Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2020 r.
12:39

Ratusz zaskarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w sprawie górek czechowskich [wideo]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
43 148 A A
(fot. Archiwum)

Prezydent Lublina uznał "za konieczne" złożenie skargi kasacyjnej na sądowy wyrok, stwierdzający częściową nieważność lipcowej uchwały Rady Miasta, wyznaczającej na górkach czechowskich strefy pod zabudowę wielorodzinną oraz sportowo-rekreacyjną z dopuszczeniem handlowo-usługowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taką opinię prezydent ogłosił przed chwilą na specjalnej konferencji prasowej w Ratuszu. Przypomnijmy, że 30 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził nieważność uchwalonego 1 lipca studium przestrzennego w części dotyczącej górek czechowskich.

Sąd doszedł do wniosku, że jakakolwiek zabudowa zniszczy walory przyrodnicze tego miejsca. Prezydent się z nim nie zgadza.

Wyrok nie jest prawomocny, prezydent może się od niego odwołać i dziś oświadczył, że "zasadne jest wniesienie skargi kasacyjnej" do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. - Gdyby ten wyrok stał się prawomocny, w praktyce nie wiadomo by było, jak go stosować - mówi Krzysztof Żuk, który przekonuje, że wskutek tego wyroku mieszkańcy istniejących juz budynków nie mogliby ich przebudowywać i rozbudowywać.

Prezydent pokazał dziennikarzom na dzisiejszej konferencji prasowej cztery strony z kilkusetstronicowego raportu naukowców dotyczącego górek czechowskich.

Chodzi o zamówioną przez Urząd Miasta analizę mającą dać odpowiedź na pytanie, jak można wykorzystać ten teren, by nie zniszczyć jego przyrody.

Z pokazanej dziś mapy, będącej częścią raportu, wynika, że przeważająca część górek czechowskich powinna zostać objęta ochroną.

Eksperci zaproponowali do ochrony niezabudowane obecnie wysoczyzny od strony ul. Poligonowej, z wyjątkiem tej obok nowych bloków przy ul. Operowej i Melomanów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 148

