Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 maja 2017 r.
19:44

Dlaczego runęła kamienica? Dwa miesiące przed katastrofą były sygnały o złym stanie stropów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 41 A A

Ruszyło śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej w centrum Lublina, gdzie po zawaleniu się stropów trzeba było rozebrać część kamienicy. W piątek wieczorem okaże się, czy konieczna będzie rozbiórka pozostałej części budynku przy Lubartowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: do katastrofy doszło w środę przed godz. 14 w zarządzanej przez miasto kamienicy przy Lubartowskiej 45. W części budynku runęły wszystkie stropy. Całą kamienicę ewakuowano. Spod gruzów wydobyto mężczyznę, który spadł z trzeciego piętra. Ranny trafił do szpitala, jest w dobrym stanie. Strażackie grupy poszukiwawcze sprowadzone z Warszawy i Łodzi przeszukały rumowisko, ale na szczęście nikogo już nie znalazły. Wieczorem przystąpiono do rozbiórki środkowej części budynku.

Do ocalałych części wciąż nie są wpuszczani lokatorzy, którzy czekają na werdykt nadzoru budowlanego. – W piątek po południu na miejscu będzie rzeczoznawca, który obejrzy te budynki i oceni, czy nadają się do dalszego użytkowania – mówi Dariusz Balwierz, szef Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. – Decyzja będzie w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Do akcji wkroczyła prokuratura. – Prowadzimy śledztwo w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w postaci zawalenia się budowli – informuje Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – To czyn zagrożony karą do 12 lat więzienia.
Śledczy będą ustalać, dlaczego zawaliły się stropy kamienicy. Tymczasem o złym ich stanie już dwa miesiące temu alarmowany był miejski zarządca budynku.

Były sygnały o złym stanie kamienicy przy Lubartowskiej 45

Już dwa miesiące przed katastrofą pojawiły się sygnały o złym stanie stropów w kamienicy przy Lubartowskiej 45. Miasto administrujące budynkiem twierdzi, że badanie stropów powinien zlecić współwłaściciel kamienicy. Współwłaściciel odpowiada, że to rola miasta.

O możliwym niebezpieczeństwie alarmował mężczyzna remontujący lokal użytkowy na parterze.

– Po zdjęciu sufitu podwieszanego okazało się, że strop jest wygięty – mówi Michał Krzymowski, współwłaściciel budynku mający proc. 27 proc. udziałów w kamienicy. Miasto ma tu 37 proc. udziałów i jest zarządcą nieruchomości. – Powiadomiłem miasto o konieczności przekwaterowania lokatorów z mieszkań znajdujących się nad moim lokalem – dodaje.

– 24 marca wpłynęło do wiadomości ZNK pismo od właściciela lokalu usługowego znajdującego się na parterze – potwierdza Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Pismo przekazaliśmy do Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta z prośbą o przekwaterowanie lokatorów. W odpowiedzi WSM poinformował, że przekwaterowanie takie może odbyć się na podstawie stwierdzenia zagrożenia wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez właściwy organ.

– Nie mieliśmy informacji dotyczących faktycznego stopnia usterki, czy zagrożenia – tłumaczy Tomasz Kępa, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Mieszkaniowych. – W związku z tym, że lokal był w dyspozycji prywatnego właściciela, to na nim ciążył obowiązek sporządzenia stosownej dokumentacji, powiadomienia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o występującym zagrożeniu i ewentualnego przedłożenia gminie decyzji PINB.

– Na miejscu odbyła się wizyta inspektora z działu budowlanego, architekta i konstruktora, którzy sporządzili notatkę i powiadomili właściciela, że należy wykonać ekspertyzę – mówi Henryk Łacek, dyrektor ZNK. – To właściciel lokalu ma obowiązek wykonać ekspertyzę.

– Przecież to jest rolą zarządcy, a nie moją – odpowiada na to Krzymowski. I podkreśla, że w kamienicy nie są wydzielone odrębne własności lokali, co potwierdza również samo miasto. – Lokale nie są przypisane do współwłaścicieli – mówi Łacek.

Winnych tragedii szuka prokuratura. – Prowadzimy oględziny, przesłuchujemy pokrzywdzonych, będzie powołany biegły – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Ustalamy, czy było to spowodowane błędem ludzkim, a jeżeli tak, to czyim. Musimy sprawdzić działania urzędu i to, czy ktoś się nie przyczynił do katastrofy na przykład prowadząc remont.

