Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2018 r.
8:47

Odkurzacz i klocki, czyli doświadczenia w sprawie górek czechowskich. Kiedy ostateczna decyzja?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 494 A A
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV (fot. TBV)

Przyszłość górek czechowskich może się nie rozstrzygnąć w obecnej kadencji władz miasta, kończącej się w listopadzie. Jest mało prawdopodobne, że Urząd Miasta zdąży do tej pory opracować dokument od nowa określający przeznaczenie dawnego poligonu i przekazać go do zatwierdzenia Radzie Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument, który wyznaczy w Lublinie nowe tereny pod zabudowę i wskaże przebieg przyszłych dróg to tzw. studium przestrzenne.

Czas, czas

Na jak najszybszym jego zatwierdzeniu zależy właścicielowi górek czechowskich, który chce wybudować tu bloki mieszkalne. Jego osiedla miałyby zająć około 30 ze 105 ha dawnego poligonu. Na tyle chcą mu pozwolić miejscy planiści. Jeżeli na ich propozycję zgodzi się Rada Miasta, to następnym krokiem miałoby być uchwalenie nowego planu zagospodarowania terenu, który określi szczegółowe warunki zabudowy.

Obowiązujący wciąż plan już teraz umożliwia zabudowę części górek. – Wzdłuż ul. Poligonowej mogą być budynki, które mogą być galerią handlową i magazynami, przy Koncertowej hala sportowa z parkingami – mówił na ostatnim, nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV Investment będącej właścicielem tego terenu. Dzioba przy każdej okazji powtarza, że chce zabudować tylko tyle terenu, na ile pozwala obecny plan, tyle że w inny sposób, bo osiedlami mieszkaniowymi. – Firma TBV proponuje wyłącznie zmianę funkcji terenu.

I „itp.”

Część obszaru, który chce zabudować deweloper, jest dziś zarezerwowana pod sport i rekreację i tylko z tymi funkcjami związana może być zabudowa dopuszczona na tym terenie przez obowiązujący plan. Dokument pozwala tu stawiać takie obiekty jak „szatnia, natrysk, szalet, wypożyczalnia sprzętu itp.”.Mimo to, według urzędników z Ratusza możliwa jest tu nawet budowa dużego hotelu. Dlaczego? Ze względu na użyty w dokumencie skrót „itp.”

– Tu jest pies pogrzebany – tłumaczyła radnym Grażyna Dziedzic-Wiejak z miejskiego Wydziału Planowania. – Jako architekt, będąc po drugiej stronie, udowodniłabym bez trudu, że hotel jest powiązany z kortami.

Właściciel chce jednak zarabiać na budowie i sprzedaży mieszkań. W zamian za zgodę na 30 ha osiedli obiecuje Ratuszowi, że na swój koszt urządzi park na pozostałej części górek, nie nadającej się pod bloki, a potem za złotówkę przekaże park miastu. – Dla mnie jest ważne, żeby ten teren przejąć za złotówkę – przyznał radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Jeżeli teren będzie miejski, będziemy go utrzymywać.

Działania ochronne

Także prezydenccy planiści twierdzą, że pozostawienie górek samych sobie wcale nie wyjdzie im na dobre. – Nie wystarczy, że zostawimy teren zielony w spokoju – twierdzi Dziedzic-Wiejak. – W mieście wymaga on działań człowieka, działań ochronnych – dodaje. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że przeznaczenie części terenu na blokowiska trudno uznać za „działania ochronne” i tłumaczą, że nowa zabudowa w tym miejscu poważnie utrudni przewietrzanie miasta. Deweloper mówi, że nie ma takiej obawy, ale nie każdego to przekonuje.

– Ja w tej chwili jestem na etapie robienia doświadczenia – przyznała na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Anna Jaśkowska, radna PiS z Czechowa. – Z suszarki, czy z odkurzacza napowietrzam pewien obszar stawiając tam najrozmaitsze klocki, no i zwykły wiatraczek pokazuje, co się z tym powietrzem dzieje – tłumaczyła radna. – Na podstawie tego śmiem twierdzić, że te budynki przeszkadzają w przepływie powietrza.

Tysiące uwaga

Według przeciwnych zabudowie ekologów z Towarzystwa dla Natury i Człowieka na takiej „transakcji wiązanej” skorzysta głównie deweloper. Ekolodzy zamówili nawet ekspertyzę rzeczoznawcy majątkowego, w której oszacowano o ile wzrośnie wartość terenu, jeśli samorząd zmieni jego przeznaczenie. Na tej podstawie twierdzą, że dzięki przychylności władz miasta deweloper może zyskać 100 mln zł. – Nic nie budując – podkreśla Krzysztof Gorczyca, prezes towarzystwa.

Inwestor z kolei zwraca uwagę na zyski, które miejska kasa może osiągnąć z podatku od nieruchomości.

Nie zanosi się na szybkie zakończenie tych dyskusji. Pierwszy projekt studium przestrzennego gotowy był w zeszłym roku, a mieszkańcy zgłosili do niego tysiące uwag. – Rozpatrywanie ich trwało prawie pół roku – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista w Urzędzie Miasta. Uwagi do drugiej wersji zbierane były do 15 maja i wciąż są liczone, ale wiadomo już, że także teraz są ich tysiące. – Wszystkie muszą być przeanalizowane – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Ile to potrwa? – Czy to będzie pół roku, czy może trochę mniej, zobaczymy – odpowiada Żurkowska.

Dopiero wtedy, gdy gotowa będzie ostateczna wersja projektu, będzie mógł on trafić do zatwierdzenia przez Radę Miasta. Jej kadencja wygasa w połowie listopada i jeżeli do tego czasu studium nie zostanie uchwalone, to decyzje w sprawie górek (i innych obszarów) będą należeć już do następnej rady, którą mieszkańcy wybiorą jesienią.

Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV

Komentarze 494

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
chudy / 6 czerwca 2018 o 17:48
+35
szczerze, ja tam wchodze, albo wjezdzam rowerem, teraz troche naokolo, ale wchodze i tam jest fajnie. Ludzie, fajnie ze bedzie park, ale po co tam jeszcze bloki? tam.jest super teren na wykorzystanie pod park, ale ma to sens jak nie bedzie ograniczony osiedlem. Jestem za parkiem na calych gorkach
Avatar
bistro / 6 czerwca 2018 o 18:41
+32
a to juz nieladnie tak ad personam i to po chamsku do prywatnych osob. Zwlaszcza jak ktos sie chowa za IP kompa. Zwlaszcza jak jest kims wogole niezainteresowanym tym tematem ale jak kazali pisac to pisze, obojetne co.
Avatar
Magda Nosek / 6 czerwca 2018 o 18:36
+32
Wezwano mnie na to forum - chociaż artykuł sprzed kilku dni, odpiszę. "Sven" nie rób scen!!
Avatar
bistro / 6 czerwca 2018 o 18:31
+32
i wlasnie widac ile tu troli nie za parkiem ale za blokami. Ktos wrzucil posta ze chcialby parku na calych gorkach to go zminusowali. Jak chcecie parku to powinno wam byc wsio jedno czy beda bloki czy nie. Tadam ;) Krol jest nagi, jak ktos rozumie.
Avatar
Popieram w 100% / 6 czerwca 2018 o 18:34
+31
chcemy parku na Górkach!!!!
 Oczywiście!!! Na pełnych 105 hektarach! I bez bloków.
Avatar
Biedra / 6 czerwca 2018 o 13:44
+26
Na forrum jak w życiu: wielu zwolenników zdrowego powietrza i życia, ekzekwowania od miasta prastarych obietnic parku. Na 105 ha. To nie żadni ekolodzy, tylko zwykli mieszkańcy. Po drugiej stronie masa anonimowych wpisów zaledwie kilku osób piszących w kółko o "śmieciach, menelach, pieskach ściernisku, chaszczach" i w zasadzie tyle. Jakoś na Państwa Facebooku i w innych miejscach, gdzie obrońcy PARKU POLIGON się z Wami spotykają nie widać państwa zwolenników!! Praktycznie nikt się pod waszą manipulacją nie podpisuje imieniem i nazwiskiem. Niektórzy podpisali Wam petycje ws utworzenia parku, bo zostali wprowadzeni w błąd! Mamicie ludzi parkiem, wizualizacjami oderwanymi choćby od ukształtowania powierzchni terenu, prowadząc ścieżki rowerowe, z oświetleniem przez środek rezerwatu. Nie pisaliście tam słowa o zabudowie na 12000 osób, 6-7000 kolejnych samochodów na górkach i korkach na Czechowie. Nic o spekulacji gruntem, kupionym jako zieleń miejska, publiczna. I ze chcecie zamienić ją w złotą żyłę, zmieniając przeznaczenie na mieszkaniówkę. Nie piszecie nigdzie, że w studium wyraźnie zaznaczono, ze uwolnionych terenów pod zabudowę mamy już w Lublinie na kilkadziesiąt lat i nie ma żadnej potrzeby niszczyć najcenniejszego terenu zielonego w północnej połowie Lublina. Kłamstwo ma krótkie nogi. Możecie sobie krzyczeć ile chcecie. Minusowa i wmawiać ludziom, ze są was dziesiątki zwolenników odebrania mieszkańcom 30 ha płuc, wątroby i nerek miejskich. Mieszkańcy nie chcą być oszukiwani i tak traktowani. Większość takie rzeczy pamięta z minionego reżimu, w kt Wasze praktyki wpisują się jak ulał.. Oby pan Prezydent w porę się zreflektował i staną po dobrej stronie muru.. przed wyborami.
Na forrum jak w życiu: wielu zwolenników zdrowego powietrza i życia, ekzekwowania od miasta prastarych obietnic parku. Na 105 ha. To nie żadni ekolodzy, tylko zwykli mieszkańcy. Po drugiej stronie masa anonimowych wpisów zaledwie kilku osób piszących w kółko o "śmieciach, menelach, pieskach ściernisku, chaszczach" i w zasadzie tyle. Jakoś na Państwa Facebooku i w innych miejscach, gdzie obrońcy PARKU POLIGON się z Wami spotykają nie widać państwa zwolenników!! Praktycznie nikt się pod waszą manipulacją nie podpisuje imieniem i na... rozwiń
Avatar
anty sven / 6 czerwca 2018 o 16:42
+25
Sven - oględnie mówiąc - mijasz się z prawdą - żeby nie powiedzieć dosadniej. Co ty taki „zdziwiony i oburzony”, że mieszkańcy Czechowa w ogóle się wypowiadają? A co? Nie mogą? Są pewnie najlepiej zorientowani w temacie i tyle.  A temat jest taki, że Górki to było kiedyś ponad 170 ha zielonego terenu z przeznaczeniem na park MIEJSKI (w odróżnieniu od deweloperskiego tzw. parku 700-lecia). Za zabudowanie już ok. 70 ha Górek odpowiedzialni są urzędnicy, radni, ówczesny prezydent - którzy prawie 20 lat temu zadecydowali (nie bez przyczyny pewnie), że nie odkupią terenu od wojska i jeszcze podjęli decyzję o przekształceniu terenu na pólnocy Górek pod zabudowę domkami jednorodzinnymi. I co? I się ludzie pobudowali - bo mogli. A co ci do tego? Z kolei tereny na wschodzie czyli od Koncertowej deweloperzy pobudowali osiedla - m.in. TBV. - bo mogli. I w sumie też nikomu nic do tego. Tylko ubolewać nad tymi decyzjami Urzędu Miasta. I posprzedawali te mieszkanka ludziom, którym wciskali kity, że będą mieli park za oknem. Zmiana przeznaczenia 1/3 z tego co zostało na usługi, sport i rekreację miała być z kolei za konkretne korzyści dla miasta i mieszkańców. W tajemniczy sposób z tych korzyści nie wyszło NIC. A może dosyć już tych przekrętów i dojenia Lublina? Na tych pozostałościach Górek bloków, mieszkań czy domków stawiać NIE MOŻNA. Po prostu. A że wszyscy - poza deweloperem - protestują to nie dziwne. To są działania wbrew interesowi mieszkańców i związane z obniżeniem jakości życia: w Lublinie (poprzez zmniejszenie ilości terenów zielonych, zatykanie kanałów napowietrzających - tzn. m.in. zanieczyszczenie powietrza) na Czechowie (poprzez ponadnormatywne i nigdy nie planowane „doludnienie” dzielnicy o kolejne kilkanaście tysięcy osób i kilka tysięcy samochodów - tzn. m.in. korki, w szczególności na Koncertowej) u bezpośrednich sąsiadów Górek (poprzez łamanie zasad planistycznych tzn. m.in. bloki przed nosem - tuż przy domkach jednorodzinnych czy za oknami mieszkań) O kwestiach ekologicznych już nawet nie wspominając. I to jest inspiracja - żeby się na to nie zgadzać.
Sven - oględnie mówiąc - mijasz się z prawdą - żeby nie powiedzieć dosadniej. Co ty taki „zdziwiony i oburzony”, że mieszkańcy Czechowa w ogóle się wypowiadają? A co? Nie mogą? Są pewnie najlepiej zorientowani w temacie i tyle.  A temat jest taki, że Górki to było kiedyś ponad 170 ha zielonego terenu z przeznaczeniem na park MIEJSKI (w odróżnieniu od deweloperskiego tzw. parku 700-lecia). Za zabudowanie już ok. 70 ha Górek odpowiedzialni są urzędnicy, radni, ówczesny prezydent - którzy prawie 20 lat temu zadecydowali (ni... rozwiń
Avatar
nevS / 6 czerwca 2018 o 15:46
+25
