Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 grudnia 2015 r.
10:06

Jakub Piątek z Lublina gotowy na Rajd Dakar. Plan: pierwsza dwudziestka

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 14 A A
Jakub Piątek trenował pod nadzorem doświadczonego trenera w Hiszpanii
Jakub Piątek trenował pod nadzorem doświadczonego trenera w Hiszpanii

Jakub Piątek 28 grudnia wsiądzie do samolotu. Po kilkunastu godzinach wyląduje w Argentynie. 2 stycznia wskoczy na motocykl i ruszy do pierwszego etapu drugiego w swoim życiu Rajdu Dakar. Jest jedynym motocyklistą w Orlen Team, dlatego ma ambitny plan. Chce dojechać na metę w pierwszej dwudziestce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień zaczyna się o trzeciej, czwartej rano. Pobudka, śniadanie, start i na rozgrzewkę kilkaset kilometrów „dojazdówki”. Potem odcinek specjalny i kolejnych kilkaset kilometrów, ale już pełnym gazem, po zabójczych drogach Argentyny i Boliwii. To nie będzie bułka z masłem...

Przygotowania

Dakar uchodzi za najtrudniejszy rajd świata. Każdy element teamu startującego w tym wielkim wydarzeniu musi być niemal z tytanu. Rajdowa maszyna Jakuba Piątka, czyli motocykl KTM 450 Rally Replica, to top wśród tego rodzaju sprzętu. Ale maszyna to tylko narzędzie w rękach człowieka. Tak naprawdę wynik zależy nie tylko od woli walki, ale i od czystej, brutalnej kondycji zawodnika. A ta wymaga wielu miesięcy harówki na siłowni i ciągłych startów w warunkach zbliżonych do dakarowych.
Ostatnie tygodnie Kuby, z małymi przerwami, były nasycone ciężkim treningiem.

Pod nadzorem doświadczonego trenera wylewał wiadra potu pod niebem Hiszpanii.

- Pod okiem Pau Bartolo trenowałem z wieloma dobrymi zawodnikami. Mój trener ma wielkie doświadczenie. To on przygotowywał się do „dakarów” jednego z najlepszych motocyklistów świata: Marca Comę. W Hiszpanii miałem okazję pojeździć jeszcze na motocyklu, pobiegać po górach, czy pojeździć na rowerze górskim. Czuję, że moja forma bardzo się polepszyła przez ten okres i myślę, że jestem dobrze przygotowany na Dakar - mówi Jakub Piątek.

Duże wysokości

Niemal do końca, do dnia wylotu, Jakub nie przestanie trenować.

- Skupiałem się przede wszystkim na treningu siłowym, kondycyjnym, na miejscu w Lublinie. Być może spędzę jeszcze kilka dni w górach, by być lepiej przygotowanym na duże wysokości, jakie czekają na mnie w Boliwii - mówi lublinianin, zawodnik KM Kross.

Wcześniej, przez kilka tygodni, Jakub Piątek szlifował formę w Maroko. W okolicach Zagory, na skraju Sahary, do dziś wspominają młodzieńca Polski pędzącego ma motocyklu w tumanach kurzu...

Jakub Piątek

Ruszamy na start

Zbliżająca się edycja Dakaru będzie dla Kuby drugim podejściem do tego rajdu. Dakar 2016 ruszy 2 stycznia z Buenos Aires. Rajd będzie składał się z prologu i 13 etapów z jednym dniem przerwy.
Zakończy się 16 stycznia Rosario.

Motocykliści i quadowcy będą mieli do pokonania 8984 kilometry, w tym 4701 km odcinków specjalnych.
Kierowcy zmierzą się z trasą o długości 9238 kilometrów, w tym 4792 km odcinków specjalnych.
Dzień na „Dakarze” zaczyna się bardzo wcześnie rano.

- Wstajemy od 3, 4 rano. Śniadanie, rozgrzewka, ostatnie sprawdzenie sprzętu i ruszamy na start - mówi zawodnik z Lublina.

Po kilkuset kilometrach dojazdówki zawodnicy zaczynają - również kilkusetkilometrowy - odcinek specjalny.

- Nie boję się walki, przyrody, nawigacji czy piekielnego zmęczenia. Najbardziej obawiam się awarii technicznej, takiej jak w tamtym roku. Człowiek jest bezsilny wobec banalnej usterki. Nie pomagają błagania, zaklęcia, a nawet wielkie, życzliwie serca kibiców. Po prostu, maszyna umiera. Na to nie mocnych - mówi Kuba Piątek.

Pod wieczór nieziemsko zmęczeni zawodnicy wracają do obozu.

- Kąpiel, kolacja, odprawa, masaż i spanie. Jeszcze przed snem studiuję mapę na kolejny dzień, zaznaczając te najbardziej trudne, zdradliwe miejsca. Nawigacja to podstawa w tym rajdzie. A rano „cyrk straceńców” znowu staje do walki. I nikt z nas nie odpuści, od świtu do zmierzchu - dodaje Jakub Piątek.

W masce

Ten Dakar będzie zupełnie inny niż poprzedni. Nie będzie Chile, co oznacza mniej piasku i wydm.

- Dyrektorem odpowiedzialnym za układanie trasy został Marc Coma, a znając Marca postara się, żeby trasa była jeszcze trudniejsza, szczególnie pod względem nawigacji. Więcej będzie zależało właśnie od nawigacji i od strategii, mniej od prędkości - mówi Jakub Piątek

Jednak największym wyzwaniem będą trzy dni w Boliwii, na wysokości ponad 3500 m.

- Do walki na tej wysokości przygotowywałem się w specjalnej masce. Ale jak wspomniałem, najbardziej obawiam się o motocykl, bo nie wiem, jak będzie spisywać aż tak wysoko. Trzeba będzie go traktować delikatnie, co jednak nie oznacza wolnej jazdy. Walka w Dakarze trwa o startu do mety - dodaj zawodnik z Lublina.

Kuba Piątek jest jedynym motocyklistą w ekipie Orlen Team na Dakar 2016. Po za nim polski zespół składa się z trzech załóg samochodowych. Obok Marka Dąbrowskiego pilotowanego przez Jacka Czachora (toyota hilux) oraz Adama Małysza i Xaviera Panseri (mini), swój pierwszy Dakar za kierownicą samochodu rajdowego rozpocznie Kuba Przygoński z pilotem Andrejem Rudnitskim. Stawkę zawodników Orlen Team uzupełnia tegoroczny zwycięzca Pucharu Świata w kategorii quady Rafał Sonik i nasz motocyklowy Mistrz Świata FIM w kategorii juniorów Jakub Piątek.

Cel mam ambitny

- To jest mój drugi Dakar. Już nie jestem debiutantem, dlatego cel mam ambitny: muszę być w pierwszej 20. zawodników. A jak się uda, to na mecie będzie wielki, pyszny argentyński stek. Nie ma lepszych na całym świecie - kończy nasz zawodnik.

A najbliżsi, mama i sympatia, będą tu z Polski, śledzić zmagania Jakuba na Dakarze. Natomiast tata, Darek Piątek, ja zwykle będzie razem z synem. Wspierając go dobrym słowem i doświadczeniem.
W końcu też jechał w Dakarze i zna go od środka.

KTM 450 RALLY REPLICA
Według najnowszych regulacji startujący w Dakarze mogą używać motocykli o pojemności do 450 ccm. Ograniczenia pojemności przyczyniły się do rozwoju technologii. Obecnie konstrukcja jest bardziej zwrotna oraz lżejsza, co ma ogromne znaczenie zarówno przy pokonywaniu kopnych wydm jak i bardzo technicznych, szutrowych partii.
Maszyna wytwarza około 60 KM, które pozwalają rozpędzić motocykl w terenie do blisko 180 km/h.

•Silnik: jednocylindrowy, 4-suwowy, pojemność 449,3 cc
•Skok tłoka, skok cylindra: 97 x 60,8 mm
•prędkość maksymalna: 178 km/h
•przyspieszenie do 0 do 100 km/h: 4,1 sek.
•Zbiornik paliwa: 36 l
•Sprzęgło: mokre wielotarczowe
•Hamulce przednie/tylne: 300 mm/240 mm
•Rama: Otwarta chromolibdenowa,
•Skok zawieszenia przód/tył : 300/310 mm,
•Masa: 145 kg.

DAKAR
38. edycja legendarnego rajdu Dakar wystartuje 2 stycznia. Zmagania na trasie zawodnicy rozpoczną od uroczystego startu w Buenos Aires, a rajdowy maraton zakończą finiszem 16 stycznia w Rosario. Po wycofaniu się z organizacji rajdu przez Chile oraz Peru trasa niemal w całości przebiegać będzie przez terytorium Argentyny, z krótkim wypadem do boliwijskiego Uyuni

ADAM MAŁYSZ O DAKARZE
- Nasz ostatni występ, w Maroku, pokazał, że nasza załoga ma potencjał. W mocno obsadzonej próbie generalnej przed Dakarem potrafiliśmy z powodzeniem rywalizować o dobre rezultaty. To sprawiło, że z optymizmem czekam na zbliżające się wyzwanie. W najbliższej edycji tej imprezy chciałbym zająć miejsce w pierwszej dziesiątce. To, że powoli zaczynam liczyć się w stawce, motywuje mnie do jeszcze cięższej pracy i wzbudza apetyt na dalsze postępy. Myślę, że jestem już na etapie, na którym kończy się myślenie tylko o osiągnięciu mety, a zaczyna walka o wartościowy rezultat. Jak każdy noszę w sobie odrobinę nadziei na zwycięstwo i to jest wielkie marzenie, lecz na wszystko musi przyjść czas.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fandakaru / 1 stycznia 2016 r. o 15:01
Ale was zazdrość zżera. Jest waszą solą w oku bo się chłopakowi udało spełnić marzenia..czyż nie? A wy siedzicie ze swoimi grubymi Grażynami czekając na marne 1000zl pensji,bez pasji,bez perspektyw i zniesc nie możecie,że chłopak dostał się do najlepszego zespołu rajdowego w Polsce i nie jest taka szara masą jak wy. Zamiast kibicować naszemu lubelakowi i cieszyć się,że promuje nas w świecie to opluwacie się jadem pełnym zawiści. Typowe cebulaki, które nic w życiu nie osiągnęły i bóli ich sukces innych. Smutne jak mali jestescie...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 r. o 12:50
Cala lubelszczyzna trzymq kciuki za wybitnego rajdowca Malysza.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 r. o 11:51
CAŁA LUBELSZCZYZNA MU KIBICUJE - WYGRAJ
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 r. o 11:05
Pierwsza 20-stka :) Już to widzę, biedny będzie musiał jechać żeby w niej być hahahahahahahahaha ! Moim zdaniem będzie gdzieś tak na oko ślepca 60-siąty o ile skończy rajd !
Avatar
Aldona / 26 grudnia 2015 r. o 10:06

Radny Piątek? Czy to nie ten co z radnym Więckowskim blokowali przez 10 lat przebudowę skrzyżowania Willowa/Tysiąclecia? Panowie - mieszkańcy Botanika pamiętają.

Nie blokowali, tylko chcieli zrobić tor treningowy. A tacy samoluby jak Ty (bo stoją w korkach) bardzo im w tym przeszkadzaliście. Cóż za egoizm (jeśli rozumiesz mój sarkazm).

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 r. o 09:16

Radny Piątek? Czy to nie ten co z radnym Więckowskim blokowali przez 10 lat przebudowę skrzyżowania Willowa/Tysiąclecia? Panowie - mieszkańcy Botanika pamiętają.

Avatar
jOOj / 25 grudnia 2015 r. o 19:19

Ambitny plan zmieścić się w 20 ??? To poco tam jechać ? A ma sponsora Orlen, czyli nas Polskich kierowców ! Czyli można się pobawić, a co jelenie płacą !

Czy ktoś cię zmusza żeby tankować na orlenie...? Człowieku tam startują najlepsi zawodnicy z wielu krajów...ale ty pewnie byłbyś w pierwszej piątce...? Tylko nikt nie chce cię sponsorować...? Przecież tylu jeleni tankuje na orlenie.. znajdź jakiegoś... przecież to takie proste...! 

