Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2010 r.
15:11
Edytuj ten wpis

Radioaktywny kobalt zniknął z odlewni Ursus w Lublinie. Szuka go ABW

Autor: Zdjęcie autora (aa)
0 20 A A

Siedmiu pojemników z radioaktywnym izotopem kobaltu szuka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Promieniotwórcze materiały zniknęły z nieczynnej odlewni Ursus w Lublinie na początku listopada. NOWE FAKTY

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z terenu byłej odlewni Ursus w Lublinie zaginęło 7 pojemników ołowianych typu PRJ-20, zawierających promieniotwórczy izotop kobaltu.

– Pojemniki pochodzą z lat 80. – informuje Monika Skotniczna z Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. – Materiały te w takiej postaci nie są groźne. Obecnie promieniowanie nie jest tak duże.

Izotop znajduje się w ołowianych pojemnikach, które zabezpieczają przed promieniowaniem. – Jeśli ktoś wszedł w posiadanie takiego źródła, to lepiej żeby tych pojemników nie ruszał i nie próbował ich otwierać – przestrzega pracownica PAA.

Agencja ma pewne przypuszczenia. - Skoro szukamy tych pojemników, to uważamy, że trafiły one w niepowołane rękce. Zakładamy, że pojemniki zostały wywiezione - mówi Skotniczna.

– Jest to potencjalne niebezpieczeństwo, jeśli kobalt zostanie wyjęty z pojemników i znajdzie się w miejscu publicznym – ostrzega prof. Stanisław Chibowski z Zakładu Radiochemii i Chemii Koloidów UMCS w Lubline. - Izotop może być groźny dla tego, kto go wyjmie i dla wszystkich osób z otoczenia. Długotrwałe promieniowanie może doprowadzić do zmian w ludzkich komórkach.

Jaki może być zasięg promieniowania? – Nie wiemy, jaka jest aktywność zaginionego materiału. To zależy od wielu czynników. Może to być kilka, kilkanaście metrów – mówi naukowiec.

Informację o zaginięciu pojemników z izotopem kobaltu Agencja Atomistyki otrzymała na początku listopada. Informację podano dopiero dziś, bo - jak tłumaczą pracownicy Agencji - należało ją potwierdzić i zweryfikować.

- W połowie listopada Agencja Atomistyki zgłosiła nam, że nie wiadomo, co stało się z pojemnikami zawierającymi promieniotwórczy izotop kobaltu. Sprawę przekazaliśmy lubelskiej delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - mówi Janusz Wójtowicz z policji w Lublinie.

ABW nie chce zdaradzać, na jakim etapie jest śledztwo. - Prowadzimy czynności zmierzające do wyjaśnienia tej sprawy - mówi Paweł Tatarczak, rzecznik delegetury ABW w Lublinie.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
666 / 8 grudnia 2010 r. o 18:50
pojemniki zostały juz przetopione na sztabki prawdo podobnie i zgineły ponad rok temu z tamtad ale dpiero zauwarzyli to nasze kochane słuzby bespieki.... pare kilo tego było:) ołów jest drogi aż kusiło pozdro
Avatar
misio / 8 grudnia 2010 r. o 18:11
pogadajcie z airsoftowcami, moze za paczke kulek oddadzą
Avatar
Gość / 8 grudnia 2010 r. o 17:46
przeklęte miasto!!!
Przez tyle lat po zamknięciu odlewni, przez lata jej rozbiórki, nikt nie zainteresował się niebezpiecznymi materiałami które tam się znajdują. To powinno być zabezpieczone w pierwszej kolejności. Zaraz się okaże że butle wzieli złomiarze-smieciarze a zawartość wysypali gdzie kolwiek.