Biedra nie pieprz. Pod petycją przeciwko zabudowie podpisywały się osoby z całego kraju i spoza Polski, z tym jak rozumiem nie masz już żadnego problemu? Podpowiem, że takich podpisów było co najmniej kilkaset. Wpisy za parkiem i zabudową są tak samo anonimowe, jak te przeciwko. Tak generalnie to widzę, że usilnie próbujesz wmówić wszystkim, że po jednej stronie są biedni zatroskani o przyrodę mieszkańcy a po drugiej reszta świata. A prawda jest taka, że dziwnym trafem najbardziej protestują ci co mają swoje mieszkanka na Górkach, jak np pani Nosek bądź pan Pawłowski i jest to wąskie grono kilkunastu osób, które próbuje się wypowiadać w imieniu większego ogółu. Skoro cała dzielnica jest przeciwko zabudowaniu 30% i utworzeniu na pozostałych 70% parku, czemu zebrano tak mało podpisów z których dodatkowo 1/4 czy coś koło tego to podpisy z Londynu, Paryża, Gdańska, Wrocławia, Świdnika, itd? Może jednak ludzie woleliby nieco mniejszy ale park z wizji dewelopera od tego co jest obecnie i wcale nie ma tak dużo entuzjastów zieleni z której korzysta promil wszystkich mieszkańców dzielnicy?
 Pani/Panie "Sven" poza tym, że brak ci kultury, to na dodatek w sposób nieuprawniony podajesz publicznie nazwiska osób, które z definicji nie są publicznymi. Nadużywasz nie tylko zasad sieci, ale i ulicy, na której za takie zachowanie można oberwać po twarzy. To, że obrońcy Górek Czechowskich brzydzą się metod, do których sięgnął potencjalny deweloper i Urząd Miasta Lublin strasząc mieszkańców odpowiedzialnością z art. 212 kk., nie oznacza jeszcze, że możesz innym insynuować działania moralnie naganne. Po pierwsze nie jest prawdą, że przeciwko wielorodzinnej zabudowie Górek Czechowskich najbardziej protestują wymienieni we wpisie i ich obecni lub przyszli sąsiedzi. Po drugie nikt z sygnatariuszy petycji w Obronie Górek Czechowskich przed urbanizacją podpisywanej w wersji elektronicznej nie ukrywa miejsca swojego pobytu, czy zamieszkania, co oznacza, że dokonujesz skrajnej socjotechniki. Jeżeli natomiast cytujesz miejsce pobytu/zamieszkania na postaci wpisów odręcznych, to masz nie tylko moralny problem. Po trzecie petycja w Obronie Górek Czechowskich powstała na długo przed pierwszym wyłożeniem projektu nowego SUiKZP, co oznacza, że nie było wtedy innej możliwości wypowiedzenia się w kwestii planowanych zmian. Osobiście rad byłbym, by za przykładem innych cywilizowanych społeczności podnoszone przez panią/pana kwestie miały miejsce we właściwym czasie i miejscu. Tak się składa, że począwszy od wniosków do zmian Studium, dyskusji nad pierwszym wyłożeniem i składanymi do niego uwagami nie było tego, co próbuje się teraz przepchnąć nowymi petycjami, ankietami i wizualizacjami. W czasie, w którym inni się angażowali pan/pani liczyła zapewne na to, że jak wcześniej, zmiany planistyczne przepchnie się pod stołem i stąd zapewne, zanim upubliczniono projekt nowego SUiKZP gotowe były już plany zabudowy ponad 40% Górek Czechowskich bez żadnego parku, a w jego miejsce nawożono przez ponad pół roku setki tysięcy ton odpadów podlewanych nieczystościami. Tak na marginesie, to najbardziej zdecydowania w obronie Górek Czechowskich występują osoby zamieszkujące całkiem inne rejony naszego miasta niż pani/pan sądzisz. Najwyraźniej ich poziom świadomości funkcji i roli tego obszaru dla życia wszystkich mieszkańców Lublina są na całkiem innym poziomie niż pana/pani. Więcej merytoryki i kultury, a mniej ignoranctwa!
