Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 listopada 2010 r.
17:04
Edytuj ten wpis

Nowy Plac Litewski do poprawki? Architekci chcą powtórzenia konkursu

0 28 A A

Konkurs na projekt przebudowy placu Litewskiego może zostać unieważniony. Domagają się tego zarówno jego uczestnicy, jak i organizacje branżowe architektów. Możliwość odrzucenia zwycięskiej koncepcji zapowiada również konserwator zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwsze oficjalne protesty w sprawie wyników konkursu
Trzeba wybierać jeszcze raz – twierdzą architekci

W warunkach konkursu założono możliwość zaprojektowania obiektów podziemnych. Praca wybrana przez sędziów przewiduje zabudowę nadziemną. Zwycięski projekt nie spełnia więc formalnych wymogów. Taki zarzut formułuje jeden z uczestników rywalizacji, lubelski architekt Jacek Ciepliński.

Jego koncepcja zajęła trzecią lokatę. Ciepliński złożył zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia prawa przez sędziów konkursu. Pismo trafiło do ratusza za pośrednictwem Marii Balawejder – Kantor, przewodniczącej Lubelskiej Okręgowej Rady Izby Architektów. – To, co napisał to prawda – mówi przewodnicząca. – Nie miałam możliwości dokładnego przeanalizowania zwycięskiej pracy. W odniesieniu do publicznie przedstawionych materiałów mogę jednak stwierdzić, że nie odpowiada ona warunkom konkursu. Jeśli chodzi o wrażenia, to praca nie podoba mi się w tej lokalizacji. Poszerzono deptak, kosztem placu Litewskiego. Tymczasem powinno się zachować linie podziału placu, prostopadłe do Krakowskiego Przedmieścia.

Nie wiadomo jeszcze, czy LORIA wystąpi z własnym protestem. – Przekazaliśmy informację i czekamy na reakcję miasta – dodaje Balawejder – Kantor.

Pismo Jacka Cieplińskiego, to jeden z kilku dokumentów w sprawie konkursu, jakie trafiły do prezydenta Lublina. Protestuje również Stowarzyszenie Architektów Polskich. Paweł Mierzwa, przewodniczący lubelskiego SARP wnosi o niezatwierdzanie wyników konkursu. Podstawą ma być nieujawnieni autorów zwycięskiej pracy, w czasie publicznego otwierania kopert z wynikami. Koperta SAO Investments nie zawierała żadnych danych o projektantach, ani uprawnieniach, jakimi powinni się legitymować. – Nieujawnieni autorów może być podstawą do skutecznego unieważnienia rozstrzygnięcia konkursu – czytamy w piśmie Pawła Mierzwy.

Na tym, nie koniec. Do urzędu miasta wpłynęło tez pismo od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgoda służb konserwatorskich jest niezbędna do realizacji projektu. Halina Landecka prosi jednak o "uwzględnienie realnego zagrożenia braku akceptacji dla przyjętych założeń projektowych”.

– To nie groźba, a przekazanie informacji – wyjaśnia konserwator. – Nie mogę udawać, że wszystko jest w porządku. Troje sędziów konkursu nie zgodziło się z werdyktem. Dwie z tych osób zasiadają w Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków. Poproszę radę o ocenę zwycięskiej koncepcji. Nie można wykluczyć, że zostanie odrzucona. Wtedy nie wydam pozwolenia na realizację.

