Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2019 r.
11:46

Lublin: Chętny tylko jeden dostawca nowych trolejbusów, na dodatek za drogi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 20 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Prawie 8 mln zł brakuje miastu do zakupu nowych przegubowych trolejbusów. 15 takich pojazdów chciał zamówić Zarząd Transportu Miejskiego, ale swoje pojazdy zaproponował tylko jeden dostawca, a ich cena przekracza kwotę zarezerwowaną przez miasto na taki zakup

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ZTM planował, że dostawa pięciu nowych trolejbusów dotrze do Lublina na początku maja przyszłego roku, natomiast pozostałych dziesięć miałoby dojechać do nas w kwietniu roku 2021. Wszystkie miały być klimatyzowane, wyposażone w biletomaty akceptujące bilon i karty płatnicze. Każdy pojazd miał być wyposażony w baterie umożliwiające przejazd bez zasilania z sieci, w każdym z trolejbusów miał być także zainstalowany system zliczania wsiadających i wysiadających pasażerów.

Przegubowce były zamawiane przez miasto w dwóch odrębnych przetargach. Jeden dotyczył pięciu, drugi dziesięciu trolejbusów. Do dzisiaj ZTM czekał na oferty od zainteresowanych kontraktem dostawców. Zleceniem zainteresowała się tylko jedna firma. To producent pojazdów marki Solaris, który zażyczył sobie znacznie więcej pieniędzy, niż spodziewali się wydać miejscy urzędnicy.

Na zakup dziesięciu trolejbusów ZTM zarezerwował niecałe 24,3 mln zł, tymczasem spółka Solaris Bus & Coach wyceniła swoje pojazdy na ponad 29,5 mln. W drugim przetargu miasto liczyło się z wydatkiem nie większym niż 12,2 mln zł, tymczasem producent solarisów chce prawie 14,8 mln zł.

Co dalej z zakupem nowych pojazdów? – Mamy dwa wyjścia – odpowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Możemy unieważnić przetarg i ogłosić nowy, albo zwiększyć kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia, pod warunkiem, że oferty są poprawne – dodaje Góźdź. Ewentualna powtórka przetargu mogłaby skutkować późniejszym niż pierwotnie zakładano terminem dostaw, przynajmniej pierwszej partii trolejbusów.

Na swoje pojazdy spółka Solaris Bus & Coach obiecuje udzielić trzyletniej gwarancji, baterie mają być objęte pięcioletnią gwarancją, podobnie jak elektryczny układ napędowy, natomiast gwarancja na silnik trakcyjny ma obowiązywać do przebiegu 250 tys. km.