 Pani/Panie "Sven" poza tym, że brak ci kultury, to na dodatek w sposób nieuprawniony podajesz publicznie nazwiska osób, które z definicji nie są publicznymi. Nadużywasz nie tylko zasad sieci, ale i ulicy, na której za takie zachowanie można oberwać po twarzy. To, że obrońcy Górek Czechowskich brzydzą się metod, do których sięgnął potencjalny deweloper i Urząd Miasta Lublin strasząc mieszkańców odpowiedzialnością z art. 212 kk., nie oznacza jeszcze, że możesz innym insynuować działania moralnie naganne. Po pierwsze n... rozwiń
Avatar
Andrzej Filipowicz, Lublin / 6 czerwca 2018 o 15:16
+25
Panie Filipowicz dlaczego pan multiplikujesz wpisy i za każdym razem podpisujesz się inaczej? PiS płaci, PiS wymaga? Pan jesteś najzwyklejszy w świecie troll
 Pani/Panie anonim, dlaczego pani/pan inwigilujesz bliźnich i ich aktywność, a na dodatek bez upoważnienia przypisujesz do nazwiska czyny i przynależność polityczną. Nie będę pytać, czy czynisz pani/pan tak z umiłowania inwigilacji bliźnich i zwracania się ad personam, czy ktoś pani/panu za to płaci, bo jest to bez najmniejszego znaczenia w kontekście formy i treści. Niech się następnym razem pani/pan podpisze, to wtedy być może do takiego wpisu odniosę się merytorycznie. Jak na razie pani/pana zachowanie niczym nie różni się od poznanych mi w przeszłości — z tą różnicą, że funkcjonariusze SB i prowadzeni przez nich dyżurni redaktorzy byli zdecydowanie bardziej kulturalni niż czyni to pani/pan. Jest to o tyle znamienne, że wówczas nie obowiązywało... RODO.
 Pani/Panie anonim, dlaczego pani/pan inwigilujesz bliźnich i ich aktywność, a na dodatek bez upoważnienia przypisujesz do nazwiska czyny i przynależność polityczną. Nie będę pytać, czy czynisz pani/pan tak z umiłowania inwigilacji bliźnich i zwracania się ad personam, czy ktoś pani/panu za to płaci, bo jest to bez najmniejszego znaczenia w kontekście formy i treści. Niech się następnym razem pani/pan podpisze, to wtedy być może do takiego wpisu odniosę się merytorycznie. Jak na razie pani/pana zachowanie niczym nie różni się ... rozwiń
Avatar
Konsekwencja / 6 czerwca 2018 o 12:17
+22
Ja chcę parku takiego lub podobnego jak na tych obrazkach. Teraz tam wejść nie można. Jest brudno, niebezpiecznie i chaotycznie.
 Jaki problem wyegzekwoawać o prezydenta, rady miasta i właściciela zapisy, które obowiązują od 18 lat: 3.2.6.3  Program 6.1 Rozwój centrów rekreacyjnych Lokalizacja programu: "Park Poligon – w powiązaniu z Ogrodem Botanicznym, Skansenem i lasem Dębówka – doliną rz. Czechówki, z wyjściami w tereny otwarte i bliską rekreacyjną strefą przymiejską poza granicami miasta," 3.2.6.4. Zasada 6.1 Tworzenie systemu zieleni: "W ramach systemu znajdować się będą również centra rekreacyjne w rejonach: Zalewu Zemborzyckiego, Parku Poligon i doliny rz. Bystrzycy – objęte odpowiednim programem."
 Jaki problem wyegzekwoawać o prezydenta, rady miasta i właściciela zapisy, które obowiązują od 18 lat: 3.2.6.3  Program 6.1 Rozwój centrów rekreacyjnych Lokalizacja programu: "Park Poligon – w powiązaniu z Ogrodem Botanicznym, Skansenem i lasem Dębówka – doliną rz. Czechówki, z wyjściami w tereny otwarte i bliską rekreacyjną strefą przymiejską poza granicami miasta," 3.2.6.4. Zasada 6.1 Tworzenie systemu zieleni: "W ramach systemu znajdować się będą również centra rekreacyjne w rejon... rozwiń
Avatar
Gość / 24 czerwca 2018 o 13:54
+3
deweloper kupił teren zielony wiedząc że ma być zielony a teraz chce tam budować bo to wielka oszczędność, bo nie musi wydawać pieniędzy na teren typowo pod zabudowę. oni w żadnym razie nie kierują się dobrem mieszkańców, a jedynie własnym portfelem. jakby mogli to by całe górki zabudowali. lublin wtedy podzieli los krakowa z jego smogiem i deweloperami robiącymi co im się żywnie podoba, a tego chyba nikt nie chce, prawda?
Avatar
Myslacy samodzielnie / 17 czerwca 2018 o 10:56
+3
widze, ze mamy kolejny zryw troli, oops, sorry, "zwolennikow budowy parku" na uslugach agencji i tebeval. Ktos te starocie ma w jakims notatniku na kompie. Copy-paste juz opanowaliscie, moze to juz czas na wlasne myslenie ? !!!! Smialo, to nie boli ;-) robicie sobie coraz wiekszy obciach, przeciez widac, ze brak wam argumentow.
Avatar
Realista / 14 czerwca 2018 o 12:38
+3
jestem za koncepcją dewelopera
 Jestem przeciwny koncepcji dewelopera.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 12:28
-1
jestem za koncepcją dewelopera
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 12:28
-1
Kiedy w końcu ucywilizują ten chlew na Czechowie? Ludzie chcą parku a nie krzaków i pustych butelek po piwie
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 12:27
-1
naturalistyczny park będzie lepszy od tego co jest teraz
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 12:26
-1
TAK dla parku, NIE dla obrońców którzy najpierw sami się na górkach pobudowali na terenach zielonych a teraz płaczą, że będą mieć sąsiadów. Żenujący egoizm i hipokryzja!
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 12:26
-1
tak tak, chomiczki i motylki ważniejsze od ludzi, co tam park naturalistyczny, niech przez kolejne 100 lat ludzie z Czechowa żyją bez terenów rekreacyjnych tylko dlatego, że trzeba zrobić dobrze paru ekologom
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 12:26
-1
Górki to syf który nikomu nie służy. Zamiast parku mamy 100-hektarowy chlew, z którego nikt nie korzysta, choć mógłby każdy. Wystarczy żeby po latach jałowych dyskusji, miasto dogadało się z właścicielem terenu.
Avatar
WKURZONY / 14 czerwca 2018 o 12:25
-1
APEL DO OBROŃCÓW GÓREK - PRZESTAŃCIE SPAMOWAĆ POD ARTYKUŁAMI O GÓRKACH SWOIMI ŻAŁOSNYMI EKO WYPOCINAMI; FAKTY SĄ TAKIE ŻE JEST WAS KILKUNASTU, WSZYSCY MACIE MIESZKANKA NA GÓRKACH A TERAZ PŁACZECIE, ŻE KTOŚ INNY CHCE BUDOWAĆ NA NICH KOLEJNE MIESZKANIA; NAPISAĆ ŻENADA TO NIC NIE NAPISAĆ, WASZA PSEUDO TROSKA O PRZYRODĘ TO TAK NAPRAWDĘ TYLKO TROSKA O WŁASNY TYŁEK I WASZ PRYWATNY INTERES; CHCECIE MIESZKAĆ NA GÓRKACH I MIEĆ JE DLA SIEBIE, PISZĘ DLA SIEBIE BO OPRÓCZ WAS NIKT Z NICH NIE KORZYSTA; 99% MIESZKAŃCÓW CZECHOWA MARZY O PARKU I ZROBIŁABY WIELE, ŻEBY TAKI POWSTAŁ
APEL DO OBROŃCÓW GÓREK - PRZESTAŃCIE SPAMOWAĆ POD ARTYKUŁAMI O GÓRKACH SWOIMI ŻAŁOSNYMI EKO WYPOCINAMI; FAKTY SĄ TAKIE ŻE JEST WAS KILKUNASTU, WSZYSCY MACIE MIESZKANKA NA GÓRKACH A TERAZ PŁACZECIE, ŻE KTOŚ INNY CHCE BUDOWAĆ NA NICH KOLEJNE MIESZKANIA; NAPISAĆ ŻENADA TO NIC NIE NAPISAĆ, WASZA PSEUDO TROSKA O PRZYRODĘ TO TAK NAPRAWDĘ TYLKO TROSKA O WŁASNY TYŁEK I WASZ PRYWATNY INTERES; CHCECIE MIESZKAĆ NA GÓRKACH I MIEĆ JE DLA SIEBIE, PISZĘ DLA SIEBIE BO OPRÓCZ WAS NIKT Z NICH NIE KORZYSTA; 99% MIESZKAŃCÓW CZECHOWA MARZY O PARKU I ZROBIŁABY WI... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 494

