Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2010 r.
19:41
Edytuj ten wpis

Kuria rozlicza się z pieniędzy. Ile dali wierni i co za to powstało

0 15 A A

Abp Józef Życiński przedstawił rozliczenie finansowe archidiecezji lubelskiej za ubiegły rok. – Wydatki były duże, ale końcowy bilans jest na plusie – powiedział. W kasie zostało niespełna 160 tysięcy zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozliczenie, które w niedzielę w Radiu eR przedstawił metropolita, obejmuje przychody i wydatki na lubelską kurię, archidiecezjalną Caritas, Seminarium Duchowne i Dom Księży Emerytów.

– W 2009 roku przychody kurii sięgały 7,5 mln zł, koszty wyniosły ok. 7 mln 350 tysięcy zł – mówił abp Życiński. I dodał, że nowością w wydatkach kurii jest budowa Centrum Jana Pawła II na lubelskim Wrotkowie.

– W ubiegłym roku darowizny na ten cel osiągnęły 878,5 tys. zł. Natomiast do zapłacenia pozostały rachunki sięgające około 100 tysięcy zł. Dlatego można by wykorzystać jeszcze znaczną część dodatniego salda z rozliczenia za 2009 rok – tłumaczył metropolita.

Budowa centrum rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Prace przy powstającym kościele są już na półmetku.

– Obok kościoła swoje miejsce znajdzie ośrodek rehabilitacji medycznej, świetlica dla starszych osób, przedszkole, klub młodzieżowy – opowiada nam kierujący budową ks. Jan Kiełbasa. Dodatkowo, tereny wokół centrum mają zamienić się w nowoczesne boiska. Staną się miejscem, gdzie czynnie będzie mogła wypoczywać młodzież z okolicznych bloków.

W przypadku archidiecezjalnej Caritas ubiegłoroczne wydatki wyniosły 2 mln 630 tysięcy zł. To o ponad milion więcej niż w 2008 roku. Wysokość tej kwoty zależy jednak od organizowanych nadzwyczajnych zbiórek.

Caritas ma "na plusie” 96 tys. zł. – Część tych pieniędzy trafi na budowę kościoła w Winnicy na Ukrainie – zapowiedział metropolita Życiński.

Zdaniem abp. Życińskiego, rozliczenia finansowe 2009 roku przebiegły bez "wstrząsów i niespodzianek”. Nowością były środki pochodzące z Unii Europejskiej. Te w rozliczeniu nie są brane jednak pod uwagę.

Co w 2010 roku? Według metropolity, ma być również bogaty w wydatki. Nadal będą trwały prace przy Centrum JPII. Ruszy budowa drugiej części, czyli centrum kultury.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wierzący / 7 marca 2010 o 14:45
0
oli napisał:
Święty Józefie, ile odprowadziłeś podatku od darowizn do budżetu państwa polskiego?,ale tego,święty Józef już nam nie zdradzi?!.
A szkoda,że kościół nie daje wiernym pokwitowania,że został obdarowany przez wiernego baranka znaczną sumką pieniędzy lub innymi dobrami.

A co z podatkami z wyłudzonych podstępem od starszych wiekiem parafian z (zwanych owieczkami przed strzyżeniem albo po) mieszkań ,ziemi ,i innych dóbr ? na to też nie wystawiają pokwitowań- podatków też nie płacą od darowizn za obietnice życia wiecznego swoimi lub podstawionymi rękoma zagarniają często od ludzi którzy nie wiedzą co podpisują w czym wydatnie pomagają swoi podstawieni notariusze a jak wiele takich grzechów mają na sumieniu o których do tej pory nikt nic nie mówił ?.

A co z podatkami z wyłudzonych podstępem od starszych wiekiem parafian z (zwanych owieczkami przed strzyżeniem albo po) mieszkań ,ziemi ,i innych dóbr ? na to też nie wystawiają pokwitowań- podatków też nie płacą od darowizn za obietnice życia wiecznego swoimi lub podstawionymi rękoma zagarniają często od ludzi którzy nie wiedzą co podpisują w czym wydatnie pomagają swoi podstawieni notariusze a jak wiele takich grzechów mają na sumieniu o których do tej pory nikt nic nie mówił ?. rozwiń
Avatar
coto / 7 marca 2010 o 12:22
0
cdx napisał:
Szkoda słów na takiego ćwoka jak ty. Masz kompleksy mały człowieczku!

odezwał się wielki nie-ćwok
Avatar
KIERPEQ / 12 stycznia 2010 o 15:22
0
DZIENNIK WSCHODNI WZOREM KURIERA ZROBIŁ SIĘ ORGANEM KURIEWNYM I SPOWIADA MU SIĘ Z KASY NASZ SZEJK ŻYCIŃSKI???LUDZIE!!A PROPO WYDATKÓW TO MOZE ZAMIAST GMACÓW Z BETONU I SZKŁA W PSOTACI JAKIEGOŚ CENTRUM JP II CZY KOLEJNEJ SWIĄTYNI HALI SPORTOWEJ, KURIA DAŁA BY NA DOŻYWIANIE DZIECI, KTÓRE K.K. TAK KOCHA,NA HOSPICJA,DOMY SPOKOJNEJ STAROSCI,SZPITALE??NIE ONI POWIEDZĄ DO LUDZI DAJCIE!!JESZCZE OTRZYMUJĄ DAROWIZNY,BO MOZNA KASIORĘ DANĄ KLECHOM ODPISAC OD PODATKU!!NIE PISZĘ TEGO Z ZAWIŚCI ANI Z WROGOŚCI DO KLERU!!
Avatar
oli / 12 stycznia 2010 o 14:44
0
Święty Józefie, ile odprowadziłeś podatku od darowizn do budżetu państwa polskiego?,ale tego,święty Józef już nam nie zdradzi?!.
A szkoda,że kościół nie daje wiernym pokwitowania,że został obdarowany przez wiernego baranka znaczną sumką pieniędzy lub innymi dobrami.
Avatar
organista / 12 stycznia 2010 o 13:42
0
cdx napisał:
Szkoda słów na takiego ćwoka jak ty. Masz kompleksy mały człowieczku!

Może i On jest małym człowieczkiem nie wszyscy są wzrostem obdarzeni a kompleksy on ich z pewnością nie ma ,ale Ty na pewno masz mały taki maleńki rozumek a to już jest ułomność i tą należało by leczyć ,A czy on jest -ćwokiem- ja w to wątpię czytając jego i Twój wpis bardziej Ty mi na takiego zapyziałego podwórkowego burka podchodzisz czy na -ćwoka -bo on umie myśleć i w przeciwieństwie do Ciebie wyraża swoją myśl a Ty co ? potrafisz jedynie szczekać i obrzucać błotem .Ale to może być uzasadnione jeżeli sam jesteś zainteresowany w takich czy innych kwestiach .Pamiętaj czasy całowania po rękach sukienkowych dobiegły końca !.

Może i On jest małym człowieczkiem nie wszyscy są wzrostem obdarzeni a kompleksy on ich z pewnością nie ma ,ale Ty na pewno masz mały taki maleńki rozumek a to już jest ułomność i tą należało by leczyć ,A czy on jest -ćwokiem- ja w to wątpię czytając jego i Twój wpis bardziej Ty mi na takiego zapyziałego podwórkowego burka podchodzisz czy na -ćwoka -bo on umie myśleć i w przeciwieństwie do Ciebie wyraża swoją myśl a Ty co ? potrafisz jedynie szczekać i obrzucać błotem .Ale to może być uzasadnione jeżeli sam jesteś zainter... rozwiń
Avatar
olo / 12 stycznia 2010 o 13:29
0
Anna napisał:
Z czego utrzymuje się KK
[url="http://tajemnice.org/content/view/266/29/"]http://tajemnice.org/content/view/266/29/[/url]

Dobrze że zadałaś sobie odrobinę trudu by pokazać dać możliwość zapoznania się z pewnymi faktami tym którzy ślepo wierzą w księży !Może to niektórych ludzi oświeci i otrzeźwi bo z faktami się nie dyskutuje .
Avatar
aa / 12 stycznia 2010 o 13:13
0
przykład płynie z góry: grzesio rysio i misio.
Avatar
KK / 12 stycznia 2010 o 09:42
0
BUCHCHA FACHOWCY OD LANIA WODY
Avatar
tacowy / 12 stycznia 2010 o 09:26
0
....Nowością były środki pochodzące z Unii Europejskiej. Te w rozliczeniu nie są brane jednak pod uwagę.....
Kościół drze kasę skąd tylko może.A tacy byli przeciwni wstąpieniu do unii.Za zgodę(nie pyskowanie) - podpisano konkordat,Teraz kopściół ma wielokrotne korzyści:środki pieniężne z UE oraz z uwagi na konkordat-kościół ze swymi czarnymi urzędnikami jes BEZKARNY.
A samo rozliczenie?Co to za rozliczenie" wpłynęło około....pozostało około.....na kościół na Ukrainie około.........
Avatar
rafik / 11 stycznia 2010 o 22:40
0
vox napisał:
A co z kościołem na Bazylianówce jeszcze chwila a cegły rozsypią się w pył a chwasty zarosną budowę kościoła po okna, jak to jest że tam buduje się wielkie centrum, w kasie kurii są setki tysięcy a nie można dokończyć jednego kościoła...? Może dziennik zainteresuje się tym jak to jest w kościele czy to wspólnota czy firma sp. z o.o.?

wiernym nie potrzeba swiatyni, jak wiadomo baranki najlepiej czuja sie przebywajac na świeżym powietrzu
Avatar
wierzący / 7 marca 2010 o 14:45
0
oli napisał:
Święty Józefie, ile odprowadziłeś podatku od darowizn do budżetu państwa polskiego?,ale tego,święty Józef już nam nie zdradzi?!.
A szkoda,że kościół nie daje wiernym pokwitowania,że został obdarowany przez wiernego baranka znaczną sumką pieniędzy lub innymi dobrami.

A co z podatkami z wyłudzonych podstępem od starszych wiekiem parafian z (zwanych owieczkami przed strzyżeniem albo po) mieszkań ,ziemi ,i innych dóbr ? na to też nie wystawiają pokwitowań- podatków też nie płacą od darowizn za obietnice życia wiecznego swoimi lub podstawionymi rękoma zagarniają często od ludzi którzy nie wiedzą co podpisują w czym wydatnie pomagają swoi podstawieni notariusze a jak wiele takich grzechów mają na sumieniu o których do tej pory nikt nic nie mówił ?.

A co z podatkami z wyłudzonych podstępem od starszych wiekiem parafian z (zwanych owieczkami przed strzyżeniem albo po) mieszkań ,ziemi ,i innych dóbr ? na to też nie wystawiają pokwitowań- podatków też nie płacą od darowizn za obietnice życia wiecznego swoimi lub podstawionymi rękoma zagarniają często od ludzi którzy nie wiedzą co podpisują w czym wydatnie pomagają swoi podstawieni notariusze a jak wiele takich grzechów mają na sumieniu o których do tej pory nikt nic nie mówił ?. rozwiń
Avatar
coto / 7 marca 2010 o 12:22
0
cdx napisał:
Szkoda słów na takiego ćwoka jak ty. Masz kompleksy mały człowieczku!

odezwał się wielki nie-ćwok
Avatar
KIERPEQ / 12 stycznia 2010 o 15:22
0
DZIENNIK WSCHODNI WZOREM KURIERA ZROBIŁ SIĘ ORGANEM KURIEWNYM I SPOWIADA MU SIĘ Z KASY NASZ SZEJK ŻYCIŃSKI???LUDZIE!!A PROPO WYDATKÓW TO MOZE ZAMIAST GMACÓW Z BETONU I SZKŁA W PSOTACI JAKIEGOŚ CENTRUM JP II CZY KOLEJNEJ SWIĄTYNI HALI SPORTOWEJ, KURIA DAŁA BY NA DOŻYWIANIE DZIECI, KTÓRE K.K. TAK KOCHA,NA HOSPICJA,DOMY SPOKOJNEJ STAROSCI,SZPITALE??NIE ONI POWIEDZĄ DO LUDZI DAJCIE!!JESZCZE OTRZYMUJĄ DAROWIZNY,BO MOZNA KASIORĘ DANĄ KLECHOM ODPISAC OD PODATKU!!NIE PISZĘ TEGO Z ZAWIŚCI ANI Z WROGOŚCI DO KLERU!!
Avatar
oli / 12 stycznia 2010 o 14:44
0
Święty Józefie, ile odprowadziłeś podatku od darowizn do budżetu państwa polskiego?,ale tego,święty Józef już nam nie zdradzi?!.
A szkoda,że kościół nie daje wiernym pokwitowania,że został obdarowany przez wiernego baranka znaczną sumką pieniędzy lub innymi dobrami.
Avatar
organista / 12 stycznia 2010 o 13:42
0
cdx napisał:
Szkoda słów na takiego ćwoka jak ty. Masz kompleksy mały człowieczku!

Może i On jest małym człowieczkiem nie wszyscy są wzrostem obdarzeni a kompleksy on ich z pewnością nie ma ,ale Ty na pewno masz mały taki maleńki rozumek a to już jest ułomność i tą należało by leczyć ,A czy on jest -ćwokiem- ja w to wątpię czytając jego i Twój wpis bardziej Ty mi na takiego zapyziałego podwórkowego burka podchodzisz czy na -ćwoka -bo on umie myśleć i w przeciwieństwie do Ciebie wyraża swoją myśl a Ty co ? potrafisz jedynie szczekać i obrzucać błotem .Ale to może być uzasadnione jeżeli sam jesteś zainteresowany w takich czy innych kwestiach .Pamiętaj czasy całowania po rękach sukienkowych dobiegły końca !.

Może i On jest małym człowieczkiem nie wszyscy są wzrostem obdarzeni a kompleksy on ich z pewnością nie ma ,ale Ty na pewno masz mały taki maleńki rozumek a to już jest ułomność i tą należało by leczyć ,A czy on jest -ćwokiem- ja w to wątpię czytając jego i Twój wpis bardziej Ty mi na takiego zapyziałego podwórkowego burka podchodzisz czy na -ćwoka -bo on umie myśleć i w przeciwieństwie do Ciebie wyraża swoją myśl a Ty co ? potrafisz jedynie szczekać i obrzucać błotem .Ale to może być uzasadnione jeżeli sam jesteś zainter... rozwiń
Avatar
olo / 12 stycznia 2010 o 13:29
0
Anna napisał:
Z czego utrzymuje się KK
[url="http://tajemnice.org/content/view/266/29/"]http://tajemnice.org/content/view/266/29/[/url]

Dobrze że zadałaś sobie odrobinę trudu by pokazać dać możliwość zapoznania się z pewnymi faktami tym którzy ślepo wierzą w księży !Może to niektórych ludzi oświeci i otrzeźwi bo z faktami się nie dyskutuje .
Avatar
aa / 12 stycznia 2010 o 13:13
0
przykład płynie z góry: grzesio rysio i misio.
Avatar
KK / 12 stycznia 2010 o 09:42
0
BUCHCHA FACHOWCY OD LANIA WODY
Avatar
tacowy / 12 stycznia 2010 o 09:26
0
....Nowością były środki pochodzące z Unii Europejskiej. Te w rozliczeniu nie są brane jednak pod uwagę.....
Kościół drze kasę skąd tylko może.A tacy byli przeciwni wstąpieniu do unii.Za zgodę(nie pyskowanie) - podpisano konkordat,Teraz kopściół ma wielokrotne korzyści:środki pieniężne z UE oraz z uwagi na konkordat-kościół ze swymi czarnymi urzędnikami jes BEZKARNY.
A samo rozliczenie?Co to za rozliczenie" wpłynęło około....pozostało około.....na kościół na Ukrainie około.........
Avatar
rafik / 11 stycznia 2010 o 22:40
0
vox napisał:
A co z kościołem na Bazylianówce jeszcze chwila a cegły rozsypią się w pył a chwasty zarosną budowę kościoła po okna, jak to jest że tam buduje się wielkie centrum, w kasie kurii są setki tysięcy a nie można dokończyć jednego kościoła...? Może dziennik zainteresuje się tym jak to jest w kościele czy to wspólnota czy firma sp. z o.o.?

wiernym nie potrzeba swiatyni, jak wiadomo baranki najlepiej czuja sie przebywajac na świeżym powietrzu
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 7 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 24 19

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 49 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 90 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 36 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 66 105

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 19 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!