Z Werterem, Kordianem i Panem Cogito musieli się dziś zmierzyć tegoroczni maturzyści. Wszystko za sprawą próbnej matury z języka polskiego.
Później należało napisać wypracowania na podstawie fragmentu "Cierpień młodego Wertera” lub porównać opisy przyrody z "Kordiana” Juliusza Słowackiego i "Lalki” Bolesława Prusa.
Na poziomie rozszerzonym uczniowie wybierali między przedstawieniem wojny w "Potopie” Henryka Sienkiewicza i w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, a interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej "Dom wielkiego człowieka”. - I właśnie na to się zdecydowałem - mówi Sebastian Borkowski, maturzysta z XIV LO w Lublinie. - Dlaczego? Bo bardziej przemawia do mnie Szymborska niż Sienkiewicz.
Jutro Sebastian, będzie pisał próbną maturę z języka obcego. Pojutrze z innych przedmiotów, które chce zdawać na majowej maturze.
Tegoroczni maturzyści nadal jednak nie wiedzą, na jakich zasadach lubelskie uczelnie będą prowadziły rekrutację. Wszystko przez ministra Romana Giertycha, który we wrześniu zmienił zasady zdawania matury. Teraz zdający będzie mógł przystąpić do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, a nie jak do tej pory na podstawowym i rozszerzonym.
Dlatego niektóre uczelnie będą musiały zmienić przygotowane w maju uchwały rekrutacyjne. - Konkrety przedstawimy pod koniec listopada. Chodzi głównie o zmianę sposobu przeliczania punktów zdobytych na maturze - wyjaśnia dr Wiesław Grzegorczyk, sekretarz komisji rekrutacyjnej na UMCS. (arle, mb)