Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
21:06

Ratujmy miejskie zielone płuca. W akcję ocalenia Starego Gaju przed wycinką angażują się kolejne osoby

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
70 40 A A
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.).
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.). (fot. Jacek Szydłowski)

Petycja w internecie, listy polityków do ministra środowiska i Lasów Państwowych, zmiana przeznaczenia największych miejskich lasów – akcja ratowania Starego Gaju przed wycinką nabiera tempa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W minionym tygodniu opisaliśmy wycinkę drzew w Starym Gaju, jakiej w listopadzie i w grudniu dokonali leśnicy na granicy z rezerwatem Stasin. – W kompleksie leśnym Stary Gaj przeważają drzewostany gospodarcze, gdzie była i jest realizowana planowa gospodarka leśna – tłumaczyła Dziennikowi Anna Sternik, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Ale pod piły poszły głównie 72-letne dęby szypułkowe. Sprawa zbulwersowała wielu lublinian i wywołała pytania o zasadność takich zabiegów.

A w tym roku leśnicy roku planują kolejne cięcia, na powierzchni ponad 50 ha, co stanowi około 11 proc. powierzchni Starego Gaju. – Jestem zbulwersowany przemysłową wycinką drzew w Starym Gaju. Zleciłem ekspertyzę prawną, czy cięcie 70-letnich dębów jest zgodne z prawem. W 2012 roku minister środowiska wydał rozporządzenie o „sporządzaniu planu urządzania lasu”, zgodnie z którym można ciąć dęby w minimalnym wieku 120 lat – mówi poseł z Lublina Michał Krawczyk (PO).

– 72 lata dla dębu szypułkowego to niezbyt wiele. Obrazowo można to określić, że w tym wieku drzewo przechodzi ze stanu młodzieńczego w dojrzałe życie – zaznacza dr hab. Wojciech Durlak, dendrolog z Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Dąb w tym wieku ma za sobą jedynie 1/6 swojego cyklu życiowego. Dla przykładu słynny Dąb Bolko z miejscowości Hniszów (powiat chełmski – red.) ma blisko 9 metrów obwodu, a jego wiek jest szacowany na ponad 650 lat.

Ruszyli z podpisami

Po naszej publikacji na Facebooku ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Stop wycince w Starym Gaju”. Zebrano już 1600 z zaplanowanych 2000 podpisów.

– Leśnicy mają prawo wykonywać planowy wyrąb oraz realizować uprawy leśne zgodnie z harmonogramem w lasach przemysłowych, takich jak Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie. Trzeba jednak postawić pytanie, czy lasy miejskie, jak wspomniane Stary Gaj, Dąbrowa czy nawet Lasy Kozłowieckie, powinny nadal być lasami przemysłowymi? Czy nie należy ich chronić przed komercyjną wycinką ze względu na ich funkcje zielonych płuc aglomeracji lubelskiej i terenów wypoczynkowych dla ludzi? – pyta dr hab. Wojciech Durlak.

– Moim zdaniem wycinka w tych kompleksach leśnych powinna być ograniczona wyłącznie do prac sanitarnych oraz usuwania drzew grożących powaleniem. Nasadzenia zastępcze realizowane przez leśników w następstwie wycinki dorosłych drzew nie w pełni jednak rekompensują utracone korzyści dla społeczeństwa, szczególnie w lasach podmiejskich. Młode drzewa potrzebują czasu, by przejąć funkcję dojrzałych, dorodnych drzew – dodaje dendrolog.

– Nie ma zgody na przemysłowy wyrąb drzew w lasach wokół aglomeracji lubelskiej. Takie kompleksy jak Dąbrowa, Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie powinny zostać wyłącznie dla mieszkańców, dla celów rekreacyjnych czy edukacyjnych. Gospodarka leśna w tych miejscach musi być ograniczona do cięć higienicznych czy usuwaniu drzew zagrażających bezpieczeństwu – wtóruje mu poseł Krawczyk.