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
... / 7 stycznia 2020 r. o 13:18
Czy ktoś oprócz mieszkańców okolicznych willi faktycznie ktoś chciałby aby ten teren pozostał w obecnym stanie?
 myślę że tak, śmieci zwożą tam ludzie z całego miasta...
Avatar
. / 7 stycznia 2020 r. o 13:15
Niezła farsa. Ledwie kilka minut temu zakończyła się konferencja a tu już artykuł gotowy i wisi na stronie od 30 minut. Rzetelność Dziennika Wschodniego jest powalająca.
 Smaga i wszystko jasne. Oby szybciej i oby bardziej sensacyjnie. Pal licho rzetelne przedstawienie faktów.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:14
Telenoweli Dziennika Wschodniego ciąg dalszy...
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:13
Niezła farsa. Ledwie kilka minut temu zakończyła się konferencja a tu już artykuł gotowy i wisi na stronie od 30 minut. Rzetelność Dziennika Wschodniego jest powalająca.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:17
Czy ktoś oprócz mieszkańców okolicznych willi faktycznie ktoś chciałby aby ten teren pozostał w obecnym stanie?
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:08
Co za wypociny. Może warto rzetelnie poinformować, dlaczego prezydent chce zaskarżyć?
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:39
Tam w tle na zdjęciu widać wille Obrońców Górek. Szkoda, że nie protestowali gdy sami wylewali fundamenty pod swoje wypasione chałupy.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:10
i bardzo dobrze, ludzie chcą zmian w tym miejscu a wyrok sądu mógłby to uniemożliwioć
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 12:40
ahahahahahaha i są górki cieszy się chomik prosto z ziemnej dziurki. Dzień bez górek dniem straconym :)
Avatar
szybko prędko / 7 stycznia 2020 r. o 13:18
Niezła farsa. Ledwie kilka minut temu zakończyła się konferencja a tu już artykuł gotowy i wisi na stronie od 30 minut. Rzetelność Dziennika Wschodniego jest powalająca.
Smaga i wszystko jasne. Oby szybciej i oby bardziej sensacyjnie. Pal licho rzetelne przedstawienie faktów.
 Trzeba się cieszyć, że w tej redakcji w ogóle czekają na początek konferencji. Za chwilę będą wypuszczać artykuły informujące o czymś co się w ogóle nawet jeszcze nie rozpoczęło.
Avatar
dobra robota TBWał/P.Żuk / 9 stycznia 2020 r. o 18:21
sprawność duetu TBWał-Prezydent Żuk/UML wykazują się wyjątkową skutecznością w oddaniu publicznego (kiedyś) terenu w portfel TBWał. Jeszcze bardzie skuteczni są w zorganizowanym dodawaniu lajków do każdego sprzyjające3go komentaża. Oczywiście głnosy nieprzychylne TBWał i Pressydentowi developerów są z równą systematycznością/skutecznością dislajkowane... Obecnie nadmuchane poparcie dla duo TBWał/Żuk wynosi 40-60 (na plus) do 40-60 (na minus) dla krytyków. ps1. może wzorem klubów sportowych oddamy Lublin tytularnemu sponsorowi TBWał? Jest:  LUBLIN, będzie TBWał LUBLIN??!?!?!  Wystarczy odpowiednio posłusznych rdnych zebrać.  ps.2 skoro górki cz. to teren taki sobie, to pujść za ciosem i oddać resztę terenu pod działalność Komeko!!! Co na to TBWał i jego biznes życia?!?!
sprawność duetu TBWał-Prezydent Żuk/UML wykazują się wyjątkową skutecznością w oddaniu publicznego (kiedyś) terenu w portfel TBWał. Jeszcze bardzie skuteczni są w zorganizowanym dodawaniu lajków do każdego sprzyjające3go komentaża. Oczywiście głnosy nieprzychylne TBWał i Pressydentowi developerów są z równą systematycznością/skutecznością dislajkowane... Obecnie nadmuchane poparcie dla duo TBWał/Żuk wynosi 40-60 (na plus) do 40-60 (na minus) dla krytyków. ps1. może wzorem klubów sportowych oddamy Lublin tytularnemu sponsorowi TBWał? Jest:  ... rozwiń
Avatar
Obiektywnie / 8 stycznia 2020 r. o 11:10
Na marginesie tej internetowej nawalanki (za-przeciw) jedno pytanie: a co na to wszystko (wyrok WSA) Pan Wojewoda? Ma przecież doskonałych prawników, którzy "wymyślili" skargę do WSA, od której zaczęła się cała prawna awantura - Szanowni Państwo, co dalej z tym prawnym "pasztetem", którego jesteście współautorami? Będzie skarga kasacyjna wojewody na wyrok WSA? Bo w mojej ocenie skarga powinna być bankowo, ponieważ wyrok jest rażąco niezgodny z prawem - powinno być unieważnienie całej uchwały w sprawie studium.
Avatar
górki / 8 stycznia 2020 r. o 11:05
Prezydent Żuk konsekwentnie chroni interesy deweloperów, mieszkańców ma za nic.
Avatar
park na górkach już jest! / 8 stycznia 2020 r. o 08:46
jaką wy tam przyrodę widzicie? Trzeba było krzyczeć jak był tam poligon wojskowy a nie teraz trawą gęby wycierać . Najlepiej tych krzykaczy przeprowadzić na wioskę odebrać samochody busy i niech zapieprzają na chomikach
