie powinny podlegać realizacji. W takiej sytuacji powinny być przeprowadzane referenda. Już mamy takie kwiatki - połączenie skrzyżowania Onyksowa/Kryształowa z Jantarową i tworzenie Berylowej po to, aby w środku osiedla puszczać autobusy i wycinać drzewa, gdzie aktualnie są one miejscem zabawy dzieci i gdzie stanowią enklawę wysokiej zieleni pomiędzy blokami. Berylowa - TAK - ale taka jak Kryształowa i co najwyżej ze ścieżką rowerową. Autobusy są na Granitowej i wystarczy. Kolejny kwiatek - budowanie przystanku PKP Lublin Zachód - bez zrobienia dojazdu i dojścia przez ul. Węglinek, albo przedłużenie Granitowej. Można było już dawno połączyć Kraśnicką z Węglinek, aż do Jana Pawła.
Ale o tym że Berylową będą jeździć autobusy wielu mieszkańców rdzennych Lublina wiedziała od początku. Tylko wieś napływowa do Lublina min. z kraśnika kupowała mieszkania patrząc na to co widzi za oknem, a nie to co zakładał plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. A to połączenie o jakim piszesz, czyli droga równoległą do JP2 w wąwozie jest cały czas w planach, acz oficjalnie chwilowo zaniechano działań.
 Doprawdy? A kogo masz na myśli pisząc o rdzennych mieszkańcach Lublina? Tych co pamietają, że tu pola były, czy takich jak Ty, co są może pierwszym pokoleniem urodzonym w Lublinie? Robienie drogi przez wąwóz, stawienie przystanku PKP zanim zrobi się do niego dojazd i dojście, wycinanie drzew zamiast projektowanie tak, aby jak najwięcej ich zachować, wydawnie tysięcy złotych na idiotyczyne ławki, czy robienie z placu Litewskiego betonowego czegoś, gdzie nie ma się gdzie schronić przed słońcem (polecam spojrzeć na zdjęcia Lublina sprzed lat i porównać ze zdjęciem aktualnym), itd, itp, to jest własnie racjonalne projektowanie w Lublinie. Puszczanie zaś po drodze osiedlowej, między blokami z każdej strony, autobusu, to szczyt szczytów - smrodzenie, kłapanie drzwiami, hałas, itd. Tu 99% porusza się autami, rowerami lub pieszo. Może by ktoś ruszył te 4 litery i pojeździł trochę po dzielnicach, w tym tych, po dawnych wsiach i zweryfikował plany. 
 Doprawdy? A kogo masz na myśli pisząc o rdzennych mieszkańcach Lublina? Tych co pamietają, że tu pola były, czy takich jak Ty, co są może pierwszym pokoleniem urodzonym w Lublinie? Robienie drogi przez wąwóz, stawienie przystanku PKP zanim zrobi się do niego dojazd i dojście, wycinanie drzew zamiast projektowanie tak, aby jak najwięcej ich zachować, wydawnie tysięcy złotych na idiotyczyne ławki, czy robienie z placu Litewskiego betonowego czegoś, gdzie nie ma się gdzie schronić przed słońcem (polecam spojrzeć na zdjęcia Lubli... rozwiń
Avatar
fanka / 29 września 2020 r. o 08:42
+15
Jedyne zielone płuca całego osiedla chcą zniszczyć tą drogą, a co na to ekolodzy ,tutaj są sarny ,lisy, jeże, bażanty  itp nie zgadzam się na to
Avatar
LAS / 29 września 2020 r. o 08:27
+3
 Jedno z najciekawszych sformułowań zawartych w raporcie oddziaływania na środowisko dla tych "biurowców" brzmi: "Dodatkowo z ostrożności stwierdza się, że nawet w granicach strefy ESOCH, w której działka nr 13 nie jest usytuowana istnieje stosownie do treści § 64 usT. 3 m. p.z.p. możliwość zabudowy kubaturowej. W granicach ESOCH obowiązuje zakaz m.in.: 2) lokalizowania wszelkich nowych form zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy mieszkaniowej, poza wyznaczoną w planie; (…) ; 5) lokalizowania parkingów poza wyznaczonymi w planie dla obsługi ruchu rekreacyjnego. " Oznacza to, że według inwestora działka w strefie ESOCh nie jest w strefie ESOCh , a nawet gdyby jednak była w strefie ESOCh , to można budować i to, pomimo że nie można tworzyć tam nowej kubatury. To i tak nic przy "ścieżce terenowej" TBV Investment w Górkach Czechowskich, na której budowę pozwolono niezgodnie z częścią graficzną i opisową MPZP , a PINB w rozmowie telefonicznej stwierdziła, że   nie zamierza nic robić z  " prawomocnym pozwoleniem na budowę " , za którego stronę uznano tylko dwóch wspólników od referendum lokalnego, zmiany SUiKZP   oraz MPZP, czyli  " ratusz "   i TBV   Investment. W kwestii wynajmu to jak zajdzie potrzeba, to się zlikwiduje obiekty własne w instytucjach za przeproszeniem publicznych, bo i tak nikt palcem nie kiwnie przeciwko geszeftom "rodziny" administracyjnej.
rozwiń
Avatar
LAS / 29 września 2020 r. o 08:18
+10
Coś mi capie w tej historii. Stawianie biurowców w Kozim Grodzie (a już szczególnie na peryferiach) przestało mieć ekonomiczny sens już na długo przed koroną (nie dotyczy oczywiście tych wybrańców, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany wynajem na 10 lat po podwójnych stawkach rynkowych). Albo z czasem te biurowce mają stać się obiektem cudownego przemienienia w akademiki, a następnie w zwykłe bloki, albo "inwestor" myśli, że złapie jelenia, który odkupi grunt z pozwoleniem na takie klocki, albo może chodzi o coś jeszcze bardziej pokręconego.
  Jedno z najciekawszych sformułowań zawartych w raporcie oddziaływania na środowisko dla tych  " biurowców "  brzmi:  " Dodatkowo z ostrożności stwierdza się, że nawet w granicach strefy  ESOCH , w której działka nr 13 nie  jest usytuowana istnieje stosownie do treści § 64 ust.  3  m. p.z.p. możliwość zabudowy kubaturowej. W granicach  ESOCH  obowiązuje zakaz m.in.: 2) lokalizowania wszelkich nowych form zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy mieszkaniowej, poza wyznaczoną w planie;  (…) ; 5) lokalizowania parkingów poza wyznaczonymi w planie dla obsługi ruchu rekreacyjnego. "  Oznacza to, że według inwestora działka  w strefie   ESOCh  nie jest w strefie  ESOCh , a nawet gdyby jednak była w strefie  ESOCh , to można budować i to, pomimo że nie można tworzyć tam nowej kubatury. To i tak nic przy  " ścieżce terenowej "   TBV   Investment  w Górkach Czechowskich, na której budowę pozwolono niezgodnie z częścią graficzną i opisową  MPZP , a  PINB  w rozmowie telefonicznej stwierdziła, że nie zamierza nic robić z  " prawomocnym pozwoleniem na budowę". W kwestii wynajmu to jak zajdzie potrzeba, to się zlikwiduje obiekty własne w instytucjach za przeproszeniem publicznych, bo i tak nikt palcem nie kiwnie przeciwko geszeftom  " rodziny "   administracyjnej.
  Jedno z najciekawszych sformułowań zawartych w raporcie oddziaływania na środowisko dla tych  " biurowców "  brzmi:  " Dodatkowo z ostrożności stwierdza się, że nawet w granicach strefy  ESOCH , w której działka nr 13 nie  jest usytuowana istnieje stosownie do treści § 64 ust.  3  m. p.z.p. możliwość zabudowy kubaturowej. W granicach  ESOCH  obowiązuje zakaz m.in.: 2) lokalizowania wszelkich nowych form zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy mieszkaniowej, poza ... rozwiń
Avatar
qwerty38 / 29 września 2020 r. o 08:07
+10
Pisanie o puszczeniu ruchu na Berylowej świadczy aberracji umysłowej autora. Ta ulica nie została dostosowana do ruchu autobusów i nikt już tego nie zrobi. Tu już można robić tylko kosmetykę i obowiązkowo rondo, najlepiej turbinowe na skrzyżowaniu Berylowej i Granitowej. O drodze wąwozem pod Starym gajem może pisać tylko nieuk, który nie wie, że jest to teren chroniony i nie wolno blisko niego budować nowych dróg. UE nie zgodzi się na taką budowę a ekolodzy bardzo szybko to zablokują. Zresztą w tym momencie to już po ptakach bo droga w niczym nie pomoże. Mogła pomóc 20 lat temu. Swoją drogą, ciekawe kiedy wejdzie prokurator do deweloperki bo to co się dzieje w tym temacie to jest jawny przekręt. Ale w Lublinie nikomu to nie przeszkadza.
Pisanie o puszczeniu ruchu na Berylowej świadczy aberracji umysłowej autora. Ta ulica nie została dostosowana do ruchu autobusów i nikt już tego nie zrobi. Tu już można robić tylko kosmetykę i obowiązkowo rondo, najlepiej turbinowe na skrzyżowaniu Berylowej i Granitowej. O drodze wąwozem pod Starym gajem może pisać tylko nieuk, który nie wie, że jest to teren chroniony i nie wolno blisko niego budować nowych dróg. UE nie zgodzi się na taką budowę a ekolodzy bardzo szybko to zablokują. Zresztą w tym momencie to już po ptakach bo droga w nicz... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 29 września 2020 r. o 07:48
+14
Coś mi capie w tej historii. Stawianie biurowców w Kozim Grodzie (a już szczególnie na peryferiach) przestało mieć ekonomiczny sens już na długo przed koroną (nie dotyczy oczywiście tych wybrańców, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany wynajem na 10 lat po podwójnych stawkach rynkowych). Albo z czasem te biurowce mają stać się obiektem cudownego przemienienia w akademiki, a następnie w zwykłe bloki, albo "inwestor" myśli, że złapie jelenia, który odkupi grunt z pozwoleniem na takie klocki, albo może chodzi o coś jeszcze bardziej pokręconego.
Coś mi capie w tej historii. Stawianie biurowców w Kozim Grodzie (a już szczególnie na peryferiach) przestało mieć ekonomiczny sens już na długo przed koroną (nie dotyczy oczywiście tych wybrańców, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany wynajem na 10 lat po podwójnych stawkach rynkowych). Albo z czasem te biurowce mają stać się obiektem cudownego przemienienia w akademiki, a następnie w zwykłe bloki, albo "inwestor" myśli, że złapie jelenia, który odkupi grunt z pozwoleniem na takie klocki, albo może chodzi o coś j... rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 29 września 2020 r. o 00:05
+5
Co to ma być? To jakieś jaja czy co? Przecież na takiej wysokości jak na tej bieda-wizce zrobionej chyba w paincie przez dziecko ze szkoły podstawowej w MPZP jest już wąwóz i zieleń publiczna w strefie ESOCH. AG - aktywizacja gospodarcza to nie miejsca pod biurowce, tylko pod produkcje. "Plan pozwala tu nawet na galerię handlową." Kto tak powiedział, że pozwala? Tereny pod galerie handlowe oznacza się na planach U, a nie AG. Dopiero co na Tatarach facet chciał budować blokowisko na terenie AG i dostał odmowę. Rozumiem, że postawić galerię handlową sobie już możne, bo też ma AG? :) Konflikt z przebiegiem trasy zielonej, konflikt ze strefą ESOCH i przewietrzaniem, naciągane przeznaczenie zapisów planu... Nie no jak to przejdzie, to to miasto to parodia.
Wyjaśnisz mi w czym fabryka gwoździ albo hala magazynowa będzie lepsza od planowanego budynku usługowo-biurowego? Strasznie mnie ta kwestia ciekawi.
 Tym, że fabryka gwoździ byłaby zgodna prawem miejscowym, a budynek usługowy nie. Jeżeli nie widzisz różnicy to nie potrafię pomóc.
 Tym, że fabryka gwoździ byłaby zgodna prawem miejscowym, a budynek usługowy nie. Jeżeli nie widzisz różnicy to nie potrafię pomóc. rozwiń
Avatar
LAS / 28 września 2020 r. o 22:36
+10
Zniszczyć taki piękny wąwóz jest bardzo łatwo, tylko potem miasto na budowę parków wydaje miliony . A druga sprawa to jak można pozwolić na budowę budynków mieszkalnych tak blisko torów ! Mam nadzieję, że Miasto nie dopuści do tak idiotycznej budowy.
Przestrzegaliśmy, że zmiana     SUiKZP     dla Górek Czechowskich otworzy furtkę do niszczenie innych obszarów strefy     ESOCh    . W efekcie pojawił się projekt dopuszczający zabudowę przebiegającą poprzecznie do osi wąwozu na Czubach i zarazem korytarza przewietrzającego, co staje się ewenementem na skalę świata i to nawet jeżeli     zostanie przesłonione kolejną parkową     maskirowką    . Miasto wielokrotnie nie dopuszczało to takiej zabudowy przez tych, którzy są autochtonami, a na dodatek nie mają w zwyczaju płacić prowizji za przychylność tych, których utrzymują jako pośredników w sprawowaniu władzy przez społeczeństwo.
Andrzej, naczelny lubelski propagandzisto, po co ty wszędzie w sposób natrętny spamisz o chaszczowisku na Czechowie? Ktoś ci za to płaci? Przypominam, że plan pozwalający częściowo zabudować(i to nawet galerią handlową) chaszcze na Czechowie został uchwalony w 2005 roku, jeszcze za kadencji Pruszkowskiego. O Czubach nawet nie wspominam, bo to sprawa sprzed 18 lat - nikt tu sobie niczego nowego nagle nie wymyślił.
Dlaczego się spoufalasz i stosujesz manipulację w postaci zwracania się ad personam?! Dlaczego swoje uwagi personalne i polityczne kierujesz do mnie, a nie członków konkretnej partii?! Dlaczego o chaszczach nie piszesz do tego, który wpisał Górki Czechowskie na Listę Dóbr Współczesnych Lublina?! Dlaczego pomijasz uchwałę o przystąpieniu do punktowej zmiany   MPZP , która została podpisana przez tego, który aktualnie zajmuje się pośrednictwem w uzyskaniu pozwoleń a budowę, co już wówczas (2016 rok) stanowiło konflikt interesów?!
Dlaczego się spoufalasz i stosujesz manipulację w postaci zwracania się ad personam?! Dlaczego swoje uwagi personalne i polityczne kierujesz do mnie, a nie członków konkretnej partii?! Dlaczego o chaszczach nie piszesz do tego, który wpisał Górki Czechowskie na Listę Dóbr Współczesnych Lublina?! Dlaczego pomijasz uchwałę o przystąpieniu do punktowej zmiany   MPZP , która została podpisana przez tego, który aktualnie zajmuje się pośrednictwem w uzyskaniu pozwoleń a budowę, co już wówczas (2016 rok) stanowiło konflikt... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Może być niebezpiecznie na drogach
film

Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Może być niebezpiecznie na drogach

Ostrzeżenie pogodowej o gęstej mgle wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny po otrzymaniu SMS-a, aby stawić się w jednostce. Piątek, 30 października był pierwszym dniem w dotychczasowej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, kiedy wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach.

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Rada nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Puławach potrzebowała niemal pięciu miesięcy i trzech konkursów, żeby wybrać nowego prezesa komunalnej spółki. Romana Mazurka zastąpi niezwiązany dotychczas z powiatem puławskim Bernard Rudkowski.

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych
Wideo
film

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych

Policjanci zatrzymali w piątek wieczorem 37 osób. Zdecydowaną większość stanowią osoby ze środowisk pseudokibiców – poinformował w sobotę rzecznik stołecznej komendy Sylwester Marczak. Jak zaznaczył, biorąc pod uwagę ogromną liczbę uczestników manifestacji, był to protest "bardzo spokojny".

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje pięć izolatoriów: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Okunince, Łukowie i Suścu – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

23-latek wykonując pracę kuriera przywłaszczył cztery przesyłki. Nieuczciwego pracownika zatrzymali lubelscy policjanci.

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Był płacz i zgrzytanie zębami, a może być niezły biznes. Właściciele straganów z chryzantemami już liczyli straty w związku z nagłym zamknięciem przez rząd cmentarzy, co pozbawiło ich klientów. Pomoc przyszła z nieoczekiwanej strony.

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Świetny występ Wisły Puławy w Stalowej Woli. Drużyna Mariusza Pawlaka w starciu z głównym rywalem w walce o awans nie pozostawiła „Stalówce” żadnych złudzeń. Duma Powiśla wygrała 3:0 i obecnie ma już 18 punktów przewagi nad spadkowiczem z II ligi.

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze
film

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze

Terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty oraz rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Nie żyje Sean Connery, wybitny aktor, odtwórca roli Jamesa Bonda – poinformowało w sobotę BBC.

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Nie ustają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Ogólnopolski Strajk Kobiet zmienia nieco formę demonstrowania swojego sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. I w związku z zamknięciem cmentarzy zachęca do kupowania zniczy i chryzantem oraz przynoszenia ich na niedzielne akcje.

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Drugi z rzędu dobry występ piłkarzy Tomasza Bednaruka. Tym razem beniaminek z Lubartowa ograł na wyjeździe Jutrzenkę Giebułtów 3:1. Dzięki temu zyskał już kilka punktów przewagi nad drużynami z dołu tabeli.

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło wczoraj w miejscowości Bobrowniki (powiat rycki). Nie żyje potrącony przez opla 33-letni mieszkaniec gminy Ryki.

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kolejne miasta w Lubelskiem deklarują pomoc przedsiębiorcom, którzy w związku ze świętem Wszystkich Świętych kupili większe ilości towaru, by sprzedać je przy cmentarzach. W ciągu najbliższych trzech dni nie będą mogli tego zrobić, ponieważ cmentarze są zamknięte. Decyzja rządu ma związek z sytuacją epidemiczną w kraju.

Lubelskie: Nie żyje 28 osób z infekcją COVID-19. Wśród nich 45-latka. Nie miała innych chorób

Lubelskie: Nie żyje 28 osób z infekcją COVID-19. Wśród nich 45-latka. Nie miała innych chorób

"Z przykrością informuję, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 28 osób" – poinformowała w sobotę rano Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.