Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2018 r.
6:44

Lublin: Podziemnego parkingu nie ma do dziś, a Ratusz nie naliczył ani złotówki kary

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 71 A A
Fizycznie nie jest możliwe, by do końca roku powstał tu parking podziemny, bo jego budowa nawet się nie zaczęła
Fizycznie nie jest możliwe, by do końca roku powstał tu parking podziemny, bo jego budowa nawet się nie zaczęła (fot. Maciej Kaczanowski)

4 mln zł kary może nałożyć Ratusz na firmę, która obiecała zbudować podziemny parking przy ul. Świętoduskiej, jeżeli do końca roku nie wykona obiektu w stanie surowym. To, że nie wykona, jest pewne, bo nie wylała nawet fundamentów. Czy tym razem Ratusz sięgnie po kary, czy znów ulegnie i zmieni termin?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niekończąca się opowieść o budowie podziemnego parkingu zaczęła się 13 lat temu. Dokładnie w latach 2005–07 spółka Arkady wzięła od miasta w użytkowanie wieczyste teren między ul. Lubartowską i Świętoduską. Obiecała zbudować podziemny parking i galerię handlową. Fundamenty miały być gotowe jesienią 2008 r., a cały obiekt w stanie surowym do końca roku 2011.

Takie terminy znalazły się w zawartej z miastem umowie, która przewidywała, że jeśli spółka nie zdąży na czas, zapłaci miastu karę. Mimo to podziemnego parkingu nie ma do dziś, a Ratusz nie naliczył Arkadom ani złotówki kary. Zamiast sięgnąć po sankcje, kolejne władze Lublina idą spółce na rękę i dają jej dodatkowy czas zmieniając terminy zapisane w umowie.

Ostatnia wersja umowy zakłada, że podziemny parking będzie gotowy… do końca tego roku. – Jeśli Arkady nie zamkną stanu surowego do końca 2018 r., inwestor zapłaci karę 4 mln zł, z czego 2 mln są zabezpieczone w udziałach spółki, kolejne 2 mln w kamienicy pod adresem Olejna 9/Rybna 6 – informowała nas w czerwcu Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Pytana o to, czy miasto wyegzekwuje kary, czy znów przesunie termin, nie wskazała żadnego z tych scenariuszy: – Decyzje będą podejmowane pod koniec roku w zależności od sytuacji.

Do końca roku pozostały dwa tygodnie. Czy Ratusz zdecyduje się na sięgnięcie po kary? – Umowa jest zawarta do 31 grudnia. Po upływie tego terminu miasto będzie podejmowało działania zgodnie z warunkami obowiązującej umowy – odpowiada Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Jednak fizycznie nie jest możliwe, by do końca roku powstał planowany obiekt, bo jego budowa nawet się nie zaczęła. Dlaczego? – Koszty prac budowlanych znacząco wzrosły i nadal rosną. Oferty trzech firm wykonawczych, które mamy, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły niemal dwukrotnie – odpowiada Marek Woliński z firmy Arkady. – W związku z tym rozmawiamy z instytucją finansującą nad wypracowaniem modelu finansowania, który będzie uwzględniał te zmiany cen.

Spółka ma ważne pozwolenie na budowę. Umożliwia ono stworzenie ponad 300 miejsc parkingowych i jednej kondygnacji handlowej ze sklepem ogólnospożywczym oraz lokalami gastronomicznymi, a wszystko to pod ziemią. Na powierzchni znajdowałby się tylko dwupoziomowy budynek Arkad oraz trójkątny budynek restauracji na rogu Lubartowskiej i Bajkowskiego (dawna Przystankowa), gdzie wcześniej stał budynek z kasami biletowymi i szaletem.