Jak poinformował nas Mirosław Mkalinowski, z biura prasowego ratusza, prezydent zapoznał się już z protestami architektów. Wszystkie pisma zostaną przekazane osobom odpowiedzialnym za przeprowadzenie konkursu. Nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja o akceptacji lub odrzuceniu wyników. Wręczenie nagród dla laureatów zaplanowano na 18 listopada.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
piękny dół z pawilionem / 16 listopada 2010 o 13:04
0
[font="Arial"][size="4"]Zamiast budować nowy krakowski pawilion to taniej będzie wziąć z tego projektu sam dół, do tego dołu przenieść pawilion LSS Koziołek z Lipowej. Nikt nie zauważy różnicy a przynajmniej na Lipowej będzie ładniej. A potem się dół zasypie...[/size][/font].
Avatar
stefek / 16 listopada 2010 o 01:23
0
POKAŻCIE MI TEN BETON W NAWIERZCHNI TO WAS OZŁOCĘ....WIECIE W OGÓLE JAK WYGLĄDA BETON? :)MOŻE MYLI WAM SIĘ BETON ZE SZLACHETNYM KAMIENIEM PRZEZNACZANYM NA POSADZKI WSPÓŁCZESNYCH PLACÓW?
POWTARZAM - POKAŻCIE TEN BETON!!
Avatar
Miłosz / 15 listopada 2010 o 12:56
0
Projekt Pracowni Ciepliński jest najbardziej LUDZKI... płynie z niego ciepło i piękno szanujące historię tego miejsca (uwzględnienie fundamentów nieistniejącej już cerkwi). Jakże zimny jest pojekt architektów z krakowa! przypomina mi betonowe place z byłego ZSRR... (np. w Mińsku na Białorusi)
Avatar
Andrexr / 15 listopada 2010 o 12:35
0
Nie dziwię się że Konsewator nie wyda zgody, bo na projekcie widać głównie beton, a mniej zieleni. Nie widać też fontanny tak bardzo potrzebnej w lecie, przy której wypoczywają mieszkańcy i dzieci. W Krakowie w mieście projektantów Placu Litewskiegi i wielu innych miastach są fonntany i to nowe, a u nas ma zginąć. Piękne fontanny przyciągają turystów. Np w Barcelonie. Ktoś powie że to nie w Polsce, ale podobna choć mniejsze są np. w Toruniu i innych miastach. Czas jeszcze by w Lubline ją wprowadzić do projektów. Oto linki w któryc widoczne są piękne fonntanny
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=9154
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/411688,krakow-muzyczna-fontanna-zdala-test,id,t.html
http://www.fontannawroclaw.pl/
Nie dziwię się że Konsewator nie wyda zgody, bo na projekcie widać głównie beton, a mniej zieleni. Nie widać też fontanny tak bardzo potrzebnej w lecie, przy której wypoczywają mieszkańcy i dzieci. W Krakowie w mieście projektantów Placu Litewskiegi i wielu innych miastach są fonntany i to nowe, a u nas ma zginąć. Piękne fontanny przyciągają turystów. Np w Barcelonie. Ktoś powie że to nie w Polsce, ale podobna choć mniejsze są np. w Toruniu i innych miastach. Czas jeszcze by w Lubline ją wprowadzić do projektów. Oto linki w któryc widoczne ... rozwiń
Avatar
Historyk / 12 listopada 2010 o 23:36
0
Projekt nr 3 jest przegadany. Tak samo bez sensu jak ten co wygrał.

A co do fachowców: warto zauważyć chyba, ze akurat spośród fachowców w jury, to na 5 architektów 3 było przeciw. No to jak to jest z tymi kompetentnymi decydującymi o przestrzeni? Pytanie zwłaszcza do koleżanki studentki. Skoro tak bardzo jej zależy na tym, by decydowali architekci - to powinna być przeciw zwycięskiej propozycji wraz z p. Jamiołkowską, p. Dylewskim i prof. Myczkowskim. Zabawne, nie?
Avatar
Lublin miasto bez zieleni / 12 listopada 2010 o 20:55
0
[quote name='pavel' timestamp='1289587928' post='379088']
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, ale spokojnym można być, że betoniarka nie przyjedzie i nie wyleje z siebie 12m3 betonu i od późniejszego wykorzystywania Placu Litewskiego. Na prawdę jeżeli rewitalizacja nie będzie robiona tak jak zawsze tylko z głową to powinno być ok i nie będziemy mieli się czego wstydzić.
Poza tym nie rozumiem czemu piszesz "my Lubelacy" , "my Lublinianie". Czy mam rozumieć, że uzurpujesz sobie prawo do wypowiadania się za wszystkich mieszkańców koziego grodu, tym samym odbierając im głos?
[/quote]

Lepszy jest ten zaprojektowny z dołu. Z głębokiego betonowego dołu na betonowej pustyni.
PROJEKT NR 3 Z GÓRY I Z DOŁU MOŻESZ SOBIE ZOBACZYĆ TUTAJ: http://placlitewski.blogspot.com/
[quote name='pavel' timestamp='1289587928' post='379088']
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, al... rozwiń
Avatar
pavel / 12 listopada 2010 o 19:52
0
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, ale spokojnym można być, że betoniarka nie przyjedzie i nie wyleje z siebie 12m3 betonu i od późniejszego wykorzystywania Placu Litewskiego. Na prawdę jeżeli rewitalizacja nie będzie robiona tak jak zawsze tylko z głową to powinno być ok i nie będziemy mieli się czego wstydzić.
Poza tym nie rozumiem czemu piszesz "my Lubelacy" , "my Lublinianie". Czy mam rozumieć, że uzurpujesz sobie prawo do wypowiadania się za wszystkich mieszkańców koziego grodu, tym samym odbierając im głos?
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, ale spokojnym można być, że betoniarka nie przyjedzie i nie wyleje z siebie 12m3 betonu i ... rozwiń
Avatar
lubelak / 12 listopada 2010 o 18:00
0
[quote name='pavel' timestamp='1289558654' post='378802']
Powiedzmy sobie więcej. Może my Polacy. Jak czytam tego posta to ogarnia mnie przerażenie, bo przez takich ludzi co wiedzą wszystko najlepiej mamy halę Nova, będziemy mieć "uroczy" i taki słodki biurowiec na lipowej i ch arkady z zamurowanymi oknami, nadbudówkami i szkłem refleksyjnym. Przykłady tandety w architekturze można mnożyć w nieskończoność. Więc drogi lubelaku urządzaj sobie swój dom lub mieszkanie jak chcesz, ale pozwól, ze o przestrzeni publicznej decydować będą ludzie, którzy się na tym znają i którzy nie stworzą kolejnego gniota.
[/quote]

Widzisz Pavel a ja odnoszę wrażenie, że właśnie takim gniotem będzie to wybetonowane pustkowie i jak widać po wielu postach czytelników DzW nie jestem odosobniony w swych twierdzeniach, bowiem wielu forumowiczów opowiedziało się za projektem nr 3. Jeżeli jednak nadal pozostajesz w przekonaniu, że my Lubelacy nie mamy za grosz smaku lub poczucia estetyki to pragnę przypomnieć, że właśnie w przypadku hali Nova czy te z arkad właśnie głos zabierali ci znawcy publicznej przestrzeni w osobach samozwańczych profesorów a nie zwykli mieszkańcy Lublina i właśnie dlatego mamy takie gnioty.
[quote name='pavel' timestamp='1289558654' post='378802']
Powiedzmy sobie więcej. Może my Polacy. Jak czytam tego posta to ogarnia mnie przerażenie, bo przez takich ludzi co wiedzą wszystko najlepiej mamy halę Nova, będziemy mieć "uroczy" i taki słodki biurowiec na lipowej i ch arkady z zamurowanymi oknami, nadbudówkami i szkłem refleksyjnym. Przykłady tandety w architekturze można mnożyć w nieskończoność. Więc drogi lubelaku urządzaj sobie swój dom lub mieszkanie jak chcesz, ale pozwól, ze o przestrze... rozwiń
Avatar
pavel / 12 listopada 2010 o 11:44
0
[quote name='lubelak' timestamp='1289482058' post='378322']
Kobieto co ty za brednie wypisujesz. Czy ja muszę być ekspertem, żeby wypowiadać się w oczywistej dla mnie sprawie. Czy jak skorzystam z usługi projektanta wnętrz w celu urządzenia mieszkania to mam siedzieć cicho i z pokorą przyjąć każdą tandetę, którą będzie mi chciał wcisnąć bo rzekomo nie jestem ekspertem??? To, że my Lublinianie nie wszyscy mamy sposobność ledwie zaczynać studia architektoniczne tak jak się to Tobie przytrafiło nie oznacza, że nie mamy poczucia piękna i nie wiemy lepiej od jakiś pseudo profesorów co jest dla Nas lepsze i w jakim otoczeniu czulibyśmy się lepiej. Idąc Twoim tokiem rozumowania jak sama zaznaczyłaś to nie wtykasz nosa w gastronomię i zapewne wcinasz każdy syf, który podadzą Ci w restauracji i nie śmiesz pisnąć słówka, że coś jest zimne albo śmierdzi. Gratuluję takiego podejścia i reprezentowania takiej postawy jakbyś co najmniej odbywała praktyki w biurze architektonicznym, które wygrało konkurs i bronisz tej betonowej tandety. My Lublinianie na szczęście mamy inne poczucie tego co nam się podoba i tego jak ma wyglądać nasze miasto.
[/quote]
Powiedzmy sobie więcej. Może my Polacy. Jak czytam tego posta to ogarnia mnie przerażenie, bo przez takich ludzi co wiedzą wszystko najlepiej mamy halę Nova, będziemy mieć "uroczy" i taki słodki biurowiec na lipowej i ch arkady z zamurowanymi oknami, nadbudówkami i szkłem refleksyjnym. Przykłady tandety w architekturze można mnożyć w nieskończoność. Więc drogi lubelaku urządzaj sobie swój dom lub mieszkanie jak chcesz, ale pozwól, ze o przestrzeni publicznej decydować będą ludzie, którzy się na tym znają i którzy nie stworzą kolejnego gniota.
[quote name='lubelak' timestamp='1289482058' post='378322']
Kobieto co ty za brednie wypisujesz. Czy ja muszę być ekspertem, żeby wypowiadać się w oczywistej dla mnie sprawie. Czy jak skorzystam z usługi projektanta wnętrz w celu urządzenia mieszkania to mam siedzieć cicho i z pokorą przyjąć każdą tandetę, którą będzie mi chciał wcisnąć bo rzekomo nie jestem ekspertem??? To, że my Lublinianie nie wszyscy mamy sposobność ledwie zaczynać studia architektoniczne tak jak się to Tobie przytrafiło nie oznacza, że nie ... rozwiń
Avatar
jestem za / 12 listopada 2010 o 08:38
0
Praca numer 3 prowincjonalny kicz - macie racje świetnie pasuje do Lublina, ops raczej do Lublinian którzy jeszcze jedno pokolenie temu miasta na oczy nie widzieli. Praca nr 1 może być kontrowersyjna ale na pewno to jest współczesna architektura na dobrym poziomie i mam nadziej że ją zrealizują. Pani konserwator tak się sprzeciwia ale gdyby podpisał się pod tym np. pan Stelach to nie miała by nic przeciwko pewnie. Po prostu wygrali nie ci co powinni bo w Lublinie powinni zawsze wygrywać projektanci z Lublina?
Avatar
piękny dół z pawilionem / 16 listopada 2010 o 13:04
0
[font="Arial"][size="4"]Zamiast budować nowy krakowski pawilion to taniej będzie wziąć z tego projektu sam dół, do tego dołu przenieść pawilion LSS Koziołek z Lipowej. Nikt nie zauważy różnicy a przynajmniej na Lipowej będzie ładniej. A potem się dół zasypie...[/size][/font].
Avatar
stefek / 16 listopada 2010 o 01:23
0
POKAŻCIE MI TEN BETON W NAWIERZCHNI TO WAS OZŁOCĘ....WIECIE W OGÓLE JAK WYGLĄDA BETON? :)MOŻE MYLI WAM SIĘ BETON ZE SZLACHETNYM KAMIENIEM PRZEZNACZANYM NA POSADZKI WSPÓŁCZESNYCH PLACÓW?
POWTARZAM - POKAŻCIE TEN BETON!!
Avatar
Miłosz / 15 listopada 2010 o 12:56
0
Projekt Pracowni Ciepliński jest najbardziej LUDZKI... płynie z niego ciepło i piękno szanujące historię tego miejsca (uwzględnienie fundamentów nieistniejącej już cerkwi). Jakże zimny jest pojekt architektów z krakowa! przypomina mi betonowe place z byłego ZSRR... (np. w Mińsku na Białorusi)
Avatar
Andrexr / 15 listopada 2010 o 12:35
0
Nie dziwię się że Konsewator nie wyda zgody, bo na projekcie widać głównie beton, a mniej zieleni. Nie widać też fontanny tak bardzo potrzebnej w lecie, przy której wypoczywają mieszkańcy i dzieci. W Krakowie w mieście projektantów Placu Litewskiegi i wielu innych miastach są fonntany i to nowe, a u nas ma zginąć. Piękne fontanny przyciągają turystów. Np w Barcelonie. Ktoś powie że to nie w Polsce, ale podobna choć mniejsze są np. w Toruniu i innych miastach. Czas jeszcze by w Lubline ją wprowadzić do projektów. Oto linki w któryc widoczne są piękne fonntanny
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=9154
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/411688,krakow-muzyczna-fontanna-zdala-test,id,t.html
http://www.fontannawroclaw.pl/
Nie dziwię się że Konsewator nie wyda zgody, bo na projekcie widać głównie beton, a mniej zieleni. Nie widać też fontanny tak bardzo potrzebnej w lecie, przy której wypoczywają mieszkańcy i dzieci. W Krakowie w mieście projektantów Placu Litewskiegi i wielu innych miastach są fonntany i to nowe, a u nas ma zginąć. Piękne fontanny przyciągają turystów. Np w Barcelonie. Ktoś powie że to nie w Polsce, ale podobna choć mniejsze są np. w Toruniu i innych miastach. Czas jeszcze by w Lubline ją wprowadzić do projektów. Oto linki w któryc widoczne ... rozwiń
Avatar
Historyk / 12 listopada 2010 o 23:36
0
Projekt nr 3 jest przegadany. Tak samo bez sensu jak ten co wygrał.

A co do fachowców: warto zauważyć chyba, ze akurat spośród fachowców w jury, to na 5 architektów 3 było przeciw. No to jak to jest z tymi kompetentnymi decydującymi o przestrzeni? Pytanie zwłaszcza do koleżanki studentki. Skoro tak bardzo jej zależy na tym, by decydowali architekci - to powinna być przeciw zwycięskiej propozycji wraz z p. Jamiołkowską, p. Dylewskim i prof. Myczkowskim. Zabawne, nie?
Avatar
Lublin miasto bez zieleni / 12 listopada 2010 o 20:55
0
[quote name='pavel' timestamp='1289587928' post='379088']
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, ale spokojnym można być, że betoniarka nie przyjedzie i nie wyleje z siebie 12m3 betonu i od późniejszego wykorzystywania Placu Litewskiego. Na prawdę jeżeli rewitalizacja nie będzie robiona tak jak zawsze tylko z głową to powinno być ok i nie będziemy mieli się czego wstydzić.
Poza tym nie rozumiem czemu piszesz "my Lubelacy" , "my Lublinianie". Czy mam rozumieć, że uzurpujesz sobie prawo do wypowiadania się za wszystkich mieszkańców koziego grodu, tym samym odbierając im głos?
[/quote]

Lepszy jest ten zaprojektowny z dołu. Z głębokiego betonowego dołu na betonowej pustyni.
PROJEKT NR 3 Z GÓRY I Z DOŁU MOŻESZ SOBIE ZOBACZYĆ TUTAJ: http://placlitewski.blogspot.com/
[quote name='pavel' timestamp='1289587928' post='379088']
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, al... rozwiń
Avatar
pavel / 12 listopada 2010 o 19:52
0
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, ale spokojnym można być, że betoniarka nie przyjedzie i nie wyleje z siebie 12m3 betonu i od późniejszego wykorzystywania Placu Litewskiego. Na prawdę jeżeli rewitalizacja nie będzie robiona tak jak zawsze tylko z głową to powinno być ok i nie będziemy mieli się czego wstydzić.
Poza tym nie rozumiem czemu piszesz "my Lubelacy" , "my Lublinianie". Czy mam rozumieć, że uzurpujesz sobie prawo do wypowiadania się za wszystkich mieszkańców koziego grodu, tym samym odbierając im głos?
I ja rozumiem czemu podoba wam się projekt nr3. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Po chwili zastanowienia nie jest już taki fajny. Projekt nr3 jest super ale w widoku z góry. On nie jest zaprojektowany dla ludzi, dla ruchu pieszego oraz dla innych funkcji jakie pełni teraz Plac Litewski. Ja nie mówię, że nr 1 jest całkiem pozbawiony mankamentów. Stwierdzam, że jest najlepszy z zaprezentowanych. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od materiałów, ale spokojnym można być, że betoniarka nie przyjedzie i nie wyleje z siebie 12m3 betonu i ... rozwiń
Avatar
lubelak / 12 listopada 2010 o 18:00
0
[quote name='pavel' timestamp='1289558654' post='378802']
Powiedzmy sobie więcej. Może my Polacy. Jak czytam tego posta to ogarnia mnie przerażenie, bo przez takich ludzi co wiedzą wszystko najlepiej mamy halę Nova, będziemy mieć "uroczy" i taki słodki biurowiec na lipowej i ch arkady z zamurowanymi oknami, nadbudówkami i szkłem refleksyjnym. Przykłady tandety w architekturze można mnożyć w nieskończoność. Więc drogi lubelaku urządzaj sobie swój dom lub mieszkanie jak chcesz, ale pozwól, ze o przestrzeni publicznej decydować będą ludzie, którzy się na tym znają i którzy nie stworzą kolejnego gniota.
[/quote]

