Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 września 2010 r.
19:37
Edytuj ten wpis

Opłaty w "bezpłatnych" szkołach. Bo brakuje mydła i papieru toaletowego

Autor: Zdjęcie autora Ewa Pajuro
0 23 A A

Papier toaletowy, do ksero, tusz do drukarki, mydło, ręczniki i szafki w szatni – na to składają się rodzice w szkołach na Lubelszczyźnie. Kuratorium oświaty przekonuje: nauka jest bezpłatna. Co innego pokazuje szkolna rzeczywistość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Na zebraniu wychowawca poinformował nas, że kończą się kartki do ksero, brakuje też papieru toaletowego, ręczników i mydła. Na to wszystko mamy złożyć się my, rodzice” – napisał do nas zbulwersowany Czytelnik. – "To już chyba lekka przesada. Czy w drugim semestrze trzeba będzie kupić krzesło lub biurko, bo inaczej dziecko będzie nauczane na stojąco?” – pyta rodzic.

O dodatkowe opłaty upomniała się Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie. Jej dyrektorka tłumaczy, że od lat apeluje do rodziców, by wspomagali placówkę. – Na początku każdego roku pojawia się prośba, żeby złożyli się na jedną ryzę papieru i tusz. Dzięki temu, możemy drukować m.in. sprawdziany dla dzieci oraz zaproszenia na zebrania dla rodziców – wyjaśnia Elżbieta Satowska, dyrektorka SP nr 30. Przyznaje również, że mogą pojawić się też inne opłaty. – Jeśli wychowawca uzna, że np. po zajęciach plastycznych dzieci powinny mieć w sali mydło i papierowe ręczniki, to może ogłosić kolejną składkę. Oczywiście warunkiem jest zgoda rodziców – zastrzega Satowska.

Zależna tylko od woli rodziców, przynajmniej teoretycznie, jest też składka na komitet rodzicielski. Szkoły mają jednak różne sposoby, by skłonić do jej płacenia. – W szkole w Urzędowie, kluczyk do szafki na ubrania i książki dostają tylko te dzieci, które zapłaciły na radę rodziców. Niby to nie duże pieniądze, bo 25 zł, ale zapewniam, że są rodziny, których nie stać nawet na taki wydatek i przez to dzieci czują się gorsze – tłumaczy rodzic z Urzędowa.

Dyrektor placówki nie widzi w tym nic złego. – Dzieci, które nie zapłaciły składki, mogą korzystać z ogólnodostępnej szatni. Poza tym, jak na jednorazową opłatę, 25 zł, to nie jest wielki majątek. Znam szkoły gdzie, co miesiąc płaci się np. 30 zł – tłumaczy Zbigniew Gawdzik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im W. Jagiełły w Urzędowie. – Poza tym, z zebranych pieniędzy organizujemy imprezy, z których korzystają wszyscy wychowankowie, także ci którzy nie uiścili opłaty – dodaje.

Większość rodziców wychodzi z założenia, że lepiej zapłacić i mieć spokój, niż narażać się na nieprzyjemności. – Syn idzie do czwartej klasy podstawówki, córeczka do przedszkola. W tym roku dałam im już po 25 zł. na komitet rodzicielski. W ciągu roku spodziewam się, jeszcze składek na wycieczki i ewentualnie na obiady – tłumaczy Katarzyna Tomczak z gminy Niemce.

Lubelskie Kuratorium Oświaty konsekwentnie przypomina, że naukę mamy bezpłatną. – Z założenia, w szkole nie może być obowiązkowych opłat dodatkowych. Wyjątkiem jest ubezpieczenie dziecka, pod warunkiem, że rodzic nie wykupił go dla swojej pociechy na własną rękę – tłumaczy Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Wszystkie inne składki muszą być zaakceptowane przez rodziców – dodaje.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
beata / 9 września 2010 o 15:58
0
[quote name='kefir' date='09 wrzesień 2010 - 12:01 ' timestamp='1284026470' post='344084']
A dlatego, że związki zawodowe nauczycieli nie pozwalają na usunięcie Karty Nauczyciela. To z kolei uniemożliwia ocenę pracy nauczyciela i adekwatnego wynagradzania. Zatem jakakolwiek racjonalizacja kosztów prowadzenia szkoły jest niemożliwa. A nauczyciele będą dalej płakać, że nie zarabiają tyle co podaje ministerstwo. Nawet jeśli, to tak źle już nie mają, praca niemal gwarantowana, pensja na poziomie. Ale żeby dać się ocenić z efektów pracy, to już nie. Ilu ja spotkałem na swojej drodze nauczycieli, którzy w szkole to się na woźnych najwyżej nadawali.