Inwestor zapewnia, że nie wycofuje się z tych planów. – Nie bierzemy pod uwagę rezygnacji z budowy. Prace budowlane chcielibyśmy rozpocząć w pierwszym półroczu przyszłego roku – zapewnia Woliński. Czy Arkady zamierzają kolejny raz poprosić Urząd Miasta o zmianę terminów rozpoczęcia i zakończenia budowy? – Korespondowaliśmy i chcemy rozmawiać z miastem na temat warunków tej umowy, bo niedotrzymanie terminów wynika z przyczyn niezależnych od inwestora – odpowiada przedstawiciel Arkad.

– Dotychczas do odpowiedniego wydziału nie wpłynął wniosek o przedłużenie terminu – stwierdza Mazurek-Podleśna.

Prosili, obiecywali, prosili…

• Pierwotna umowa mówi: fundamenty muszą być na jesień 2008 r., stan surowy do końca roku 2011

• Jesienią 2008 r. Arkady proszą o zmianę terminów tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia badań archeologicznych, skomplikowaniem inwestycji, a nawet „zastosowaniem nowatorskich rozwiązań projektowych”. Ratusz idzie spółce na rękę i w marcu 2009 r. podpisuje nowy akt notarialny. Inwestor zobowiązuje się zacząć budowę przed końcem 2009 r. i zakończyć do grudnia 2012 r.

• Latem 2011 r. Arkady znów proszą o zmianę terminów. Spółka roztacza wizje budowy tunelu mającego łączyć obiekt przy Świętoduskiej z kamienicami przy Olejnej, w których ma powstać reszta kompleksu handlowego. Arkady tłumaczą, że mają problem ze sprawami własnościowymi jednej z kamienic. Ratusz ustala nowe terminy: budowa ma się rozpocząć w 2013 r., zakończyć w 2014 r.

• Późnym latem 2013 r. Arkady zwracają się z kolejną prośbą do prezydenta. Znów proszą o więcej czasu. W sylwestra podpisany zostaje kolejny akt notarialny, który mówi, że budowa musi się zacząć w roku 2017, a obiekt w stanie surowym musi być gotowy do końca roku 2018.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 71

