Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2016 r.
19:26

Stop dla cyrków z żywymi zwierzętami w Lublinie. Ponad 2 tys. podpisów pod petycją

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A
Nakłonienie zwierzęcia, by skakało, tańczyło, klaskało, wymaga złamania jego charakteru – podkreślają zwolennicy zakazu pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Na zdjęciu: przedstawienie cyrkowe na lubelskiej Rusałce
Nakłonienie zwierzęcia, by skakało, tańczyło, klaskało, wymaga złamania jego charakteru – podkreślają zwolennicy zakazu pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Na zdjęciu: przedstawienie cyrkowe na lubelskiej Rusałce

Ponad 2200 osób poparło petycję do władz miasta o to, by zakazały organizowania cyrkowych pokazów tresury dzikich zwierząt na terenie Lublina. Apeluje o to również jeden z radnych. Urzędnicy nie przesądzają, czy taki zakaz będzie. – Analizujemy sprawę – tłumaczą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dobre warunki dla słonia, małpy czy tygrysa to sawanna, step, dżungla. Żadne warunki, które jest w stanie stworzyć cyrk nie dadzą się nazwać dobrymi – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Nakłonienie zwierzęcia, które nigdy w naturze tego nie wykona, by skakało, tańczyło, klaskało, wymaga złamania jego charakteru. Nawet, jeśli jest to zwierzę dobrze karmione i pod opieką weterynaryjną, zawsze będzie nieszczęśliwe.

Petycję z ponad 2200 podpisami działacze towarzystwa złożyli wczoraj w Ratuszu. Oczekują, że prezydent doprowadzi do sytuacji, w której cyrkowe pokazy tresury nie będą mogły się odbywać w Lublinie. – Bawić i śmieszyć możemy bez krzywdy dla zwierząt. Mamy dużo innych rozrywek – wyjaśnia Gorczyca. – Carnaval Sztukmistrzów przyciąga o wiele więcej ludzi, niż każdy jeden cyrk. Ja nie neguję rozrywkowej wartości cyrku, bo to rzecz gustu, ale płacą za to zwierzęta.

Obrońcy zwierząt chcą, by Ratusz zabronił wynajmowania miejskich terenów takim cyrkom. – Lubelski samorząd nie powinien zarabiać na cierpieniu zwierząt – mówi prezes towarzystwa.

O wprowadzenie takiego zakazu prosi też miejski radny PO, Michał Krawczyk. Podobnie jak ekolodzy powołuje się na przykład stolicy Dolnego Śląska, gdzie prezydent miasta sam podpisał się pod adresowaną do siebie petycją w tej sprawie. I zdecydował, że ją poprze.

– Na terenach należących do gminy nie znajdzie się miejsce dla cyrków, w których tresowane są jakiekolwiek zwierzęta – głosi komunikat na oficjalnej stronie internetowej władz Wrocławia. Mało tego, tamtejszy Ratusz zapowiada, że pójdzie o krok dalej i całkowicie zabroni takich pokazów, nawet na terenach prywatnych.

– W tych kwestiach zostanie przygotowana uchwała nakazująca przestrzeganie rygorów bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia praktycznie eliminująca możliwości pojawienia się cyrków ze zwierzętami we Wrocławiu – czytamy w komunikacie.

Lubelski Ratusz na razie nie składa żadnych jednoznacznych deklaracji. – Analizujemy tę sprawę, przyglądamy się wrocławskim decyzjom – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

W Lublinie cyrki rozbijały się dotychczas nie tylko na terenach miejskich. – Ale Rusałka, ulubione miejsce cyrków, to grunt komunalny – podkreśla Gorczyca.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 20:37
0

Gdyby w cyrkach zwierzęta były źle traktowane to nie rodziłyby się w bazach cyrkowych nowe pokolenia pupili. Ciekawe , które zoo w polsce może pochwalić się taką ilością nowonarodzonych wielbłądów , lam itd co największe polskie cyrki... Żaden. 

Wiele psów na wsi trzymanych jest przez całe życie na łańcuchu długości 1 czy 2 metrów. Gdzie jesteście ekolodzy? 

