Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2016 r.
16:44

Rada Miasta obroniła Krzysztofa Żuka. Radni nie wygasili mandatu prezydenta

Autor: Zdjęcie autora drs pab łm
2914 140 A A

Kilkaset osób demonstruje przed Ratuszem swoje poparcie dla prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka, nad którego losami w tym samym głosować mają dzisiaj radni. Podjęcia przez nich uchwały stwierdzajacej utratę stanowiska przez Żuka zażądało Centralne Biuro Antykorupcyjne, które zarzuca Żukowi złamanie tzw. ustawy antykorupcyjnej poprzez łączenie stanowiska prezydenta miasta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Zebrani skandują m.in. „nie oddamy prezydenta”, a w tłum rzucane są koszulki z napisem „#muremzaŻukiem”.

Aktualizacja artykułu: 14 listopada 2016 r. 21:39
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 19:05

Pikieta przed Ratuszem już się zakończyła.

Godz. 19:00

– Ja chciałbym zapytać pana mecenasa, jaka jest podstawa prawna podjęcia uchwały w tym brzmieniu? – pyta Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. – Orzecznictwo sądowe jednoznacznie wskazuje, że skoro rada ma prawo ocenić czy zaszły przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, to może też się wypowiedzieć w drugą stronę – odpowiada mecenas Dubiel.

Godz. 18:46

Na sesji dochodzi do niespodzianki. Przewodniczący Piotr Kowalczyk „w imieniu grupy 16 radnych” zgłasza projekt uchwały mówiącej, że brak jest podstaw do wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofowi Żukowi. Uzasadniając złożenie tego projektu podkreśla, że wniosek CBA był polityczną odpowiedzią na zwołaną dzień wcześniej konferencję prasową Żuka i Kowalczyka. – Jak to możliwe, że CBA w ciągu kilku godzin przysyła dwóch agentów z Warszawy, żeby wręczyć mi osobiście wniosek – pyta Kowalczyk. Chodzi rzecz jasna o wniosek CBA o to, by Rada Miasta stwierdziła, że Żuk stracił stanowisko prezydenta. – Nie ma takiej procedury prawnej, która nakazuje przewodniczącemu Rady Miasta głosowanie takiego wniosku. Nie ma procedury, w myśl której CBA zwraca się z takim wnioskiem do Rady Miasta – mówi Kowalczyk.

Przyznaje też, że organizował przychylną Żukowi widownię w sali obrad. – Tak, nawoływałem ludzi po to, żeby widzieli co robicie na sesjach – mówi przewodniczący Rady Miasta zwracając się w stronę opozycyjnego klubu PiS. – Głosujecie przeciwko wszystkim inwestycjom, a potem stoicie na otwarciach i przecinacie wstęgi. Dosyć tej obłudy.

Na wniosek klubu PiS zarządzona została 10-minutowa przerwa w obradach.

Godz. 18:38

Korzystny dla Żuka wynik głosowania zebrana na sali publiczność przyjęła owacyjnie. 

Godz. 18:32

Znamy już wynik głosowania. Rada Miasta zagłosowała przeciw uchwale stwierdzającej, że Krzysztof Żuk stracił stanowisko prezydenta Lublina. W obronie Żuka głosowało 16 radnych koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina, zgodnie z wnioskiem CBA głosowało 15 radnych PiS.

Jak głosowali radni:

Przeciw wnioskowi CBA:

Mariusz Banach (WL)

Leszek Daniewski (PO)

Piotr Dreher (PO)

Zbigniew Jurkowski (PO)

Piotr Kowalczyk (WL)

Michał Krawczyk (PO)

Jan Madejek (PO)

Bartosz Margul (PO)

Marcin Nowak (WL)

Monika Orzechowska (PO)

Jarosław Pakuła (PO)

Anna Ryfka (PO)

Ewa Stadnik (PO)

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (PO)

Marta Wcisło (PO)

Mateusz Zaczyński (PO)

Za wnioskiem CBA:

Eugeniusz Bielak (PiS)

Piotr Breś (PiS)

Stanisław Brzozowski (PiS)

Zdzisław Drozd (PiS)

Piotr Gawryszczak (PiS)

Anna Jaśkowska (PiS)

Dariusz Jezior (PiS)

Zbigniew Ławniczak (PiS)

Helena Pietraszkiewicz (PiS)

Tomasz Pitucha (PiS)

Piotr Popiel (PiS)

Ryszard Prus (PiS)

Mieczysław Ryba (PiS)

Małgorzata Suchanowska (PiS)

Marek Wójtowicz (PiS)

Godz. 18:24

Komisja będzie kolejno wyczytywać radnych, którzy mają mówić, czy głosują za wnioskiem CBA, przeciw temu wnioskowi, czy też wstrzymują się od głosu.