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 10:04
+83
wsamraśny inwestor, ściągnięty jeszcze za czasów Pruszkowskiego
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 10:44
+70
Przecież to nie Żuk ściągnął to badziewie do miasta tylko wspaniały Pruszon. Żuk jedynie jak zwykle próbuje posprzątać po tym pisowskim szkodniku.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 10:16
+64
myślę, że władze miasta przesuwają kolejne terminy po to, by ratować całe przedsięwzięcie, w końcu chodzi o centrum miasta
Avatar
kol90 / 13 grudnia 2018 r. o 09:26
+63
Trefny teren i już ! Gdzie nie zacznie się kopać to coś się znajdzie pod ziemią i trzeba wołać archeologów. Chyba nikt tego nie wziął pod uwagę.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 10:19
+58
Kwestia czasu jak urzędnikom skończy się cierpliwość
Avatar
Gucio / 13 grudnia 2018 r. o 09:30
+54
Czyli przez 13 lat miasto ponosi STRATY - i nie ma odpowiedzialnego figuranta za taki stan rzeczy???? A gdzie służby, gdzie są ku##wa radni bezradni??  gdzie NIK?
 konkretniej może , jakie straty ?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 10:23
+52
Nikt nie bierze w łapę. Po prostu trafiło na "inwestora" który jest najprawdopodobniej spłukany.
Avatar
pge / 13 grudnia 2018 r. o 11:07
+50
Pruszon podpisał umowę
Avatar
q / 13 grudnia 2018 r. o 10:13
+46
Ktoś dobrze bierze w łapkę za te przesuwanie terminów.
 A może przesuwa w dobrej wierze? Żeby w końcu ta trefna inwestycja została doprowadzona do końca?
Avatar
lu / 13 grudnia 2018 r. o 11:14
+36
ile lat już sprząta? Zobaczymy czy karę w końcu wyegzekwuje czy jednak znowu się sprawa "rozmyje"...
 Myślę, że Żukowi bardzo zależy na tym, żeby w końcu rozwiązać problem Alchemii. Jakby nie patrzeć chodzi o reprezentacyjną część miasta. Tak poza tym, jest już zabepieczenie na poczet kar w postaci działki i udziałów w spółce.
Avatar
ave Pruszon / 19 grudnia 2018 r. o 11:10
+3
Redaktorze Skomra jakie "kolejne rządy" przecież to wszystko tak naprawdę zaczęło się za Wasilewskiego a lwia część przepychanek miała miejsce za Żuka . Ta sprawa musi mieć jakąś ciemną stronę i drugie dno. Gdybyś był autentycznym redaktorem to byś to czytelnikom wyjaśnił a nie pisał pierdoł. Jak nie potrafisz albo się boisz to lepiej zostaw temat i nie wku**iaj ucha.
Chłopie co ty pitolisz - wszystkie negocjacje i umowy były podpisywane z ekipa Pruszona, który wolił  jeździć po świecie ze swoja świtą a pod ratuszem mu postawili bubla. Chłop sobie świata pooglądał a Lublin został z kukułczym jajem w samym centrum.
Chłopie co ty pitolisz - wszystkie negocjacje i umowy były podpisywane z ekipa Pruszona, który wolił  jeździć po świecie ze swoja świtą a pod ratuszem mu postawili bubla. Chłop sobie świata pooglądał a Lublin został z kukułczym jajem w samym centrum. rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 20:01
+3
Czas najwyższy rozliczyć się z tym Arkadowo-Alchemivznym badziewiem bo oni tu nic nie zbudują. Tak ja w Chełmie i w Lublinie w innych obiektach.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 22:04
-2
Redaktorze Skomra jakie "kolejne rządy" przecież to wszystko tak naprawdę zaczęło się za Wasilewskiego a lwia część przepychanek miała miejsce za Żuka . Ta sprawa musi mieć jakąś ciemną stronę i drugie dno. Gdybyś był autentycznym redaktorem to byś to czytelnikom wyjaśnił a nie pisał pierdoł. Jak nie potrafisz albo się boisz to lepiej zostaw temat i nie wku**iaj ucha.
Avatar
lubelak / 17 grudnia 2018 r. o 17:27
-1
Co robi RIO?
Avatar
DDDDDDDDDDDDDDDUPSKO / 15 grudnia 2018 r. o 23:18
-1
poczekają aż wieczyste użytkowanie zmieni się prawie na własność a potem sprzedadzą nieruchomość SCANDAL panie prezydencie SKANDALLLLLLLLLLL
Avatar
Piotr / 14 grudnia 2018 r. o 18:11
+5
Cierpliwość mieszkańców Lublina już się wyczerpała! To co się tutaj dzieje jest wielkim skandalem! Niech ta sytuacja nie trwa tak długo jak z halą na Czubach, prawie 30 lat. Świętoduska to centrum miasta, należy przepędzić ta oszukańczą firmę! Zrobieniem porządku w tym temacie powinien zając się osobiście pan Prezydent Żuk !
Avatar
Ryszard Heliasz / 13 grudnia 2018 r. o 22:03
+3
Chyba do cholery czas ukarać tych szemranych polsko-szwajcarskich cwaniaczków. Od lat szpecą Centrum Lublina, a kawiarnia "Pod Arkadami" była idealna i mogłaby być do dzisiaj. Jak parezę na zdjęcia tego miejsca z czasów komuny to niestety, ale zazdroszczę tamtych lat, których jako dziecko byłem świadkiem! 
Avatar
Łukasz / 13 grudnia 2018 r. o 20:41
+2
Prawdopodobieństwo że powstanie podobne jak hotel na Lipowej przy cmentarzu i kino na Zana.
Avatar
P.r.t / 13 grudnia 2018 r. o 18:17
+6
Projekt jest fajny i dobrze byloby go zrealizowac. Pytanie czy inwestor jest bankrutem, ktory kombinuje jak odniesc najmniejsza porazke minimalizujac straty czy rzeczywiscie szuka sposobu realizacji. Miasto ewidentnie boi sie ze nic z tego nie wyjdzie i idzie na reke inwestorowi. Moze wiedza ze ktos inny sie nie podejmie albo zmieni projekt na gorszy, z zabudowa gory zamiast pod ziemia. Ale faktycznie slabo tyle lat od czasow wsamrasnosci stoi. Swoja droga za bardzo nie kojarze kiedy to zostalo tak zapuszczone bo za PRL to ladnie wygladalo a potem ?
Avatar
M.Jaroszek / 13 grudnia 2018 r. o 17:41
+3
Panie Smaga, czy może Pan sondę dodać do artykułu? Niechże referendalnie czytelnicy DW zdecydują, czy kontynuować tą farsę z Alchemią, czy wygnać ich rózgami ze wsi na 10 Mil, i rozwiązać umowę dzierżawy.
Zobacz wszystkie komentarze 71