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzieciom dzieje się krzywda. Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje

Dzieciom dzieje się krzywda. Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje 0 0

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie przedłużającego się pobytu obywatela Rosji i jego dzieci w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. – Umieszczanie dzieci w takich miejscach dodatkowo je traumatyzuje – ostrzega fundacja.

Szef miejskich struktur PiS w Lublinie odwołany z zarządu PKP

Szef miejskich struktur PiS w Lublinie odwołany z zarządu PKP 13 4

Tomasz Miszczuk, szef miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie, stracił stanowisko w zarządzie Polskich Kolei Państwowych.

Spacer z Czechowiczem po Lublinie
16 lipca 2019, 19:00

Spacer z Czechowiczem po Lublinie 0 0

Już 17. raz pierwsza lipcowa pełnia Księżyca wyznacza czas specjalnego spaceru. We wtorek o godz. 19 w poetycką wyprawę wyruszą w Lublinie uczestnicy „Spaceru z Czechowiczem”.

Wybory 2019: Do Koalicji Polskiej tworzonej przez PSL dołączą konserwatyści z PO?

Wybory 2019: Do Koalicji Polskiej tworzonej przez PSL dołączą konserwatyści z PO? 4 28

Wciąż nie wiadomo, w jakim kształcie pójdą partie opozycyjne do jesiennych wyborów do Sejmu. Wiele wskazuje na to, że nie dojdzie do współpracy Polskiego Stronnictwa Ludowego z Platformą Obywatelską.

„Nie palcie śmieci, tu żyją dzieci”. W czwartek protest przeciwko spalarni w Zamościu

„Nie palcie śmieci, tu żyją dzieci”. W czwartek protest przeciwko spalarni w Zamościu 0 5

Przeciwnicy budowy spalarni śmieci na czwartek planują protest w pobliżu miejskiej ciepłowni. To tu spółka Veolia Wschód chce budować instalację, której obawiają się mieszkańcy. „Nie palcie śmieci, tu żyją dzieci” – to jedno z ich haseł.

Jak Ratusz wycenił górki czechowskie?

Jak Ratusz wycenił górki czechowskie? 1 52

Urząd Miasta upublicznił treść wyceny górek czechowskich, którą miał sporządzić w połowie maja Wydział Gospodarowania Mieniem.

MKS Avia Świdnik pozyskała nowego przyjmującego

MKS Avia Świdnik pozyskała nowego przyjmującego 0 3

To 20-letni Artur Sługocki

Kiedy otworzą wiadukty na ul. Grygowej?

Kiedy otworzą wiadukty na ul. Grygowej? 6 7

Wciąż nie wiadomo, kiedy uda się otworzyć nowe wiadukty w ciągu ul. Grygowej.

Nowy mural w Lublinie powstał przy Drodze Męczenników Majdanka. Już jest gotowy
Zdjęcia
galeria

Nowy mural w Lublinie powstał przy Drodze Męczenników Majdanka. Już jest gotowy 83 8

Gotowy jest już upamiętniający 75. rocznicę powstania Państwowego Muzeum na Majdanku.

Radzyń Podlaski: Znana kawiarnia wystawiona na sprzedaż

Radzyń Podlaski: Znana kawiarnia wystawiona na sprzedaż 0 1

Kultowa w Radzyniu Podlaskim kawiarnia i herbaciarnia artystyczna "Kofi &Ti" została wystawiona na sprzedaż. – Niedawno przeprowadziliśmy się pod miasto i chcemy w większym stopniu poświęcić się wychowaniu dzieci – tłumaczy właściciel Jakub Jakubowski.

Szybkie randki w Białej Podlaskiej. Na rozmowę masz tylko 5 minut

Szybkie randki w Białej Podlaskiej. Na rozmowę masz tylko 5 minut 0 0

Na początku sierpnia w Białej Podlaskiej odbędzie się pierwszy speed dating. To tzw. szybkie randki dla samotnych.

Chełm: Poniosło go po koncercie w amfiteatrze. Teraz będzie miał problemy

Chełm: Poniosło go po koncercie w amfiteatrze. Teraz będzie miał problemy 3 1