[/quote]

W Twoim wypadku pani od polskiego spisała się całkiem dobrze, bezbłędny tekst, przyzwoity styl. Gorzej z logiką wypowiedzi, czuję jakiś stary uraz ? może do matematyka (rozumowanie leży), albo Cie wuefista bił. W każdym razie masz prawo mieć żal, deficyty w Twojej edukacji są całkiem wyraźne. Spokojnie, sprawa do nadrobienia tylko unikaj słabych nauczycieli (woźnych). Radzę mniej zarozumialstwa, więcej samokrytyki bo głupstwa piszesz.
[quote name='kefir' date='09 wrzesień 2010 - 12:01 ' timestamp='1284026470' post='344084']
A dlatego, że związki zawodowe nauczycieli nie pozwalają na usunięcie Karty Nauczyciela. To z kolei uniemożliwia ocenę pracy nauczyciela i adekwatnego wynagradzania. Zatem jakakolwiek racjonalizacja kosztów prowadzenia szkoły jest niemożliwa. A nauczyciele będą dalej płakać, że nie zarabiają tyle co podaje ministerstwo. Nawet jeśli, to tak źle już nie mają, praca niemal gwarantowana, pensja na poziomie. Ale żeby da... rozwiń
Avatar
remek / 9 września 2010 o 15:28
0
[quote name='mon' date='09 wrzesień 2010 - 12:16 ' timestamp='1284027401' post='344093']
remek,
przedstawiłam na gorąco wydatki związane z edukacją dziecka. Wszystko kosztuje, a jednorazowe składki dobrze, że są, a nie co 3-4 tygodnie milibyśmy sie składac po np.5 zł.
[/quote]
Rozumiem, sam płacę również za swoje dzieci. Składek w polskich realiach nie da się uniknąć. W mojej szkole są również: na ubezpieczenie, na Radę Rodziców, na papier do ksero (opłata symboliczna, toner kosztuje dużo więcej)plus składki ekstra np. na basen, koncert, teatr, wycieczkę, rajd itp. Najważniejsze, żeby jasno rozliczyć się z pozyskanych ze składek pieniędzy. Nawet niekoniecznie z rodzicami (oprócz RR), dzieciaki z podstawówki świetnie akurat forsę potrafią policzyć. Ktoś wyżej napisał, że ubezpieczenie idywidalne kosztuje 29 zł. - ubezpieczałem indywidualnie syna-studenta, ubezpieczenie kosztowało dużo więcej. A, że rodzice, czy w ogóle ludzie nie mają lekko wszyscy na lubelszczyźnie wiedzą doskonale.
[quote name='mon' date='09 wrzesień 2010 - 12:16 ' timestamp='1284027401' post='344093']
remek,
przedstawiłam na gorąco wydatki związane z edukacją dziecka. Wszystko kosztuje, a jednorazowe składki dobrze, że są, a nie co 3-4 tygodnie milibyśmy sie składac po np.5 zł.
