Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2019 r.
17:14

Powstał komiks o więźniach Majdanka. 11 osób, 15 wstrząsających historii

22 5 A A

Jedenaście osób, piętnaście wstrząsających relacji. O głodzie, o śmierci, o nadziei na wolność. W 75-lecie swojego istnienia Państwowe Muzeum na Majdanku wydało komiks oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tytułowy „Chleb wolnościowy” to chleb wypiekany poza obozem. Sformułowanie, jednoznacznie kojarzące się z tęsknotą za domem, dziś już nie jest w użyciu. 

O głodzie

Danuta Brzosko-Mędryk; w KL Majdanek od stycznia 1943 r. do kwietnia 1944 r., miała wówczas 22-23 lata. Swój pierwszy dzień w obozie koncentracyjnym w Lublinie wspomina tak:

„Skąd jesteście? Jaki to obóz? Opowiadają nam wydobywające się z gardła ludzi-pasiaków nieartykułowane dźwięki. Oczy szkliste, bezmyślne, nie patrzą na nas. Cały czas wbite są w ziemię. Bose, owrzodzone stopy drepczą w miejscu jakiś tragicznorytmiczny taniec. Więźniowie zabierają kotły i zaczynają rozgrzebywać śnieg. Skórki spleśniałego chleba błyskawicznie znikają w ich żołądkach. Patrzymy przerażone, zbijamy się w gromadę, radzimy. Po chwili wynosimy resztki zapasów – chleb, czosnek i cebulę. Pasiaki rzucają się na jedzenie, z ust cieknie im gęsta ślina, łapczywie łykają, krztusząc się. Świst pejcza. To kapo wali po plecach i głowach biedaków. Bat przecina niezagojone na twarzy rany, rozjątrza ręce pokryte wrzodami. Więźniowie nie rzucają jedzenia. Zaciskam zęby, aby nie wyć z rozpaczy. Za mną któraś szlocha, inna, wymiotując opiera się o barak. Spostrzega to jeden z więźniów, biegnie i rękami zbiera wymioty. Czuję jak mi żołądek podchodzi pod gardło. Krztuszę się i odwracam.”

Zdzisław Badio (na Majdanku od września do grudnia 1942 r., miał wtedy 17 lat) szczegółowo opisuje racje żywnościowe: na śniadanie chleb (dodawano do niego trociny) i pół litra kawy bez cukru; na obiad ok. litra zupy z brukwi (zdarzało się, że ze zgniłej); na kolację kawa, chleb i kilka kartofli. „Każdą drobinę zbierano z ziemi”.

Relacja Blumy Babic (20 lat) „Człowiek-zwierzę” to opis walk jakie w jej baraku toczyli ludzie o każdy kęs chleba, łyżkę zupy. „Wygłodniali, zdziczali ludzie rzucali się na pożywienie. Myślę, że w planach Niemców leżało to, by doprowadzić nas do takiego stanu, w którym człowiek zachowuje się jak dzikus”.

Józef Jeleń (12 lat) był świadkiem śmierci staruszka, który podniósł z ziemi bochenek czarnego chleba (spadł z wózka transportowego).

O śmierci i o wolności

Wydany z okazji 75-lecia Państwowego Muzeum na Majdanku komiks Pawła Piechnika podzielony jest na trzy sekcje. Po serii dramatycznych opowieści o głodzie, są te o śmierci i o nadziei na wolność. 80 stron codziennego obozowego piekła.
Te wstrząsające obrazkowe historie powstały na podstawie relacji kilkunastu więźniów obozu na Majdanku w Lublinie. Z tej grupy do dziś żyje tylko dwoje.

– Nie chciałem dodawać żadnego słowa od siebie. Te historie są tak mocne, że nie potrzebują dodatkowego komentarza – mówi autor Paweł Piechnik.

Przez cały okres funkcjonowania przez niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku przeszło ok. 150 tys. ludzi. Nigdy go nie opuściło 80 tysięcy, z czego niemal 60 tys. to Żydzi.

Wystawa i warsztaty

Od kilku dni na plansze z komiksem można się natknąć w różnych punktach miasta. Na pl. Litewskim można zobaczyć jak wyglądał „Wyładunek”, a na ul. Chodźki jak „Zostaliśmy numerami” w Konzentrantionslager Lublin. Muzeum zachęca do przejścia śladem historii więźniów Majdanka (mapkę można pobrać ze strony internetowej muzeum).

Oficjalna premiera wydawnictwa 11 maja podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Peowiaków 12, wstęp wolny). O godz. 13 spotkanie autorskie, a godzinę później Paweł Piechnik poprowadzi warsztaty komiksowe. Podobne warsztaty odbędą się też dzień wcześniej, 10 maja, o godz. 10 w siedzibie Muzeum na Majdanku. Komiks jest już dostępny w księgarni internetowej ksiegarnia.majdanek.eu. Kosztuje 34 zł.