Uważacie, że w cyrku są złe warunki? Pojeźdzcie to zoo i zobaczcie jak przetrzymywane są tam zwierzęta. 

Gdyby w cyrkach zwierzęta były źle traktowane to nie rodziłyby się w bazach cyrkowych nowe pokolenia pupili. Ciekawe , które zoo w polsce może pochwalić się taką ilością nowonarodzonych wielbłądów , lam itd co największe polskie cyrki... Żaden. 

Wiele psów na wsi trzymanych jest przez całe życie na łańcuchu długości 1 czy 2 metrów. Gdzie jesteście ekolodzy? 

Uważacie, że w cyrku są złe warunki? Pojeźdzcie to zoo i zobaczcie jak przetrzymywane są tam zwierzęta. 

rozwiń
Avatar
Lublin to nie Słupsk / 13 stycznia 2016 o 17:31
0

Hmm...Miastem,gdzie nie mogą się odbywać cyrki ze zwierzętami jest chyba Słupsk. Do tej całej historii i zachowania władz naszego miasta chyba jak ulał pasuje wierszyk Do Biedronia przyszedł Żuk i o cyrku puk, puk, puk...

Avatar
10519 / 13 stycznia 2016 o 12:46
0

a ty jak często męczysz konia?? buahahahaha

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 12:43
0
stop z cyrkiem w ratuszu !!!! zwolnic żuki lisy gąsiory wilki i inną zwierzynę ;-)
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:57
0
nakłonienie ucznia i studenta do nauki,zdawania egzaminów,odrabiania lekcji,pisania sprawdzianów i testów WYMAGA ZŁAMANIA JEGO CHARAKTERU !!! I jakoś NIKT nie protestuje ani nie domaga się likwidacji szkół i uczelni. Za to 2000 mądralińskich chce by Lublina nie odwiedzały cyrki a lublinianie musieli jeździć ze swoimi dziećmi do innych miast na spektakle cyrkowe. Do miast gdzie radni są mądrzejsi i nie decydują za WIĘKSZOŚĆ mieszkańców.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:40
0
śmieszni są "obrońcy praw zwierząt". Może nawet i nie śmieszni ale ułomni na umyśle. W większości to nawet cynicy, co trzymają psy i koty w blokowiskach. Mieszkania w blokach nie są naturalnym środowiskiem dla zwierząt, pokój to dla czworonogów cela więzienna a 20-minutowy spacer to więzienny spacerniak. Kochacie zwierzęta a chcecie by te z cyrków trafiły do rzeźni skoro staną się niepotrzebne? Dzisiaj już niewiele cyrków posiada tresowane zwierzęta więc i bez waszych protestów tradycja pokazów cyrkowych zwierząt zaginie naturalnie. Ale wy chcecie POkazać się jak POlitycy z Wiejskiej skoro na nic mądrzejszego was nie stać.
śmieszni są "obrońcy praw zwierząt". Może nawet i nie śmieszni ale ułomni na umyśle. W większości to nawet cynicy, co trzymają psy i koty w blokowiskach. Mieszkania w blokach nie są naturalnym środowiskiem dla zwierząt, pokój to dla czworonogów cela więzienna a 20-minutowy spacer to więzienny spacerniak. Kochacie zwierzęta a chcecie by te z cyrków trafiły do rzeźni skoro staną się niepotrzebne? Dzisiaj już niewiele cyrków posiada tresowane zwierzęta więc i bez waszych protestów tradycja pokazów cyrkowych zwierząt zaginie naturalnie... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:30
0
żądam by jakiekolwiek petycje by stawały się wiarygodne i podlegały rozstrzygnięciom w Radzie Miasta były podpisywane przez co najmniej połowę mieszkańców tego miasta - czyli na dzień dzisiejszy przez 162 000 osób tu zameldowanych. Chcecie demokracji a odbieracie możliwości decydowania przez większość? Będzie to dyktat mniejszości gdzie 2000 osób /w tym połowa z Niemców i Wólki/ będzie chciała decydować za mnie. Jestem za tym by w cyrku były zwierzęta - bo tak było OD ZAWSZE odkąd pamiętam, i być np przeciwnikiem cyrków w latach 70-80 to być chorym psychicznie. Skoro jesteście przeciw to żądajcie likwidacji ogrodów zoologicznych bo tam także zwierzęta nie są w naturalnych warunkach.
żądam by jakiekolwiek petycje by stawały się wiarygodne i podlegały rozstrzygnięciom w Radzie Miasta były podpisywane przez co najmniej połowę mieszkańców tego miasta - czyli na dzień dzisiejszy przez 162 000 osób tu zameldowanych. Chcecie demokracji a odbieracie możliwości decydowania przez większość? Będzie to dyktat mniejszości gdzie 2000 osób /w tym połowa z Niemców i Wólki/ będzie chciała decydować za mnie. Jestem za tym by w cyrku były zwierzęta - bo tak było OD ZAWSZE odkąd pamiętam, i być np przeciwnikiem cyrków w latach 70-80 to być... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:20
0
Najlepszy cyrk jest jak się włączy TVP1 i w dodatku za darmo. Same małpy,świnie i tym podobne.
Avatar
ale cyrk / 13 stycznia 2016 o 11:17
0

Znowu mniejszość chce sterować większością??? Co to są 2 tys. podpisów na Lublin??? Jeśli nie ma rozwiązań ustawowych zakazujących cyrków ze zwierzętami na terenie całego kraju  to Radzie Miasta nic do tego. Chyba, że inicjatorzy zakazu zbiorą podpisy od ponad połowy mieszkańców Lublina lub odbędzie się referendum w tej sprawie i większość głosujących wypowie się za zakazem cyrku ze zwierzętami!!!

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 10:59
0
Cyrk jest śmieszny, ale nie dla zwierząt. Brawo!
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 20:37
0

Gdyby w cyrkach zwierzęta były źle traktowane to nie rodziłyby się w bazach cyrkowych nowe pokolenia pupili. Ciekawe , które zoo w polsce może pochwalić się taką ilością nowonarodzonych wielbłądów , lam itd co największe polskie cyrki... Żaden. 

Wiele psów na wsi trzymanych jest przez całe życie na łańcuchu długości 1 czy 2 metrów. Gdzie jesteście ekolodzy? 

Uważacie, że w cyrku są złe warunki? Pojeźdzcie to zoo i zobaczcie jak przetrzymywane są tam zwierzęta. 

Gdyby w cyrkach zwierzęta były źle traktowane to nie rodziłyby się w bazach cyrkowych nowe pokolenia pupili. Ciekawe , które zoo w polsce może pochwalić się taką ilością nowonarodzonych wielbłądów , lam itd co największe polskie cyrki... Żaden. 

Wiele psów na wsi trzymanych jest przez całe życie na łańcuchu długości 1 czy 2 metrów. Gdzie jesteście ekolodzy? 

Uważacie, że w cyrku są złe warunki? Pojeźdzcie to zoo i zobaczcie jak przetrzymywane są tam zwierzęta. 

rozwiń
Avatar
Lublin to nie Słupsk / 13 stycznia 2016 o 17:31
0

Hmm...Miastem,gdzie nie mogą się odbywać cyrki ze zwierzętami jest chyba Słupsk. Do tej całej historii i zachowania władz naszego miasta chyba jak ulał pasuje wierszyk Do Biedronia przyszedł Żuk i o cyrku puk, puk, puk...

Avatar
10519 / 13 stycznia 2016 o 12:46
0

a ty jak często męczysz konia?? buahahahaha

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 12:43
0
stop z cyrkiem w ratuszu !!!! zwolnic żuki lisy gąsiory wilki i inną zwierzynę ;-)
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:57
0
nakłonienie ucznia i studenta do nauki,zdawania egzaminów,odrabiania lekcji,pisania sprawdzianów i testów WYMAGA ZŁAMANIA JEGO CHARAKTERU !!! I jakoś NIKT nie protestuje ani nie domaga się likwidacji szkół i uczelni. Za to 2000 mądralińskich chce by Lublina nie odwiedzały cyrki a lublinianie musieli jeździć ze swoimi dziećmi do innych miast na spektakle cyrkowe. Do miast gdzie radni są mądrzejsi i nie decydują za WIĘKSZOŚĆ mieszkańców.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:40
0
śmieszni są "obrońcy praw zwierząt". Może nawet i nie śmieszni ale ułomni na umyśle. W większości to nawet cynicy, co trzymają psy i koty w blokowiskach. Mieszkania w blokach nie są naturalnym środowiskiem dla zwierząt, pokój to dla czworonogów cela więzienna a 20-minutowy spacer to więzienny spacerniak. Kochacie zwierzęta a chcecie by te z cyrków trafiły do rzeźni skoro staną się niepotrzebne? Dzisiaj już niewiele cyrków posiada tresowane zwierzęta więc i bez waszych protestów tradycja pokazów cyrkowych zwierząt zaginie naturalnie. Ale wy chcecie POkazać się jak POlitycy z Wiejskiej skoro na nic mądrzejszego was nie stać.
śmieszni są "obrońcy praw zwierząt". Może nawet i nie śmieszni ale ułomni na umyśle. W większości to nawet cynicy, co trzymają psy i koty w blokowiskach. Mieszkania w blokach nie są naturalnym środowiskiem dla zwierząt, pokój to dla czworonogów cela więzienna a 20-minutowy spacer to więzienny spacerniak. Kochacie zwierzęta a chcecie by te z cyrków trafiły do rzeźni skoro staną się niepotrzebne? Dzisiaj już niewiele cyrków posiada tresowane zwierzęta więc i bez waszych protestów tradycja pokazów cyrkowych zwierząt zaginie naturalnie... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:30
0
żądam by jakiekolwiek petycje by stawały się wiarygodne i podlegały rozstrzygnięciom w Radzie Miasta były podpisywane przez co najmniej połowę mieszkańców tego miasta - czyli na dzień dzisiejszy przez 162 000 osób tu zameldowanych. Chcecie demokracji a odbieracie możliwości decydowania przez większość? Będzie to dyktat mniejszości gdzie 2000 osób /w tym połowa z Niemców i Wólki/ będzie chciała decydować za mnie. Jestem za tym by w cyrku były zwierzęta - bo tak było OD ZAWSZE odkąd pamiętam, i być np przeciwnikiem cyrków w latach 70-80 to być chorym psychicznie. Skoro jesteście przeciw to żądajcie likwidacji ogrodów zoologicznych bo tam także zwierzęta nie są w naturalnych warunkach.
żądam by jakiekolwiek petycje by stawały się wiarygodne i podlegały rozstrzygnięciom w Radzie Miasta były podpisywane przez co najmniej połowę mieszkańców tego miasta - czyli na dzień dzisiejszy przez 162 000 osób tu zameldowanych. Chcecie demokracji a odbieracie możliwości decydowania przez większość? Będzie to dyktat mniejszości gdzie 2000 osób /w tym połowa z Niemców i Wólki/ będzie chciała decydować za mnie. Jestem za tym by w cyrku były zwierzęta - bo tak było OD ZAWSZE odkąd pamiętam, i być np przeciwnikiem cyrków w latach 70-80 to być... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 11:20
0
Najlepszy cyrk jest jak się włączy TVP1 i w dodatku za darmo. Same małpy,świnie i tym podobne.
Avatar
ale cyrk / 13 stycznia 2016 o 11:17
0

Znowu mniejszość chce sterować większością??? Co to są 2 tys. podpisów na Lublin??? Jeśli nie ma rozwiązań ustawowych zakazujących cyrków ze zwierzętami na terenie całego kraju  to Radzie Miasta nic do tego. Chyba, że inicjatorzy zakazu zbiorą podpisy od ponad połowy mieszkańców Lublina lub odbędzie się referendum w tej sprawie i większość głosujących wypowie się za zakazem cyrku ze zwierzętami!!!

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 10:59
0
Cyrk jest śmieszny, ale nie dla zwierząt. Brawo!