Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2022 r.
19:36

Dyrektor Teatru Osterwy po olbrzymiej tragedii: "Nie przypominam sobie takich wydarzeń"

622 1 A A
Przed Teatrem im. Juliusza Osterwy zapłonęły znicze. Jedne ku pamięci Witolda Kopcia, drugie poświęcone Przemysławowi Gąsiorowiczowi
Przed Teatrem im. Juliusza Osterwy zapłonęły znicze. Jedne ku pamięci Witolda Kopcia, drugie poświęcone Przemysławowi Gąsiorowiczowi (fot. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie/Maciej Kaczanowski)

Przemysław Gąsiorowicz, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zginął w sobotę w wypadku samochodowym. Razem z nim podróżował inny związany z tą instytucją artysta Jan Wojciech Krzyszczak. Obaj jechali do Kocka na pogrzeb zmarłego kilka dni wcześniej kolegi ze sceny Witolda Kopcia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tę informację potwierdził nam w sobotę Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor teatru. Tego samego dnia smutna wiadomość została zamieszczona na stronie i na profilu instytucji na Facebooku.

Czołowe zderzenie

Jak przekazał nam dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotę przed godz. 14 na obwodnicy Lubartowa. Peugeot partner, którym podróżowali Przemysław Gąsiorowicz i Jan Wojciech Krzyszczak – z niewyjaśnionych na razie przyczyn – zjechał w pewnym momencie na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z hondą civic, którą jechała czteroosobowa rodzina.

Przemysław Gąsiorowicz, który – według ustaleń mundurowych – siedział za kierownicą peugeota oraz kierowca hondy odnieśli najpoważniejsze obrażenia. Obaj zostali zabrani przez helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do lubelskich szpitali. Aktor był reanimowany, ale zmarł po kilku godzinach walki o jego życie. Miał 42 lata.

Jan Wojciech Krzyszczak i 38-letnia kobieta trafili do placówki medycznej w Lubartowie. Natomiast dwójka dzieci – w wieku 1 i 2 lat – była na obserwacji w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Jak informuje policja, pasażerowie hondy nie odnieśli obrażeń.

Krzyszczak został potem przewieziony do Lublina. – Jego stan jest poważny, ale stabilny. Lekarze mówią, że za dwa-trzy tygodnie powinien wyjść ze szpitala – mówi nam dyrektor Klynstra-Komarnicki.

„Mamy żałobę w teatrze”

– W całej swojej karierze aktorskiej nie przypominam sobie takich wydarzeń – mówi Redbad Klynstra-Komarnicki. – Odejście Witka (Witold Kopeć zmarł 3 stycznia – przyp. aut.) było nagłe. Był po operacji, ale wiedzieliśmy, że się udała. Odejście Przemka też było nagłe i tragiczne. To wielka strata dla szeroko pojętej kultury. Mamy żałobę w teatrze, flagi już wiszą, ale to będzie jeszcze oficjalnie ogłoszone. Ludzie przychodzą, zostawiają znicze. Widać, że też to przeżywają – podkreśla dyrektor.

Spektakle, w których grał Przemysław Gąsiorowicz, zostały odwołane. Czy zespół wystąpi na deskach teatru w najbliższych dniach? – Tego jeszcze nie wiemy – przyznaje szef instytucji. – Musimy się spotkać, przedyskutować wszystko, spojrzeć na fakty i podjąć decyzję.

Pod koniec stycznia w Teatrze im. J. Osterwy widzowie mieli zobaczyć monodram „Opowieść o naszym wniebowstąpieniu”, który przygotowywał zmarły tragicznie aktor. – Premiera była już w grudniu i była dużym sukcesem. Przemek był z tego zadowolony. Pod koniec grudnia otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Niedługo miał realizować internetowy teatr telewizji dla dzieci. To był aktor, który zasługiwał, by grać wiodące role. Teraz jesteśmy myślami z trójką jego dzieci i jego bliskimi – zaznacza dyrektor lubelskiego teatru.

Postawił na teatr

Zaledwie kilka dni temu Przemysław Gąsiorowicz udzielił wywiadu Dziennikowi. – Studiując etnologię w Poznaniu, zapisałem się do ogniska teatralnego w Centrum Kultury „Zamek”. Byłem strasznie nieśmiałym, pozamykanym człowiekiem i kiedy zauważyłem, że z roku na rok jest coraz gorzej i zaczyna mi to utrudniać kontakty z ludźmi, pomyślałem, że jak sobie pochodzę do takiego kółka, to się trochę ośmielę – tak mówił o swoich teatralnych początkach. Snuł też plany zawodowe na przyszłość.

Aktor zdobył co prawda licencjat z etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale to teatr pochłonął go bez reszty. W latach 1998-2000 kształcił się w Studiu Aktorskim SPOT w Krakowie, a kolejne cztery lata spędził na Wydziale Aktorskim krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Z lubelskim teatrem był związany od 2007 roku. Można go było również zobaczyć w filmach i serialach. Był także laureatem wyróżnień za swoją działalność artystyczną. W listopadzie ubiegłego roku otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie.

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Lubartowa

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zerg / 9 stycznia 2022 r. o 20:53
A Ty co jasnowidz? Skąd wiesz co się stało? Skąd wiesz, że nie było to zasłabnięcie albo awaria auta lub tysiąc innych możliwych przyczyn. Idź snuć swoje wyroki gdzie indziej ekspercie forumowy. Wiecej szacunku człowieku.
Avatar
Zerg / 9 stycznia 2022 r. o 20:53
A Ty co jasnowidz? Skąd wiesz co się stało? Skąd wiesz, że nie było to zasłabnięcie albo awaria auta lub tysiąc innych możliwych przyczyn. Idź snuć swoje wyroki gdzie indziej ekspercie forumowy. Wiecej szacunku człowieku.
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. „Dla mnie teatr jest marzeniem". Jak zwykli amatorzy zostali wielkimi aktorami
magazyn

Lublin. „Dla mnie teatr jest marzeniem". Jak zwykli amatorzy zostali wielkimi aktorami

Dziś dają 249. przedstawienie: „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. Komplet widzów już dawno zapewniony. Obsypany wieloma nagrodami Amatorski Teatr Towarzyski z Lublina tworzą z pozoru zwykli ludzie: nauczycielka, fryzjerka, menadżerka w dużej korporacji, policjant, księgowa, informatyk, urzędnicy, pracownicy administracji, studenci, ale przede wszystkim Dariusz Boruch, antreprener.

Polski Cukier AZS UMCS jedzie do Gorzowa. Walkę o finał czas zacząć

Polski Cukier AZS UMCS jedzie do Gorzowa. Walkę o finał czas zacząć

Polski Cukier AZS UMCS rozpoczyna walkę o finał. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka na początek zmagań dwa razy wystąpią w Gorzowie Wielkopolskim.

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Znajdująca się w nienajlepszym stanie kładka piesza nad ul. Głęboką wymaga remontu. Problem w tym, że oferenci chcą za niego więcej pieniędzy, niż przygotował zarządca drogi. Po pierwszym przetargu różnica przekraczała 100 tys. zł. Po drugim zmniejszyła się do 64 tys. złotych.

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu
galeria

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu

W piątek, 24 marca w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w Zamościu oficjalnie odsłonięto tablicę poświęconą Stefanowi Sendłakowi.

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Krwiodawcy z Łukowa będą mogli oddać krew na poczcie. Poszukiwania stałej siedziby trwały 3 lata.

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie popularnym określeniem jest „brejdak”, czyli brat. Lubelską gwarę można również zobaczyć na kamienicy przy ul. Zamojskiej, gdzie widnieje neon autorstwa Tomasza Pieńczaka pt. „Brejdaki". Ale w stolicy województwa pojawią się też… bratki. Od dwóch tygodni trwają wiosenne prace porządkowe i zielarskie, a to wszystko za sprawą wiosny, którą już widać w lubelskiej przestrzeni miejskiej.

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, kapitanem Polskiego Cukru Start Lublin

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny
galeria

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny

To był już 12 taki wyjazd od początku wojny. Jeden z kilku, który Rotary Club Zamość zorganizował wspólnie z RC Zamość ordynacki, a tym razem również z rotarianami z Chełma. Dwoma busami zawieźli do Kołomyi i Stanisławowa pomoc humanitarną.

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie
24 marca 2023, 20:00

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie

Fundacja Heuresis niedawno zakończyła projekt Lubelskiej Sceny Poetyckiej, a już rusza z nową inicjatywą. Mowa o projekcie "Z frazą", który zostanie zainaugurowany już 24 marca o godz. 20 w lokalu Qulturalna (ul. Grodzka 26).

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe? Tkaniny gobelinowe są na pierwszy rzut oka dość ciężkie, ale mimo to cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Powstają na skutek krzyżowego tkanina nitek. Zachwycają wyjątkowymi ornamentami i zdobieniami. To materiały, obok których nie da się przejść obojętnie. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

32-letni kierowca forda od razu został zabrany do więzienia. To, że przekroczył prędkość było chyba jego najdrobniejszym przewinieniem.

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

W drugiej kolejce rundy rewanżowej Edach Budowlani zmierzą się w sobotę z Arką Gdynia. Spotkanie na obiekcie przy ul. Magnoliowej rozpocznie się o godz. 14

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prawiednikach jeszcze przez ponad rok będą się uczyć w systemie dwuzmianowym. 1 września 2024 przyjdą na inaugurację roku szkolnego do rozbudowanej, nowej szkoły.

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej gościło u siebie delegację szwedzkiej Gwardii Krajowej. Celem spotkania miała być wymiana doświadczeń między formacjami oraz wypracowanie koncepcji współpracy między ośrodkami szkoleniowymi.

Studia menedżerskie w KSB UEK – co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą najlepsze?

Studia menedżerskie w KSB UEK – co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą najlepsze?

Oferta edukacyjna krakowskich uczelni jest bardzo bogata. Dużym atutem jest fakt, że szkoły wyższe w Krakowie oferują kandydatom zarówno studia I i II stopnia (w formie stacjonarnej i niestacjonarnej), jak i późniejsze kształcenie w postaci studiów podyplomowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty