Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2019 r.
20:02

Likwidacja urzędu wojewody, inny Senat. Prezydent Żuk podpisał 21 postulatów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
217 191 A A
Prezydent Krzysztof Żuk wyklucza walkę o mandat w parlamencie podczas najbliższych wyborów<br />
Prezydent Krzysztof Żuk wyklucza walkę o mandat w parlamencie podczas najbliższych wyborów
(fot. Maciej Kaczanowski)

Likwidacja urzędu wojewody, miejsca w Senacie dla samorządowców, nowe uprawnienia straży miejskich – to tylko część zmian, których wprowadzenia od roku 2020 domaga się prezydent Lublina. Chce ponadto likwidacji ograniczenia dotyczącego liczby kadencji na stanowisku prezydenta miasta. Czego jeszcze?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkich postulatów jest 21, a Krzysztof Żuk podpisał je podczas spotkania samorządowców w Gdańsku. – To tematy do dyskusji – zastrzega Żuk. – 31 sierpnia te tezy zamienimy na program korporacji samorządowej adresowany do każdego, kto będzie rządził.

Jedną z większych zmian byłoby przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową. – Mówimy o takim kształcie Senatu, w którym byliby przedstawiciele samorządów terytorialnych, zawodowych, również organizacji pozarządowych – wyjaśnia prezydent.

Dziś polskie prawo uniemożliwia łączenie mandatu wójta, burmistrza lub prezydenta z mandatem senatora. Żuk nie widzi potrzeby, by to zmieniać. – Ale chodzi o to, żeby część Senatu mogła być rekrutowana z samorządów – wyjaśnia. – Mówimy o sytuacji, w której jest zarezerwowane miejsce dla reprezentacji samorządów.

Żuk do parlamentu?

Żuk wyklucza jednak walkę o mandat w parlamencie podczas najbliższych wyborów. – Jestem związany kontraktem z mieszkańcami na najbliższe pięć lat i z funkcji prezydenta nie zrezygnuję – deklaruje.

Prezydent Lublina chce przyznania samorządom większego wpływu na służbę zdrowia i podaje konkretny przykład, w którym mogłoby to wyjść na dobre pacjentom. – Samorząd województwa kontroluje szpital przy al. Kraśnickiej, który jest w stanie nowoczesną technologią usuwać skutki zakrzepów tworzących udar. Nie ma jej zakontraktowanej. Był pilotaż, skończył się, ministerstwo uznało, że nie będzie tego finansować – mówi Krzysztof Żuk. – Decyzyjność musi być w większym zakresie po stronie samorządu.

Samorządowcy chcą mieć również możliwość powoływania policji municypalnych. Co się kryje za tym hasłem? Dodatkowe uprawnienia dla Straży Miejskiej. – Dzisiaj nie ma możliwości skutecznych interwencji w wielu sprawach, które są zastrzeżone dla policji – tłumaczy Żuk i przywołuje poniedziałkową interwencję strażników, którzy czekali na policjantów, by zabrać z deptaka nietrzeźwego śpiącego mężczyznę.

Wśród podpisanych w Gdańsku „21 Tez Samorządowych” jest też postulat zagwarantowania przez państwo wystarczających pieniędzy na oświatę. W przypadku Lublina, jak podaje prezydent, samorząd wykłada z własnych pieniędzy około połowy kosztów, bo za mało dostaje z budżetu centralnego. Inną propozycją jest likwidacja urzędu wojewody i przeniesienia jego zadań na urzędy marszałkowskie. – Połowa samorządów wojewódzkich jest kontrolowana przez partię obecnie rządzącą – zauważa prezydent i odpiera zarzut, że jest to postulat polityczny. Chce, by terenowy przedstawiciel rządu miał tylko nadzór nad legalnością działań samorządów.

Wojewoda krytykuje

Sam wojewoda ostro krytykował „21 Tez Samorządowych” na antenie Radia Maryja. – To jest uczynienie z państwa, które dzisiaj jest państwem jednolitym, państwa federalnego, a wręcz rozbicia dzielnicowego – przekonywał Przemysław Czarnek. Tymczasem Żuk twierdzi, że jak najwięcej decyzji powinno zapadać w samorządach. – Nie wracajmy do czasów minionych, gdy mityczna Warszawa decydowała o wszystkim – stwierdza prezydent.

Żuk przyznaje jednak, że będzie zabiegać o skreślenie z listy „21 Tez” propozycji „przekazania” lokalnych ośrodków Polskiego Radia i Telewizji Polskiej samorządom regionalnym. Według prezydenta wcale nie zagwarantuje to ich odpolitycznienia.

e-Wydanie

Komentarze 191

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublin w ruinie itd / 10 czerwca 2019 o 20:31
+31
a jja ma propozycję dla wójta Żuka - niech się zajmie tym za co BIERZE KASE - BO LUBLIN OD KILKU LAT WYMIERA
 wymiera twój mózg, Lublin od kilku dobrych lat rozwija się w tempie o którym inne miasta mogą jedynie pomarzyć
Avatar
Lublinem rządzi układ Żuk - deweloperzy / 11 czerwca 2019 o 15:29
+25
A wszystko za zgodą Rady Miasta...
Avatar
deweloper zuk / 11 czerwca 2019 o 16:03
+24
A kiedy prezydent zajmie się spłacaniem 1,5mld długu miasta, który w większej części powstał za jego kadencji?
Avatar
likwidować / 10 czerwca 2019 o 20:33
+23
Czarnek nic nie robi poza lansem w TVPis i ten marny wojewoda jest najlepszym dowodem na to, że ten urząd jest zbędny
Avatar
paradoks / 10 czerwca 2019 o 20:30
+23
Zuk podpisuje wszystko co mu podsuną, wcześniej  w '15 podpisał deklarację o przyjmowaniu islamistów.
 Podpisał i póki nie ściągnął do Lublina ani jednego "islamisty". Za to rząd PiS który imigrantami na okrągło straszy, ściąga ich coraz więcej:  oko.press/rzad-przyjmuje-imigrantow-ale-sie-tego-wstydzi-tak-jak-podpisu-pod-deklaracja-z-marrakeszu/
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 20:17
+23
jeszcze powinni skasować posłów o połowę, senat do likwidacji, wszystkich zastępców dyrektorów z politycznego nadania, których jest średnio po 10 i zarabiają krocie. Szkoda naszych pieniędzy na nich.
Avatar
Alex J. / 11 czerwca 2019 o 09:49
+21
lubin traci mieszkańców, studentów coraz mniej, lublin wymiera za najgorszego w historii prezydenta zuka
 Akurat zmniejszająca się ilość studentów to wina ministra nauki i jego "konstytucji dla nauki" i ciągle poniżanych standardów nauczania.
Avatar
Alex J. / 11 czerwca 2019 o 09:50
+19
oj rozwścieczyły się trolle opłacane przez PiS
 Kwik jak w chlewni. :)
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 16:11
+18
A kiedy prezydent zajmie się spłacaniem 1,5mld długu miasta, który w większej części powstał za jego kadencji?
 Nigdy się nie zajmie, bo jego ostatnia kadencja, więc mu to wisi.
Avatar
Nowogrodzka rulez / 11 czerwca 2019 o 10:11
+18
Chyba nadeszły nowe rozkazy z centrali bo strasznie dużo pojawiło się wpisów o "rozbiorze Polski" a wszystkie do siebie łudząco podobne, jakby pisane przez jedną i tę samą osobę :)
Avatar
Belfer / 2 dni temu o 15:23
-1
Żuk na zagrodzie równy Wojewodzie....
Avatar
develo mafia? / 3 dni temu o 19:47
0
"Lublin: Pożar apartamentowca. Strażacy nie wykluczają podpalenia...." - tebefau wojtusia się niedawno paliło, teraz piątunio i S-ka.... nowa metoda na pożar?
Avatar
Anna / 4 dni temu o 10:10
-2
Likwidację urzędu Wojewody popieram, ponieważ są tam podejmowane uchwały i decyzje, gdzie jeden podmiot w danej sp;rawie załatwiany jest pozytywnie a drugi negatywnie, lub wcale na dobre spojrzenie urzędnika danego wydziału. Przeszłam piekło przez 5 lat ponieważ urzędnicy mają władze i mogą robić co tylko im sie podoba/.
Avatar
mieszkaniec gorszego sortu / 5 dni temu o 10:36
0
A tak mądry podatek katastralny jest b.sprawiedliwym rozwiązaniem. Porównaj w Lublinie ulice te np. na Majdanku, Bronowicach czy Zemborzycach z tymi w śródmieściu. No i co wiesz że płacone są obecnie podatki na tym samym poziomie. Porównaj wynajęty lokal i czynsz uzyskiwany w dzielnicach i zastanów się w której dzielnicy jedni mają dobrze a wdrugiej znacznie lepiej!. Czy nadal uważasz ze obecny system podaku od nieruchomości jest sprawiedliwy?.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 23:15
-2
Już Bolesław Krzywousty skorzystał z takiego wyjścia dokonując tzw. Podziału Dzielnicowego Polski. Czym to się skończyło dla Państwa Polskiego z konsekwencją na 182 lata, to ci którzy zamiast na genderowskie spędy uczęszczali na lekcje historii - doskonale wiedzą .
Avatar
Alex J. / 12 czerwca 2019 o 22:21
0
ŻUK - super gospodarz. Półtora miliarda długu Lublina spłaci z własnej kieszeni? A może sprzeda Niemcom LPEC i MPWiK jak Adamowicz w Gdańsku? Może geje się opodatkują? Ale ile może nazbierać 100 facetów?
 Czemu od razu Niemcom? To już nie Sorosowi, czy Putinowi?
Avatar
Alex J. / 12 czerwca 2019 o 22:19
-3
Tak Tak i likwidacja Państwa Polskiego - rozbicie dzielnicowe, podatek katastralny, LBGT - co jeszcze wymyśli platforma, postkomuna i inni zdrajcy, gejusy
 To platforma wymyśliła LGBT? Mają rozmach chłopaki. XD
Avatar
Marek_M / 12 czerwca 2019 o 07:39
+3
ŻUK - super gospodarz. Półtora miliarda długu Lublina spłaci z własnej kieszeni? A może sprzeda Niemcom LPEC i MPWiK jak Adamowicz w Gdańsku? Może geje się opodatkują? Ale ile może nazbierać 100 facetów?
Avatar
likwidacja Państwa Polskiego? Plan PO / 11 czerwca 2019 o 23:45
+5
Tak Tak i likwidacja Państwa Polskiego - rozbicie dzielnicowe, podatek katastralny, LBGT - co jeszcze wymyśli platforma, postkomuna i inni zdrajcy, gejusy
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 22:29
0
Żuk prze do rozbicia dzielnicowego i V rozbioru. TARGOWICA!
 Przecież tu nawet nie wiesz pewnie czym była Targowica, ani kto brał w niej udział. :)
Zobacz wszystkie komentarze 191

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złota Setka 2018. Nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny po raz 23 [zdjęcia]
galeria

Złota Setka 2018. Nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny po raz 23 [zdjęcia] 0 1

Podczas uroczystej gali nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny 2018. To już XXIII edycja rankingu Złota Setka. Po raz pierwszy doceniliśmy też wyjątkowe przedsiębiorstwa dzielące z nami przekonanie, że warto działać ekologicznie i w rodzinie.

Gigantyczne odszkodowanie za dzieciństwo w więzieniu. Pierwszy taki wyrok

Gigantyczne odszkodowanie za dzieciństwo w więzieniu. Pierwszy taki wyrok 0 4

Córka Żołnierzy Wyklętych wywalczyła zadośćuczynienie za narodziny i dzieciństwo spędzone w więzieniu. Sąd przyznał jej milion złotych. Magdalena Zarzycka - Redwan nie wyklucza apelacji.

Wierzchowiska zalane po ulewie. Ewakuowano 80 osób, pracuje ponad 120 strażaków
Zdjęcia z drona
galeria

Wierzchowiska zalane po ulewie. Ewakuowano 80 osób, pracuje ponad 120 strażaków 176 13

Wierzchowiska Pierwsze i Drugie (pow. janowski) zostały zalane po ogromnej ulewie jaka przeszła nad tym terenem. Na miejscu pracuje ponad 120 strażaków.

Losy górek czechowskich rozstrzygną się po niedzieli. Prezydent złożył projekt studium
PILNE
galeria

Losy górek czechowskich rozstrzygną się po niedzieli. Prezydent złożył projekt studium 61 47

Decydujący dla przyszłości górek czechowskich projekt studium przestrzennego został dziś złożony do Rady Miasta przez prezydenta Lublina. Już 27 czerwca radni mają głosować nad dokumentem

"Alarm dla Ziemi Lublin". Musimy działać teraz. Zostało nam tylko 11 lat

"Alarm dla Ziemi Lublin". Musimy działać teraz. Zostało nam tylko 11 lat 0 4

Rozmowa z Przemysławem Stefaniakiem, organizatorem „Alarmu dla Ziemi Lublin” w sobotę, 22 czerwca, o godz. 17.30 przed lubelskim Ratuszem (plac Łokietka)

Tabliczka z ostrzeżeniem zamiast ratownika. Sezon się nie zaczął a już sześć osób utonęło

Tabliczka z ostrzeżeniem zamiast ratownika. Sezon się nie zaczął a już sześć osób utonęło 4 3

Sezon jeszcze się nie zaczął, a w województwie lubelskim utonęło w tym roku już sześć osób. Część kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli zacznie działać pod koniec czerwca

Poczta Polska jeździ scanią w gazie na trasie Lublin-Warszawa-Lublin

Poczta Polska jeździ scanią w gazie na trasie Lublin-Warszawa-Lublin 0 8

Scania zasilana gazem LNG jest testowana przez Pocztę Polską na trasie Lublin-Warszawa-Lublin. To kolejny krok w kierunku ekologicznych pojazdów.

Trzech zawodników odchodzi z Górnika Łęczna

Trzech zawodników odchodzi z Górnika Łęczna 0 3

Mateusz Cetnarski i Kacper Jodłowski nie będą w kolejnym sezonie występować w „zielono-czarnych” barwach. Dwaj pomocnicy rozwiązali swoje umowy z klubem z Łęcznej za porozumieniem stron. Z kolei do Gryfa Wejherowo przenosi się Filip Szewczyk

Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski - święto miłośników tradycyjnego jadła w Nałęczowie
22 czerwca 2019, 0:00

Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski - święto miłośników tradycyjnego jadła w Nałęczowie 0 0

To będzie święto trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego. 4. edycja Festiwalu "Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski" zawita do Nałęczowa. W dniach 22-23 czerwca na placu przed Urzędem Miejskim zorganizowane zostaną kiermasz i moc kulinarnych atrakcji.

Nowy odcinek S17 od Kurowa do węzła Skrudki już otwarty. 13 kilometrów w 7 minut [zdjęcia]
galeria

Nowy odcinek S17 od Kurowa do węzła Skrudki już otwarty. 13 kilometrów w 7 minut [zdjęcia] 15 38

13-kilometrów nowego odcinka S17 od Kurowa do węzła Skrudki to pierwszy z serii odcinków Lublina-Warszawa, które będą oddane w tym roku. Za dwa lata kierowcy pojadą ekspresówką od Tomaszowa Lubelskiego do Warszawy – zapewnił podczas uroczystości otwarcia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Dyplomy rozdane, rok szkolny zakończony, czas na wakacje
galeria

Dyplomy rozdane, rok szkolny zakończony, czas na wakacje 0 5

Po porannych mszach świętych uczniowie puławskich szkół udali się do sal gimnastycznych, gdzie najlepsi z nich odebrali dyplomy i świadectwa z czerwonym paskiem. - Bezpiecznych, beztroskich wakacji, pełnych miłych niespodzianek - życzyła podczas szkolnej uroczystości, dyrektor ZSO nr 1, Marta Gładysz.

Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich.

Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich. 0 0

Eksperci NCBR zapraszają na wyjątkowe warsztaty 27 czerwca do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Piłkarki Górnika Łęczna czekają na wyniki losowania do Ligi Mistrzyń

Piłkarki Górnika Łęczna czekają na wyniki losowania do Ligi Mistrzyń 0 0

Przed Górnikiem Łęczna ciekawa przerwa wakacyjna. Kilka zawodniczek zdecydowało się opuścić drużynę

Miasto ogłasza przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Już po raz trzeci

Miasto ogłasza przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Już po raz trzeci 0 10

Już trzeci raz władze miasta ogłaszają przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Wcześniej ceny proponowane przez dostawców przekraczały kwotę do wydania. Teraz miasto złagodziło o połowę swoje wymagania co do gwarancji na baterie. Nawet jeśli ceny od tego spadną, na dostawę i tak poczekamy długo

Szpital szuka dyrektora. Oferty tylko do piątku

Szpital szuka dyrektora. Oferty tylko do piątku 0 3

Jeszcze tylko do piątku można składać oferty w konkursie na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.