Czy jest gospodarz tego terenu ??
Avatar
Aqua / 8 grudnia 2010 r. o 17:40
[quote name='mitia' timestamp='1291819827' post='401341']
Tak sobie pojemniczki z izotopem leżały przez ponad 20 lat i nikt się nimi nie interesował, a teraz nagle larum ....??
[/quote]
Ciekawe kiedy naprawdę te pojemniki zginęły, czy ich brak zauważono dopiero w listopadzie !!! Ja obstawiam nieświadomych tego co wynoszą złomiarzy. Aż dziwne, że pojemniki z taką zawartością znajdowały się w ruinach zakładu zlikidowanego prawie 20 lat temu.
Avatar
pamiętliwy / 8 grudnia 2010 r. o 17:39
[quote name='Polski już nie ma...' timestamp='1291819802' post='401340']
Tyle zostało po zakładzie, który dawał pracę setkom ludzi. Efekt rządów sprzedawczyków po 1989 roku... Wszystko zostało zniszczone... Smutek człowieka ogarnia jak patrzy na takie zdjęcia. Pod sąd tych skur....synów, do wora i do lasu zakopać!
[/quote]
Bezbożniku chcesz podnieść rękę na dzieło wielkiego ruchu społecznego przypadkowo nazwanego Solidarność zamiast Solidurność od chwili gdy do głosu doszli ludzie pokroju Wrzodaka, Guzikiewicza i im podobni. Jak mogli by robić karierę politycy z pierwszych stron gzaet na czele z prezesm, Premierem i innymi.
[quote name='Polski już nie ma...' timestamp='1291819802' post='401340']
Tyle zostało po zakładzie, który dawał pracę setkom ludzi. Efekt rządów sprzedawczyków po 1989 roku... Wszystko zostało zniszczone... Smutek człowieka ogarnia jak patrzy na takie zdjęcia. Pod sąd tych skur....synów, do wora i do lasu zakopać!
[/quote]
Bezbożniku chcesz podnieść rękę na dzieło wielkiego ruchu społecznego przypadkowo nazwanego Solidarność zamiast Solidurność od chwili gdy do głosu doszli ludzie pokroju Wrzodak... rozwiń
Avatar
nn / 8 grudnia 2010 r. o 17:38
Jak ktos zauwazył najpierw znikła odlewnia-najnowoczesniejszy zakład w Polsce i może w Europie.Potem zginęła po kolei reszta zakładów.
Avatar
ciekawski / 8 grudnia 2010 r. o 17:34
Kto tam był syndykiem masy upadłościowej? czy nie przypadkiem ten sam pan L który sprzedawał pozostałości FSC. Jeżeli tak to nie poniesie konsekwencji mimo że syndyk powinien zabezpieczyć mienie firmy do czasu jej sprzedaży.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2010 r. o 17:08
[quote name='daw' timestamp='1291822682' post='401371']
myślę że to wina PO Tuska i Prezydenta!!!
[/quote]

Myślę że jesteś kretynem...
Avatar
Gość / 8 grudnia 2010 r. o 16:59
[quote name='pablo' timestamp='1291820171' post='401345']
To już dawno przestało być śmieszne, to jest żałosne, tym razem nie tylko tubtin się popisał ale również atomiści ze stolycy. Trzeba było zamknąć zakład metalurgiczny w Polsce to zamknięto ten najnowszy, a pozostawiono te na Śląsku. Wtedy i teraz kochane władze miały i mają nas daleko w odbycie.
[/quote]
Władze??? Odlewnia była Ursusa, a Ursusem trząsł Wrzodak z kolegami z Solidarności.
Avatar
daw / 8 grudnia 2010 r. o 16:38
myślę że to wina PO Tuska i Prezydenta!!!
Avatar
666 / 8 grudnia 2010 r. o 18:50
pojemniki zostały juz przetopione na sztabki prawdo podobnie i zgineły ponad rok temu z tamtad ale dpiero zauwarzyli to nasze kochane słuzby bespieki.... pare kilo tego było:) ołów jest drogi aż kusiło pozdro
Avatar
misio / 8 grudnia 2010 r. o 18:11
pogadajcie z airsoftowcami, moze za paczke kulek oddadzą
Avatar
Gość / 8 grudnia 2010 r. o 17:46
przeklęte miasto!!!
Przez tyle lat po zamknięciu odlewni, przez lata jej rozbiórki, nikt nie zainteresował się niebezpiecznymi materiałami które tam się znajdują. To powinno być zabezpieczone w pierwszej kolejności. Zaraz się okaże że butle wzieli złomiarze-smieciarze a zawartość wysypali gdzie kolwiek.