[/quote]
Rozumiem, sam płacę również za swoje dzieci. Składek w polskich realiach nie da się uniknąć. W mojej szkole są również: na ubezpieczenie, na Radę Rodziców, na papier do ksero (opłata symboliczna, toner kosztuje ... rozwiń
Avatar
mon / 9 września 2010 o 12:16
0
[quote name='remek' date='09 September 2010 - 10:11 AM' timestamp='1284019908' post='344009']
Prawidłowo.Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak nie rodzice powinni za nie zapłacić?Składka nr 2 - można tych imprez nie urządzać ale lepiej, weselej i przyjaźniej kiedy są. Kto ma to sfinansować, budżet szkoły, nauczyciele, wujt czy burmistrz albo prezydent? Proszę wierzyć, że nauczyciele płacą często ze swoich pieniędzy i nawet tego nikomu nie mówią. A rodzice nie pytają kto to sfinansował.Składka nr 3 powoduje, że jest znacznie taniej niż gdyby kupować drobiazgi indywidualnie. Składka na Radę Rodziców jest również przeznaczona na dzieci: choinka szkolna, dzień dziecka itp. 100%
[/quote]
remek,
przedstawiłam na gorąco wydatki związane z edukacją dziecka. Wszystko kosztuje, a jednorazowe składki dobrze, że są, a nie co 3-4 tygodnie milibyśmy sie składac po np.5 zł.
[quote name='remek' date='09 September 2010 - 10:11 AM' timestamp='1284019908' post='344009']
Prawidłowo.Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak nie rodzice powinni za nie zapłacić?Składka nr 2 - można tych imprez nie urządzać ale lepiej, weselej i przyjaźniej kiedy są. Kto ma to sfinansować, budżet szkoły, nauczyciele, wujt czy burmistrz albo prezydent? Proszę wierzyć, że nauczyciele płacą często ze swoich pieniędzy i nawet tego nikomu nie mówią. A rodzice nie pytają kto to sfinansował.Składka nr 3 p... rozwiń
Avatar
kefir / 9 września 2010 o 12:01
0
[quote name='Gość' date='08 wrzesień 2010 - 21:43 ' timestamp='1283975012' post='343746']
W SP Nr 6 w Białej Podlaskiej już na początku roku żądają haraczu w wysokości 5 zł tzw. opłaty amortyzacyjnej. Nazwa jakże słuszna, wszak wszystko się zużywa, to trzeba pieniędze skądś brać, byle tylko nie z organu który odpowiedzialny jest za finansowanie szkół. W klasie VI natomiast żądają 15 zł za zrobienie tzw. testu diagnostycznego, czyli za to co jest zwykłą powinnością szkoły - diagnozowanie i ocenianie. A kurator robi to co mówi, czyli mówi, że szkoła jest bezpłatna i tyle. Nawet przez myśl mu nie przyjdzie, aby skontrolować szkoły pod kątem tego skandalicznego procederu. Myśmy już raz podatek zapłacili, to dlaczego jeszcze raz nas opodatkowuje się?[/quote]

A dlatego, że związki zawodowe nauczycieli nie pozwalają na usunięcie Karty Nauczyciela. To z kolei uniemożliwia ocenę pracy nauczyciela i adekwatnego wynagradzania. Zatem jakakolwiek racjonalizacja kosztów prowadzenia szkoły jest niemożliwa. A nauczyciele będą dalej płakać, że nie zarabiają tyle co podaje ministerstwo. Nawet jeśli, to tak źle już nie mają, praca niemal gwarantowana, pensja na poziomie. Ale żeby dać się ocenić z efektów pracy, to już nie. Ilu ja spotkałem na swojej drodze nauczycieli, którzy w szkole to się na woźnych najwyżej nadawali.
[quote name='Gość' date='08 wrzesień 2010 - 21:43 ' timestamp='1283975012' post='343746']
W SP Nr 6 w Białej Podlaskiej już na początku roku żądają haraczu w wysokości 5 zł tzw. opłaty amortyzacyjnej. Nazwa jakże słuszna, wszak wszystko się zużywa, to trzeba pieniędze skądś brać, byle tylko nie z organu który odpowiedzialny jest za finansowanie szkół. W klasie VI natomiast żądają 15 zł za zrobienie tzw. testu diagnostycznego, czyli za to co jest zwykłą powinnością szkoły - diagnozowanie i ocenianie. A k... rozwiń
Avatar
remek / 9 września 2010 o 10:11
0
[quote name='mon' date='08 wrzesień 2010 - 21:33 ' timestamp='1283974432' post='343731']
Ja dzis byłąm na zebraniu u syna, ucznie drugiej klasy szkoły podstawowej. Składki przedstawiają się następująco: Ubezpieczenie-45zł, składka na cele klasowe(dzień naucz. dzień chłopaka, mikołajki...)-20zł na semestr, składka na pomoce szkolne( farby, papier, bibuła)-20zł na semestr, do tego Rada rodziców- ale dziś o tym nie było mowy
[/quote]
Prawidłowo.
Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak nie rodzice powinni za nie zapłacić?
Składka nr 2 - można tych imprez nie urządzać ale lepiej, weselej i przyjaźniej kiedy są. Kto ma to sfinansować, budżet szkoły, nauczyciele, wujt czy burmistrz albo prezydent? Proszę wierzyć, że nauczyciele płacą często ze swoich pieniędzy i nawet tego nikomu nie mówią. A rodzice nie pytają kto to sfinansował.
Składka nr 3 powoduje, że jest znacznie taniej niż gdyby kupować drobiazgi indywidualnie.
Składka na Radę Rodziców jest również przeznaczona na dzieci: choinka szkolna, dzień dziecka itp. 100%
[quote name='mon' date='08 wrzesień 2010 - 21:33 ' timestamp='1283974432' post='343731']
Ja dzis byłąm na zebraniu u syna, ucznie drugiej klasy szkoły podstawowej. Składki przedstawiają się następująco: Ubezpieczenie-45zł, składka na cele klasowe(dzień naucz. dzień chłopaka, mikołajki...)-20zł na semestr, składka na pomoce szkolne( farby, papier, bibuła)-20zł na semestr, do tego Rada rodziców- ale dziś o tym nie było mowy
[/quote]
Prawidłowo.
Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak ... rozwiń
Avatar
nauczyciel / 9 września 2010 o 09:19
0
Niedługo wybory samorządowe.Wybierzcie tych, którzy dadzą pieniądze (nasze podatników) dla szkół na potrzebne przybory i pomoce. Urzędasy tną wydatki na wszystko - brakuje pieniedzy na szkoły i przedszkola, ale dla nich nie brakuje. Zmieńmy urzędników (radnych i prezydentów/wójtów) na takich, którzy zadbają o nasze dzieci, a nie tylko o swoją d**ę.
Avatar
Elżbieta / 9 września 2010 o 09:14
0
Pierwszy raz słyszę o takiej modzie na "haracze" w lubelskich szkołach! Sama jestem nauczycielem i nigdy nie zażądałam od moich uczniów aby składali się na mydło, papier toaletrowy ręczniki dla mnie. Sprawdziany drukuję w domu- kseruję w szkole i nie wydaje mi się, żeby składka na ryzę papieru dla 30 osobowej klasy to był mega wydatek!!! ( wychodzi po jakieś 50 gr) !! Nie wiem jak w innych szkołach, ale u nas chyba jest w miarę normalnie... tzn. wszystkiego brakuje;/ taka polska oświata. Z kolei wykorzystanie składki na tzw. Radę rodziców to już indywidualna sprawa szkół... znam takie, gdzie sie te pieniądze spożytkowuje dla podniesienia jakość kształcenia ( zakup telewizorów, magnetofonów, tablicy interqaktywnej!)