Godz. 18:17

– Składam wniosek, aby głosowanie w przedmiotowej sprawie odbywało się poprzez głosowanie imienne – mówi Piotr Kowalczyk. – Wydaje mi się ten wniosek niezasadny – stwierdza Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. – Wydaje mi się ten wniosek niezasadny. Każde głosowanie w tej radzie jest głosowaniem imiennym, bo wyniki pojawiają się na tablicy po głosowaniu – tłumaczy. Wywołany do tablicy szef radców prawnych Ratusza, Zbigniew Dubiel potwierdza, że taki tryb jest zgodny ze Statutem Miasta.

Ostatecznie radni będą kolejno wywoływani do oddania głosu, a nad głosowaniem czuwać ma specjalnie powołana do tego komisja skrutacyjna i to ona ma ustalić dokładny tryb głosowania.

Godz. 18:09

- Nie głosujemy dzisiaj ani nad rozwojem miasta, ani nad tym, czy Krzysztof Żuk jest dobrym, czy złym prezydentem. Głosujemy nad wnioskiem, który skierowało CBA – zauważa Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS. Ale obecni na widowni zwolennicy prezydenta nie dają mu dojść do głosu zakrzykując jego wypowiedzi. Ostatecznie Pitucha stwierdza, że odczyta tylko oświadczenie klubu radnych PiS. W oświadczeniu tym klub zapowiada, że będzie głosował zgodnie z wnioskiem CBA i przypomina, że uchwała i tak będzie mogła być poddana „ocenie niezawisłego sądu administracyjnego”. – W ocenie klubu PiS nawoływanie przez przewodniczącego Piotra Kowalczyka do demonstracji obywateli w czasie trwania sesji jest nadużyciem kompetencji – kończy Pitucha i rezygnuje z dalszej wypowiedzi.

- Proszę mi wygasić mandat. Albo mnie odwołajcie, albo niech mnie CBA zamknie – odpowiada mu Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Sesja Rady Miasta Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)

Godz. 17:55

- Mieszkańcy tego miasta wreszcie czują się z tego miasta naprawdę dumni – podkreśla Banach. 

Godz. 17:54

- Jeżeli szefem CBA jest człowiek, który kandydował do parlamentu, to źle wygląda – ocenia Mariusz Banach, radny Wspólnego Lublina. – Bierzemy udział w wydarzeniu politycznym – dodaje Banach. I zwraca się do radnych PiS: - Ja rozumiem, że chcecie państwo przejąć kierowanie tym miastem. Macie do tego prawo. Ale róbcie to normalnymi metodami.

Banach twierdzi, że Żuk pada ofiarą konsekwentnej strategii insynuacji, bo najpierw posądzany jest o likwidację cukrowni, potem o chęć sprzedaży LPEC, następnie pojawia się sprawa biurowca przy Wieniawskiej.

Godz. 17:50

W wystąpieniach radnych koalicji nie brak pochwał dla prezydenta Lublina. – Dzisiaj zdecydujemy o przyszłych losach nie tylko prezydenta Krzysztofa Żuka, ale i przyszłych losach Lublina – mówi Michał Krawczyk, radny PO. – Aż nie chce się wierzyć, że będziemy głosować, czy wygasić mandat prezydenta Krzysztofa Żuka. To jak scenariusz filmu, w którym na człowieka wydano wyrok politycznej śmierci i chce się go złapać żywym lub martwym – mówi radny.

Twierdzi, że wyjaśnienia prezydenta i składane przez niego oświadczenia są wystarczające by odrzucić wniosek CBA. – Nie szukajcie dziś pretekstu. Bez względu na podziały stańcie w obronie prezydenta. Jeśli nie chcecie stanąć w obronie prezydenta, stańcie w obronie człowieka, który całe swoje życie poświęca pracy dla Lublina, a według mnie może się czuć zaszczuty. Nie kierujcie się partyjną dyscypliną tylko swoim sumieniem - mówi Krawczyk.

Godz. 17:43

- Wniosek CBA to są dwie kartki, na których mieści się los prezydenta naszego miasta – moim zdaniem jest to dokument poruszająco nierzetelny w swojej treści – mówi Bartosz Margul, radny PO.

Dodajmy, że do głosu zgłosili się głównie tylko radni koalicji i zaledwie jeden radny opozycyjny, Tomasz Pitucha, szef klubu PiS.

Radny Margul ma zastrzeżenia co do rzetelności śledztwa: – Skarb Państwa wskazuje, że w PZU SA są wszystkie dokumenty i CBA nie występuje o te dokumenty. Pytam, czy to jest rzetelne śledztwo? I na podstawie takiego śledztwa prezydent prawie 400-tysięcznego miasta miałby stracić stanowisko? – pyta Margul.

Nie ma zgody na takie metody – skanduje tłum na widowni. Chwilę potem dochodzi do utarczek słownych między pojedynczymi osobami z widowni, a radnym PiS, Eugeniuszem Bielakiem, który co chwila głośno komentuje słowa mówców. Zza okien rozbrzmiewają dźwięki muzyki z wiecu poparcia dla prezydenta.

Godz. 17:36

- Nie ma podstaw prawnych, jest daleki od sensowności – tak o wniosku CBA mówi Marcin Nowak, radny proprezydenckiego Wspólnego Lublina.

Godz. 17:33

W Ratuszu trwa już nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona wnioskowi CBA zwołana na wniosek prezydenta Lublina. Początek obrad przypominał bardziej wiec polityczny, bo widownię szczelnie wypełnili zwolennicy prezydenta, którzy owacyjnie przywitali go, gdy wchodził do sali obrad. – To nie na mnie ciąży obowiązek wykazania iż doszło do złamania prawa, ale do CBA, które takie niosek kieruje – mówi Krzysztof Żuk w swym wystąpieniu do radnych. – Czy CBA dokonało oceny wpływu mojego członkostwa w radzie nadzorczej PZU Życie na sprawowanie przeze mnie mandatu prezydenta? – pyta prezydent. – Jakie kolizje prawne można teraz wyeliminować pozbawiając mnie mandatu prezydenta? Czy to jest zgodne z konstytucyjną zasadą ochrony praw podstawowych? – pyta Żuk. Konsekwentnie powtarza, że nie złamał prawa.

Tuż po wystąpieniu prezydent zadeklarował gotowość odpowiedzi na pytania.

Przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS, Tomasz Pitucha złożył formalny wniosek o publiczne odczytanie zebranej publiczności pisma CBA. Wniosek Pituchy nie uzyskał większości głosów, co wskazuje już, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem najważniejszego dzisiejszego głosowania jest to, że rada nie podejmie uchwały, o którą wnioskuje CBA.

 

 

Godz. 17:13

- Staram się, i tak widzę swoją misję, być prezydentem poza podziałami. Po wyborach zaproponowałem wszystkim ugrupowaniom współpracę. PiS z tej współpracy nie skorzystało. Chciałbym podziękować wam za to wszystko, co udało się zrobić w ostatnich latach. Jestem wzruszony, że jesteście za mną, że jesteście murem za Żukiem, a tak naprawdę jesteście murem za Lublinem. Obiecuję, że dotrzymam  danego słowa, że uda nam się zmienić Lublin. Podkreślam, że w Lublinie jest miejsce dla wszystkich. Nie dzielimy Lublina według poglądów politycznych - powiedział prezydent Krzysztof Żuk

Godz. 16:51

O godz. 17 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której radni mają zdecydować czy Krzysztof Żuk stracił stanowisko, bo złamał tzw. ustawę antykorupcyjną łącząc funkcję prezydenta miasta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie (od stycznia 2014 do stycznia 2016). Zawnioskowało o to Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Żuk uważa, że jest to polityczna nagonka na niego. 