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szczęśliwy finał poszukiwań 37-latka. W akcji brał udział m.in. policyjny helikopter i dron

Szczęśliwy finał poszukiwań 37-latka. W akcji brał udział m.in. policyjny helikopter i dron

Udało się odnaleźć 37-letniego mieszkańca Lubartowa, który wczoraj po południu wyszedł z domu. Mężczyzna nie powiedział nikomu gdzie wychodzi. Jednak z wiadomości przesłanej rodzinie wynikało, że jego zdrowiu i życiu może zagrażać niebezpieczeństwo.

Lublin. W sobotę zamkną część Nałęczowskiej

Lublin. W sobotę zamkną część Nałęczowskiej

W sobotę od rana zamknięta ma być jezdnia ul. Nałęczowskiej od stawów do skrzyżowania z Gnieźnieńską. Ruch zostanie skierowany na objazdy

Matura z Dziennikiem. Będą informacje o egzaminach a także rozwiązania zadań

Matura z Dziennikiem. Będą informacje o egzaminach a także rozwiązania zadań

Czy matura była prosta? Czy dobrze odpowiedzieliście na pytania? W poniedziałek wspólnie z Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Lublinie ruszamy z wielką akcją maturalną.

Wybory 2020. Szymon Hołownia będzie w weekend w Lublinie, Puławach i Godziszowie

Wybory 2020. Szymon Hołownia będzie w weekend w Lublinie, Puławach i Godziszowie

Kolejny kandydat na prezydenta Polski odwiedzi województwo lubelskie. Szymon Hołownia spotka się dzisiaj z mieszkańcami w Puławach i Lublinie. Jutro pojedzie natomiast do Godziszowa w powiecie janowskim.

Te ptaki coraz odważniej stołują się na polach. Przestały bać się człowieka

Te ptaki coraz odważniej stołują się na polach. Przestały bać się człowieka

Żurawie niszczą rolnikom z gminy Drelów uprawy kukurydzy. Problem w tym, że ptaki podlegają ochronie i niewiele można zrobić, aby skutecznie wypłoszyć je z pól.

Matury 2020. W szkołach trwają ostatnie przygotowania do egzaminów [zdjęcia]
galeria

Matury 2020. W szkołach trwają ostatnie przygotowania do egzaminów [zdjęcia]

W liceach i technikach trwają ostatnie przygotowania do matur. Tegoroczny egzamin dojrzałości będzie zupełnie inny niż dotychczas.

Chełm. Cios zwalił 30-latka z nóg. Narzeczeni nie chcieli się przyznać, co było powodem kłótni

Chełm. Cios zwalił 30-latka z nóg. Narzeczeni nie chcieli się przyznać, co było powodem kłótni

Interwencją chirurga zakończyła się domowa kłótnia pary narzeczonych z Chełma. 30-latka trzeba było pozszywać po tym, jak jego przyszła żona uderzyła go w głowę zamrożonym indyczym udźcem.

