Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2015 r.
6:51

Nowa lista refundacyjna: Niektóre leki podrożeją nawet o 1000 zł. Pacjenci protestują

0 20 A A
2,6 tys. osób deklaruje udział w akcji „TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”
2,6 tys. osób deklaruje udział w akcji „TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”

Leki dla osób po przeszczepach nawet o 1000 zł droższe. Oburzeni pacjenci piszą petycję do ministra i organizują się w mediach społecznościowych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia nowej listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od stycznia, zniknęły niektóre leki przyjmowane przez osoby po przeszczepach. To oznacza znaczne podwyżki ich cen, nawet o ponad tysiąc złotych.

I tak na przykład od przyszłego roku nie będzie refundowany m.in. lek Prograf, którego cena wzrośnie z 3,2 zł do blisko 160 zł, a także Valcyte, za który trzeba będzie płacić już nie 3,2 zł, ale ponad 1,4 tys. zł.

– To skandal! Dla pacjentów to ogromne obciążenie finansowe. Tym bardziej, że przyjmują dużo takich leków – komentuje dr n.med. Jacek Bicki z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK nr 4 w Lublinie. 

Na Facebooku pojawiły się strony krytykujące nową listę refundacyjną. Na stronie „Leki po przeszczepach muszą być darmowe” znajdziemy nawet wzór listu protestacyjnego do ministra zdrowia, który wysłać może każdy, kogo dotyczy ten problem. 

Z kolei autorka bloga „Prawo w transplantacji” zorganizowała na Facebooku akcję „TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”. Apeluje do ministra zdrowia o przywrócenie skreślonych z listy leków, podkreślając, że ratują życie.

– Decyzja jest niezrozumiała dla środowiska pacjentów i lekarzy, ponieważ są to leki bardzo powszechnie stosowane od lat – czytamy w treści apelu, który zawiera też przestrogę: Nagłe zastosowanie zamienników leków może mieć nieodwracalne skutki, np. odrzut przeszczepu.

Protestujący podkreślają, że każda zmiana leków immunosupresyjnych wiąże się z pobytem w szpitalu lub licznymi kontrolami morfologii krwi. Dodatkowo w kręgach osób po przeszczepieniu narządów są dzieci, dla których każda wizyta w szpitalu wiąże się z ogromnym stresem. 

W petycji do ministra czytamy także, że „polityka lekowa państwa zmierza do zaprzepaszczenia osiągnięć polskiej transplantologii, wieloletnich wysiłków lekarzy i determinacji pacjentów”.