Pierwszy raz słyszę o takiej modzie na "haracze" w lubelskich szkołach! Sama jestem nauczycielem i nigdy nie zażądałam od moich uczniów aby składali się na mydło, papier toaletrowy ręczniki dla mnie. Sprawdziany drukuję w domu- kseruję w szkole i nie wydaje mi się, żeby składka na ryzę papieru dla 30 osobowej klasy to był mega wydatek!!! ( wychodzi po jakieś 50 gr) !! Nie wiem jak w innych szkołach, ale u nas chyba jest w miarę normalnie... tzn. wszystkiego brakuje;/ taka polska oświata. Z kolei wykorzystani... rozwiń
Avatar
aaaaa / 9 września 2010 o 07:15
0
nie rozumiem o co ten cały raban, każdy może się ubezpieczyć indywidualnie nie trzeba w szkole, po drugie dlaczego nauczyciel z własnej kieszeni ma płacić za wszystko, szkoły mają za mało kasy, żeby kupić potrzebne rzeczy - więc nie bardzo ma wyjście, a w końcu to nasze dzieci z tego wszystkiego korzystają;
Ja rozumiem, że niektórzy mają trudną sytuację finansową i te opłaty to dla nich spory wydatek, ale w większości to nie oni krzyczą, tylko Ci których stać, a nie płacą dla zasady - poza tym (u nas w szkole) dwie osoby w klasie w najtrudniejszej sytuacji są zwolnione z ubezpieczenia, nauczycielka sama też sporo dokłada;
no i szczyt jak ta Pani z artykułu mówi o składce na obiady - to nie składka tylko opłata za to co dziecko zjadło, nieobowiązkowa, bo Pani może robić dziecku do szkoły kanapki
nie rozumiem o co ten cały raban, każdy może się ubezpieczyć indywidualnie nie trzeba w szkole, po drugie dlaczego nauczyciel z własnej kieszeni ma płacić za wszystko, szkoły mają za mało kasy, żeby kupić potrzebne rzeczy - więc nie bardzo ma wyjście, a w końcu to nasze dzieci z tego wszystkiego korzystają;
Ja rozumiem, że niektórzy mają trudną sytuację finansową i te opłaty to dla nich spory wydatek, ale w większości to nie oni krzyczą, tylko Ci których stać, a nie płacą dla zasady - poza tym (u nas w szkole) dwie osoby w klasie w naj... rozwiń
Avatar
Matka / 9 września 2010 o 07:10
0
To proste - zlikwidować" komitety rodzicielskie" wymyślone w PRL-u i zniknie patologia.
Avatar
kurakao / 9 września 2010 o 07:07
0
[size="4"]może łaskawie odezwie się kóratorióm odpowie dlaczego mamy płacić za papierxero i edziennik ?![/size]
Avatar
beata / 9 września 2010 o 15:58
0
[quote name='kefir' date='09 wrzesień 2010 - 12:01 ' timestamp='1284026470' post='344084']
A dlatego, że związki zawodowe nauczycieli nie pozwalają na usunięcie Karty Nauczyciela. To z kolei uniemożliwia ocenę pracy nauczyciela i adekwatnego wynagradzania. Zatem jakakolwiek racjonalizacja kosztów prowadzenia szkoły jest niemożliwa. A nauczyciele będą dalej płakać, że nie zarabiają tyle co podaje ministerstwo. Nawet jeśli, to tak źle już nie mają, praca niemal gwarantowana, pensja na poziomie. Ale żeby dać się ocenić z efektów pracy, to już nie. Ilu ja spotkałem na swojej drodze nauczycieli, którzy w szkole to się na woźnych najwyżej nadawali.
[/quote]

W Twoim wypadku pani od polskiego spisała się całkiem dobrze, bezbłędny tekst, przyzwoity styl. Gorzej z logiką wypowiedzi, czuję jakiś stary uraz ? może do matematyka (rozumowanie leży), albo Cie wuefista bił. W każdym razie masz prawo mieć żal, deficyty w Twojej edukacji są całkiem wyraźne. Spokojnie, sprawa do nadrobienia tylko unikaj słabych nauczycieli (woźnych). Radzę mniej zarozumialstwa, więcej samokrytyki bo głupstwa piszesz.
[quote name='kefir' date='09 wrzesień 2010 - 12:01 ' timestamp='1284026470' post='344084']
A dlatego, że związki zawodowe nauczycieli nie pozwalają na usunięcie Karty Nauczyciela. To z kolei uniemożliwia ocenę pracy nauczyciela i adekwatnego wynagradzania. Zatem jakakolwiek racjonalizacja kosztów prowadzenia szkoły jest niemożliwa. A nauczyciele będą dalej płakać, że nie zarabiają tyle co podaje ministerstwo. Nawet jeśli, to tak źle już nie mają, praca niemal gwarantowana, pensja na poziomie. Ale żeby da... rozwiń
Avatar
remek / 9 września 2010 o 15:28
0
[quote name='mon' date='09 wrzesień 2010 - 12:16 ' timestamp='1284027401' post='344093']
remek,
przedstawiłam na gorąco wydatki związane z edukacją dziecka. Wszystko kosztuje, a jednorazowe składki dobrze, że są, a nie co 3-4 tygodnie milibyśmy sie składac po np.5 zł.
[/quote]
Rozumiem, sam płacę również za swoje dzieci. Składek w polskich realiach nie da się uniknąć. W mojej szkole są również: na ubezpieczenie, na Radę Rodziców, na papier do ksero (opłata symboliczna, toner kosztuje dużo więcej)plus składki ekstra np. na basen, koncert, teatr, wycieczkę, rajd itp. Najważniejsze, żeby jasno rozliczyć się z pozyskanych ze składek pieniędzy. Nawet niekoniecznie z rodzicami (oprócz RR), dzieciaki z podstawówki świetnie akurat forsę potrafią policzyć. Ktoś wyżej napisał, że ubezpieczenie idywidalne kosztuje 29 zł. - ubezpieczałem indywidualnie syna-studenta, ubezpieczenie kosztowało dużo więcej. A, że rodzice, czy w ogóle ludzie nie mają lekko wszyscy na lubelszczyźnie wiedzą doskonale.
[quote name='mon' date='09 wrzesień 2010 - 12:16 ' timestamp='1284027401' post='344093']
remek,
przedstawiłam na gorąco wydatki związane z edukacją dziecka. Wszystko kosztuje, a jednorazowe składki dobrze, że są, a nie co 3-4 tygodnie milibyśmy sie składac po np.5 zł.
[/quote]
Rozumiem, sam płacę również za swoje dzieci. Składek w polskich realiach nie da się uniknąć. W mojej szkole są również: na ubezpieczenie, na Radę Rodziców, na papier do ksero (opłata symboliczna, toner kosztuje ... rozwiń
Avatar
mon / 9 września 2010 o 12:16
0
[quote name='remek' date='09 September 2010 - 10:11 AM' timestamp='1284019908' post='344009']
Prawidłowo.Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak nie rodzice powinni za nie zapłacić?Składka nr 2 - można tych imprez nie urządzać ale lepiej, weselej i przyjaźniej kiedy są. Kto ma to sfinansować, budżet szkoły, nauczyciele, wujt czy burmistrz albo prezydent? Proszę wierzyć, że nauczyciele płacą często ze swoich pieniędzy i nawet tego nikomu nie mówią. A rodzice nie pytają kto to sfinansował.Składka nr 3 powoduje, że jest znacznie taniej niż gdyby kupować drobiazgi indywidualnie. Składka na Radę Rodziców jest również przeznaczona na dzieci: choinka szkolna, dzień dziecka itp. 100%
[/quote]
remek,
przedstawiłam na gorąco wydatki związane z edukacją dziecka. Wszystko kosztuje, a jednorazowe składki dobrze, że są, a nie co 3-4 tygodnie milibyśmy sie składac po np.5 zł.