Nie tankuję na orlenie (hehe) i pewnie dlatego trzymam kciuki za Kubę...  choć go nie znam wiem że to człowiek realizujący marzenia, a że ma bogatego ojca... jego szczęście... Ilu jest  synalków bogatych rodziców rozbijającymi się drogimi autami po ulicach... zabijając ludzi...

Czy ktoś cię zmusza żeby tankować na orlenie...? Człowieku tam startują najlepsi zawodnicy z wielu krajów...ale ty pewnie byłbyś w pierwszej piątce...? Tylko nikt nie chce cię sponsorować...? Przecież tylu jeleni tankuje na orlenie.. znajdź jakiegoś... przecież to takie proste...! 

Nie tankuję na orlenie (hehe) i pewnie dlatego trzymam kciuki za Kubę...  choć go nie znam wiem że to człowiek realizujący marzenia, a że ma bogatego ojca... jego szczęście... Ilu jest  synalków bogatych rodziców rozbijającym... rozwiń

Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 r. o 18:46
pewnie kredyt wziął i zmienił pracę :) jeden się bawi a reszta na niego płaci - tak to jest z finansami !
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 r. o 12:59
głupoty piszecie, nie macie pojęcia jak to jest z finansami błazny
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 r. o 12:24
Taki to się w życiu nie napracuje ciężko ! Przejedzie 300 czy 500km. na motorze i powie jakie to strasznie trudne, niebezpieczne i męczące ! A ja się pytam, co człowieku tą zabawą wypracowałeś dla społeczeństwa ? Jakby miał płacić za tę zabawę ze swoich pieniędzy to nie kochałby tego co robi !!!
Avatar
Fandakaru / 1 stycznia 2016 r. o 15:01
Ale was zazdrość zżera. Jest waszą solą w oku bo się chłopakowi udało spełnić marzenia..czyż nie? A wy siedzicie ze swoimi grubymi Grażynami czekając na marne 1000zl pensji,bez pasji,bez perspektyw i zniesc nie możecie,że chłopak dostał się do najlepszego zespołu rajdowego w Polsce i nie jest taka szara masą jak wy. Zamiast kibicować naszemu lubelakowi i cieszyć się,że promuje nas w świecie to opluwacie się jadem pełnym zawiści. Typowe cebulaki, które nic w życiu nie osiągnęły i bóli ich sukces innych. Smutne jak mali jestescie...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 r. o 12:50
Cala lubelszczyzna trzymq kciuki za wybitnego rajdowca Malysza.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 r. o 11:51
CAŁA LUBELSZCZYZNA MU KIBICUJE - WYGRAJ
Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 r. o 11:05
Pierwsza 20-stka :) Już to widzę, biedny będzie musiał jechać żeby w niej być hahahahahahahahaha ! Moim zdaniem będzie gdzieś tak na oko ślepca 60-siąty o ile skończy rajd !
Avatar
Aldona / 26 grudnia 2015 r. o 10:06

Radny Piątek? Czy to nie ten co z radnym Więckowskim blokowali przez 10 lat przebudowę skrzyżowania Willowa/Tysiąclecia? Panowie - mieszkańcy Botanika pamiętają.

Nie blokowali, tylko chcieli zrobić tor treningowy. A tacy samoluby jak Ty (bo stoją w korkach) bardzo im w tym przeszkadzaliście. Cóż za egoizm (jeśli rozumiesz mój sarkazm).

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 r. o 09:16

Radny Piątek? Czy to nie ten co z radnym Więckowskim blokowali przez 10 lat przebudowę skrzyżowania Willowa/Tysiąclecia? Panowie - mieszkańcy Botanika pamiętają.

Avatar
jOOj / 25 grudnia 2015 r. o 19:19

Ambitny plan zmieścić się w 20 ??? To poco tam jechać ? A ma sponsora Orlen, czyli nas Polskich kierowców ! Czyli można się pobawić, a co jelenie płacą !

Czy ktoś cię zmusza żeby tankować na orlenie...? Człowieku tam startują najlepsi zawodnicy z wielu krajów...ale ty pewnie byłbyś w pierwszej piątce...? Tylko nikt nie chce cię sponsorować...? Przecież tylu jeleni tankuje na orlenie.. znajdź jakiegoś... przecież to takie proste...! 

Nie tankuję na orlenie (hehe) i pewnie dlatego trzymam kciuki za Kubę...  choć go nie znam wiem że to człowiek realizujący marzenia, a że ma bogatego ojca... jego szczęście... Ilu jest  synalków bogatych rodziców rozbijającymi się drogimi autami po ulicach... zabijając ludzi...

Czy ktoś cię zmusza żeby tankować na orlenie...? Człowieku tam startują najlepsi zawodnicy z wielu krajów...ale ty pewnie byłbyś w pierwszej piątce...? Tylko nikt nie chce cię sponsorować...? Przecież tylu jeleni tankuje na orlenie.. znajdź jakiegoś... przecież to takie proste...! 

Nie tankuję na orlenie (hehe) i pewnie dlatego trzymam kciuki za Kubę...  choć go nie znam wiem że to człowiek realizujący marzenia, a że ma bogatego ojca... jego szczęście... Ilu jest  synalków bogatych rodziców rozbijającym... rozwiń

Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 r. o 18:46
pewnie kredyt wziął i zmienił pracę :) jeden się bawi a reszta na niego płaci - tak to jest z finansami !
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 r. o 12:59
głupoty piszecie, nie macie pojęcia jak to jest z finansami błazny
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 r. o 12:24
Taki to się w życiu nie napracuje ciężko ! Przejedzie 300 czy 500km. na motorze i powie jakie to strasznie trudne, niebezpieczne i męczące ! A ja się pytam, co człowieku tą zabawą wypracowałeś dla społeczeństwa ? Jakby miał płacić za tę zabawę ze swoich pieniędzy to nie kochałby tego co robi !!!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

Kino Perła: "Pianista"
12 sierpnia 2022, 21:00

Kino Perła: "Pianista"

Słynny film Romana Polańskiego, "Pianista", będzie można zobaczyć na początek kolejnego weekendu w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15).

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone
Pierwsza strona dziennika
galeria

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone

Ponad 2,2 mln złotych kosztowała prezentacja naszego regionu podczas tygodnia lubelskiego na Expo 2020 w Dubaju. Mimo braku wymiernych gospodarczych efektów tej misji, 13 pracowników Urzędu Marszałkowskiego otrzymało nagrody uznaniowe.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin zakończył rundę zasadniczą efektownym zwycięstwem na własnym torze. W niedzielę podopieczni duetu Maciej Kuciapa-Jacek Ziółkowski rozbili Moje Bermudy Stal Gorzów 59:31, a w dwumeczu 105:75. „Koziołki” przystąpią do play-off z pozycji lidera stawki

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Jeden turnus rehabilitacyjny to minimum 3 tys. zł. Fotelik samochodowy dla niepełnosprawnego dziecka – 6 tys., wypożyczenie urządzenia, które spionizuje chłopca – drugie tyle. A jeszcze koszty dojazdów na zajęcia, dodatkowe lekcje... Wydatków jest mnóstwo. Ale dzięki piłkarskiej imprezie, rodzicom Oliviera będzie choć trochę łatwiej.

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach
zdjęcia
galeria

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach

W weekend odbyły się zawody jeździeckie, które były pierwszym etapem zmagań. Piker Open Summer Jumping Cup.

Bliżej roślin w Ogrodzie Botanicznym UMCS
zdjęcia
galeria

Bliżej roślin w Ogrodzie Botanicznym UMCS

W niedzielę w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbyło się Święto Botaniki. Wydarzenie, będące częścią obchodów Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz corocznych obchodów Roku Botaniki.

KS Wiązownica – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Eksperymentalna obrona zdała egzamin

KS Wiązownica – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Eksperymentalna obrona zdała egzamin

Mimo wielu problemów kadrowych Orlęta Spomlek na otwarcie nowego sezonu wywalczyły trzy punkty na trudnym terenie w Wiązownicy. Biało-zieloni pokonali beniaminka 2:1, a decydującą bramkę w końcówce strzelił Arkadiusz Maj