Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2016 r.
12:34

"Pogrzeb polskiego handlu". Manifestacja przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim

0 45 A A

„Pogrzeb polskiego handlu”, „Obiecaliście wsparcie, skazujecie na wymarcie” – z takimi transparentami pikietowali wczoraj pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim właściciele i pracownicy niedużych sklepów. – Kiedy my upadniemy, za nami pójdzie lawina – ostrzegają

Aktualizacja artykułu: 9 lutego 2016 r. 10:05
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek w południe pod siedzibę wojewody przyszli głównie właściciele i pracownicy sklepów działających w ramach polskich sieci franczyzowych, m.in. Lewiatan, Groszek czy Top Market. Pod urzędem zjawiło się około trzystu osób, mieli ze sobą gwizdki i transparenty. Nie mają wątpliwości, że nowy podatek proponowany przez partię rządzącą (patrz ramka) najmocniej uderzy w rodzimych małych i średnich przedsiębiorców.

– Dzięki szyldowi franczyzodawcy mogę konkurować z dużymi sieciami i dyskontami. Bez tego byłbym na przegranej pozycji – tłumaczy Krzysztof Ocysek, właściciel trzech sklepów w Milejowie. I wylicza: – W moim przypadku ten podatek wynosiłby miesięcznie ok. 2600 zł przy dochodzie na poziomie 4 tys. W takiej sytuacji własna działalność traci jakikolwiek sens.

– Kiedy my upadniemy, za nami pójdzie lawina. To samo czeka małych dostawców, lokalne hurtownie czy piekarnie – dodaje Radosław Woźniak, właściciel kilku sklepów pod Lublinem.

Na manifestacji pojawili się też hurtownicy współpracujący z lokalnymi sklepikarzami. – Zwiększyłem zatrudnienie z 6 do 20 osób, ale przy podatku w tej formule połowę załogi będę musiał zwolnić. Po co przez 25 lat rozwijałem firmę, gdy jednym podpisem można to zniweczyć? – pyta Mieczysław Trela, właściciel hurtowni opakowań i artykułów chemicznych.

– Mam nadzieję, że te protesty coś dadzą. Że uda się nagłośnić ten problem – dodaje Lucjan Staniszewski, właściciel hurtowni mięsa, który zatrudnia 200 pracowników (wszyscy pracują na etatach).

Wojewoda Przemysław Czarnek wyszedł do protestujących i obiecał przekazać postulaty lubelskich przedsiębiorców do Warszawy. – Projekt tej ustawy jest dopiero na etapie prac, konsultacji społecznych. To jest właśnie moment na to, co państwo właśnie robicie – tłumaczył. – Program PiS zakładał opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych, a nie małych i średnich przedsiębiorstw.

Obawy przedsiębiorców doskonale rozumie dr Mariusz Kicia z Katedry Bankowości UMCS. – Jeśli projekt zostanie przyjęty w tej formie, to polskie sieci nie unikną tego podatku. Mogą szukać sposobów na jego ominięcie, ale na dłuższą metę będzie o to ciężko – mówi ekonomista. – Trudno jednak wyobrazić sobie rozwiązanie zwalniające polskich przedsiębiorców z opodatkowania. Byłoby to niezgodne z zasadą równego traktowania wszystkich podmiotów w Unii Europejskiej. Takie selektywne ustalanie wymagań podatkowych nie jest możliwe.

W czwartek właściciele sklepów i hurtowni będą protestować pod Sejmem. Z województwa lubelskiego do Warszawy ma wyjechać kilka autokarów.

Nowe podatki według PiS

Projekt nowej ustawy o podatku obrotowym od sprzedaży detalicznej zakłada, że przychód osiągnięty w dni robocze będzie opodatkowany stawką 0,7 proc. do wartości 0,3 mld zł i 1,3 proc. powyżej tej kwoty. Z kolei przychody w weekendy i inne dni wolne od pracy miałyby być opodatkowane stawką w wysokości aż 1,9 proc.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 11:17
0
dziennik wschodni czujny w pilnowaniu władzy, tylko dlaczego tak pózno?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 22:27
0
POkraki dali na LOT ponad 6 mld PLN to PiS da na polskie handlowe firmy 10 mld PLN. POczekajcie POkraczne kundle bo jeszcze przepisy nie uchwalone a Wy już szczekacie.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 18:38
0
Maciąg ty celebryto haha.........
Avatar
obatel / 9 lutego 2016 o 09:18
0

Skąd tyle dziadostwa się tyle narobiło?