Czy jest gospodarz tego terenu ??
Avatar
Aqua / 8 grudnia 2010 r. o 17:40
[quote name='mitia' timestamp='1291819827' post='401341']
Tak sobie pojemniczki z izotopem leżały przez ponad 20 lat i nikt się nimi nie interesował, a teraz nagle larum ....??
[/quote]
Ciekawe kiedy naprawdę te pojemniki zginęły, czy ich brak zauważono dopiero w listopadzie !!! Ja obstawiam nieświadomych tego co wynoszą złomiarzy. Aż dziwne, że pojemniki z taką zawartością znajdowały się w ruinach zakładu zlikidowanego prawie 20 lat temu.
Avatar
pamiętliwy / 8 grudnia 2010 r. o 17:39
[quote name='Polski już nie ma...' timestamp='1291819802' post='401340']
Tyle zostało po zakładzie, który dawał pracę setkom ludzi. Efekt rządów sprzedawczyków po 1989 roku... Wszystko zostało zniszczone... Smutek człowieka ogarnia jak patrzy na takie zdjęcia. Pod sąd tych skur....synów, do wora i do lasu zakopać!
[/quote]
Bezbożniku chcesz podnieść rękę na dzieło wielkiego ruchu społecznego przypadkowo nazwanego Solidarność zamiast Solidurność od chwili gdy do głosu doszli ludzie pokroju Wrzodaka, Guzikiewicza i im podobni. Jak mogli by robić karierę politycy z pierwszych stron gzaet na czele z prezesm, Premierem i innymi.
[quote name='Polski już nie ma...' timestamp='1291819802' post='401340']
Tyle zostało po zakładzie, który dawał pracę setkom ludzi. Efekt rządów sprzedawczyków po 1989 roku... Wszystko zostało zniszczone... Smutek człowieka ogarnia jak patrzy na takie zdjęcia. Pod sąd tych skur....synów, do wora i do lasu zakopać!
[/quote]
Bezbożniku chcesz podnieść rękę na dzieło wielkiego ruchu społecznego przypadkowo nazwanego Solidarność zamiast Solidurność od chwili gdy do głosu doszli ludzie pokroju Wrzodak... rozwiń
Avatar
nn / 8 grudnia 2010 r. o 17:38
Jak ktos zauwazył najpierw znikła odlewnia-najnowoczesniejszy zakład w Polsce i może w Europie.Potem zginęła po kolei reszta zakładów.
Avatar
ciekawski / 8 grudnia 2010 r. o 17:34
Kto tam był syndykiem masy upadłościowej? czy nie przypadkiem ten sam pan L który sprzedawał pozostałości FSC. Jeżeli tak to nie poniesie konsekwencji mimo że syndyk powinien zabezpieczyć mienie firmy do czasu jej sprzedaży.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2010 r. o 17:08
[quote name='daw' timestamp='1291822682' post='401371']
myślę że to wina PO Tuska i Prezydenta!!!
[/quote]

Myślę że jesteś kretynem...
Avatar
Gość / 8 grudnia 2010 r. o 16:59
[quote name='pablo' timestamp='1291820171' post='401345']
To już dawno przestało być śmieszne, to jest żałosne, tym razem nie tylko tubtin się popisał ale również atomiści ze stolycy. Trzeba było zamknąć zakład metalurgiczny w Polsce to zamknięto ten najnowszy, a pozostawiono te na Śląsku. Wtedy i teraz kochane władze miały i mają nas daleko w odbycie.
[/quote]
Władze??? Odlewnia była Ursusa, a Ursusem trząsł Wrzodak z kolegami z Solidarności.
Avatar
daw / 8 grudnia 2010 r. o 16:38
myślę że to wina PO Tuska i Prezydenta!!!