Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2016 r.
8:40

Elektrociepłownia Megatem: Nowy system, mniej zanieczyszczeń. Z komina leci tylko para (zdjęcia)

0 12 A A

Pozwala znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń i spełnia restrykcyjne unijne normy. W elektrociepłowni Megatem EC-Lublin przy ul. Mełgiewskiej, skąd zimą dociera ciepło do jednej trzeciej Lublina działa nowy system odsiarczania, odpylania i odazotowania. Inwestycja kosztowała 36 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To najnowocześniejsza instalacja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie – podkreśla Tadeusz Karczmarczyk, prezes zarządu spółki. – Teraz z naszego komina można zobaczyć jedynie płynącą parę.

Nowy system pozwala 20-krotne ograniczenie emisji pyłów i 10-krotne dwutlenku siarki, a emisję tlenków azotu zmniejsza o połowę. Po grudniowych próbach technicznych na początku roku nastąpił rozruch instalacji. Wczoraj uroczyście przecięto wstęgę. Co ciekawe, inwestycję realizowano nie przerywając pracy elektrociepłowni.

- Skoordynowanie prac w taki sposób, żeby ukończyć je w terminie było dużym wyzwaniem. Kiedy mówię znajomym z branży, że to wszystko wraz z projektowaniem i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń udało nam się zrobić w ciągu roku, to nikt mi nie wierzy – mówi Bogdan Grochowski, właściciel Megatemu.

Do redukcji dwutlenku siarki wykorzystywany jest dwuwęglan sodu, składowany w charakterystycznych zielonych zbiornikach. – Do sąsiednich zbiorników o pojemności po 400 metrów sześciennych trafiają odpady. Przy maksymalnych obciążeniach kotłów są one opróżniane po dwa razy dziennie – mówi Zbigniew Wojczuk, dyrektor ds. wytwarzania w zakładzie.

W całym zakładzie pracuje 150 osób, w tym 88 przy samej produkcji. Obsługa nowej instalacji na jednej zmianie wymaga natomiast pracy sześciu osób: czterech w maszynowni i dwóch w zmiękczalni wody.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Guest2 / 16 stycznia 2016 o 03:27
0

Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 17:16
0
Czy ktos pamieta zapedy na produkcje benzynyz z, chyba, dwutlenku wegla w tej lub innej lubelskiej elektrocieplowni I profesora ktory wymyslil technologie- co sie stalo z tym wszystkim i profesorem chemii??
Avatar
małorolny / 15 stycznia 2016 o 14:47
0

Dawać słomę i palić zaniast węgla słoma urośnie bedzie po żniwach.

Avatar
spisytus mowens / 15 stycznia 2016 o 14:44
0

Tylko para? A gdzie podział się dwutlenek węgla?

Zamienił się w spirytus C2H6O.

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 14:12
0
powinny być dwa komentarze-żuka i kieliszka o ich zasługach w walce o. Artykuł bez żadnej wartości bez opinni tych person
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 13:20
0
Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.
Avatar
crx / 15 stycznia 2016 o 10:33
0

Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.

Święta racja !!! W solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej jest nowy gatunek inteligencji -niektórych dziennikarzy i tzw.polityków opłacanych przez korporacje czy Watykan , coby prostemu ludowi pociskać kity !!! 

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:28
0
Brawo ! Tak trzymać, bo należy nasz węgiel spalać pod kontrolą w dużych piecach elektrocieplowni i elektrowni aby dość drogie instalacje oczyszczające spaliny spełniały swoją funkcję, a nam oddychało sie lepiej.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:44
0
Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:26
0
To się chwali, ale co robi większe spustoszenie w środowisku ? Gazy z komina , czy niewidoczne spaliny z samochodów ? Myślę, że to drugie , ale wiadomo chodzi o biznes i walenie naiwnych w rogi. Czyli kupujcie filtry -tu was trafimy raz pierwszy i do tego bierzcie złom z ZACHODU-tu was trafimy raz drugi.A zanieczyszczenie środowiska nie dość ,że się nie zmniejszy ,to jeszcze wzrasta -posłuchajcie mnie czyli crx-a !!!
Avatar
Guest2 / 16 stycznia 2016 o 03:27
0

Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

Drogi Panie/Pani Proszę śledzić temat już dawno nie ma tematu spalarni w Megatemie to raz, dwa gratuluję bo jest Pan/ Pani jedyną osobą która potrafi wdychać tlenek węgla i nadal żyć.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 17:16
0
Czy ktos pamieta zapedy na produkcje benzynyz z, chyba, dwutlenku wegla w tej lub innej lubelskiej elektrocieplowni I profesora ktory wymyslil technologie- co sie stalo z tym wszystkim i profesorem chemii??
Avatar
małorolny / 15 stycznia 2016 o 14:47
0

Dawać słomę i palić zaniast węgla słoma urośnie bedzie po żniwach.

Avatar
spisytus mowens / 15 stycznia 2016 o 14:44
0

Tylko para? A gdzie podział się dwutlenek węgla?

Zamienił się w spirytus C2H6O.

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 14:12
0
powinny być dwa komentarze-żuka i kieliszka o ich zasługach w walce o. Artykuł bez żadnej wartości bez opinni tych person
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 13:20
0
Te pochwały nad megatemem mają związek ze spalarnią odpadów z województwa i spoza województwa, którą w Lublinie ta spółka chce wybudować? Nie wiem jak działają te filtry, ale wystarczy nieraz stanąć przy Witosa, aby powdychać tlenek węgla, o czym świadczy czarny dym z komina megatemu.
Avatar
crx / 15 stycznia 2016 o 10:33
0

Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.

Święta racja !!! W solidaruchowej najjaśniejszej pomrocznej jest nowy gatunek inteligencji -niektórych dziennikarzy i tzw.polityków opłacanych przez korporacje czy Watykan , coby prostemu ludowi pociskać kity !!! 

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:28
0
Brawo ! Tak trzymać, bo należy nasz węgiel spalać pod kontrolą w dużych piecach elektrocieplowni i elektrowni aby dość drogie instalacje oczyszczające spaliny spełniały swoją funkcję, a nam oddychało sie lepiej.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:44
0
Ciekawe jaki wkład w zanieczyszczenie środowiska mają erupcje wulkanów.... bo o gospodarce Chin, USA i Rosji nie wspomnę.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:26
0
To się chwali, ale co robi większe spustoszenie w środowisku ? Gazy z komina , czy niewidoczne spaliny z samochodów ? Myślę, że to drugie , ale wiadomo chodzi o biznes i walenie naiwnych w rogi. Czyli kupujcie filtry -tu was trafimy raz pierwszy i do tego bierzcie złom z ZACHODU-tu was trafimy raz drugi.A zanieczyszczenie środowiska nie dość ,że się nie zmniejszy ,to jeszcze wzrasta -posłuchajcie mnie czyli crx-a !!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadki w rolnictwie. Mężczyzna stracił palec w kombajnie

Wypadki w rolnictwie. Mężczyzna stracił palec w kombajnie 1 0

Pechowo, bo amputacją jednego palca, zakończyła się dla mieszkańca okolic Chełma sobota, 13 lipca.

Decyzja w sprawie Podlasia Biała Podlaska zapadnie w środę!

Decyzja w sprawie Podlasia Biała Podlaska zapadnie w środę! 0 0

Już kilka razy informowaliśmy, że piłkarze Podlasia dowiedzą się w końcu, w której lidze zagrają. Wydaje się, że ta telenowela już naprawdę zakończy się w najbliższą środę

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę 49 3

23-latek skoczył na główkę z pomostu i prawdopodobnie uderzył głową o dno. Nieprzytomnego mężczyznę przetransportowano śmigłowcem do szpitala.

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi 0 3

Po niedawnej porażce w Radzyniu Podlaskim (2:3) Avia osiągnęła duży lepszy wynik. W sobotę rozbiła Podlasie Biała Podlaska aż 6:0

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy 0 0

Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zjeść orzeźwiający chłodnik, twarożek z cebulą i kartoflami w mundurkach. Albo pyzy ze śliwką. Kto musi zjeść mięso, polecamy galaretę z octem jabłkowym. Oto zdrowa kuchnia na upały.

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 1 2

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 3

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 8

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 30 7

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 8

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 1

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 4

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!