Skąd tyle dziadostwa się tyle narobiło?

Nie przeżywaj będzie znacznie więcej i 500+ nie pomoże.

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 07:02
0
Skąd tyle dziadostwa się tyle narobiło?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 05:47
0
Geszefciarze walczą na ulicy. A to nie geszefciarz płaci podatki tylko klienci bulą i nabijają kabzę geszefciarzom. Jak geszefciarz doi klienta a państwo chce kila % od tego co wydoił klientów to aj waj giewałt. A Lewiatan z Panią Bochniarz to lipa. Boening mianował Ją na Dyrektora Boeninga w Europie. A dlaczego? No bo LOT chce odszkodowania od Boeninga za lipne Dremairlery. I Ta Babina zamiast walczyć o odszkodowania to kieruje swe wysiłki na handel. Lipa, lipa 100 razy lipa.
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 21:23
0

Szkoda mi pisiorów, bo wiem, że chcą dobrze dla nas, ale nie potrafią.

Ci co potrafią, to chcą trochę ten tego, no wiecie trochę tego dobra przytulić...

I teraz sam nie wiem, czy nie lepiej już za 3 lata zagłosować na tych odklejonych od koryta... może ten czteroletni post ich czegoś nauczy... mniejszą łyżeczką będą wyjadać te nasze konfitury ?

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 20:54
0
Nie wiem, czemu się czepiacie - jako większość chcieliśmy "dobrej zmiany". I nadeszła :).
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 20:53
0

Dzięki szyldowi franczyzodawcy mogę konkurować z dużymi sieciami i dyskontami. Bez tego byłbym na przegranej pozycji 

Napój Zbyszko w Delikatesach niecałe 3 zł, w Lewiatanie prawie 4,50 zł. 

A o produktach sygnowanych marką własną Lewiatana lepiej nawet nie wspominać - jak dla mnie niezjadliwe.

Dzięki szyldowi franczyzodawcy mogę konkurować z dużymi sieciami i dyskontami. Bez tego byłbym na przegranej pozycji 

Napój Zbyszko w Delikatesach niecałe 3 zł, w Lewiatanie prawie 4,50 zł. 

A o produktach sygnowanych marką własną Lewiatana lepiej nawet nie... rozwiń

Avatar
marian 68 / 8 lutego 2016 o 20:39
0

Piękne wystąpienie Pana Wojewody. Jakbym słuchał kacyków, komisarzy ludowych z czasów komuny, którzy jak były jakieś niepokoje w jakiejś branży, jechali i tak samo mówili jak Pan Wojewoda. Przyznawali racje niezadowolonym, mówili, że wasze problemy zostaną przekazane w komitecie wojewódzkim PZPR i w Warszawie. Obiecywali, a i tak swoje zrobili. Handlowcy na tym proteście zostali wycieszeni, bo o to chodziło, a PiS razem z Wojewodą i tak swoje zrobi. Przecież wasze podatki już są podzielone na zobowiązania rządu Pani Premier Szydło, między innym na program 500+, dla ojca dyrektora Rydzyka i inne płatności rządowe. Wspomnicie moje słowa. Handlowcy wszystkich branż łączcie się. 

Piękne wystąpienie Pana Wojewody. Jakbym słuchał kacyków, komisarzy ludowych z czasów komuny, którzy jak były jakieś niepokoje w jakiejś branży, jechali i tak samo mówili jak Pan Wojewoda. Przyznawali racje niezadowolonym, mówili, że wasze problemy zostaną przekazane w komitecie wojewódzkim PZPR i w Warszawie. Obiecywali, a i tak swoje zrobili. Handlowcy na tym proteście zostali wycieszeni, bo o to chodziło, a PiS razem z Wojewodą i tak swoje zrobi. Przecież wasze podatki już są podzielone na zobowiązania rządu Pani Premier Szydło, między... rozwiń

Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 11:17
0
dziennik wschodni czujny w pilnowaniu władzy, tylko dlaczego tak pózno?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 22:27
0
POkraki dali na LOT ponad 6 mld PLN to PiS da na polskie handlowe firmy 10 mld PLN. POczekajcie POkraczne kundle bo jeszcze przepisy nie uchwalone a Wy już szczekacie.
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 18:38
0
Maciąg ty celebryto haha.........
Avatar
obatel / 9 lutego 2016 o 09:18
0

Skąd tyle dziadostwa się tyle narobiło?