[quote name='remek' date='09 September 2010 - 10:11 AM' timestamp='1284019908' post='344009']
Prawidłowo.Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak nie rodzice powinni za nie zapłacić?Składka nr 2 - można tych imprez nie urządzać ale lepiej, weselej i przyjaźniej kiedy są. Kto ma to sfinansować, budżet szkoły, nauczyciele, wujt czy burmistrz albo prezydent? Proszę wierzyć, że nauczyciele płacą często ze swoich pieniędzy i nawet tego nikomu nie mówią. A rodzice nie pytają kto to sfinansował.Składka nr 3 p... rozwiń
Avatar
kefir / 9 września 2010 o 12:01
0
[quote name='Gość' date='08 wrzesień 2010 - 21:43 ' timestamp='1283975012' post='343746']
W SP Nr 6 w Białej Podlaskiej już na początku roku żądają haraczu w wysokości 5 zł tzw. opłaty amortyzacyjnej. Nazwa jakże słuszna, wszak wszystko się zużywa, to trzeba pieniędze skądś brać, byle tylko nie z organu który odpowiedzialny jest za finansowanie szkół. W klasie VI natomiast żądają 15 zł za zrobienie tzw. testu diagnostycznego, czyli za to co jest zwykłą powinnością szkoły - diagnozowanie i ocenianie. A kurator robi to co mówi, czyli mówi, że szkoła jest bezpłatna i tyle. Nawet przez myśl mu nie przyjdzie, aby skontrolować szkoły pod kątem tego skandalicznego procederu. Myśmy już raz podatek zapłacili, to dlaczego jeszcze raz nas opodatkowuje się?[/quote]

A dlatego, że związki zawodowe nauczycieli nie pozwalają na usunięcie Karty Nauczyciela. To z kolei uniemożliwia ocenę pracy nauczyciela i adekwatnego wynagradzania. Zatem jakakolwiek racjonalizacja kosztów prowadzenia szkoły jest niemożliwa. A nauczyciele będą dalej płakać, że nie zarabiają tyle co podaje ministerstwo. Nawet jeśli, to tak źle już nie mają, praca niemal gwarantowana, pensja na poziomie. Ale żeby dać się ocenić z efektów pracy, to już nie. Ilu ja spotkałem na swojej drodze nauczycieli, którzy w szkole to się na woźnych najwyżej nadawali.
[quote name='Gość' date='08 wrzesień 2010 - 21:43 ' timestamp='1283975012' post='343746']
W SP Nr 6 w Białej Podlaskiej już na początku roku żądają haraczu w wysokości 5 zł tzw. opłaty amortyzacyjnej. Nazwa jakże słuszna, wszak wszystko się zużywa, to trzeba pieniędze skądś brać, byle tylko nie z organu który odpowiedzialny jest za finansowanie szkół. W klasie VI natomiast żądają 15 zł za zrobienie tzw. testu diagnostycznego, czyli za to co jest zwykłą powinnością szkoły - diagnozowanie i ocenianie. A k... rozwiń
Avatar
remek / 9 września 2010 o 10:11
0
[quote name='mon' date='08 wrzesień 2010 - 21:33 ' timestamp='1283974432' post='343731']
Ja dzis byłąm na zebraniu u syna, ucznie drugiej klasy szkoły podstawowej. Składki przedstawiają się następująco: Ubezpieczenie-45zł, składka na cele klasowe(dzień naucz. dzień chłopaka, mikołajki...)-20zł na semestr, składka na pomoce szkolne( farby, papier, bibuła)-20zł na semestr, do tego Rada rodziców- ale dziś o tym nie było mowy
[/quote]
Prawidłowo.
Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak nie rodzice powinni za nie zapłacić?
Składka nr 2 - można tych imprez nie urządzać ale lepiej, weselej i przyjaźniej kiedy są. Kto ma to sfinansować, budżet szkoły, nauczyciele, wujt czy burmistrz albo prezydent? Proszę wierzyć, że nauczyciele płacą często ze swoich pieniędzy i nawet tego nikomu nie mówią. A rodzice nie pytają kto to sfinansował.
Składka nr 3 powoduje, że jest znacznie taniej niż gdyby kupować drobiazgi indywidualnie.
Składka na Radę Rodziców jest również przeznaczona na dzieci: choinka szkolna, dzień dziecka itp. 100%
[quote name='mon' date='08 wrzesień 2010 - 21:33 ' timestamp='1283974432' post='343731']
Ja dzis byłąm na zebraniu u syna, ucznie drugiej klasy szkoły podstawowej. Składki przedstawiają się następująco: Ubezpieczenie-45zł, składka na cele klasowe(dzień naucz. dzień chłopaka, mikołajki...)-20zł na semestr, składka na pomoce szkolne( farby, papier, bibuła)-20zł na semestr, do tego Rada rodziców- ale dziś o tym nie było mowy
[/quote]
Prawidłowo.