– W Polsce wciąż jest niedostateczna liczba dawców, ludzie latami czekają na przeszczep, nie każdy zdąży doczekać do przeszczepu, przeszczepy jako świadczenie wysokospecjalistyczne są bardzo drogie – czytamy w treści petycji. – Transplantacja nie ma sensu bez immunosupresji, która jest niezbędna do końca życia osoby po przeszczepieniu narządu.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 09:45
0
nie doczytales zdrozeja te leki ktore baby zazywaja po in vitro!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 09:15
0
Czy ktoś z Państwa próbował realizowac recepty w ostatnich 4 dniach np, na prograf ??? Niestety było to nie możliwe. Żadna apteka nie miała tych leków. A dlaczego ????? Ponieważ Apteki otrzymały już nowe wyższe ceny, (wiadomość z Apteki w Szczecinie ) więc jaki by miały interes sprzedawać taniej. ? OTO Moje pytanie :...... czyje interesy są w tym wypadku chronione ........ smutne ale na pewno nie potrzebującego Pacjenta.. !!!!!!!!!! Ewa Bożena Gawłowska ;)
Avatar
Gość / 30 grudnia 2015 o 08:41
0
TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”. Witaj w tej nowej, zapowiadanej jako sprawiedliwą dla wszystkich Polaków, RZECZYWISTOŚCI POWYBORCZEJ..... PANIE MINISTRZE ZDROWIA PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ na to pytanie....... najważniejsze (nie cierpiące zwłoki ) sprawiedliwe decyzje Ministerstwa Zdrowia.... to WARTOŚĆ Człowieka Polaka po przeszczepie będzie mierzona możliwością dostępności do nowoczesnych leków immunosupresyjnych, podtrzymujących życie. Czyli proszę Państwa w tej Nowej Polsce będą równi i równiejsi: * Bogaci, których stać na dobre nowoczesne leki podtrzymujące przeszczepiony narząd. *Biedni, czyli Gorsi , którzy mogą kupić sobie "tani zamiennik ", skracający jednak czas działania przeszczepionego narządu i mniej skuteczny TO NIE DO PRZYJĘCIA, NIE TAKĄ RZECZYWISTOŚĆ NAM OBIECYWANO!!!! Pytanie jest proste do Rządu, czy Ci chorzy ludzie zasługują na taką ZEMSTĘ ..... czy o to chodziło żeby ukarać przede wszystkim tych chorych i doświadczonych przez los ludzi, To niezrozumiała decyzja, że tutaj szuka się pieniędzy na spełnienie obietnic wyborczych. ???? To jest Decyzja niezrozumiała dla środowiska pacjentów i lekarzy, ponieważ są to leki bardzo powszechnie stosowane od lat – czytamy w treści apelu, który zawiera też przestrogę: Nagłe zastosowanie zamienników leków może mieć nieodwracalne skutki, np. odrzut przeszczepu. Jak przyjmie 500 zł matka jednego dziecka, wiedząc, że inne dziecko, lub starszy chory człowiek po przeszczepie umrze wcześniej bo nie miał dostępu do lepszego leku, dlatego, że jest biedny i Go teraz nie będzie stać ......... Wiktoria Willis
TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”. Witaj w tej nowej, zapowiadanej jako sprawiedliwą dla wszystkich Polaków, RZECZYWISTOŚCI POWYBORCZEJ..... PANIE MINISTRZE ZDROWIA PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ na to pytanie....... najważniejsze (nie cierpiące zwłoki ) sprawiedliwe decyzje Ministerstwa Zdrowia.... to WARTOŚĆ Człowieka Polaka po przeszczepie będzie mierzona możliwością dostępności do nowoczesnych leków immunosupresyjnych, podtrzymujących życie. Czyli proszę Państwa w tej Nowej Polsce będą równi i równiejsi: * Bogaci, których stać na ... rozwiń
Avatar
bogdan / 29 grudnia 2015 o 17:19
0

P_rzeciez pismaki to tacy katolickie oszolomy na czele z jarkaczem zbawicielem i papa zlodziejem z Torunia.

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 12:52
0
Przecież ludzie chcieli zmian !!! Wybraliście PiS !! To macie na co głosowaliście. To za pewne dopiero początek ZMIAN NA LEPSZE
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 12:31
0
A co to za minister tę listę tworzył? Druga sprawa to taka, że za darmo nic nie ma. Żeby jednemu dać, drugiemu trzeba zabrać. Niestety.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 11:47
0
Biedny kraj, następna ekipa rządząca zamiast sie zająć czyms pozytecznym będzie musiała najpierw cały bajzel po PIS sprzątać
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 11:24
0
chcieliśta kato-oszołomskiej partii z rydzykiem na czele?
Avatar
lusiza22 / 29 grudnia 2015 o 09:49
0

Masakra. Ludzie po przeszczepach i tak cierpią, a teraz nie będą mieli na leki. A te 500zł na dziecko w ogóle nie potrzebne, przyczyni sie tylko do większej  bierności zawodowej, szczególnie kobiet, bo nie będzie im sie chciało iść do pracy, jak np. za 3 dzieciaków dostaną 1500zł, a bogatsze rodziny przeznaczą te pieniądze np. na smartfony i wycieczki zagraniczne.