Skąd tyle dziadostwa się tyle narobiło?

Nie przeżywaj będzie znacznie więcej i 500+ nie pomoże.

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 07:02
0
Skąd tyle dziadostwa się tyle narobiło?
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 o 05:47
0
Geszefciarze walczą na ulicy. A to nie geszefciarz płaci podatki tylko klienci bulą i nabijają kabzę geszefciarzom. Jak geszefciarz doi klienta a państwo chce kila % od tego co wydoił klientów to aj waj giewałt. A Lewiatan z Panią Bochniarz to lipa. Boening mianował Ją na Dyrektora Boeninga w Europie. A dlaczego? No bo LOT chce odszkodowania od Boeninga za lipne Dremairlery. I Ta Babina zamiast walczyć o odszkodowania to kieruje swe wysiłki na handel. Lipa, lipa 100 razy lipa.
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 21:23
0

Szkoda mi pisiorów, bo wiem, że chcą dobrze dla nas, ale nie potrafią.

Ci co potrafią, to chcą trochę ten tego, no wiecie trochę tego dobra przytulić...

I teraz sam nie wiem, czy nie lepiej już za 3 lata zagłosować na tych odklejonych od koryta... może ten czteroletni post ich czegoś nauczy... mniejszą łyżeczką będą wyjadać te nasze konfitury ?

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 20:54
0
Nie wiem, czemu się czepiacie - jako większość chcieliśmy "dobrej zmiany". I nadeszła :).
Avatar
Gość / 8 lutego 2016 o 20:53
0

Dzięki szyldowi franczyzodawcy mogę konkurować z dużymi sieciami i dyskontami. Bez tego byłbym na przegranej pozycji 

Napój Zbyszko w Delikatesach niecałe 3 zł, w Lewiatanie prawie 4,50 zł. 

A o produktach sygnowanych marką własną Lewiatana lepiej nawet nie wspominać - jak dla mnie niezjadliwe.

Dzięki szyldowi franczyzodawcy mogę konkurować z dużymi sieciami i dyskontami. Bez tego byłbym na przegranej pozycji 

Napój Zbyszko w Delikatesach niecałe 3 zł, w Lewiatanie prawie 4,50 zł. 

A o produktach sygnowanych marką własną Lewiatana lepiej nawet nie... rozwiń

Avatar
marian 68 / 8 lutego 2016 o 20:39
0

Piękne wystąpienie Pana Wojewody. Jakbym słuchał kacyków, komisarzy ludowych z czasów komuny, którzy jak były jakieś niepokoje w jakiejś branży, jechali i tak samo mówili jak Pan Wojewoda. Przyznawali racje niezadowolonym, mówili, że wasze problemy zostaną przekazane w komitecie wojewódzkim PZPR i w Warszawie. Obiecywali, a i tak swoje zrobili. Handlowcy na tym proteście zostali wycieszeni, bo o to chodziło, a PiS razem z Wojewodą i tak swoje zrobi. Przecież wasze podatki już są podzielone na zobowiązania rządu Pani Premier Szydło, między innym na program 500+, dla ojca dyrektora Rydzyka i inne płatności rządowe. Wspomnicie moje słowa. Handlowcy wszystkich branż łączcie się. 

Piękne wystąpienie Pana Wojewody. Jakbym słuchał kacyków, komisarzy ludowych z czasów komuny, którzy jak były jakieś niepokoje w jakiejś branży, jechali i tak samo mówili jak Pan Wojewoda. Przyznawali racje niezadowolonym, mówili, że wasze problemy zostaną przekazane w komitecie wojewódzkim PZPR i w Warszawie. Obiecywali, a i tak swoje zrobili. Handlowcy na tym proteście zostali wycieszeni, bo o to chodziło, a PiS razem z Wojewodą i tak swoje zrobi. Przecież wasze podatki już są podzielone na zobowiązania rządu Pani Premier Szydło, między... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 58 8

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 1

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 12 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!