Ratusz podkreśla, że w swoich rejestrach nie doszukał się informacji o remoncie prowadzonym w nieistniejącym już lokalu na parterze kamienicy.

Rozbiórka kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie

Stracili mieszkania, potrzebna pomoc

Wraz z tym lokalem w zburzonej w środę części kamienicy przestało istnieć również siedem mieszkań. Nie wiadomo, czy na tym zatrzyma się bilans katastrofy, bo nadzór budowlany wciąż nie orzekł, czy reszta budynku nadaje się do zamieszkania, czy musi być zrównana z ziemią. Dopóki tego werdyktu nie będzie, nikt nie może wrócić do mieszkania.

Część ewakuowanych korzysta z zapewnionego przez miasto noclegu w hostelu. Ratusz czeka na decyzję nadzoru budowlanego i zapewnia, że znajdzie potrzebującym inne mieszkania. – Nie będą pozostawieni sami sobie – deklaruje dyrektor Kępa.

Urzędnicy przyznają jednak, że „od ręki” mogą udostępnić tylko trzy lokale, ale wkrótce powinni dysponować kolejnymi. – W tej chwili jest 18 mieszkań remontowanych – wyjaśnia Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Ratusz zapewnia, że udzieli pokrzywdzonym także pomocy rzeczowej i finansowej. – Pracownicy socjalni określają ich potrzeby – mówi Małgorzata Domagała, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – W tej chwili najpilniejsza potrzeba to środki czystości i higieny osobistej, gdyż osoby te opuściły mieszkania bez niczego.

Zbiórkę pieniędzy i darów prowadzi już Polski Czerwony Krzyż oraz Caritas.

>>>

ZOBACZ TAKŻE: Więcej materiałów WIDEO z akcji ratunkowej na miejscu zdarzenia.

Kamienica przy ul. Lubartowskiej już po rozbiórce

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 08:31
0
Wali się miasto panie Żuk, wali się. A dług Lublina rośnie i rośnie.
Avatar
zaciekawiony / 26 maja 2017 o 15:24
0
Zaraz urzędnicy tak sprawą zakręcą że winnym był właściciel lokalu który pierwszy zgłosił uszkodzone stropy.
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 14:34
0
"Miasto ma tu 37 proc. udziałów i jest zarządcą nieruchomości." - wszystko jasne. Ciekawe tylko czy doczekamy się posadzenia na 12 lat któregoś urzędniczego pasożyta???
Avatar
Własciciel nieruchomości. / 26 maja 2017 o 12:02
0
Co ty pieprzysz człowieku. Większość prywatnych właścicieli kamienic stara się utrzymywać swoje nieruchomości w zadowalajacym stanie technicznym i estetycznym - czasami dokładajac środki z poza nieruchomości , jednak najgorzej mają ci którzy na swich nieruchomosciach mają mają tzw. lokatorów socjalnych lub ze szczególnego trybu najmu którzy zajmuja czasami fajne , duże metraze a miasto płaci za nich ok.15 - 20 % wartości czynszu komercyjnego, wiem bo sam miałem taką swołocz na swojej nieruchomości , która dodatkowo oprócz tego że mieszkała za grosze to jeszcze demolowała co się da , więc jezeli nie znasz się na temacie to siedż cicho i pisz bzdur.
Co ty pieprzysz człowieku. Większość prywatnych właścicieli kamienic stara się utrzymywać swoje nieruchomości w zadowalajacym stanie technicznym i estetycznym - czasami dokładajac środki z poza nieruchomości , jednak najgorzej mają ci którzy na swich nieruchomosciach mają mają tzw. lokatorów socjalnych lub ze szczególnego trybu najmu którzy zajmuja czasami fajne , duże metraze a miasto płaci za nich ok.15 - 20 % wartości czynszu komercyjnego, wiem bo sam miałem taką swołocz na swojej nieruchomości , która dodatkowo oprócz tego że mieszkał... rozwiń
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 11:21
0
a z drugiej strony - prywatni właściiele maja więcej udziałów niż miasto - też są odpoweidzialni.
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 11:06
0
cóż, skoro facet jest współwłaścicielem, a nie właścicielem lokalu, to urzędnicy nie mają raczej racji, że tylko na nim ciąży obowiązek. a remont czegoś takiego jak sufit podwieszany nie wymaga zgłoszenia.
Avatar
mieszkaniec / 26 maja 2017 o 10:15
0
skandal napisał:
wiadomo liczą na miasto,ze da mieszkania za darmo a w kamienicy niby tylko 6 rodzin mieszkało a az 40 osób, to co to za rodziny
 jak to jakie? PATOLOGIA zwykła, elektorat 500+
Avatar
skandal / 26 maja 2017 o 09:48
0
wiadomo liczą na miasto,ze da mieszkania za darmo a w kamienicy niby tylko 6 rodzin mieszkało a az 40 osób, to co to za rodziny
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 09:47
0
Prywatni właściciele powinni od czasu do czasu jakiś remont zrobić a nie czekać aż sam sie zrobi.
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 09:47
0
Prywatni właściciele powinni od czasu do czasu jakiś remont zrobić a nie czekać aż sam sie zrobi.
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 08:31
0
Wali się miasto panie Żuk, wali się. A dług Lublina rośnie i rośnie.
Avatar
zaciekawiony / 26 maja 2017 o 15:24
0
Zaraz urzędnicy tak sprawą zakręcą że winnym był właściciel lokalu który pierwszy zgłosił uszkodzone stropy.
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 14:34
0
"Miasto ma tu 37 proc. udziałów i jest zarządcą nieruchomości." - wszystko jasne. Ciekawe tylko czy doczekamy się posadzenia na 12 lat któregoś urzędniczego pasożyta???
Avatar
Własciciel nieruchomości. / 26 maja 2017 o 12:02
0
Co ty pieprzysz człowieku. Większość prywatnych właścicieli kamienic stara się utrzymywać swoje nieruchomości w zadowalajacym stanie technicznym i estetycznym - czasami dokładajac środki z poza nieruchomości , jednak najgorzej mają ci którzy na swich nieruchomosciach mają mają tzw. lokatorów socjalnych lub ze szczególnego trybu najmu którzy zajmuja czasami fajne , duże metraze a miasto płaci za nich ok.15 - 20 % wartości czynszu komercyjnego, wiem bo sam miałem taką swołocz na swojej nieruchomości , która dodatkowo oprócz tego że mieszkała za grosze to jeszcze demolowała co się da , więc jezeli nie znasz się na temacie to siedż cicho i pisz bzdur.
Co ty pieprzysz człowieku. Większość prywatnych właścicieli kamienic stara się utrzymywać swoje nieruchomości w zadowalajacym stanie technicznym i estetycznym - czasami dokładajac środki z poza nieruchomości , jednak najgorzej mają ci którzy na swich nieruchomosciach mają mają tzw. lokatorów socjalnych lub ze szczególnego trybu najmu którzy zajmuja czasami fajne , duże metraze a miasto płaci za nich ok.15 - 20 % wartości czynszu komercyjnego, wiem bo sam miałem taką swołocz na swojej nieruchomości , która dodatkowo oprócz tego że mieszkał... rozwiń
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 11:21
0
a z drugiej strony - prywatni właściiele maja więcej udziałów niż miasto - też są odpoweidzialni.
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 11:06
0
cóż, skoro facet jest współwłaścicielem, a nie właścicielem lokalu, to urzędnicy nie mają raczej racji, że tylko na nim ciąży obowiązek. a remont czegoś takiego jak sufit podwieszany nie wymaga zgłoszenia.
Avatar
mieszkaniec / 26 maja 2017 o 10:15
0
skandal napisał:
wiadomo liczą na miasto,ze da mieszkania za darmo a w kamienicy niby tylko 6 rodzin mieszkało a az 40 osób, to co to za rodziny
 jak to jakie? PATOLOGIA zwykła, elektorat 500+
Avatar
skandal / 26 maja 2017 o 09:48
0
wiadomo liczą na miasto,ze da mieszkania za darmo a w kamienicy niby tylko 6 rodzin mieszkało a az 40 osób, to co to za rodziny
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 09:47
0
Prywatni właściciele powinni od czasu do czasu jakiś remont zrobić a nie czekać aż sam sie zrobi.
Avatar
Gość / 26 maja 2017 o 09:47
0
Prywatni właściciele powinni od czasu do czasu jakiś remont zrobić a nie czekać aż sam sie zrobi.
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 5 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Niespodzianki w finale biegów na 400 metrów

94 PZLA MP. Niespodzianki w finale biegów na 400 metrów 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 54 7

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 1

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 10 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.