Francuska sieć B&B Hotels chce zbudować dwugwiazdkowy hotel w ścisłym centrum Lublina, przy Dolnej 3 Maja. To będzie dość spory obiekt, planowany na 120 pokoi. Spółka stara się w Urzędzie Miasta o pozwolenie na budowę. Prace mogą się zacząć jesienią
Wniosek spółki B&B Hotels Polska trafił do Ratusza w piątek. – Sprawa jest na wstępnym etapie rozpatrzenia – potwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Inwestor wystąpił o pozwolenie na budowę hotelu z garażem podziemnym na terenie przy ul. Dolnej 3 Maja 7, 7a i 9.
Mowa o terenie ciągnącym się po prawej stronie ulicy (patrząc w stronę al. Solidarności), niedaleko schodów prowadzących do ul. Niecałej i mającego tu siedzibę Miejskiego Urzędu Pracy. Urząd działa w charakterystycznej zielonej kamienicy, a nowy hotel miałby stanąć tuż obok niej.
Budowę planuje polska spółka francuskiej sieci B&B Hotels. W samej Francji pod tym szyldem działa większość jej hoteli, aż 266. Sieć obecna jest również w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii oraz Czechach. W Polsce ma hotele w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Toruniu oraz w Warszawie obok lotniska na Okęciu.
Nieoficjalnie wiadomo, że przy Dolnej 3 Maja znajdzie się 120 pokoi. Standard będzie dwugwiazdkowy, jak w pozostałych hotelach francuskiej sieci. Takich miejsc, przydatnych zarówno turystom jak też osobom przyjeżdżającym w interesach, brakuje w Lublinie najbardziej.
Inwestor od dłuższego czasu sprawdzał, czy możliwa będzie budowa hotelu przy Dolnej 3 Maja. Ostateczną pewność dała mu decyzja ustalająca warunki zabudowy, wydana przez Urząd Miasta jesienią zeszłego roku. Przesądza ona, że hotel w swym najwyższym punkcie może mieć maksymalnie pięć kondygnacji nadziemnych, sięgając niespełna 16 m powyżej poziomu chodnika. Budynek musi też tarasowo obniżać się w kierunku al. Solidarności. Po tym, jak Ratusz określił warunki zabudowy, spółka mogła zaprojektować hotel i wystąpić o pozwolenie na jego budowę.
Ale nie tylko B&B Hotels interesuje się tym rejonem. Urząd Miasta już wcześniej wydał decyzję, że możliwe jest planowanie hotelu i bloku mieszkalnego na działce położonej przy skrzyżowaniu ul. Dolnej 3 Maja i al. Solidarności. Chodzi o teren obecnego komisu samochodowego. O ustalenie warunków zabudowy wnioskowała w tym przypadku firma TK Finans należąca do dewelopera Tomasza Księżopolskiego.
Terenem komisu interesował się też jeden z lubelskich architektów, który złożył dwa wnioski o pozwolenie na budowę. Jeden dotyczący bloku mieszkalnego, drugi dotyczący „budynku hotelowego z funkcją biurową i mieszkalną”. Pozwolenia na budowę jednak nie ma. – Oba te postępowania są zawieszone na wniosek inwestora – mówi Bobowska.