Tymczasem przed budynkiem Ratusza przy pl. Łokietka zebrała się grupa zwolenników manifestujących poparcie dla prezydenta Lublina.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 140

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jjj / 14 listopada 2016 r. o 19:40
+1
A może przegłosujemy wniosek, że Słońce krąży wokół Ziemi, a Kopernik się mylił.
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 18:21
+1
Pozdrowienia dla rodzin urzędników które przed Ratuszem bronią Żuka. Aby żyło się lepiej i ich dzieci dostały podwyżki w urzędzie miasta
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 17:49
+1
sitwa murem za żukiem
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 17:23
+1
Podkreślanie, że prezydent dużo zrobił jest co najmniej nie na miejscu. To co! chciałby leżeć i nic nie robic! Za to żeby coś robił dla miasta podatnicy mu płacą! I łaski nikomu nie robi!!!!!! Cała sytuacja jest spowodowana niczym innym jak tylko pazernością na kase!
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 17:13
+1
300 osób - to nawet urzędnicy miejscy się nie pofatygowali
Avatar
Polo / 14 listopada 2016 r. o 17:11
+1
Można prosić więcej zdjęć??? Chciałem zobaczyć czy kogoś nie brakuje!!!
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 17:05
+1
300 murem za Żukiem. Zaiste, prawdziwy ruch społeczny.
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 16:57
+1
38 proc. badanych, którzy zadeklarowali udział w najbliższych wyborach parlamentarnych, poparłoby PiS - wynika z listopadowego sondażu CBOS. Na Nowoczesną zagłosowałoby 17 proc. Polaków, a na PO - 14 proc. NIE MAM Więcej PYTAŃ LEMINGI.
Avatar
RTU / 16 listopada 2016 r. o 20:14
0
SPOKOJNIE DOIGRA SIE JAK JUZ NIE BEDZIE PREZYDENTEM ZAPOKAJA DO NIEGO Z CBA I BEDZIE SIEDZIAL
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 r. o 18:12
0
przekręty z tamexem na stadionie lekkoatletycznym - nic się nie stało uprzywilejowana pozycja philipsa w oświetleniu drogowym - nic się nie stało umowa na biurowiec z orionem - nic się nie stało łamanie procedur z planem zagospodarowania terenu i pozwoleniami dla deweloperów - nic się nie stało
Avatar
RTU / 16 listopada 2016 r. o 20:14
0
SPOKOJNIE DOIGRA SIE JAK JUZ NIE BEDZIE PREZYDENTEM ZAPOKAJA DO NIEGO Z CBA I BEDZIE SIEDZIAL
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 r. o 18:12
0
przekręty z tamexem na stadionie lekkoatletycznym - nic się nie stało uprzywilejowana pozycja philipsa w oświetleniu drogowym - nic się nie stało umowa na biurowiec z orionem - nic się nie stało łamanie procedur z planem zagospodarowania terenu i pozwoleniami dla deweloperów - nic się nie stało
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 r. o 15:32
0
Wystarczy zapoznać się z art.6 ustawy żeby stwierdzić bezpodstawność wniosku CBA. Firma Kamińskiego działa wyraźnie na zamówienie polityczne.
Avatar
jarek koziara / 15 listopada 2016 r. o 15:12
0
złamał prawo i spawiedliwość
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 r. o 08:13
0
Zaplecze polityczne dr Krzysztofa Żuka pytane o znajomość wniosku CBA wraz załącznikami, o wygaszenie mandatu obecnego Prezydenta naszego miasta, w 99% z rozbrajającą szczerością odpowiadało, że nie zna wniosku, uzasadnienia i załączników. Później demokratycznie przegłosowano, że wniosek, uzasadnienie i załączniki nie zostaną odczytane przed głosowaniem. A mury rosły, rosły, rosły. Łańcuch kołysał się u nóg...
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 r. o 08:11
0
Super to najlepszy Prezydent od lat
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 r. o 07:45
0
Poseł Sylwester Tułajew na Prezydenta Lublina
Avatar
gość / 15 listopada 2016 r. o 07:37
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie znam innej polskiej, fanatycznej partii, która by tak skutecznie skłóciła naród polski. Pod przewodnictwem jednego z tych co ukradli księżyc i jego duchowych inspiratorów, czyli kleru, partia, która śmiała się nazwać prawem i sprawiedliwością skutecznie omija prawo, a sprawiedliwość ma tam, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Nie liczy się dla nich międzynarodowy interes Polski, liczy się obsadzenie stołków poprawnymi partyjnie osobnikami, nie ważne, czy fachowcami. Podgrzewanie nastrojów ciemnoty, szczucie na bliźniego, to tak w imię jego miłości. Każdy fanatyzm jest groźny. Nie tylko święta wojna islamska, ale też metody działania PIS mogą doprowadzić do wojny domowej. Już teraz Polacy skaczą sobie do gardeł, wystarczy poczytać komentarze do tego artykułu. Siły narodowościowe dzieli tylko subtelna granica od faszyzmu. Czyżbyśmy sobie wychowali następcę Adolfa Hitlera w postaci Prezesa?
Ja znam PO z GW i TVN
Ja znam PO z GW i TVN rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 22:12
0
Nie znam innej polskiej, fanatycznej partii, która by tak skutecznie skłóciła naród polski. Pod przewodnictwem jednego z tych co ukradli księżyc i jego duchowych inspiratorów, czyli kleru, partia, która śmiała się nazwać prawem i sprawiedliwością skutecznie omija prawo, a sprawiedliwość ma tam, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Nie liczy się dla nich międzynarodowy interes Polski, liczy się obsadzenie stołków poprawnymi partyjnie osobnikami, nie ważne, czy fachowcami. Podgrzewanie nastrojów ciemnoty, szczucie na bliźniego, to tak w imię jego miłości. Każdy fanatyzm jest groźny. Nie tylko święta wojna islamska, ale też metody działania PIS mogą doprowadzić do wojny domowej. Już teraz Polacy skaczą sobie do gardeł, wystarczy poczytać komentarze do tego artykułu. Siły narodowościowe dzieli tylko subtelna granica od faszyzmu. Czyżbyśmy sobie wychowali następcę Adolfa Hitlera w postaci Prezesa?
Nie znam innej polskiej, fanatycznej partii, która by tak skutecznie skłóciła naród polski. Pod przewodnictwem jednego z tych co ukradli księżyc i jego duchowych inspiratorów, czyli kleru, partia, która śmiała się nazwać prawem i sprawiedliwością skutecznie omija prawo, a sprawiedliwość ma tam, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Nie liczy się dla nich międzynarodowy interes Polski, liczy się obsadzenie stołków poprawnymi partyjnie osobnikami, nie ważne, czy fachowcami. Podgrzewanie nastrojów ciemnoty, szczucie na bliźniego, to tak w imi... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 r. o 22:03
0
15 Pisiewiczów za odwołaniem Żuka
Zobacz wszystkie komentarze 140