Ten temat mnie przygniótł

 

 Rozmowa z Pawłem Piechnikiem, autorem komiksu „Chleb Wolnościowy”

  • Trudno było rysować komiks o życiu w obozie koncentracyjnym?

– Na pewno nie jest to komercyjny temat. Ale na tyle stał się dla mnie istotny, że chciałem o nim opowiedzieć. Zainteresować tematem młodego widza, stworzyć mu punkt odniesienia i zachęcić do głębszego wejścia w temat. Bo komiks to coś pomiędzy książką a filmem.

  • To był pana pomysł?

– Zaczął się rodzić po mojej pierwszej wizycie w byłym obozie w Lublinie w 2012 r. Jakiś czas musiałem się z nim oswoić. Potem poznałem Danutę Brzosko-Mędryk, która nadała życie temu projektowi.

  • Dedykuje pan jej i „wszystkim jej podobnym” ten album.

– To była niesamowita osoba. Dla mnie, w moim sercu, ona wciąż żyje. To był człowiek bardzo autentyczny. To, o czym mówiła, tak żyła. Pani Danuta bardzo kochała Polskę, młodzież, widziała swoją misję w przestrzeganiu przed pewnymi rzeczami, które dziś są tak samo groźne jak wtedy.

  • Jak pan ją poznał?

– Na początku 2013 roku przyjechałem do Lublina zapytać, czy muzeum byłoby w ogóle zainteresowane takim wydawnictwem. Pomysł się spodobał. Ówczesny kierownik działu edukacji polecił mi książkę pani Danuty. Po jej przeczytaniu zacząłem szukać informacji o autorce w internecie. Tam znalazłem wywiad radiowy z nią. Poprosiłem więc redaktor Polskiego Radia o przekazanie listu. Kilka dni później dostałem telefon. Pani Danuta powiedziała, że chętnie się spotka, a pomysł komiksu bardzo jej się podoba. Ale potem było sporo perturbacji. Ten temat mnie przygniótł, na tamten moment go nie udźwignąłem. Musiałem do niego dojrzeć…

Poprosiłem o wsparcie komiksowego scenarzystę. To była dobra koncepcja, ale bardzo odbiegała od pierwotnego pomysłu, co nie do końca przypadło do gustu pani Danucie. Wróciliśmy więc do początku, do naszego wcześniejszego zamysłu zainspirowanego wywiadem z nią. W 2017 roku finalny projekt pokazałem muzeum.

  • Przywiązuje pan dużą wagę do tego jak wyglądali więźniowie i ich otoczenie

– Dużą pomoc i wsparcie dostałem od muzeum. Na bieżąco wszystko konsultowaliśmy. Współpraca była bardzo profesjonalna, gdy miałem jakiekolwiek wątpliwości natychmiast uzyskiwałem wsparcie merytoryczne i materiały źródłowe jak np. fotografie przedstawiające topografię obozu, przedmiotów czy wnętrz.

  • Co było najtrudniejsze?

– By cały ten projekt sfinalizować. Projekt kiełkował w mojej głowie dość długo. Trochę walki musiałem stoczyć z samym sobą, dotrzeć do źródeł i oswoić się z nimi. Potem jeszcze dotrzeć do instytucji publicznej.

  • Mam wrażenie, że niczego pan nie ocenzurował.

– Moim celem było pokazanie życia w obozie dokładnie takim jakim było. Nie chciałem dodawać do relacji tych ludzi żadnego słowa od siebie. Te historie są tak mocne, że nie potrzebują dodatkowego komentarza.

Dziś przepisy zabraniają pokazywania pewnych rzeczy, np. zdjęć z kośćmi. Co mnie dziwi, bo jak mówić autentycznie o miejscach zagłady, kiedy się je cenzuruje? Dzięki temu, że to komiks, mogłem te obostrzenia ominąć.

  • Nie jest to dla młodzieży za mocne?

– Trudno mi to ocenić, ponieważ jeszcze się nie zetknąłem z ich reakcją. Ale ze swojego doświadczenia z pracy z młodzieżą wiem, że kiedy człowiek jest szczery i otwarty to oni odpłacają tym samym i też się otwierają. Na dzisiejszych i jutrzejszych warsztatach bardziej będę mówił o samym medium, jakim jest komiks, i próbował ich zarazić swoją pasją.

Paweł Piechnik – od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych oraz maluje murale

 

 

 

e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
A / 10 maja 2019 o 07:56
+3
Komiks to bardzo dobre medium, żeby czymś zainteresować młodzież. Graficzne przedstawienie sytuacji też przemawia do wyobraźni. A gdy ktoś zainteresuje się tematem może wtedy sięgnąc do materiałów obszerniejszych, książek, zdjęć. Czymś trzeba pobudzić głow wiedzy, który niestety w obecnych czasach zanika.
Avatar
KL / 9 maja 2019 o 18:39
+1
Straszne! Zwłaszcza ta historia o gazowanych ale nie uśmierconych dzieciach z Zamojszczyzny. Ale nie wiem jeszcze, czy jest o tym w tym "komiksie".
Avatar
Karol / 9 maja 2019 o 20:55
0
może Muzeum jeszcze grę komputerową zrobi ?
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 17:31
0
No dobrze, ale komiks?
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 18:07
-1
Up no tak komiks skoro udało ci się komentarz napisać to znaczy że nie jesteś taki zacofany jak by się wydawało. Co dał byś młodzieży tomisko 300 żeby ich zainteresować? Pomyśl trochę.
Avatar
A / 10 maja 2019 o 07:56
+3
Komiks to bardzo dobre medium, żeby czymś zainteresować młodzież. Graficzne przedstawienie sytuacji też przemawia do wyobraźni. A gdy ktoś zainteresuje się tematem może wtedy sięgnąc do materiałów obszerniejszych, książek, zdjęć. Czymś trzeba pobudzić głow wiedzy, który niestety w obecnych czasach zanika.
Avatar
Karol / 9 maja 2019 o 20:55
0
może Muzeum jeszcze grę komputerową zrobi ?
Avatar
KL / 9 maja 2019 o 18:39
+1
Straszne! Zwłaszcza ta historia o gazowanych ale nie uśmierconych dzieciach z Zamojszczyzny. Ale nie wiem jeszcze, czy jest o tym w tym "komiksie".
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 18:07
-1
Up no tak komiks skoro udało ci się komentarz napisać to znaczy że nie jesteś taki zacofany jak by się wydawało. Co dał byś młodzieży tomisko 300 żeby ich zainteresować? Pomyśl trochę.
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 17:31
0
No dobrze, ale komiks?
Zobacz wszystkie komentarze 5
Trwa cisza wyborcza
Do czasu jej zakończenia zamieszczanie komentarzy mających charakter agitacyjny jest zabronione przez polskie prawo. Odpowiedzialność za opublikowaną przez siebie treść ponosi autor.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Olimpia – Roztocze 1:1. Remis z kontrowersją w tle

Olimpia – Roztocze 1:1. Remis z kontrowersją w tle 0 0

Olimpia Miączyn zremisowała na swoim boisku z Roztoczem Szczebrzeszyn 1:1. Podział punktów nie cieszy żadnej ze stron, bo po tej kolejce strata do Gryfa Gminy Zamość wzrosła do siedmiu „oczek”

Speed Car Motor Lublin pokonał Get Well Toruń. Świetna jazda Łaguty [zdjęcia]
galeria

Speed Car Motor Lublin pokonał Get Well Toruń. Świetna jazda Łaguty [zdjęcia] 0 0

Speed Car Motor Lublin musiał czekać długo, bo do szóstej kolejki, na drugie zwycięstwo w najlepszej lidze świata. Dzięki obecności Grigorija Łaguty pod taśmą beniaminek pokonał Get Well Toruń 48:42

Sześć metrów i rośnie. Fala na Wiśle coraz bliżej Puław
galeria

Sześć metrów i rośnie. Fala na Wiśle coraz bliżej Puław 47 0

Poziom Wisły w Puławach ma już ok. 6 metrów. Według prognoz w ciągu najbliższej doby zwiększy się jeszcze o 50 cm. Tymczasem mieszkańcy coraz chętniej zatrzymują się przy bulwarze, żeby podziwiać niebezpieczne zjawisko, a lokalne władze nawołują do unikania terenów zalewowych.

Incydent wyborczy w Katowicach. Mężczyzna wyniósł kartę do głosowania z lokalu
film

Incydent wyborczy w Katowicach. Mężczyzna wyniósł kartę do głosowania z lokalu 0 2

W Katowicach doszło do incydentu wyborczego. Mężczyzna po pobraniu karty do głosowania, opuścił z nią lokal wyborczy.

Wybory 2019: Pijany przewodniczący komisji wyborczej w Olsztynie
film

Wybory 2019: Pijany przewodniczący komisji wyborczej w Olsztynie 0 0

Do obwodowej komisji wyborczej nr 9 w Olsztynie zgłosił się rano pijany przewodniczący tej komisji. Decyzją komisarza wyborczego wykreślono go ze składu komisji. 

Polska kuchnia była światowa już w średniowieczu
Magazyn

Polska kuchnia była światowa już w średniowieczu 0 0

Z powstaniem chili con carne związana jest legenda o hiszpańskiej zakonnicy. Choć nigdy nie opuściła swojego klasztoru, to wielokrotnie miała wizje. Jej duch opuszczał ciało i krzewił chrześcijaństwo wśród Indian. Po powrocie z jednej z wypraw duch miał zapisać przepis na chili con carne, otrzymany od Indian: chili, mięso, cebula i pomidory.

Mur przy kościele w Białej Podlaskiej do renowacji. Co z epitafiami?

Mur przy kościele w Białej Podlaskiej do renowacji. Co z epitafiami? 0 0

Mur przy kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej wymaga renowacji. Problem w tym że znajdują się na nim epitafia poświęcone m.in. żołnierzom 34 Pułku Piechoty oraz partyzantom z oddziału Armii Krajowej.

Lublin: Stylizowana studnia powstaje koło Bramy Krakowskiej

Lublin: Stylizowana studnia powstaje koło Bramy Krakowskiej 8 4

Rozpoczął się montaż stylizowanej studni w pobliżu Bramy Krakowskiej. Robotnicy przygotowują już wykop i niezbędne przyłącza, a potem będą tu instalować żeliwny odlew, który ma się stać nową ozdobą pl. Łokietka.

Górnik Łęczna marzenia o awansie musi odłożyć na kolejny sezon

Górnik Łęczna marzenia o awansie musi odłożyć na kolejny sezon 0 0

Górnik, który wiosną marzył o awansie na zaplecze Lotto Ekstraklasy zakończył rozgrywki na dalekim, dziewiątym miejscu. Wynik należy przyjąć jako rozczarowanie, a marnym pocieszeniem jest fakt, że w Łęcznej udało się zatrzymać trwającą dwa ostatnie sezony lawinę spadków

Śmiertelny wypadek w pow. lubelskim. Pieszy potrącony przez samochód zmarł w szpitalu
galeria

Śmiertelny wypadek w pow. lubelskim. Pieszy potrącony przez samochód zmarł w szpitalu 8 0

20-letni kierujący audi potrącił 68-latka, który przechodził przez jezdnię. Pieszy zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Speed Car Motor Lublin - Get Well Toruń. Motor z drugą wygraną 48:42 [zapis relacji na żywo]
Zdjęcia
galeria

Speed Car Motor Lublin - Get Well Toruń. Motor z drugą wygraną 48:42 [zapis relacji na żywo] 11 4

Speed Car Motor Lublin - Get Well Toruń. Początek meczu o godz. 16.30. Zapraszamy do śledzenia relacji online na naszej stronie. Sprawdź, gdzie obejrzeć mecz na żywo w telewizji.

Polesie Kock - Start Krasnystaw 2:0. Goście coraz bliżej okręgówki

Polesie Kock - Start Krasnystaw 2:0. Goście coraz bliżej okręgówki 0 11

Do końca sezonu drużyna z Kocka gra już tylko mecze o życie. Pierwsze z tych spotkań Polesie rozstrzygnęło na swoją korzyść po wygranej ze Startem Krasnystaw 2:0. Do bezpiecznej strefy tabeli drużyna Grzegorza Białka traci jednak ciągle cztery punkty

Lublin: Druty zwisały nad ulicą. Dwaj kierowcy ich nie zauważyli
galeria
film

Lublin: Druty zwisały nad ulicą. Dwaj kierowcy ich nie zauważyli 12 5

Samochód osobowy i autobus uderzyły w elementy trakcji trolejbusowej na ul. Choiny w Lublinie

Spektakl "Japońska bajka" na Dzień Matki
26 maja 2019, 17:00

Spektakl "Japońska bajka" na Dzień Matki 0 0

Dom Kultury 3D (ul. Śliwińskiego 1) zaprasza na spektakl "Japońska bajka" Anny Polarusz i Weroniki Lewoń-Juszczyk organizowanego na Dzień Matki. Wydarzenie odbędzie się 26 maja o godz. 17.

Koncert "O Matce pieśń..." i wystawa na Dzień matki w Niemcach
26 maja 2019, 17:00

Koncert "O Matce pieśń..." i wystawa na Dzień matki w Niemcach 0 0

26 maja o godz. 17 w Europejskim Ośrodku Integracyjnym w Niemcach (ul. Lubelska 16) odbędzie się koncert Chóru Męskiego Bas Canto "O Matce pieśń..." oraz wystawa Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków "Kwiaty dla Mam".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!