Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 kwietnia 2025 r.
19:07

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka
Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka (fot. Archiwum/ArtS/DW)

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz apeluje do prezydenta Lublina o szczegółowe informacje dotyczące realizacji obietnic wyborczych z kampanii 2024 roku. W interpelacji wskazał na szereg zobowiązań Krzysztofa Żuka: od budowy hali sportowej, przez poprawę komunikacji miejskiej, po działania w zakresie zieleni miejskiej i kultury. W piśmie podkreślił też, że wcześniejsze kadencje obfitowały w obietnice, których nie udało się zrealizować.

– Jako radny miasta, reprezentujący interesy mieszkańców, oczekuję transparentnych informacji o postępach w realizacji Pańskiego programu, zwłaszcza w kontekście historycznych trudności z dotrzymaniem wcześniejszych zobowiązań, co budziło uzasadnione obawy wśród mieszkańców – pisze Gontarz.

W odpowiedzi, zastępca prezydenta Tomasza Fulara zapewnia, że zobowiązania wyborcze są realizowane zgodnie z planem.

– Nie podzielam poglądu Pana Radnego odnośnie oceny, jaką na podstawie realizacji obietnic wyborczych wystawiają Prezydentowi Mieszkańcy Lublina. Fakt, że Prezydent Krzysztof Żuk cieszy się zaufaniem Lublinian, a jego decyzje odnośnie kierunku rozwoju miasta są akceptowane, potwierdza bezsprzecznie najbardziej wiarygodny wskaźnik – wyniki wyborów samorządowych. Przypomnę, że Krzysztof Żuk pełni kadencję po raz czwarty, każdorazowo, poza pierwszą kadencją, uzyskując zwycięstwo w pierwszej turze wyborów, z bardzo wysokim wynikiem – zaznaczył już na początku Fulara.

– Zgodnie z zapowiedziami, proces realizacji zobowiązań wyborczych został zaplanowany na cały pięcioletni okres kadencji – pisze dalej Tomasz Fulara. – Brak uruchomienia wszystkich projektów w pierwszym roku kadencji nie jest równoznaczny z rezygnacją czy zagrożeniem ich wykonania.

Co z halą sportową?

Szczególne emocje wzbudza sprawa nowej hali widowiskowo-sportowej. Radny Gontarz dopytuje, czy miasto zabezpieczyło środki finansowe na ten cel i na jakim etapie jest dokumentacja projektowa. W odpowiedzi czytamy, że umowę z wykonawcą dokumentacji zerwano – projektant nie dostarczył materiałów w terminie. Informowaliśmy już o tym na łamach Dziennika Wschodniego. Fulara zaznacza, że miasto nie poniosło z tego tytułu żadnych kosztów. Teraz Ratusz koncentruje się na modernizacji stadionu przy al. Zygmuntowskich, by zapewnić warunki do rozgrywek żużlowych.

Autobusy co 10 minut? „Już dziś realizowane”

Jednym z głównych haseł kampanii była poprawa częstotliwości kursów na głównych liniach.

– Naturalnym jest, że np. potrzeby w zakresie komunikacji zmieniały się na przestrzeni lat. W kolejnych kadencjach było to związane np. z koniecznością unowocześnienia lubelskiego transportu zbiorowego, rozbudową siatki połączeń w związku z dynamicznym rozwojem miasta, dostosowaniem komunikacji do nakładanych przez rząd obostrzeń w kontekście COVID-19, czy negatywnym wpływem na finanse samorządów zmian podatkowych wprowadzonych przez rząd Mateusza Morawieckiego (tzw. Polski Ład), które skutkowały znacznym zmniejszeniem wpływów do budżetu miasta – argumentuje Fulara.

Według urzędników, dzięki optymalizacji połączeń po uruchomieniu Dworca Lublin, czas oczekiwania na autobus w głównych punktach miasta zmniejszył się do kilku minut. Zapowiedziano też dalsze dostosowywanie rozkładów do potrzeb pasażerów.

– Informuję, że zobowiązanie to już dziś jest realizowane. W efekcie wdrożonej w ub. roku optymalizacji oferty przewozowej, opracowanej w związku z uruchomieniem Dworca Lublin, czas oczekiwania na pojazd na głównych węzłach zmniejszył się do kilku minut. Nadal analizujemy ewentualne potrzeby w tym zakresie, dostosowując częstotliwość połączeń do oczekiwań użytkowników komunikacji miejskiej – twierdzi wiceprezydent.

Jednak jak pokazuje praktyka, z ocenami komunikacji miejskiej różnie bywa. Nawet dyrektor ZDiTM oceniał ją w październiku na trójkę.

Zielone miasto w liczbach

Miasto przedstawiło dane o liczbie nasadzeń drzew. W 2024 roku w 127 lokalizacjach posadzono 674 drzewa, w 2023 – 887, a w 2022 – 1169. Władze tłumaczą, że mniejsze liczby wynikają m.in. ze starzenia się miejskiej zieleni i konieczności przemyślanych działań w tym zakresie.

W planach są również nowe parki – Zawilcowa, Bronowicki, Ludowy – oraz dalsza realizacja projektu „Zielone Serce Miasta”, którego celem jest stworzenie zielonej osi Śródmieścia i Starego Miasta.

– Kwestia zazieleniania lubelskich dzielnic oraz zabytkowego centrum była także jednym z obszarów prezydenckiego projektu „Plan dla Dzielnic”. Na tej podstawie, jak również w ramach bieżących działań wydziałów i jednostek, tworzone są nowe skwery i zieleńce, sadzona jest zieleń w pasach drogowych, tworzone są nowe i rewitalizowane już istniejące parki – wskazuje Fulara.

Kultura w dzielnicach i ESK 2029

Ratusz podkreśla, że realizacja programu „Dzielnice Kultury” nabrała tempa. W 2024 roku odbyło się 138 projektów. W tle działań kulturalnych przewija się też sukces Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. – Obecnie trwają prace nad wdrażaniem zapisów aplikacji konkursowej – dodaje w tym kontekście wiceprezydent.

– Odbywały się m. in. festyny, koncerty, spotkania i pikniki oraz wydarzenia i projekty w ramach miejskiego programu „Dzielnice Kultury”, którego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa mieszkańców w kulturze oraz zapewnienie różnorodności działań kulturalnych w dzielnicach Lublina – podkreśla Fulara.

Co ze ścieżką rowerową nad Bystrzycą?

Miasto potwierdza rozpoczęcie przygotowań do modernizacji ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy. Jednocześnie opracowano koncepcję połączenia ścieżki z innymi trasami, m.in. wzdłuż ul. Nadbystrzyckiej, Diamentowej i Medalionów. Jak wcześniej informowaliśmy, Ratusz szczyci się również tym, że w całym mieście ma powstać kilkanaście kilometrów nowych ścieżek. Ostatnio Lublin otrzymał nawet dofinansowanie tych pomysłów.

– Obecnie trwa procedura uzyskiwania zgód właścicieli poszczególnych działek na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane. Kolejnym krokiem jest opracowanie opisu przedmiotu zamówienia. Jesteśmy na etapie pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację tego zadania, którego koszt szacowany jest na ok. 10 mln zł – zapowiada zastępca prezydenta.

Podsumowując odpowiedź, magistrat zapewnia, że nie ma zagrożenia dla realizacji obietnic z lat 2024–2029. Część z nich już trwa, inne rozpoczną się w kolejnych latach. Władze Lublina podkreślają też, że wiele projektów wymaga czasu, konsultacji i pozyskania środków, a sam proces inwestycyjny toczy się na wielu płaszczyznach jednocześnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty