Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lutego 2016 r.
10:44

Prześwietliliśmy nowy rozkład komunikacji miejskiej w Lublinie. Kto zyska, kto straci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 47 A A

Dostępne są już rozkłady jazdy, które wejdą w życie 1 marca. Okazuje się, że dodatkowe połączenia powstaną także kosztem istniejących. Pewne linie pojadą rzadziej, a z niektórych ulic trudniej będzie się wydostać w niedziele. Wszystko to tuż po podwyżce cen biletów, którą miasto tłumaczyło potrzebą zdobycia pieniędzy na poprawę sieci połączeń.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ratusz założył, że podnosząc ceny wyjmie z kieszeni pasażerów dodatkowe 10 milionów zł, drugie tyle dołoży budżet Lublina, a uzbierane tak pieniądze trafią na nowe połączenia.

Bilety zdrożały 1 lutego, wtedy wprowadzono też część zmian, więcej zapowiadając na marzec. Zapowiedzi mogły cieszyć: trasy dwóch ważnych linii wydłużone do dużych blokowisk, częstotliwość innej podniesiona do 7 minut, a do tego dwie całkiem nowe linie.

W internecie ukazały się już tabelki z nowymi rozkładami jazdy. Teraz można już sprawdzić godziny odjazdów każdej linii, na każdym przystanku i każdej ulicy. A gdy na zmiany spojrzy się z perspektywy konkretnych ulic, okazuje się, że jednym dołożono, ale innym zabrano.

Nieco traci al. Kraśnicka

Budząca wiele protestów linii 150 nie odbije się w dni powszednie na częstotliwości połączeń „szpitalnego” odcinka al. Kraśnickiej z Al. Racławickimi i ul. Lipową. To efekt wzmocnienia rozkładu linii 151, która przez większość dnia będzie mieć w ciągu godziny tyle samo kursów, ile ma teraz para 150 i 151.

Inaczej będzie w weekendy. Teraz, w soboty i niedziele, co 12 minut zjawiają się na przystanku na zmianę linie 150 i 151. Po zmianach trolejbus do centrum (zostanie tylko linia 151) ma się zjawiać 20 minut w soboty i tylko co 30 w niedziele.

Poprawy nie ma na dalszym odcinku al. Kraśnickiej, gdzie dołączają linie 155 i 158. Jeśli zsumujemy tu wszystkie linie trolejbusowe do centrum (sprawdzaliśmy po godz. 9), to wychodzi na to, że kursów ubędzie. Ale już od ronda Honorowych Krwiodawców ubytek ten zrekompensuje nowa linia 30.

Sławinkowi się poprawi

Pasażerowie narzekający, że al. Warszawska traktowana jest po macoszemu dostaną nową linię 30 kursującą ze Zbożowej przez al. Warszawską, Al. Racławickie, Lipową i al. Piłsudskiego pod Dworzec Główny PKP. W dni powszednie i niedziele pojedzie co pół godziny, a w soboty co 20 minut. Dla pasażerów to czysty zysk, bo wprowadzenie „trzydziestki” nie odbędzie się kosztem rozkładów linii 18 i 20. Poprawa będzie zauważalna we wszystkie dni tygodnia, np. w sobotę liczba kursów do centrum wzrośnie (sprawdzaliśmy o godz. 9) z czterech do siedmiu na godzinę, w niedziele z trzech do pięciu.

Największy wygrany

Najwięcej zyskają Czuby, które będą mieć w końcu solidne połączenie z dworcem PKP dzięki wydłużeniu trasy linii 13 przez Krochmalną i Jana Pawła II na Porębę. Wydłużenie trasy nie odbije się na częstotliwości kursów, nie zmienią się też godziny odjazdów z Czechowa.

Do północnej części Czubów zawita linia 154 tworząc m.in. połączenie ul. Orkana z ważnym odcinkiem ul. Zana od Leclerka do ZUS. Ucierpi na tym rozkład, bo linia będzie jeździć rzadziej. Cięcia nie będą aż tak dotkliwe w dni powszednie, co w weekendy, bo teraz w soboty i niedziele linia 154 kursuje co 24 minuty, a od marca ma jeździć co 40 w soboty i co 60 w niedziele.

Również na Czuby trafi linia 152, która z Narutowicza przez Nadbystrzycką, Zana, Filaretów i Jana Pawła II dotrze na Porębę. Ale dla części obecnych pasażerów linii 152 nie będzie to zmiana korzystna, choćby dla tych, którzy jeżdżą nią na miasteczko akademickie.

Tu też ubędzie

Cięcia na linii 152 wyraźnie przyczynią się do pogorszenia obsługi komunikacyjnej ul. Kunickiego w niedziele. Linia 151 pojedzie tylko dwa razy na godzinę, linia 20 (jak obecnie) tylko raz i także raz na godzinę ma kursować linia 152. Z Felina rzadziej ma kursować linia 158: już nie co 10 minut, ale co kwadrans, a w zamian trasę tę mają obsługiwać same przegubowce.

Liczby nie kłamią

Miarodajnym wskaźnikiem ukazującym skalę zmian jest liczba kilometrów przejeżdżanych w ciągu dnia z pasażerami przez pojazdy komunikacji miejskiej. Teraz w dzień powszedni pokonują one łącznie 65,6 tys. km, od marca będzie to o 400 km (tj. o 0,06 proc.) więcej. W soboty tzw. praca przewozowa wzrośnie o 1,1 proc., zaś w niedziele liczba przejechanych kilometrów spadnie o 2 proc.

Jak tłumaczy to Zarząd Transportu Miejskiego? – Zmiany, które wchodzą w życie w marcu br. nie są zakończeniem drugiego etapu zmian w układzie połączeń komunikacji miejskiej. Kolejne, zgodnie z zapowiedziami, będą miały miejsce w okresie wakacyjnym i jesiennym – tłumaczy Monika Fisz z ZTM. I deklaruje, ze wtedy tzw. praca przewozowa powinna jeszcze wzrosnąć.

Główne zmiany

• Nowa trasa 13: Paderewskiego, Choiny, Szeligowskiego, Smorawińskiego, Kompozytorów Polskich, Koncertowa, Kosmowskiej, Północna, Sikorskiego, Popiełuszki, Długosza, Al. Racławickie, Krakowskie Przedmieście, pl. Wolności, Zamojska, Lubelskiego Lipca ’80, Dworzec Główny PKP, Krochmalna, Jana Pawła II, Poręba.

• Nowa trasa 28 i zmiana numeru na 161: Węglin, al. Kraśnicka, Bohaterów Monte Cassino, Zana, Nadbystrzycka, Krochmalna, Dworzec Główny PKP, Wolska, Droga Męczenników Majdanka, Doświadczalna, Felin.

• Nowa linia 30: Zbożowa, Warszawska, Al. Racławickie, Lipowa, Piłsudskiego, Dworzec Główny PKP.

• Linia 150 zlikwidowana.

• Nowa trasa 152: Abramowice, Kunickiego, Piłsudskiego, Narutowicza, Nadbystrzycka, Zana, Filaretów, Jana Pawła II, Poręba.

• Nowa trasa 154: Chodźki szpital, Chodźki, Unicka, Podzamcze, Unii Lubelskiej, Fabryczna, Wolska, Piłsudskiego, Narutowicza, Głęboka, Filaretów, Zana, Bohaterów Monte Cassino, Armii Krajowej, Orkana, Roztocze, al. Kraśnicka, Węglin.

• Nowa linia 157: Zana Leclerc, Zana, Nadbystrzycka, Krochmalna, Diamentowa, Zemborzycka, Kunickiego, Wolska, Fabryczna, Unii Lubelskiej, Lwowska, Andersa, Mełgiewska WSEI.

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 15:27
0
Bardzo fajny wątek. Szukałem długo rozwiązania moich zagwostek i w końcu pomogliście. Dziękuję serdecznie! Deb0308 - Warto to zaglądać:
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 07:44
0
A kiedy połączymy oś.Widok z Majdankiem? Nadal zapominamy, że my mieszkańcy chcemy odwiedzać naszych bliskich zmarłych.Nadal czekamy.
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 07:14
0
Ciekawi mnie tylko, czy ulica Nadbystrzycka wytrzyma takie natężenie ruchu - już teraz jest ciągle zakorkowana. Ale natężenia ruchu ZTM pod uwagę nie wziął.
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 01:36
0
dlaczego nie ma ani jednego autobusu puszczonego Krochmalna - Nowy Świat !?!?
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 21:15
0
puśćcie 152 dalej nadbystrzycką(nadbystrzycka to nie tylko politechnika!), Jana Pawła II, granitową na Porębę, a tego cudaka 157 przez Jana Pawła II, Filaretów Zana na pętlę Zana Leclerc. Ulica Filaretów ma już bardzo dużo linii, często kursujących!. Trasa linii 161 to nic innego jak trasa linii 28 z 2010 roku( relacja Felin- Węglin), więc nie taka nowość. Na tych zmianach zyskał w największej mierze Węglin, Czuby i Sławinek, liczyłem na lepsze, ciekawsze połączenia dla dzielnicy Rury, nowa linia 157 jest dziwaczna, pokręcona i pewnie w większości trasy będzie woziła powietrze. Było wiele możliwości zmian, pisałem nawet wnioski, ulica Nadbystrzycka nie doświadczy tej rewolucji w połączeniach, bo jak mniemam została uznana za nieistotną( bo tylko politechnika się liczy, dalej już nie ma ulicy). Brak słów...
puśćcie 152 dalej nadbystrzycką(nadbystrzycka to nie tylko politechnika!), Jana Pawła II, granitową na Porębę, a tego cudaka 157 przez Jana Pawła II, Filaretów Zana na pętlę Zana Leclerc. Ulica Filaretów ma już bardzo dużo linii, często kursujących!. Trasa linii 161 to nic innego jak trasa linii 28 z 2010 roku( relacja Felin- Węglin), więc nie taka nowość. Na tych zmianach zyskał w największej mierze Węglin, Czuby i Sławinek, liczyłem na lepsze, ciekawsze połączenia dla dzielnicy Rury, nowa linia 157 jest dziwaczna, pokręcona i pewnie w więk... rozwiń
Avatar
edek / 22 lutego 2016 o 21:10
0

akurat 154 na Orkana jest najmniej potrzebne!

sam jesteś neipotrzebny.

154 na Orkana jest potrzebne, będę miał bezpośredni dojazd do pracy bez przesiadek :)

Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 20:15
0

A ją będę zmuszona przesiąść się z komunikacji miejskiej do własnego auta. Zabierają mi trolejbus 152 i nie mam żadnej alternatywy, aby bez przesiadki dojechać z ul. Kunickiego na ul. Grażyny. Dodatkowo, jeśli nawet skorzystałabym z przesiadki, to muszę kupić droższy bilet, bo nie zdąże przejechać tej trasy w 30 minut. Bardziej opłaca mi się korzystanie z prywatnego samochodu. A więc żegnaj komunikacjo miejska.

157 co 30 minut to nic?

157 co 30 minut to nic?

rozwiń
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 19:19
0
Można w końcu zabrać przegubowce z 18stki, która ze Sławinka będzie zdublowana z linią 30 do Centrum. Przegubowce na 18 są bardzo słabo wykorzystane, a na wielu innych liniach ich brakuje.
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 18:41
0
kaline okradli z autobusów zabrali 11, zabrali 57 i 5
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 18:25
0
akurat 154 na Orkana jest najmniej potrzebne! tam jest 153 i 57 z których mozna sie przesiasc w liczne na Zana linie i dojechac do zus-u! Lepiej byloby gdyby wrocilo 44 na starą linię,a przez Orkana mogloby jeździć ''coś'' przez Zemborzycką do Kunickiego. I te zmiany kursów o 2- 3-4 min!!! dopiero pisalismy prosby aby przesunac 160 i przesuneli ....na dwa miesiace ...i teraz od nowa prosic...?!!! co z tego ze na rozkladzie jest np 21,05 jak trolejbus przyjezdza czesto 21,02 lub 03 a potem sterczy na ktoryms przystanku aby wyrownac czas!!!
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 15:27
0
Bardzo fajny wątek. Szukałem długo rozwiązania moich zagwostek i w końcu pomogliście. Dziękuję serdecznie! Deb0308 - Warto to zaglądać:
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 07:44
0
A kiedy połączymy oś.Widok z Majdankiem? Nadal zapominamy, że my mieszkańcy chcemy odwiedzać naszych bliskich zmarłych.Nadal czekamy.
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 07:14
0
Ciekawi mnie tylko, czy ulica Nadbystrzycka wytrzyma takie natężenie ruchu - już teraz jest ciągle zakorkowana. Ale natężenia ruchu ZTM pod uwagę nie wziął.
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 01:36
0
dlaczego nie ma ani jednego autobusu puszczonego Krochmalna - Nowy Świat !?!?
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 21:15
0
puśćcie 152 dalej nadbystrzycką(nadbystrzycka to nie tylko politechnika!), Jana Pawła II, granitową na Porębę, a tego cudaka 157 przez Jana Pawła II, Filaretów Zana na pętlę Zana Leclerc. Ulica Filaretów ma już bardzo dużo linii, często kursujących!. Trasa linii 161 to nic innego jak trasa linii 28 z 2010 roku( relacja Felin- Węglin), więc nie taka nowość. Na tych zmianach zyskał w największej mierze Węglin, Czuby i Sławinek, liczyłem na lepsze, ciekawsze połączenia dla dzielnicy Rury, nowa linia 157 jest dziwaczna, pokręcona i pewnie w większości trasy będzie woziła powietrze. Było wiele możliwości zmian, pisałem nawet wnioski, ulica Nadbystrzycka nie doświadczy tej rewolucji w połączeniach, bo jak mniemam została uznana za nieistotną( bo tylko politechnika się liczy, dalej już nie ma ulicy). Brak słów...
puśćcie 152 dalej nadbystrzycką(nadbystrzycka to nie tylko politechnika!), Jana Pawła II, granitową na Porębę, a tego cudaka 157 przez Jana Pawła II, Filaretów Zana na pętlę Zana Leclerc. Ulica Filaretów ma już bardzo dużo linii, często kursujących!. Trasa linii 161 to nic innego jak trasa linii 28 z 2010 roku( relacja Felin- Węglin), więc nie taka nowość. Na tych zmianach zyskał w największej mierze Węglin, Czuby i Sławinek, liczyłem na lepsze, ciekawsze połączenia dla dzielnicy Rury, nowa linia 157 jest dziwaczna, pokręcona i pewnie w więk... rozwiń
Avatar
edek / 22 lutego 2016 o 21:10
0

akurat 154 na Orkana jest najmniej potrzebne!

sam jesteś neipotrzebny.

154 na Orkana jest potrzebne, będę miał bezpośredni dojazd do pracy bez przesiadek :)

Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 20:15
0

A ją będę zmuszona przesiąść się z komunikacji miejskiej do własnego auta. Zabierają mi trolejbus 152 i nie mam żadnej alternatywy, aby bez przesiadki dojechać z ul. Kunickiego na ul. Grażyny. Dodatkowo, jeśli nawet skorzystałabym z przesiadki, to muszę kupić droższy bilet, bo nie zdąże przejechać tej trasy w 30 minut. Bardziej opłaca mi się korzystanie z prywatnego samochodu. A więc żegnaj komunikacjo miejska.

157 co 30 minut to nic?

157 co 30 minut to nic?

rozwiń
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 19:19
0
Można w końcu zabrać przegubowce z 18stki, która ze Sławinka będzie zdublowana z linią 30 do Centrum. Przegubowce na 18 są bardzo słabo wykorzystane, a na wielu innych liniach ich brakuje.
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 18:41
0
kaline okradli z autobusów zabrali 11, zabrali 57 i 5
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 18:25
0
akurat 154 na Orkana jest najmniej potrzebne! tam jest 153 i 57 z których mozna sie przesiasc w liczne na Zana linie i dojechac do zus-u! Lepiej byloby gdyby wrocilo 44 na starą linię,a przez Orkana mogloby jeździć ''coś'' przez Zemborzycką do Kunickiego. I te zmiany kursów o 2- 3-4 min!!! dopiero pisalismy prosby aby przesunac 160 i przesuneli ....na dwa miesiace ...i teraz od nowa prosic...?!!! co z tego ze na rozkladzie jest np 21,05 jak trolejbus przyjezdza czesto 21,02 lub 03 a potem sterczy na ktoryms przystanku aby wyrownac czas!!!
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.