Lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej będzie miał nową siedzibę. Budowa właśnie się rozpoczęła. Zyskają zarówno pracownicy, jak i korzystający z archiwów
- Wykonawca zaproponował cenę nieco ponad 15 mln zł - mówi Joanna Fortuna, rzecznik oddziału IPN w Lublinie. - Harmonogram przewiduje zakończenie robót do 30 kwietnia 2017 roku, ale możliwa jest ich wcześniejsza realizacja.
Projekt nowej siedziby IPN przygotowała szczecińska Pracowania Projektowa Metropolis. Budynek będzie miał cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. W sumie 3200 mkw. powierzchni. To wystarczy, by Instytut nie musiał wynajmować pomieszczeń w różnych punktach miasta. Do nowej siedziby, z biur przy ul. Garbarskiej, przeniesie się Oddziałowe Biuro Lustracyjne. Z kolei z ul. Wieniawskiej przeprowadzi się Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W biurowcu działać będą również, obecne dziś przy ul. Szewskiej 2, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej oraz administracja oddziału IPN.
- W dotychczasowym obiekcie pozostanie tylko archiwum wraz z Oddziałowym Biurem Udostępniania - wyjaśnia Fortuna. - To pozwoli na znaczne zwiększenie czytelni materiałów archiwalnych. Zlikwidujemy również magazyny i garaże, wynajmowane w różnych punktach Lublina.
W nowej siedzibie zaprojektowano nie tylko biura. Znajdzie się tam m.in. sala konferencyjno-wystawiennicza o powierzchni prawie 190 mkw. oraz punkt sprzedaży wydawnictw IPN. Projektanci nie zapomnieli również o bibliotece.
- Nowa inwestycja pozwoli uzyskać odpowiednie warunki do realizacji zadań Instytutu - przede wszystkim edukacyjnych - wyjaśnia Fortuna. - W nowym obiekcie będzie możliwość organizowania przedsięwzięć popularno-naukowych, wystawienniczych oraz edukacyjnych.
Inwestycja ma również zmniejszyć koszty działania lubelskiego oddziału IPN. Ich spora część to wydatki związane z wynajmowaniem biur. Chodzi również o transport archiwów i korespondencji, utrzymywania systemów bezpieczeństwa oraz odrębnych systemów teleinformatycznych.