Poseł Krawczyk wysłał dzisiaj pismo do dyrekcji Lasów Państwowych i ministra środowiska w sprawie zmiany przeznaczenia tych lasów z przemysłowego na rekreacyjny. Z kolei, jak przekazała Dziennikowi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Ratusza, prezydent Lublina Krzysztof Żuk wysłał wczoraj pismo do generalnego dyrektora Lasów Państwowych, by Stary Gaj i Dąbrowa zostały uznane za lasy ochronne.

Lubelscy leśnicy nie odpowiedzieli od poniedziałku na nasze pytania dotyczące legalności wycinki drzew w Starym Gaju.

Lasy w Lublinie

Zajmują ogółem 1675 ha, co stanowi 11 proc. powierzchni miasta. Największy jest Las Dąbrowa o powierzchni ponad 1 200 hektarów. Drugi ważny kompleks to Stary Gaj, zajmujący powierzchnię 460 hektarów.

(źródło: lublin.eu)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Toalety tutaj nie będzie

Toaleta na placu zabaw? „To miejsce pamięci zamordowanych mieszkańców”

Jest plac zabaw, ale brakuje toalety. Pani Marzena z osiedla Sielczyk zwróciła się do urzędników o posadowienie przenośnego toi-toi’a. Niestety, Ratusz nie ma dobrych wiadomości. W miejscu pamięci przybytku nie będzie.

Inwazja na Kazimierz!
29 czerwca 2024, 12:00

Inwazja na Kazimierz!

Już w najbliższą sobotę nastąpi najazd radzyńskich artystów plastyków na Kazimierz Dolny. Sześcioro twórców (Ewa Grodzka, Przemysław Krupski, Arek Szwed, Marcin Niewęgłowski, Małgorzata Gorzel i Małgorzata Pawlik – Polańska) zaprezentuje swoje prace w przestrzeniach i galeriach Kazimierza Dolnego, najsłynniejszego polskiego miasteczka kultury i sztuki.

W kranie sucho. Mieszkańcy gminy pozostawieni bez pomocy
temat od Czytelnika

W kranie sucho. Mieszkańcy gminy pozostawieni bez pomocy

Do naszej redakcji maila przysłali zaniepokojeni mieszkańcy gminy Jastków. Według ich relacji, wody w kranach nie ma już od kilku dni. - Nie możemy normalnie funkcjonować - skarżą się. Wójt wystosował apel o oszczędzanie wody.

Dzisiaj rusza sprzedaż biletów i karnetów na mecze Motoru Lublin w PKO BP Ekstraklasie
galeria

Dzisiaj rusza sprzedaż biletów i karnetów na mecze Motoru w ekstraklasie

Kibice Motoru Lublin długo musieli czekać, ale wreszcie karnety i bilety na sezon 24/25 będą dostępne w sprzedaży. A ta wystartuje już dzisiaj o godz. 19.50. Aby oglądać mecze żółto-biało-niebieskich na boiskach PKO BP Ekstraklasy trzeba będzie jednak głębiej sięgnąć do portfela.

M-346 od włoskiego producenta Leonardo może osiągnąć prędkość prawie 1100 km/h i wznieść się na ponad 13,7 kilometra wysokości. Dzisiaj w Dęblinie piloci świętowali z okazji osiągnięcia 10 tysięcy godzin nalotu na tych samolotach

Dęblin: Eskadra naszych "Bielików" z 10 tysiącami godzin w powietrzu

Flota samolotów odrzutowych "Bielik" w powietrzu spędziła już ponad 10 tysięcy godzin, czyli ponad 416 dni. Z tej okazji zagrała dzisiaj orkiestra wojskowa, a nad miastem pokaz możliwości maszyny zaprezentowali piloci M-346 Demo Team.

W 2023 roku Andrzej Wnuk był prezydentem Zamościa, ale w wyniku drugiej tury wyborów samorządowych, w kwietniu to stanowisko stracił na rzecz Rafała Zwolaka

Prezydenta nie ma, ale wotum zaufania jest. Absolutorium za budżet też

Ponad dwa miesiące po wyborach samorządowych i zmianie władzy w Zamościu radni miejscy głosowali nad wotum zaufania i udzieleniem absolutorium dla prezydenta miasta za jego pracę w 2023 roku. I w większości byli „za”.

Obecny Dworek Grafa wzniesiono na miejscu wcześniejszego, drewnianego. Jego fundatorem był Emanuel Graf, dziedzic majątku Tatary

Centrum kultury, czy dom seniora? Nowe pomysły na Dworek Grafa

Pochodzący z XIX wieku Dworek Grafa mógłby być jedną z wizytówek Lublina, jednak od 2013 roku stoi opustoszały. Radni na to miejsce mają swój pomysł, a władze miasta swój. Wszyscy są jednak zgodni, że potencjał tego miejsca musi zostać wykorzystany.

Jest nowa szefowa wojewódzkiego nadzoru budowlanego

Jest nowa szefowa wojewódzkiego nadzoru budowlanego

Lubelski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego ma nową dyrektor. Na czele tej instytucji decyzją wojewody lubelskiego stanęła dzisiaj Beata Zalewska. To transfer z nadzoru powiatowego w Lublinie.

Walka o każdą piłkę była znakiem firmowym piłkarzy Sygnału Lublin w tym sezonie

Awans Sygnału Lublin? Nagroda za mozolną pracę. Podsumowanie sezonu 23/24 w lubelskiej okręgówce

Sygnał Lublin wygrał rozgrywki i awansował do IV ligi. Podopieczni Przemysława Drabika w tym sezonie nie mieli żadnej konkurencji.

Alpaki, maszyny i nagrody dla najlepszych rolników województwa
zdjęcia
galeria

Alpaki, maszyny i nagrody dla najlepszych rolników województwa

Najnowszy sprzęt, wystawy zwierząt, wykłady z ekspertami, odznaki dla zasłużonych producentów rolnych, kiermasz roślin ozdobnych i koncerty - tak w skrócie wyglądała niedziela w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Pogoda i frekwencja dopisały.

Dante Stipica może trafić do Motoru Lublin

Doświadczony bramkarz blisko Motoru Lublin?

Wygląda na to, że głównym kandydatem do wzmocnienia pozycji bramkarza w Motorze Lublin jest Dante Stipica. Doświadczony chorwacki golkiper ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w Ruchu Chorzów, który spadł z PKO BP Ekstraklasy. Nadal jest jednak graczem Pogoni Szczecin, z którą ma ważny kontrakt do 30 czerwca 2026 roku.

Karolina Osowska (w czarnym stroju) będzie walczyć o akademickie mistrzostwo świata

Lubelski rodzynek w kadrze reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata piłkarek ręcznych

W Hiszpanii rozpoczynają się Akademickie Mistrzostwa Świata. Biało-Czerwone prowadzone w tej imprezie będą przez Monikę Marzec, a jedną z jej podopiecznych będzie Karolina Osowska.

zdjęcie ilustracyjne

Ciężarówki tarasują wjazdy na posesje. Jest plan, jak to ukrócić

Kolejki ciężarówek do Koroszczyna szybko nie znikną. Policja ma pomysł, jak ułatwić życie mieszkańcom przy drodze krajowej numer 2.

Pożar wybuchł od pieca. W środku był 67-latek

Pożar wybuchł od pieca. W środku był 67-latek

Tragedia w Ludwinie. W pożarze domu zginął 67-latek.

zdjęcie ilustracyjne

Ma być szybciej z Lublina do Zamościa. Kolej elektryfikuje linie

Szybciej z Lublina do Zamościa. Kolejowa spółka ogłosiła przetargi na inwestycje w ramach programu Kolej Plus.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Kupię
Kupię mieszkanie

Kupię mieszkanie

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Kupię

Kupię mieszkanie

Lublin

0,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

55,00 zł

Komunikaty