Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2018 r.
8:47

Odkurzacz i klocki, czyli doświadczenia w sprawie górek czechowskich. Kiedy ostateczna decyzja?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV (fot. TBV)

Przyszłość górek czechowskich może się nie rozstrzygnąć w obecnej kadencji władz miasta, kończącej się w listopadzie. Jest mało prawdopodobne, że Urząd Miasta zdąży do tej pory opracować dokument od nowa określający przeznaczenie dawnego poligonu i przekazać go do zatwierdzenia Radzie Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument, który wyznaczy w Lublinie nowe tereny pod zabudowę i wskaże przebieg przyszłych dróg to tzw. studium przestrzenne.

Czas, czas

Na jak najszybszym jego zatwierdzeniu zależy właścicielowi górek czechowskich, który chce wybudować tu bloki mieszkalne. Jego osiedla miałyby zająć około 30 ze 105 ha dawnego poligonu. Na tyle chcą mu pozwolić miejscy planiści. Jeżeli na ich propozycję zgodzi się Rada Miasta, to następnym krokiem miałoby być uchwalenie nowego planu zagospodarowania terenu, który określi szczegółowe warunki zabudowy.

Obowiązujący wciąż plan już teraz umożliwia zabudowę części górek. – Wzdłuż ul. Poligonowej mogą być budynki, które mogą być galerią handlową i magazynami, przy Koncertowej hala sportowa z parkingami – mówił na ostatnim, nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV Investment będącej właścicielem tego terenu. Dzioba przy każdej okazji powtarza, że chce zabudować tylko tyle terenu, na ile pozwala obecny plan, tyle że w inny sposób, bo osiedlami mieszkaniowymi. – Firma TBV proponuje wyłącznie zmianę funkcji terenu.

I „itp.”

Część obszaru, który chce zabudować deweloper, jest dziś zarezerwowana pod sport i rekreację i tylko z tymi funkcjami związana może być zabudowa dopuszczona na tym terenie przez obowiązujący plan. Dokument pozwala tu stawiać takie obiekty jak „szatnia, natrysk, szalet, wypożyczalnia sprzętu itp.”.Mimo to, według urzędników z Ratusza możliwa jest tu nawet budowa dużego hotelu. Dlaczego? Ze względu na użyty w dokumencie skrót „itp.”

– Tu jest pies pogrzebany – tłumaczyła radnym Grażyna Dziedzic-Wiejak z miejskiego Wydziału Planowania. – Jako architekt, będąc po drugiej stronie, udowodniłabym bez trudu, że hotel jest powiązany z kortami.

Właściciel chce jednak zarabiać na budowie i sprzedaży mieszkań. W zamian za zgodę na 30 ha osiedli obiecuje Ratuszowi, że na swój koszt urządzi park na pozostałej części górek, nie nadającej się pod bloki, a potem za złotówkę przekaże park miastu. – Dla mnie jest ważne, żeby ten teren przejąć za złotówkę – przyznał radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Jeżeli teren będzie miejski, będziemy go utrzymywać.

Działania ochronne

Także prezydenccy planiści twierdzą, że pozostawienie górek samych sobie wcale nie wyjdzie im na dobre. – Nie wystarczy, że zostawimy teren zielony w spokoju – twierdzi Dziedzic-Wiejak. – W mieście wymaga on działań człowieka, działań ochronnych – dodaje. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że przeznaczenie części terenu na blokowiska trudno uznać za „działania ochronne” i tłumaczą, że nowa zabudowa w tym miejscu poważnie utrudni przewietrzanie miasta. Deweloper mówi, że nie ma takiej obawy, ale nie każdego to przekonuje.

– Ja w tej chwili jestem na etapie robienia doświadczenia – przyznała na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Anna Jaśkowska, radna PiS z Czechowa. – Z suszarki, czy z odkurzacza napowietrzam pewien obszar stawiając tam najrozmaitsze klocki, no i zwykły wiatraczek pokazuje, co się z tym powietrzem dzieje – tłumaczyła radna. – Na podstawie tego śmiem twierdzić, że te budynki przeszkadzają w przepływie powietrza.

Tysiące uwaga

Według przeciwnych zabudowie ekologów z Towarzystwa dla Natury i Człowieka na takiej „transakcji wiązanej” skorzysta głównie deweloper. Ekolodzy zamówili nawet ekspertyzę rzeczoznawcy majątkowego, w której oszacowano o ile wzrośnie wartość terenu, jeśli samorząd zmieni jego przeznaczenie. Na tej podstawie twierdzą, że dzięki przychylności władz miasta deweloper może zyskać 100 mln zł. – Nic nie budując – podkreśla Krzysztof Gorczyca, prezes towarzystwa.

Inwestor z kolei zwraca uwagę na zyski, które miejska kasa może osiągnąć z podatku od nieruchomości.

Nie zanosi się na szybkie zakończenie tych dyskusji. Pierwszy projekt studium przestrzennego gotowy był w zeszłym roku, a mieszkańcy zgłosili do niego tysiące uwag. – Rozpatrywanie ich trwało prawie pół roku – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista w Urzędzie Miasta. Uwagi do drugiej wersji zbierane były do 15 maja i wciąż są liczone, ale wiadomo już, że także teraz są ich tysiące. – Wszystkie muszą być przeanalizowane – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Ile to potrwa? – Czy to będzie pół roku, czy może trochę mniej, zobaczymy – odpowiada Żurkowska.

Dopiero wtedy, gdy gotowa będzie ostateczna wersja projektu, będzie mógł on trafić do zatwierdzenia przez Radę Miasta. Jej kadencja wygasa w połowie listopada i jeżeli do tego czasu studium nie zostanie uchwalone, to decyzje w sprawie górek (i innych obszarów) będą należeć już do następnej rady, którą mieszkańcy wybiorą jesienią.

Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty