Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 września 2017 r.
20:17

Prezydent Duda pomoże małżeństwu, które mieszka na klatce w bloku?

0 66 A A
 Ibszowie przekazali prezydenckim urzędnikom dokumenty, na podstawie których zbyli mieszkanie oraz swoją korespondencję z prokuraturą, sądem i Urzędem Miasta Lublin
Ibszowie przekazali prezydenckim urzędnikom dokumenty, na podstawie których zbyli mieszkanie oraz swoją korespondencję z prokuraturą, sądem i Urzędem Miasta Lublin (fot. Agnieszka Kasperska)

Po naszej publikacji „Duda Pomoc” dotarła do Lublina. Tomasz Kulikowski, dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Prezydenta RP odwiedził w czwartek parę lublinian, którzy stracili mieszkanie po tym, jak podpisali niekorzystną dla nich umowę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. 66-letnia Zofia Ibsz i jej 72-letni chory na białaczkę mąż od ponad dwóch lat mieszkają na klatce schodowej bloku, w którym kiedyś mieli mieszkanie. W 2013 r. postanowili skorzystać z oferty zaproponowanej im przez firmę zajmującą się „chwilówkami”. Zgodzili się też potwierdzić przed notariuszem, że otrzymali 100 tys. w gotówce.

– Ale to nie była prawda – podkreśla pan Witold. – Ten pan powiedział nam, że takie sprawy właśnie tak się załatwia. Uwierzyliśmy mu. A w 2015 r. trafiliśmy na bruk, bo podobno „odmieszkaliśmy” już u niego te 100 tys.

Od tego czasu Ibszowie błąkają się po pobliskim targowisku, by na noc wrócić na klatkę schodową. Bezskutecznie starają się też o mieszkanie od miasta. Nie mogą go dostać, bo mają zbyt duże dochody (otrzymywana co miesiąc renta i emerytura to blisko 2500 zł).

Po tym, jak po naszym artykule ich historię opisały też media ogólnopolskie, sprawą zainteresowali się urzędnicy prezydenta Andrzeja Dudy. – Spływają do nas sprawy z całej Polski. Szczególnie dokładnie przyglądamy się konfliktom na linii urząd-obywatel i problemach z tzw. odwróconą hipoteką. Zawsze podejmując interwencje jedziemy na miejsce – przyznaje Tomasz Kulikowski, dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Prezydenta RP. – Wczoraj zaczęliśmy też rozmowy z osobami i instytucjami, które mogą im pomóc. Dziś będziemy je kontynuować.

Wiemy na przykład ile małżonkowie mogą płacić za wynajęcie mieszkania, będziemy w tej sprawie interweniować w Zarządzie Osiedla Czechów. O konkretnych formach pomocy rozmawiać będę też z MOPR
Na razie wiadomo już, że Ibszowie w każdej chwili będą mogli skorzystać z pomocy Caritas, która zaoferuje żywność i ubrania.

– Jak najszybciej będziemy chcieli przeanalizować dokumenty dotyczące nieprzydzielenia im lokalu komunalnego i ewentualnego oszustwa popełnionego przy sprzedaży mieszkania, na które w rozmowie z nami powoływali się Państwo Ibszowie – dodaje Kulikowski.

– Liczymy na urzędników prezydenta – przyznaje Zofia Ibsz. – To mili ludzie. Pytali się, w jaki sposób można nam pomóc. Odpowiedziałam, że potrzebujemy wszystkiego, a najbardziej mieszkania. Zobaczymy, czy nam je załatwią.

W piątek Ibszowie znów pójdą do MOPR. Zdecydowali też, że skorzystają z propozycji noclegu w ośrodku przy Bazylianówce. – Musielibyśmy płacić 500 zł. Nie stać nas na to. Trzeba nam znaleźć coś innego – mówi Zofia Ibsz. – Liczymy też, że dostaniemy zniżkę za obiady. Zaproponowano nam posiłki za 200 zł miesięcznie. To stanowczo za dużo. Nikt nie bierze pod uwagę, że co miesiąc w aptece zostawiamy nawet 200 zł. Jak mamy się utrzymać z tej reszty co nam zostaje?

Komentarze 66

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 23:29
+2
Smiech na sali...2500na reke i placze bo w aptece 200...moja mama z glejakiem ma 1050renty i w aptece zostawia 350...a tu za duzo....w dupach sie poprzewracalo!!!tylko ucza sie lapy wyciagac po gotowe...ile ludzi pomoc proponowalo to nie to.za dorgie to.za daleko to nie tak...kur...apetyt rośnie w miarę jedzenis to moze jeszcze zrobmy ich bohaterami odreru glupoty...
Avatar
Totalizator / 28 września 2017 o 23:08
+2
Nie mogą tyle płacić za jedzenie i mieszkanie, bo nie zostanie kasy na zdrapki...
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 22:41
+2
200 zl za jedzenie miesiecznie to za duzo? 500 zl za mieszkanie? az 200 zl na leki? przy 2,5 tys... zostaje tylko 1,6 tys. na rakiete dla syna...
Avatar
sąsiadka / 28 września 2017 o 22:41
+2
Socjalizm to jednak ludzi rozpuścił. Nawet na swoje utrzymanie nie chcą wydawać renty i emerytury. Trzeba było syna tak wychować aby rodziców na starość przygarnął a nie ciepłe lokum szykują, bezczynszowe, z darowa zagryzką jak na święta na przepustkę z więzienia wyjdzie. A może lubelski Polmos też dorzuci miesięcznie z kratę wódki dla szanownego państwa, bo ta w sklepie za droga.
Avatar
Grazyna / 28 września 2017 o 22:25
+2
Żarty, albo ta pani kuta na cztery łapy. Podobno synek w więzieniu, więc próbuje załatwić mu dach nad głową jak wyjdzie z pudła. Chwilowke to chyba brała żeby synka wykupić i " namoczyła". 2.5 tyś to można bez szaleństwa przeżyć, opłacić czynsz, prąd, gaz.Ludzie ktoś z nas robi wariata??? Niech Ci urzędnicy od Prezydenta dobrze przyjrzą się sprawie żeby nie wyszłi na durnia.
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 13:20
+1
HANKA GRONKOWIETZ ma sporo kamienic, co prawda w Warszawie, ale moze kopsnie z jedną...
Avatar
Jadzia / 30 września 2017 o 12:19
+1
Chętnie przyjmę to mieszkanie za 500 zł skoro oni nie chcą. Dajcie znać gdzie mam się udać w tym celu.
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 02:26
+1
a ja zarabiam ciężko pracując 1600 zł. po odliczeniu czynszu, prądu, gazu i mediów, opłat za inne rzeczy których już nawet nie wymienię zostaje mi na rękę jakieś 700zł. to są pieniądze które muszę przeznaczać na wyżywienie, jakieś ciuchy, paliwo i papierosy, które są ogólnodostępną i legalną używką jak i alkohol które sobie czasem spożywam. też jestem w *** bo nie mam dzieci na które mógłbym brać 500 co miesiąc a do tego jeszcze wydaję na leki. i co - prezydent też mi pomoże jak i milionom innych osób które są w podobnej sytuacji? i jak nie biorę chwilówek i nie podpisuję wiążących umów z naciągaczami tylko żyję jakoś za 7-9 złotych dziennie. z nieczego nie odłożę i mam płakać bo jest *** źle w polsce w której pracuję, płacę podatki i wspomagam budżet państwa kupując akcyzowe produkty? im jest źle a ile jest takich którzy utrzymują się z gołej pensji i mają niepełnosprawne dziecko na utrzymaniu! jak im duda pomoże to nie zagłosuję ponownie na pis. to jest wybiórcze traktowanie polaków!
a ja zarabiam ciężko pracując 1600 zł. po odliczeniu czynszu, prądu, gazu i mediów, opłat za inne rzeczy których już nawet nie wymienię zostaje mi na rękę jakieś 700zł. to są pieniądze które muszę przeznaczać na wyżywienie, jakieś ciuchy, paliwo i papierosy, które są ogólnodostępną i legalną używką jak i alkohol które sobie czasem spożywam. też jestem w *** bo nie mam dzieci na które mógłbym brać 500 co miesiąc a do tego jeszcze wydaję na leki. i co - prezydent też mi pomoże jak i milionom innych osób które są w podobnej sytuacji? i jak nie ... rozwiń
Avatar
PolEloise / 29 września 2017 o 23:59
+1
Ci Państwo powiadają takie same bzdury dziennikarce jak ten lichwiarz im. Mówią ze nie dostali reszty pieniędzy a co maja powiedzieć i tak tego nikt nie jest będzie sprawdzał. Ten kto ten temat ciągnie wie doskonale ze trafienie w głównej wygranej w lotto przez p. Ibisza jest mniejsze niż pomoc prezydenta. Lublin to nie tylko Czechow a wybor Polka na Papieża czy stan wojenny mogą wspominać gdzieś indziej. Pomoc jest potrzebne dla ludzi potrzebujących, lecz nie dla Ibiszów.
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 16:24
+1
undefined napisał:
Ty rur... Moja rodzina żyje za 1100 zł po opłatach. Jak nie miałam gdzie mieszkać to wzięłam kredyt i muszę go teraz spłacać i żaden Duda się nade mną nie lituje. Macie 2500 tys. Dorabiacie na targu. To stać was na wynajęcie. Zawsze możecie pójść do synalka on ma gdzie mieszkać. Jak wam nie wstyd jeszcze stawiać żądania że obiady za drogie, że nie stać was płacić 500 zł za wynajęcie, że trzeba wam znaleźć coś innego.
 Zapomiałam dodać że 3 osobowa rodzina
 Zapomiałam dodać że 3 osobowa rodzina rozwiń
Avatar
dd / 7 października 2017 o 22:49
0
gfhhh
Avatar
dd / 7 października 2017 o 22:48
0
gfhhh
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 13:25
0
Adamowicz z PO (ten co ciagnał OLT z Ambergoldami) zeznał przed komisją śłedczą ze... pradziadkowie i dziadkowie dali wnusiom 700 tys plus zł i jeszcze napisali umowy darowizny. Komu jeszcze z Państwa się to przytrafiło?
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 13:20
+1
HANKA GRONKOWIETZ ma sporo kamienic, co prawda w Warszawie, ale moze kopsnie z jedną...
Avatar
Jadzia / 30 września 2017 o 12:19
+1
Chętnie przyjmę to mieszkanie za 500 zł skoro oni nie chcą. Dajcie znać gdzie mam się udać w tym celu.
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 02:26
+1
a ja zarabiam ciężko pracując 1600 zł. po odliczeniu czynszu, prądu, gazu i mediów, opłat za inne rzeczy których już nawet nie wymienię zostaje mi na rękę jakieś 700zł. to są pieniądze które muszę przeznaczać na wyżywienie, jakieś ciuchy, paliwo i papierosy, które są ogólnodostępną i legalną używką jak i alkohol które sobie czasem spożywam. też jestem w *** bo nie mam dzieci na które mógłbym brać 500 co miesiąc a do tego jeszcze wydaję na leki. i co - prezydent też mi pomoże jak i milionom innych osób które są w podobnej sytuacji? i jak nie biorę chwilówek i nie podpisuję wiążących umów z naciągaczami tylko żyję jakoś za 7-9 złotych dziennie. z nieczego nie odłożę i mam płakać bo jest *** źle w polsce w której pracuję, płacę podatki i wspomagam budżet państwa kupując akcyzowe produkty? im jest źle a ile jest takich którzy utrzymują się z gołej pensji i mają niepełnosprawne dziecko na utrzymaniu! jak im duda pomoże to nie zagłosuję ponownie na pis. to jest wybiórcze traktowanie polaków!
a ja zarabiam ciężko pracując 1600 zł. po odliczeniu czynszu, prądu, gazu i mediów, opłat za inne rzeczy których już nawet nie wymienię zostaje mi na rękę jakieś 700zł. to są pieniądze które muszę przeznaczać na wyżywienie, jakieś ciuchy, paliwo i papierosy, które są ogólnodostępną i legalną używką jak i alkohol które sobie czasem spożywam. też jestem w *** bo nie mam dzieci na które mógłbym brać 500 co miesiąc a do tego jeszcze wydaję na leki. i co - prezydent też mi pomoże jak i milionom innych osób które są w podobnej sytuacji? i jak nie ... rozwiń
Avatar
PolEloise / 29 września 2017 o 23:59
+1
Ci Państwo powiadają takie same bzdury dziennikarce jak ten lichwiarz im. Mówią ze nie dostali reszty pieniędzy a co maja powiedzieć i tak tego nikt nie jest będzie sprawdzał. Ten kto ten temat ciągnie wie doskonale ze trafienie w głównej wygranej w lotto przez p. Ibisza jest mniejsze niż pomoc prezydenta. Lublin to nie tylko Czechow a wybor Polka na Papieża czy stan wojenny mogą wspominać gdzieś indziej. Pomoc jest potrzebne dla ludzi potrzebujących, lecz nie dla Ibiszów.
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 16:24
+1
undefined napisał:
Ty rur... Moja rodzina żyje za 1100 zł po opłatach. Jak nie miałam gdzie mieszkać to wzięłam kredyt i muszę go teraz spłacać i żaden Duda się nade mną nie lituje. Macie 2500 tys. Dorabiacie na targu. To stać was na wynajęcie. Zawsze możecie pójść do synalka on ma gdzie mieszkać. Jak wam nie wstyd jeszcze stawiać żądania że obiady za drogie, że nie stać was płacić 500 zł za wynajęcie, że trzeba wam znaleźć coś innego.
 Zapomiałam dodać że 3 osobowa rodzina
 Zapomiałam dodać że 3 osobowa rodzina rozwiń
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 16:11
+1
Ty rur... Moja rodzina żyje za 1100 zł po opłatach. Jak nie miałam gdzie mieszkać to wzięłam kredyt i muszę go teraz spłacać i żaden Duda się nade mną nie lituje. Macie 2500 tys. Dorabiacie na targu. To stać was na wynajęcie. Zawsze możecie pójść do synalka on ma gdzie mieszkać. Jak wam nie wstyd jeszcze stawiać żądania że obiady za drogie, że nie stać was płacić 500 zł za wynajęcie, że trzeba wam znaleźć coś innego.
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 15:04
+1
Zaraz, 2500 tys dochodu i nie stać ich na obiady za 200 zł? I 500 na nocleg? Żarty jakieś? A przepraszam ,mając swoje mieszkanie to za darmo w nim siedzieli ? Ludzie,
Zobacz wszystkie komentarze 66

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 0

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 5 2

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 12 2

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 0

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 3

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 15

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 17 15

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 2 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 40 5

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 7 4

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!