Widzisz Pavel a ja odnoszę wrażenie, że właśnie takim gniotem będzie to wybetonowane pustkowie i jak widać po wielu postach czytelników DzW nie jestem odosobniony w swych twierdzeniach, bowiem wielu forumowiczów opowiedziało się za projektem nr 3. Jeżeli jednak nadal pozostajesz w przekonaniu, że my Lubelacy nie mamy za grosz smaku lub poczucia estetyki to pragnę przypomnieć, że właśnie w przypadku hali Nova czy te z arkad właśnie głos zabierali ci znawcy publicznej przestrzeni w osobach samozwańczych profesorów a nie zwykli mieszkańcy Lublina i właśnie dlatego mamy takie gnioty.
[quote name='pavel' timestamp='1289558654' post='378802']
Powiedzmy sobie więcej. Może my Polacy. Jak czytam tego posta to ogarnia mnie przerażenie, bo przez takich ludzi co wiedzą wszystko najlepiej mamy halę Nova, będziemy mieć "uroczy" i taki słodki biurowiec na lipowej i ch arkady z zamurowanymi oknami, nadbudówkami i szkłem refleksyjnym. Przykłady tandety w architekturze można mnożyć w nieskończoność. Więc drogi lubelaku urządzaj sobie swój dom lub mieszkanie jak chcesz, ale pozwól, ze o przestrze... rozwiń
Avatar
pavel / 12 listopada 2010 o 11:44
0
[quote name='lubelak' timestamp='1289482058' post='378322']
Kobieto co ty za brednie wypisujesz. Czy ja muszę być ekspertem, żeby wypowiadać się w oczywistej dla mnie sprawie. Czy jak skorzystam z usługi projektanta wnętrz w celu urządzenia mieszkania to mam siedzieć cicho i z pokorą przyjąć każdą tandetę, którą będzie mi chciał wcisnąć bo rzekomo nie jestem ekspertem??? To, że my Lublinianie nie wszyscy mamy sposobność ledwie zaczynać studia architektoniczne tak jak się to Tobie przytrafiło nie oznacza, że nie mamy poczucia piękna i nie wiemy lepiej od jakiś pseudo profesorów co jest dla Nas lepsze i w jakim otoczeniu czulibyśmy się lepiej. Idąc Twoim tokiem rozumowania jak sama zaznaczyłaś to nie wtykasz nosa w gastronomię i zapewne wcinasz każdy syf, który podadzą Ci w restauracji i nie śmiesz pisnąć słówka, że coś jest zimne albo śmierdzi. Gratuluję takiego podejścia i reprezentowania takiej postawy jakbyś co najmniej odbywała praktyki w biurze architektonicznym, które wygrało konkurs i bronisz tej betonowej tandety. My Lublinianie na szczęście mamy inne poczucie tego co nam się podoba i tego jak ma wyglądać nasze miasto.
[/quote]
Powiedzmy sobie więcej. Może my Polacy. Jak czytam tego posta to ogarnia mnie przerażenie, bo przez takich ludzi co wiedzą wszystko najlepiej mamy halę Nova, będziemy mieć "uroczy" i taki słodki biurowiec na lipowej i ch arkady z zamurowanymi oknami, nadbudówkami i szkłem refleksyjnym. Przykłady tandety w architekturze można mnożyć w nieskończoność. Więc drogi lubelaku urządzaj sobie swój dom lub mieszkanie jak chcesz, ale pozwól, ze o przestrzeni publicznej decydować będą ludzie, którzy się na tym znają i którzy nie stworzą kolejnego gniota.
[quote name='lubelak' timestamp='1289482058' post='378322']
Kobieto co ty za brednie wypisujesz. Czy ja muszę być ekspertem, żeby wypowiadać się w oczywistej dla mnie sprawie. Czy jak skorzystam z usługi projektanta wnętrz w celu urządzenia mieszkania to mam siedzieć cicho i z pokorą przyjąć każdą tandetę, którą będzie mi chciał wcisnąć bo rzekomo nie jestem ekspertem??? To, że my Lublinianie nie wszyscy mamy sposobność ledwie zaczynać studia architektoniczne tak jak się to Tobie przytrafiło nie oznacza, że nie ... rozwiń
Avatar
jestem za / 12 listopada 2010 o 08:38
0
Praca numer 3 prowincjonalny kicz - macie racje świetnie pasuje do Lublina, ops raczej do Lublinian którzy jeszcze jedno pokolenie temu miasta na oczy nie widzieli. Praca nr 1 może być kontrowersyjna ale na pewno to jest współczesna architektura na dobrym poziomie i mam nadziej że ją zrealizują. Pani konserwator tak się sprzeciwia ale gdyby podpisał się pod tym np. pan Stelach to nie miała by nic przeciwko pewnie. Po prostu wygrali nie ci co powinni bo w Lublinie powinni zawsze wygrywać projektanci z Lublina?
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 130 52

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 58 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 10

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!