Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2017 r.
20:50

Radni PiS zbojkotowali sesję sejmiku wojwództwa. "Nie damy się sprowokować"

214 149 A A

Radni klubu PiS zbojkotowali poniedziałkową nadzwyczajną sesję sejmiku województwa. Bez ich udziału radni PSL i PO przyjęli stanowisko w sprawie obrony polskiej samorządności

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym w ubiegłym tygodniu złożyli radni rządzącej w województwie koalicji PO–PSL. Chcieli na niej rozmawiać o planach PiS związanych ze zmianą ordynacji wyborczej. Zakłada ona m.in. ograniczenie do maksymalnie dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z możliwym działaniem prawa wstecz, czyli objęciem nowymi przepisami tych, którzy już sprawują te funkcje. W naszym województwie dotknęło by to m.in. prezydentów Lublina, Chełma czy Puław. W obradach wzięli udział m.in. samorządowcy z regionu, a także były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień.

Bez opozycji

Tuż przed rozpoczęciem sesji na konferencji prasowej w biurze poselskim lubelskiego szefa PiS Krzysztofa Michałkiewicza radni tej partii poinformowali jednak, że nie będą uczestniczyć w posiedzeniu. – Jedynym przedmiotem tego spotkania ma być atak na Prawo i Sprawiedliwość – tłumaczył Andrzej Pruszkowski, szef klubu radnych PiS w sejmiku. – Mamy do czynienia z sytuacją, w której majątek samorządu województwa wykorzystywany jest do realizacji partyjnych celów.

Pruszkowski zapowiedział też, że radni PiS będą pytać o koszty dzisiejszej sesji związane m.in. z zaproszeniem do Lublina Jerzego Stępnia. – Ten wiec jest po to, aby doprowadzić do politycznej jatki. Nie damy się sprowokować – mówił Marek Wojciechowski, sekretarz klubu PiS w sejmiku.

– Nikt inni, jak radni samorządowi, powinni dbać o to, żeby prawo było przestrzegane – skomentował nieobecność opozycji marszałek województwa Sławomir Sosnowski z PSL.

Próba zawrócenia marszu Polski na Zachód

Obrady rozpoczął wykład Jerzego Stępnia, który przedstawił historię samorządności. Plany wprowadzenia w Polsce dwukadencyjności nazwał „pierwszym poważnym zamachem na prawo obywatelskie”. Skrytykował też pomysł powiększenia Warszawy o 32 okoliczne gminy, sugerując, że wkrótce podobne zabiegi mogą dotyczyć innych polskich miast.

– Śmiem twierdzić, że polskie społeczeństwo jeszcze w dużej mierze nie przestało być społeczeństwem o mentalności chłopów pańszczyźnianych. Nie chcemy o sobie decydować, niech inni to robią. Władza ustawodawcza chce mieć bezpośredni wpływ na władzę lokalną. To próba zawrócenia marszu Polski na Zachód, który rozpoczął się w 1989 roku i próba marszu na Wschód – podsumował Stępień.

– Istota samorządności to piękna idea, która się sprawdziła i nikt nigdy jej nie kwestionował – mówił natomiast Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola i zarazem wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. – Słyszymy, że aby być dobrym kierowcą BOR, trzeba pięciu lat, a zostanie dobrym policjantem zajmuje cztery lata. Czy dobrym wójtem trzeba być od razu? Robienie z tego rotacyjnego stanowiska, na którym będą przypadkowi ludzie, którzy przez pierwszą kadencję będą się uczyć, a w kolejnej będą myśleć, co będą robić później, to nie jest komfortowa sytuacja.

Głos zabrali także radni. – Nie ulega wątpliwości, że ustawę samorządową trzeba zmieniać i udoskonalać. Ale nie może to polegać na negacji tego, co się wydarzyło 25 lat temu. Kiedy słyszę o korupcji i kolesiostwie, to ręce mi opadają. W każdej grupie zawodowej, także wśród samorządowców, są tacy, którzy łamią prawo. Ale czy wszystkich należy mierzyć jedną miarą? – pytał Adam Rychliczek (PSL).

Z kolei radna PO Bożena Lisowska mówiła o nieobecności radnych PiS. – To brak szacunku dla mieszkańców, samorządowców i do nas, kolegów radnych, którzy chcieli z nimi podyskutować na temat przyszłości samorządów. To duże zagrożenie. Wzorem rządu wygaszają dialog polityczny – mówiła.

PiS: To my mamy rację

Jedynym przedstawicielem PiS podczas obrad był poseł Artur Soboń. – Ta sesja pokazała, że radni PiS mieli rację. Wśród samorządowców mamy podział na tych, którzy chcą pracować i na tych, którzy robią politykę. Dzisiaj zebrali się drudzy. Zalecałbym im, żeby zamiast tego zajęli się sprawami ludzi, na przykład remontami dróg po zimie – powiedział dziennikarzom tuż przed opuszczeniem sali obrad.

Pod nieobecność opozycji radni PSL i PO przyjęli stanowisko w sprawie obrony polskiej samorządności. Zawarli w nim m.in. apel do Rady Ministrów i posłów o „rozwagę przy projektowaniu rozwiązań prawnych dotyczących statusu i zadań jednostek samorządu terytorialnego oraz zasad prawa wyborczego”.

Komentarze 149

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 11:00
0
ZSL od czasów powojennych zawsze był z komuchami przy żłobie, zawsze przy towarzyszach, koledzy ręka w rękę , taka to u nich ludowa tradycja. Czy kukiz z PISem to wreszcie zmienią?
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:29
0
Prezio ciągnie już pewnie dziesiąta kadencję w sejmie. Nie licząc pałacowych pluszowych foteli które obsiadał łasząc się do WAŁĘSY.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:24
0
Największym koryciarzem od niepamiętnych czasów jest prezes Kaczyński. On nic innego całe życie nie robił tylko walczył z tymi którzy by go chcieli od sejmowego koryta odgonić.
Avatar
Chełmianin N / 21 lutego 2017 o 17:18
0
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA PO... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:34
0
max 2 kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast konieczna - zakończyć kliki i układy. POlikwidować te samorządowe KLIKI i KOTERIE ZSL i platformersów Czerwone dinozaury, które od czasów PKWN obsłużyły już prawie wszystkich koalicjantów, i to w każdej pozycji ,muszą odejść.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:33
0
Na gorącym uczynku wpadł sędzia, który próbował wynieść z marketu sprzęt elektroniczny wart 2 tys. zł. Inny sędzia ze Szczecina - ukradł z supermarketu elementy wiertarki o wartości 95 złotych. Złapała go ochrona. Dalej - była sędzia, która w jednej z łódzkich galerii próbowała ukraść... spodnie.To ich mamy broni
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:32
0
Najwyższy czas zakończyć kliki w samorządach. ZSL Precz z platformerskim i zselowskim nasieniem kliki i koterie i układy do likwidacji - tylko dwie kadencje !!!!
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:31
0
anarchię KOD z sejmu chcą przenieść do samorządu! dlaczego tak kurczowo trzymają się koryta? czego się boją? na takich fachowców rynek zawsze znajdzie zapotrzebowanie :) przecież każdy przedsiębiorca chciałby zatrudnić takiego Gjetmna czy Genowefę :)
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:30
0
PO i PSL to oczywiście są organizacje dobroczynne ich "wysłannicy" opanowali wszystkie szczeble samorządu w celach tylko i wyłącznie charytatywnych. No PiS to już nie wolontariusze to "zamachiwacze" na samorząd. Szczyt hipokryzji w wykonaniu towarzyszy z PO i PSL.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:23
0
Nie widzą, że są śmieszni, myśląc, że naród zgodzi się na dziedziczność sprawowania funkcji. Naród długo wytrzymywał, ale wreszcie powiedział paszoł won.
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 11:00
0
ZSL od czasów powojennych zawsze był z komuchami przy żłobie, zawsze przy towarzyszach, koledzy ręka w rękę , taka to u nich ludowa tradycja. Czy kukiz z PISem to wreszcie zmienią?
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:29
0
Prezio ciągnie już pewnie dziesiąta kadencję w sejmie. Nie licząc pałacowych pluszowych foteli które obsiadał łasząc się do WAŁĘSY.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:24
0
Największym koryciarzem od niepamiętnych czasów jest prezes Kaczyński. On nic innego całe życie nie robił tylko walczył z tymi którzy by go chcieli od sejmowego koryta odgonić.
Avatar
Chełmianin N / 21 lutego 2017 o 17:18
0
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
               NIE TRUDNE!!! Tumanie z koziego grodu z godz 12:38, poczytaj z głową jeśli nie jesteś osłem? Zamiast tu świrować pisz do mądrego, że jesteś o wiele mądrzejszy od niego i przekonaj uczonych z PAN i Wikipedii iż urojenia urzędników liczą się historii. Synonim Lubelszczyna, lubelska ziemia a kto uważa inaczej ma chore widzenia! Morał taki!! Słowo synonim jest trudne, a więc poczytaj sobie, bo to nie trudne! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA PO... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:34
0
max 2 kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast konieczna - zakończyć kliki i układy. POlikwidować te samorządowe KLIKI i KOTERIE ZSL i platformersów Czerwone dinozaury, które od czasów PKWN obsłużyły już prawie wszystkich koalicjantów, i to w każdej pozycji ,muszą odejść.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:33
0
Na gorącym uczynku wpadł sędzia, który próbował wynieść z marketu sprzęt elektroniczny wart 2 tys. zł. Inny sędzia ze Szczecina - ukradł z supermarketu elementy wiertarki o wartości 95 złotych. Złapała go ochrona. Dalej - była sędzia, która w jednej z łódzkich galerii próbowała ukraść... spodnie.To ich mamy broni
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:32
0
Najwyższy czas zakończyć kliki w samorządach. ZSL Precz z platformerskim i zselowskim nasieniem kliki i koterie i układy do likwidacji - tylko dwie kadencje !!!!
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:31
0
anarchię KOD z sejmu chcą przenieść do samorządu! dlaczego tak kurczowo trzymają się koryta? czego się boją? na takich fachowców rynek zawsze znajdzie zapotrzebowanie :) przecież każdy przedsiębiorca chciałby zatrudnić takiego Gjetmna czy Genowefę :)
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:30
0
PO i PSL to oczywiście są organizacje dobroczynne ich "wysłannicy" opanowali wszystkie szczeble samorządu w celach tylko i wyłącznie charytatywnych. No PiS to już nie wolontariusze to "zamachiwacze" na samorząd. Szczyt hipokryzji w wykonaniu towarzyszy z PO i PSL.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:23
0
Nie widzą, że są śmieszni, myśląc, że naród zgodzi się na dziedziczność sprawowania funkcji. Naród długo wytrzymywał, ale wreszcie powiedział paszoł won.
Zobacz wszystkie komentarze 149

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.