Przecież ubezpieczenie jest ważne, kto jak ... rozwiń
Avatar
nauczyciel / 9 września 2010 o 09:19
0
Niedługo wybory samorządowe.Wybierzcie tych, którzy dadzą pieniądze (nasze podatników) dla szkół na potrzebne przybory i pomoce. Urzędasy tną wydatki na wszystko - brakuje pieniedzy na szkoły i przedszkola, ale dla nich nie brakuje. Zmieńmy urzędników (radnych i prezydentów/wójtów) na takich, którzy zadbają o nasze dzieci, a nie tylko o swoją d**ę.
Avatar
Elżbieta / 9 września 2010 o 09:14
0
Pierwszy raz słyszę o takiej modzie na "haracze" w lubelskich szkołach! Sama jestem nauczycielem i nigdy nie zażądałam od moich uczniów aby składali się na mydło, papier toaletrowy ręczniki dla mnie. Sprawdziany drukuję w domu- kseruję w szkole i nie wydaje mi się, żeby składka na ryzę papieru dla 30 osobowej klasy to był mega wydatek!!! ( wychodzi po jakieś 50 gr) !! Nie wiem jak w innych szkołach, ale u nas chyba jest w miarę normalnie... tzn. wszystkiego brakuje;/ taka polska oświata. Z kolei wykorzystanie składki na tzw. Radę rodziców to już indywidualna sprawa szkół... znam takie, gdzie sie te pieniądze spożytkowuje dla podniesienia jakość kształcenia ( zakup telewizorów, magnetofonów, tablicy interqaktywnej!)
Pierwszy raz słyszę o takiej modzie na "haracze" w lubelskich szkołach! Sama jestem nauczycielem i nigdy nie zażądałam od moich uczniów aby składali się na mydło, papier toaletrowy ręczniki dla mnie. Sprawdziany drukuję w domu- kseruję w szkole i nie wydaje mi się, żeby składka na ryzę papieru dla 30 osobowej klasy to był mega wydatek!!! ( wychodzi po jakieś 50 gr) !! Nie wiem jak w innych szkołach, ale u nas chyba jest w miarę normalnie... tzn. wszystkiego brakuje;/ taka polska oświata. Z kolei wykorzystani... rozwiń
Avatar
aaaaa / 9 września 2010 o 07:15
0
nie rozumiem o co ten cały raban, każdy może się ubezpieczyć indywidualnie nie trzeba w szkole, po drugie dlaczego nauczyciel z własnej kieszeni ma płacić za wszystko, szkoły mają za mało kasy, żeby kupić potrzebne rzeczy - więc nie bardzo ma wyjście, a w końcu to nasze dzieci z tego wszystkiego korzystają;
Ja rozumiem, że niektórzy mają trudną sytuację finansową i te opłaty to dla nich spory wydatek, ale w większości to nie oni krzyczą, tylko Ci których stać, a nie płacą dla zasady - poza tym (u nas w szkole) dwie osoby w klasie w najtrudniejszej sytuacji są zwolnione z ubezpieczenia, nauczycielka sama też sporo dokłada;
no i szczyt jak ta Pani z artykułu mówi o składce na obiady - to nie składka tylko opłata za to co dziecko zjadło, nieobowiązkowa, bo Pani może robić dziecku do szkoły kanapki
nie rozumiem o co ten cały raban, każdy może się ubezpieczyć indywidualnie nie trzeba w szkole, po drugie dlaczego nauczyciel z własnej kieszeni ma płacić za wszystko, szkoły mają za mało kasy, żeby kupić potrzebne rzeczy - więc nie bardzo ma wyjście, a w końcu to nasze dzieci z tego wszystkiego korzystają;
Ja rozumiem, że niektórzy mają trudną sytuację finansową i te opłaty to dla nich spory wydatek, ale w większości to nie oni krzyczą, tylko Ci których stać, a nie płacą dla zasady - poza tym (u nas w szkole) dwie osoby w klasie w naj... rozwiń
Avatar
Matka / 9 września 2010 o 07:10
0
To proste - zlikwidować" komitety rodzicielskie" wymyślone w PRL-u i zniknie patologia.
Avatar
kurakao / 9 września 2010 o 07:07
0
[size="4"]może łaskawie odezwie się kóratorióm odpowie dlaczego mamy płacić za papierxero i edziennik ?![/size]
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 72 12

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 4 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!