e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 11:50
+18
czyli jeszcze mamy za mało stojących codziennie bezużytecznie trolejbusów na Grygowej ?
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 12:13
+10
Na jesieni szykuje się poważniejszy problem - poprzez rozwiązanie umowy Warbusa zniknie 30 autobusów, w tym 20 przegubowych. To z pewnością może odbić się na komforcie podróży, Na jesieni mogą być zmiany tras, mogą być zmiany przydziału taboru. Dostaniemy 28 pojazdów wycofywanych z Warszawy z roczników 2007 i 2008. Jednym słowem mogą być niemałe zawirowania w kursowaniu mpk. ZTM na pewno obmyśli dobrą strategię aby te niekorzystne zmiany nie były za bardzo dotkliwe dla pasażerów, na pewno nie będzie tragicznie.
Avatar
robi / 27 czerwca 2019 o 13:10
+8
URSUS padł to Solaris wykorzystuje. Jedyny na rynku producent.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 13:56
+6
A ktoś nauczy kierowcow jak się klimatyzacji używa?
Avatar
gość / 27 czerwca 2019 o 13:42
+6
Ciekawe czy to Będzie 3 czy 4 Generacja.
Avatar
faux pas / 27 czerwca 2019 o 13:18
+6
Pani Justyna właśnie poinformowała ze można zwiększyć kwotę na realizację zamówienia ..................? Opcja unieważnienia ze względu na brak funduszy w tym momencie całkowicie odpada
Avatar
nie członek piSS / 28 czerwca 2019 o 06:18
+4
czyli jeszcze mamy za mało stojących codziennie bezużytecznie trolejbusów na Grygowej ?
 Tak, oczywiście. Teraz w wakacje w Niedziele na lini będzie niespełna 20 trolejbusów na lini, podczas gdzy MPK posiada na stanie aż 120 trolejbusów !!!
Avatar
podatnik lubelski / 27 czerwca 2019 o 20:00
+4
Panie Prezydencie Miasta Lublin Krzysztofie moja Koleżanka zawsze mawiała "tanie mięso psy jedzą" - patrząc po nabytkach urzędu (urzędników) Miasta Lublin tj. Ursusa (gdzie lubelskie mpk zaczyna już przeznaczać pojedyncze egzemplarze trolejbusów Ursus (Bogdan) na tzw. dawców części zamiennych) i byle jakich (prototypowych dla Lublina) Autosanów (chociaż to też Polska Firma) to te słowa sprawdzają się w 100 procentach.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 17:36
+3
Jedyny producent ale chyba tylko na polskim rynku
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 17:34
+2
Jest tez trzecia opcja...zamiast 15 kupic 10...tez bedzie ok.Jest takie stare polskie przyslowie...Jak Was Kumie nie stac,to się nie traccie.Nie rozumiem radnych mojej "wsi Lublin"...jak nie kupią 15-u,to nic nie kupią i ludzie beda jezdzili tym nieklimatyzowanym zlomem?Nie tylko u nas jest ten problem.Stolica tez go ma,włącznie z tramwajami...tam mniej wiecej 50% taboru jest przestarzala i ludzie sie kisza w upale.Kazde miasto liczy koszty.U nas jest za to prosto...KUPIMY TYLE ILE WYMYSLILISMY I PODNIESIEMY CENY BILETÓW...TERAZ WIELU DOSTAJE 500+ TO ICH STAC NA OPLATY.MOZE NIECH RADNI NAPISZĄ DO MORAWIECKIEGO JAK TO ROZWIĄZAĆ...ON JEST "fachowcem"OD TAKICH KOMBINACJI.
Jest tez trzecia opcja...zamiast 15 kupic 10...tez bedzie ok.Jest takie stare polskie przyslowie...Jak Was Kumie nie stac,to się nie traccie.Nie rozumiem radnych mojej "wsi Lublin"...jak nie kupią 15-u,to nic nie kupią i ludzie beda jezdzili tym nieklimatyzowanym zlomem?Nie tylko u nas jest ten problem.Stolica tez go ma,włącznie z tramwajami...tam mniej wiecej 50% taboru jest przestarzala i ludzie sie kisza w upale.Kazde miasto liczy koszty.U nas jest za to prosto...KUPIMY TYLE ILE WYMYSLILISMY I PODNIESIEMY CENY BILETÓW...TERAZ WI... rozwiń
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 14:36
+1
Co dalej?1 To proste, znajdziemy kolejnego bieda-producenta z Białorusi, Kazachstanu, Etiopii i kupimy kolejne niepotrzebne trajtki kurzące się na zajezdni! Chwała ZTM-u!
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 07:05
+1
To jest szczyt niegospodarności. W momencie kiedy są potrzebne autobusy spalinowe to kupuje się niepotrzebne trolejbusy.
Avatar
nie członek piSS / 28 czerwca 2019 o 06:18
+4
czyli jeszcze mamy za mało stojących codziennie bezużytecznie trolejbusów na Grygowej ?
 Tak, oczywiście. Teraz w wakacje w Niedziele na lini będzie niespełna 20 trolejbusów na lini, podczas gdzy MPK posiada na stanie aż 120 trolejbusów !!!
Avatar
podatnik lubelski / 27 czerwca 2019 o 20:00
+4
Panie Prezydencie Miasta Lublin Krzysztofie moja Koleżanka zawsze mawiała "tanie mięso psy jedzą" - patrząc po nabytkach urzędu (urzędników) Miasta Lublin tj. Ursusa (gdzie lubelskie mpk zaczyna już przeznaczać pojedyncze egzemplarze trolejbusów Ursus (Bogdan) na tzw. dawców części zamiennych) i byle jakich (prototypowych dla Lublina) Autosanów (chociaż to też Polska Firma) to te słowa sprawdzają się w 100 procentach.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 17:36
+3
Jedyny producent ale chyba tylko na polskim rynku
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 17:34
+2
Jest tez trzecia opcja...zamiast 15 kupic 10...tez bedzie ok.Jest takie stare polskie przyslowie...Jak Was Kumie nie stac,to się nie traccie.Nie rozumiem radnych mojej "wsi Lublin"...jak nie kupią 15-u,to nic nie kupią i ludzie beda jezdzili tym nieklimatyzowanym zlomem?Nie tylko u nas jest ten problem.Stolica tez go ma,włącznie z tramwajami...tam mniej wiecej 50% taboru jest przestarzala i ludzie sie kisza w upale.Kazde miasto liczy koszty.U nas jest za to prosto...KUPIMY TYLE ILE WYMYSLILISMY I PODNIESIEMY CENY BILETÓW...TERAZ WIELU DOSTAJE 500+ TO ICH STAC NA OPLATY.MOZE NIECH RADNI NAPISZĄ DO MORAWIECKIEGO JAK TO ROZWIĄZAĆ...ON JEST "fachowcem"OD TAKICH KOMBINACJI.
Jest tez trzecia opcja...zamiast 15 kupic 10...tez bedzie ok.Jest takie stare polskie przyslowie...Jak Was Kumie nie stac,to się nie traccie.Nie rozumiem radnych mojej "wsi Lublin"...jak nie kupią 15-u,to nic nie kupią i ludzie beda jezdzili tym nieklimatyzowanym zlomem?Nie tylko u nas jest ten problem.Stolica tez go ma,włącznie z tramwajami...tam mniej wiecej 50% taboru jest przestarzala i ludzie sie kisza w upale.Kazde miasto liczy koszty.U nas jest za to prosto...KUPIMY TYLE ILE WYMYSLILISMY I PODNIESIEMY CENY BILETÓW...TERAZ WI... rozwiń
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 16:20
0
URSUS padł to Solaris wykorzystuje. Jedyny na rynku producent.
 I całe szczęście, że padł i już nie będzie tych prototypów w Lublinie
Avatar
radca / 27 czerwca 2019 o 14:31
-2
skoro na rynku jest jeden tylko producent i dostawca trolejbusu to nie stosuje sie ustawy pzp
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 14:05
-1
Chińczyki potrafio wszystko zrobić to i trolejbusy za pół ceny też zrobio i tanio LHS do Lublina przywiozo
Avatar
Pan zaścianka / 27 czerwca 2019 o 13:57
-5
Ktoś chyba zapomniał o elektrycznych autbusach. Do tego nie wymagają tyle miedzi nad ulicą, takich beznadziejnych słupów do których owa miedź jest przyczepiona, co nie wpływa i ogranicza estetykę miasta. Idę o zakład, że gdyby zezłomować tę miedź sukcesywnie eliminując strakcję i wyprzedając trolejbusy, wystarczyłoby na autobusy elektryczne. 
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 1

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 8 8

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Kazimierzu Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 3 10

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 15 3

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ 0 1

Młodzi zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Żółto-biało-niebiescy dwukrotnie zajmowali w tym tygodniu miejsca na podium w dwóch rundach półfinałowych na torze w Gorzowie Wielkopolskim

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia] 3 12

Sporo przed terminem może się zakończyć przebudowa ul. Kalinowszczyzna, gdzie na wielu odcinkach leży już nowy asfalt na jezdni i gotowe są fragmenty chodnika. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale nie aż tyle, by drogowcy potrzebowali jeszcze roku na dokończenie prac, a właśnie tyle czasu im pozostało.

Święto Kolorów w Lublinie
20 lipca 2019, 15:00

Święto Kolorów w Lublinie 0 2

Już 20 lipca o godz. 15 W Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się Holi Festival, czyli kolejne święto kolorów w Lublinie.

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet 0 3

Zgodnie z przewidywaniami, do procedury licencyjnej rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet przystąpiło 12 drużyn. W tym gronie jest także Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 0 8

Pątnicy zmierzający w tym roku do Częstochowy będą rozważać i skupiać się na dekalogu. 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia. Od 26 lipca przed wejściem do archikatedry zacznie działać sekretariat pielgrzymkowy, dzień wcześniej zakończą się zapisy w parafiach.

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim 0 3

Na terenie byłego aresztu Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim natrafiono na żydowskie macewy. Zdaniem radzyńskiego Instytutu Bronisława Szlubowskiego, najprawdopodobniej zostały one przeniesione z dwóch żydowskich cmentarzy i użyte przez hitlerowców jako materiał budowlany.

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303"
19 lipca 2019, 21:00

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303" 0 0

W najbliższy weekend w Kinie w Bramie (ul. Królewska 3) będzie można zobaczyć dwie filmowe produkcje: klasyczne "Każdemu wolno kochać" i współczesny "Dywizjon 303".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!