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 października 2020 r.

Liga Mistrzów. Podwójny smutek w Madrycie

Liga Mistrzów. Podwójny smutek w Madrycie

Zespół z Monachium pokonał u siebie 4:0 Atletico Madryt i dał jasny sygnał, że w tym sezonie będzie chciał obronić główne trofeum. Bohaterem spotkania okazał się Kingsley Coman, który zdobył dwa gole

Pszczółka Start Lublin – Casademont Saragossa 85:86. Przegrana w ostatnich sekundach
galeria
film

Pszczółka Start Lublin – Casademont Saragossa 85:86. Przegrana w ostatnich sekundach

To był piękny, choć nieszczęśliwy, wieczór w hali Globus . Pszczółka Start przegrała z Casademont Saragossa 85:86 po rzucie oddanym równo z syreną w swoim pierwszym meczu w Koszykarskiej Lidze Mistrzów.

Prof. Patyra mówi jasno, że immunitet nie chroni Przemysława Czarnka przed dyscyplinarką na KUL

Prof. Patyra mówi jasno, że immunitet nie chroni Przemysława Czarnka przed dyscyplinarką na KUL

Rzecznik dyscyplinarny KUL odmawia wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w sprawie Przemysława Czarnka. Oficjalny powód to „zakres i znaczenie immunitetu”. Ale zdaniem prawników w takiej sytuacji immunitet nie chroni.

Przez 20 lat pilnowała kasy województwa lubelskiego. Kto zastąpi Elżbietę Mocior u marszałka?

Przez 20 lat pilnowała kasy województwa lubelskiego. Kto zastąpi Elżbietę Mocior u marszałka?

Bożena Szydło od listopada zastąpi Elżbietę Mocior na stanowisku skarbnika województwa lubelskiego. W najbliższy wtorek decyzje w tej sprawie mają podjąć radni sejmiku.

CCC Polkowice jak profesor, a lubelska Pszczółka Polski Cukier z dwójką na świadectwie

CCC Polkowice jak profesor, a lubelska Pszczółka Polski Cukier z dwójką na świadectwie

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie zaliczą środowego wyjazdu do Polkowic do udanych. Po fatalnej pierwszej połowie w ich wykonaniu, nie było już co zbierać – przegrały z miejscowym CCC 74:90

Budżet obywatelski w Kraśniku. Nie będzie głosowania w jednej z dzielnic. Dlaczego?

Budżet obywatelski w Kraśniku. Nie będzie głosowania w jednej z dzielnic. Dlaczego?

29 obywatelskich propozycji zakwalifikowali do głosowania urzędnicy z Kraśnika. W tym roku w głosowaniu nie wezmą udziału mieszkańcy trzeciej dzielnicy obejmującej m.in. al. Młodości i ul. Chłodną. Jedyny projekt z tego terenu został bowiem odrzucony ze względów formalnych.

Koronawirus w drużynie Motoru Lublin. Co z meczem z Bytovią?

Koronawirus w drużynie Motoru Lublin. Co z meczem z Bytovią?

Sobotni mecz Motoru Lublin z Bytovią Bytów stanął pod dużym znakiem zapytania. W środowy wieczór drugoligowiec poinformował o tym, że w drużynie pojawił się pozytywny wynik testu na koronawirusa. Piłkarze i sztab szkoleniowy przebywają w izolacji.

Premier: Będę rekomendował by od soboty cała Polska była strefą czerwoną

Premier: Będę rekomendował by od soboty cała Polska była strefą czerwoną

Szef rządu poinformował na antenie Polsat News, że będzie rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

Biała Podlaska: Pięć niezależnych ognisk w bialskim szpitalu. Jeden oddział zawiesił pracę

Biała Podlaska: Pięć niezależnych ognisk w bialskim szpitalu. Jeden oddział zawiesił pracę

Na pięciu oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego stwierdzono zakażenia koronawirusem. Placówka zawiesiła pracę oddziału rehabilitacyjnego, a neurologicznego ograniczyła.

Hit jesieni dla Górnika. Zmiennicy "zatopili" Arkę Gdynia
galeria

Hit jesieni dla Górnika. Zmiennicy "zatopili" Arkę Gdynia

W zaległym meczu trzeciej kolejki Fortuna I Ligi Górnik Łęczna pokonał na swoim stadionie Arkę Gdynia, a bramki na wagę niezwykle cennego zwycięstwa strzelili zawodnicy wprowadzeni do gry po przerwie

Znamy datę otwarcia Muzeum Narodowego w Lublinie po 2-letnim remoncie
zdjęcia
galeria

Znamy datę otwarcia Muzeum Narodowego w Lublinie po 2-letnim remoncie

18 grudnia otwarcie Muzeum Narodowego w Lublinie. W instytucji funkcjonującej do niedawna pod szyldem Muzeum Lubelskiego kończy się wielki, trwający prawie dwa lata remont.

Lublin, Biała Podlaska, Łuków. Jest lista nowych izolatoriów

Lublin, Biała Podlaska, Łuków. Jest lista nowych izolatoriów

Służby wojewody poinformowały o wydaniu nowego zarządzenia, które powołuje izolatoria. Obecnie jest ich pięć w regionie.

Wojewoda składa wniosek o nowy szpital w Lublinie. Wiemy, kto ma go stworzyć

Wojewoda składa wniosek o nowy szpital w Lublinie. Wiemy, kto ma go stworzyć

Nawet trzy tygodnie może zająć uruchomienie szpitala tymczasowego dla pacjentów z Covid-19 w Targach Lublin. Docelowo w halach targowych jest planowane 450 łóżek. Pracować ma tutaj kilkaset osób.

Restauratorzy pomagają zwierzakom. Zbiórka karmy dla puławskiego schroniska

Restauratorzy pomagają zwierzakom. Zbiórka karmy dla puławskiego schroniska

Central Park Bistro i Bistro u Kucharek to puławskie restauracje, które rozpoczęły zbiórkę mokrej karmy dla zwierząt ze schroniska przy ul. Komunalnej. Inicjatorzy liczą na to, że do końca listopada uda się zgromadzić nawet tonę dobrej jakości pożywienia. Na darczyńców czekają niespodzianki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.