Kto pozwolił dojść do władzy PIS!!!!???? niestety min. innymi Lubelszczyzna :-(

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 09:44
0
a są takie co potanieją?proszę napisać.
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 09:45
0
nie doczytales zdrozeja te leki ktore baby zazywaja po in vitro!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 09:15
0
Czy ktoś z Państwa próbował realizowac recepty w ostatnich 4 dniach np, na prograf ??? Niestety było to nie możliwe. Żadna apteka nie miała tych leków. A dlaczego ????? Ponieważ Apteki otrzymały już nowe wyższe ceny, (wiadomość z Apteki w Szczecinie ) więc jaki by miały interes sprzedawać taniej. ? OTO Moje pytanie :...... czyje interesy są w tym wypadku chronione ........ smutne ale na pewno nie potrzebującego Pacjenta.. !!!!!!!!!! Ewa Bożena Gawłowska ;)
Avatar
Gość / 30 grudnia 2015 o 08:41
0
TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”. Witaj w tej nowej, zapowiadanej jako sprawiedliwą dla wszystkich Polaków, RZECZYWISTOŚCI POWYBORCZEJ..... PANIE MINISTRZE ZDROWIA PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ na to pytanie....... najważniejsze (nie cierpiące zwłoki ) sprawiedliwe decyzje Ministerstwa Zdrowia.... to WARTOŚĆ Człowieka Polaka po przeszczepie będzie mierzona możliwością dostępności do nowoczesnych leków immunosupresyjnych, podtrzymujących życie. Czyli proszę Państwa w tej Nowej Polsce będą równi i równiejsi: * Bogaci, których stać na dobre nowoczesne leki podtrzymujące przeszczepiony narząd. *Biedni, czyli Gorsi , którzy mogą kupić sobie "tani zamiennik ", skracający jednak czas działania przeszczepionego narządu i mniej skuteczny TO NIE DO PRZYJĘCIA, NIE TAKĄ RZECZYWISTOŚĆ NAM OBIECYWANO!!!! Pytanie jest proste do Rządu, czy Ci chorzy ludzie zasługują na taką ZEMSTĘ ..... czy o to chodziło żeby ukarać przede wszystkim tych chorych i doświadczonych przez los ludzi, To niezrozumiała decyzja, że tutaj szuka się pieniędzy na spełnienie obietnic wyborczych. ???? To jest Decyzja niezrozumiała dla środowiska pacjentów i lekarzy, ponieważ są to leki bardzo powszechnie stosowane od lat – czytamy w treści apelu, który zawiera też przestrogę: Nagłe zastosowanie zamienników leków może mieć nieodwracalne skutki, np. odrzut przeszczepu. Jak przyjmie 500 zł matka jednego dziecka, wiedząc, że inne dziecko, lub starszy chory człowiek po przeszczepie umrze wcześniej bo nie miał dostępu do lepszego leku, dlatego, że jest biedny i Go teraz nie będzie stać ......... Wiktoria Willis
TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”. Witaj w tej nowej, zapowiadanej jako sprawiedliwą dla wszystkich Polaków, RZECZYWISTOŚCI POWYBORCZEJ..... PANIE MINISTRZE ZDROWIA PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ na to pytanie....... najważniejsze (nie cierpiące zwłoki ) sprawiedliwe decyzje Ministerstwa Zdrowia.... to WARTOŚĆ Człowieka Polaka po przeszczepie będzie mierzona możliwością dostępności do nowoczesnych leków immunosupresyjnych, podtrzymujących życie. Czyli proszę Państwa w tej Nowej Polsce będą równi i równiejsi: * Bogaci, których stać na ... rozwiń
Avatar
bogdan / 29 grudnia 2015 o 17:19
0

P_rzeciez pismaki to tacy katolickie oszolomy na czele z jarkaczem zbawicielem i papa zlodziejem z Torunia.

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 12:52
0
Przecież ludzie chcieli zmian !!! Wybraliście PiS !! To macie na co głosowaliście. To za pewne dopiero początek ZMIAN NA LEPSZE
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 12:31
0
A co to za minister tę listę tworzył? Druga sprawa to taka, że za darmo nic nie ma. Żeby jednemu dać, drugiemu trzeba zabrać. Niestety.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 11:47
0
Biedny kraj, następna ekipa rządząca zamiast sie zająć czyms pozytecznym będzie musiała najpierw cały bajzel po PIS sprzątać
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 11:24
0
chcieliśta kato-oszołomskiej partii z rydzykiem na czele?
Avatar
lusiza22 / 29 grudnia 2015 o 09:49
0

Masakra. Ludzie po przeszczepach i tak cierpią, a teraz nie będą mieli na leki. A te 500zł na dziecko w ogóle nie potrzebne, przyczyni sie tylko do większej  bierności zawodowej, szczególnie kobiet, bo nie będzie im sie chciało iść do pracy, jak np. za 3 dzieciaków dostaną 1500zł, a bogatsze rodziny przeznaczą te pieniądze np. na smartfony i wycieczki zagraniczne.

Kto pozwolił dojść do władzy PIS!!!!???? niestety min. innymi Lubelszczyzna :-(

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 09:44
0
a są takie co potanieją?proszę napisać.