Uwaga! TVN: Testy na koronawirusa. Które są najbardziej wiarygodne?
film

Uwaga! TVN: Testy na koronawirusa. Które są najbardziej wiarygodne?

W Polsce nie każdy może jednak poprosić lekarza o test na koronawirusa - warunkiem są potwierdzone objawy choroby lub kontakt z innym zakażonym. Jedynym rozwiązaniem jest zamówienie badania na wolnym rynku. Które testy są najbardziej wiarygodne.

Wybory prezydenckie 2020. Szef PSL odwiedził producenta maszyn rolniczych koło Lublina [zdjęcia]
galeria

Wybory prezydenckie 2020. Szef PSL odwiedził producenta maszyn rolniczych koło Lublina [zdjęcia]

Władysław Kosiniak-Kamysz spotykał się w piątek z wyborcami z naszego regionu. Odwiedził również firmę Weremczuk Agromachines z Niedrzwicy Dużej.

Anna Stojanowska o janowskiej stadninie: Niektóre konie są zbędne dla rodzimej hodowli

Anna Stojanowska o janowskiej stadninie: Niektóre konie są zbędne dla rodzimej hodowli

Rozmowa z Anną Stojanowską, którą cztery lata temu wraz z Markiem Trelą odsunięto od hodowli koni. Teraz doradza ona w sprawach hodowlanych nowemu prezesowi janowskiej stadniny Markowi Gawlikowi. Uczestniczyła m.in. w selekcji koni na tegoroczną aukcję.

Były reprezentant Polski zagra w LUK Politechnice Lublin

Były reprezentant Polski zagra w LUK Politechnice Lublin

Drużyna z Lublina nie przestaje zaskakiwać na rynku transferowym. Najpierw do zespołu dołączył Serb Neven Majstorović. W piątek LUK Politechnika poinformowała, że kolejnym, nowym nabytkiem jest Szymon Romać.

Koronawirus w Świdniku. Są wyniki badań urzędników, w tym starosty

Koronawirus w Świdniku. Są wyniki badań urzędników, w tym starosty

Wszyscy pracownicy Urzędu Miasta, którzy przebywają na kwarantannie są zdrowi – potwierdziła w piątek Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika. W związku z nowym przypadkiem koronawirusa w Świdniku badania przeszli też pracownicy świdnickiego Starostwa Powiatowego, m.in. starosta Łukasz Reszka.

Wybory prezydenckie 2020. Robert Biedroń spotkał się z młodzieżą w Nałęczowie [zdjęcia]
galeria

Wybory prezydenckie 2020. Robert Biedroń spotkał się z młodzieżą w Nałęczowie [zdjęcia]

Po wizycie w Kraśniku Robert Biedroń odwiedził Nałęczów. Zjadł obiad u pani Marii, byłej żołnierki Szarych Szeregów. Później w towarzystwie posłów Moniki Pawłowskiej i Jacka Czerniaka wybrał się na piknik do Parku Zdrojowego. Tam spotkał się z młodzieżą.

Wystawa klocków Lego w Lublinie. Jest też model wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa
ZDJĘCIA, CENY BILETÓW
galeria

Wystawa klocków Lego w Lublinie. Jest też model wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Po niemal 3 miesiącach związanego z epidemią koronawirusa oczekiwania na Największą w Europie Wystawę Budowli z Klocków Lego "INWAZJA GIGANTÓW", zostanie ona w sobotę otwarta. Będzie ją można oglądać w SKENDE Shopping w Lublinie do 30 sierpnia.

"Miejska partyzantka ogrodnicza". Obrońcy drzew posadzili lipę przy ul. Lipowej [zdjęcia, wideo]
galeria

"Miejska partyzantka ogrodnicza". Obrońcy drzew posadzili lipę przy ul. Lipowej [zdjęcia, wideo]

Młodą lipę posadzili w piątkowy wieczór obrońcy drzew z ul. Lipowej w Lublinie, którzy nie zgadzają się na usuwanie zieleni związane z przebudową drogi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.