Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2017 r.
20:50

Radni PiS zbojkotowali sesję sejmiku wojwództwa. "Nie damy się sprowokować"

214 149 A A

Radni klubu PiS zbojkotowali poniedziałkową nadzwyczajną sesję sejmiku województwa. Bez ich udziału radni PSL i PO przyjęli stanowisko w sprawie obrony polskiej samorządności

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym w ubiegłym tygodniu złożyli radni rządzącej w województwie koalicji PO–PSL. Chcieli na niej rozmawiać o planach PiS związanych ze zmianą ordynacji wyborczej. Zakłada ona m.in. ograniczenie do maksymalnie dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z możliwym działaniem prawa wstecz, czyli objęciem nowymi przepisami tych, którzy już sprawują te funkcje. W naszym województwie dotknęło by to m.in. prezydentów Lublina, Chełma czy Puław. W obradach wzięli udział m.in. samorządowcy z regionu, a także były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień.

Bez opozycji

Tuż przed rozpoczęciem sesji na konferencji prasowej w biurze poselskim lubelskiego szefa PiS Krzysztofa Michałkiewicza radni tej partii poinformowali jednak, że nie będą uczestniczyć w posiedzeniu. – Jedynym przedmiotem tego spotkania ma być atak na Prawo i Sprawiedliwość – tłumaczył Andrzej Pruszkowski, szef klubu radnych PiS w sejmiku. – Mamy do czynienia z sytuacją, w której majątek samorządu województwa wykorzystywany jest do realizacji partyjnych celów.

Pruszkowski zapowiedział też, że radni PiS będą pytać o koszty dzisiejszej sesji związane m.in. z zaproszeniem do Lublina Jerzego Stępnia. – Ten wiec jest po to, aby doprowadzić do politycznej jatki. Nie damy się sprowokować – mówił Marek Wojciechowski, sekretarz klubu PiS w sejmiku.

– Nikt inni, jak radni samorządowi, powinni dbać o to, żeby prawo było przestrzegane – skomentował nieobecność opozycji marszałek województwa Sławomir Sosnowski z PSL.

Próba zawrócenia marszu Polski na Zachód

Obrady rozpoczął wykład Jerzego Stępnia, który przedstawił historię samorządności. Plany wprowadzenia w Polsce dwukadencyjności nazwał „pierwszym poważnym zamachem na prawo obywatelskie”. Skrytykował też pomysł powiększenia Warszawy o 32 okoliczne gminy, sugerując, że wkrótce podobne zabiegi mogą dotyczyć innych polskich miast.

– Śmiem twierdzić, że polskie społeczeństwo jeszcze w dużej mierze nie przestało być społeczeństwem o mentalności chłopów pańszczyźnianych. Nie chcemy o sobie decydować, niech inni to robią. Władza ustawodawcza chce mieć bezpośredni wpływ na władzę lokalną. To próba zawrócenia marszu Polski na Zachód, który rozpoczął się w 1989 roku i próba marszu na Wschód – podsumował Stępień.

– Istota samorządności to piękna idea, która się sprawdziła i nikt nigdy jej nie kwestionował – mówił natomiast Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola i zarazem wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. – Słyszymy, że aby być dobrym kierowcą BOR, trzeba pięciu lat, a zostanie dobrym policjantem zajmuje cztery lata. Czy dobrym wójtem trzeba być od razu? Robienie z tego rotacyjnego stanowiska, na którym będą przypadkowi ludzie, którzy przez pierwszą kadencję będą się uczyć, a w kolejnej będą myśleć, co będą robić później, to nie jest komfortowa sytuacja.

Głos zabrali także radni. – Nie ulega wątpliwości, że ustawę samorządową trzeba zmieniać i udoskonalać. Ale nie może to polegać na negacji tego, co się wydarzyło 25 lat temu. Kiedy słyszę o korupcji i kolesiostwie, to ręce mi opadają. W każdej grupie zawodowej, także wśród samorządowców, są tacy, którzy łamią prawo. Ale czy wszystkich należy mierzyć jedną miarą? – pytał Adam Rychliczek (PSL).

Z kolei radna PO Bożena Lisowska mówiła o nieobecności radnych PiS. – To brak szacunku dla mieszkańców, samorządowców i do nas, kolegów radnych, którzy chcieli z nimi podyskutować na temat przyszłości samorządów. To duże zagrożenie. Wzorem rządu wygaszają dialog polityczny – mówiła.

PiS: To my mamy rację

Jedynym przedstawicielem PiS podczas obrad był poseł Artur Soboń. – Ta sesja pokazała, że radni PiS mieli rację. Wśród samorządowców mamy podział na tych, którzy chcą pracować i na tych, którzy robią politykę. Dzisiaj zebrali się drudzy. Zalecałbym im, żeby zamiast tego zajęli się sprawami ludzi, na przykład remontami dróg po zimie – powiedział dziennikarzom tuż przed opuszczeniem sali obrad.

Pod nieobecność opozycji radni PSL i PO przyjęli stanowisko w sprawie obrony polskiej samorządności. Zawarli w nim m.in. apel do Rady Ministrów i posłów o „rozwagę przy projektowaniu rozwiązań prawnych dotyczących statusu i zadań jednostek samorządu terytorialnego oraz zasad prawa wyborczego”.

Komentarze 149

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 11:00
0
ZSL od czasów powojennych zawsze był z komuchami przy żłobie, zawsze przy towarzyszach, koledzy ręka w rękę , taka to u nich ludowa tradycja. Czy kukiz z PISem to wreszcie zmienią?
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:29
0
Prezio ciągnie już pewnie dziesiąta kadencję w sejmie. Nie licząc pałacowych pluszowych foteli które obsiadał łasząc się do WAŁĘSY.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:24
0
Największym koryciarzem od niepamiętnych czasów jest prezes Kaczyński. On nic innego całe życie nie robił tylko walczył z tymi którzy by go chcieli od sejmowego koryta odgonić.
Avatar
Chełmianin N / 21 lutego 2017 o 17:18
0
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA PO... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:34
0
max 2 kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast konieczna - zakończyć kliki i układy. POlikwidować te samorządowe KLIKI i KOTERIE ZSL i platformersów Czerwone dinozaury, które od czasów PKWN obsłużyły już prawie wszystkich koalicjantów, i to w każdej pozycji ,muszą odejść.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:33
0
Na gorącym uczynku wpadł sędzia, który próbował wynieść z marketu sprzęt elektroniczny wart 2 tys. zł. Inny sędzia ze Szczecina - ukradł z supermarketu elementy wiertarki o wartości 95 złotych. Złapała go ochrona. Dalej - była sędzia, która w jednej z łódzkich galerii próbowała ukraść... spodnie.To ich mamy broni
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:32
0
Najwyższy czas zakończyć kliki w samorządach. ZSL Precz z platformerskim i zselowskim nasieniem kliki i koterie i układy do likwidacji - tylko dwie kadencje !!!!
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:31
0
anarchię KOD z sejmu chcą przenieść do samorządu! dlaczego tak kurczowo trzymają się koryta? czego się boją? na takich fachowców rynek zawsze znajdzie zapotrzebowanie :) przecież każdy przedsiębiorca chciałby zatrudnić takiego Gjetmna czy Genowefę :)
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:30
0
PO i PSL to oczywiście są organizacje dobroczynne ich "wysłannicy" opanowali wszystkie szczeble samorządu w celach tylko i wyłącznie charytatywnych. No PiS to już nie wolontariusze to "zamachiwacze" na samorząd. Szczyt hipokryzji w wykonaniu towarzyszy z PO i PSL.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:23
0
Nie widzą, że są śmieszni, myśląc, że naród zgodzi się na dziedziczność sprawowania funkcji. Naród długo wytrzymywał, ale wreszcie powiedział paszoł won.
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 11:00
0
ZSL od czasów powojennych zawsze był z komuchami przy żłobie, zawsze przy towarzyszach, koledzy ręka w rękę , taka to u nich ludowa tradycja. Czy kukiz z PISem to wreszcie zmienią?
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:29
0
Prezio ciągnie już pewnie dziesiąta kadencję w sejmie. Nie licząc pałacowych pluszowych foteli które obsiadał łasząc się do WAŁĘSY.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:24
0
Największym koryciarzem od niepamiętnych czasów jest prezes Kaczyński. On nic innego całe życie nie robił tylko walczył z tymi którzy by go chcieli od sejmowego koryta odgonić.
Avatar
Chełmianin N / 21 lutego 2017 o 17:18
0
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA PO... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:34
0
max 2 kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast konieczna - zakończyć kliki i układy. POlikwidować te samorządowe KLIKI i KOTERIE ZSL i platformersów Czerwone dinozaury, które od czasów PKWN obsłużyły już prawie wszystkich koalicjantów, i to w każdej pozycji ,muszą odejść.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:33
0
Na gorącym uczynku wpadł sędzia, który próbował wynieść z marketu sprzęt elektroniczny wart 2 tys. zł. Inny sędzia ze Szczecina - ukradł z supermarketu elementy wiertarki o wartości 95 złotych. Złapała go ochrona. Dalej - była sędzia, która w jednej z łódzkich galerii próbowała ukraść... spodnie.To ich mamy broni
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:32
0
Najwyższy czas zakończyć kliki w samorządach. ZSL Precz z platformerskim i zselowskim nasieniem kliki i koterie i układy do likwidacji - tylko dwie kadencje !!!!
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:31
0
anarchię KOD z sejmu chcą przenieść do samorządu! dlaczego tak kurczowo trzymają się koryta? czego się boją? na takich fachowców rynek zawsze znajdzie zapotrzebowanie :) przecież każdy przedsiębiorca chciałby zatrudnić takiego Gjetmna czy Genowefę :)
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:30
0
PO i PSL to oczywiście są organizacje dobroczynne ich "wysłannicy" opanowali wszystkie szczeble samorządu w celach tylko i wyłącznie charytatywnych. No PiS to już nie wolontariusze to "zamachiwacze" na samorząd. Szczyt hipokryzji w wykonaniu towarzyszy z PO i PSL.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:23
0
Nie widzą, że są śmieszni, myśląc, że naród zgodzi się na dziedziczność sprawowania funkcji. Naród długo wytrzymywał, ale wreszcie powiedział paszoł won.
Zobacz wszystkie komentarze 149

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!