 Poczytaj sobie, obejrz załączniki, i przestań się ośmieszać. Opowieści o ugorze i chaszczach już się nie nadadzą do niczego. Raport szczegółówo opisuje ekosystem Górek Czechowskich oraz rolę jaką spełnia w mieście. Chociażby kłamstwem okazało się twierdzenie  że funkcję napowietrzania przejmą doliny i wąwozy. Naukowcy zbadali że powietrze porusza się tam znacznie wolniej i to wysoczyny powinny zostać niezabudowane. Popatrz sobie szczególnie na mapki- okazało się że żadna z wysoczyn od strony Poligonowej nie może być zabudowana pod dyktando dewelopera. A teraz bądź grzeczny i wyciągnij zęby ze ściany, niezdrowo jest się aż tak denerwować.
 Poczytaj sobie, obejrz załączniki, i przestań się ośmieszać. Opowieści o ugorze i chaszczach już się nie nadadzą do niczego. Raport szczegółówo opisuje ekosystem Górek Czechowskich oraz rolę jaką spełnia w mieście. Chociażby kłamstwem okazało się twierdzenie  że funkcję napowietrzania przejmą doliny i wąwozy. Naukowcy zbadali że powietrze porusza się tam znacznie wolniej i to wysoczyny powinny zostać niezabudowane. Popatrz sobie szczególnie na mapki- okazało się że żadna z wysoczyn od strony Poligonowej nie może być zabudowa... rozwiń
Avatar
Tomek / 8 stycznia 2020 r. o 08:02
Skoro lubelski WSA jest przedluzeniem wladzy PIS, tospoko, Warszawski NSA tym bardziej...i jeszcze pobijs rekord swiata i w kwietniu 202p bedzie decyzja:-)
Avatar
an / 8 stycznia 2020 r. o 07:54
Ten lubelski WSA to takie przedłużenie władzy administracyjnej - obecnie pisowskiej. Nie ma w nim ludzi z charakterem.
Avatar
UzurPaTor / 8 stycznia 2020 r. o 07:09
Z tym wysiedlaniem willi to bym uwazala, to jest zly kierunek ataku, tam mieszkaja Przyjaciele Pana Prezydenta i Jego Wyborcy a nie Obroncy Gorek. Trolle TBV chyba zapedzily sie w petle i zaczynaja sie troche osmieszac. Pan Prezydent ma prawo odwolac sie jak kazdy z nas do NSA, i czekac na wyrok. Jesli jest jednak Gentelmenem a nie Developo Gangsterem powinien do czasu wyroku NSA, zabronic dzialan na gorkach, zadnych wycinek, zadnych prac. Niech Sad podejmie decyzje.  Wtedy bedzie fair i p. Prezydent wyjdzie z tego z twarza i bedzie wszystko jak ma byc.
 Oj pomału, ojojojoj powoli z tym prawem prezydenta do wchodzenia w kompetencje rady miasta, dla której wyłącznych kompetencji zarezerwowano kwestię zmiany MPZP i SUiKZP (art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym).  To samo dotyczy kwestii obrony  ww. decyzji w przypadku wniosków o ich uchylenie. Nie inaczej było z wnioskiem o przeprowadzeniu... referendum lokalnego.
 Oj pomału, ojojojoj powoli z tym prawem prezydenta do wchodzenia w kompetencje rady miasta, dla której wyłącznych kompetencji zarezerwowano kwestię zmiany MPZP i SUiKZP (art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym).  To samo dotyczy kwestii obrony  ww. decyzji w przypadku wniosków o ich uchylenie. Nie inaczej było z wnioskiem o przeprowadzeniu... referendum lokalnego. rozwiń
Avatar
Marlena / 8 stycznia 2020 r. o 00:20
Z tym wysiedlaniem willi to bym uwazala, to jest zly kierunek ataku, tam mieszkaja Przyjaciele Pana Prezydenta i Jego Wyborcy a nie Obroncy Gorek. Trolle TBV chyba zapedzily sie w petle i zaczynaja sie troche osmieszac. Pan Prezydent ma prawo odwolac sie jak kazdy z nas do NSA, i czekac na wyrok. Jesli jest jednak Gentelmenem a nie Developo Gangsterem powinien do czasu wyroku NSA, zabronic dzialan na gorkach, zadnych wycinek, zadnych prac. Niech Sad podejmie decyzje. Wtedy bedzie fair i p. Prezydent wyjdzie z tego z twarza i bedzie wszystko jak ma byc.
Avatar
Lubelak / 7 stycznia 2020 r. o 23:43
No to jestem zaskoczony, wydawało mi się że z sądem się nie dyskutuje.
Avatar
Gerard / 7 stycznia 2020 r. o 23:28
Ajajaj, nie dość że ludzie w Lublinie głosują w referendum nie tak jak trzeba, to jeszcze nawet naukowcy nie potrafili stanąć na wysokości zadania. Raport z inwentaryzacji znacznie uszczupla teren, który mógłby ew. zostać zabudowany - praktycznie do jednej wierzchowiny. Wyklucza także wsadzenie na Górki boisk, dróg, itp. badziewa, którym Dzioba chciał zamydlić nam oczy. Wszystko to zagrozi unikatowemu ekosystemowi Górek.
    A Prezydent Żuk na konferencji odwraca uwagę od istoty problemu,mówiąc,że dba o interesy tych którzy już się pobudowali lub mają taki zamiar.Istotą problemu jest bowiem to, co orzekł w wyroku WSA w Lublinie mianowicie,że Gmina Lublin przekroczyła władztwo planistyczne cakowicie lekceważąc interes publiczny.Przede wszystkim Górki Czechowskie jako teren zielony,mający fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi, nigdy nie powinien znajdować się w rękach prywatnych.Niestety stało się tak, w wyniku uchwalenia przez Sejm RP Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami z 1997 r.,która dopuszcza sprzedaż takich terenów przez Skarb Państwa.Jest to rażąco sprzeczne z interesem publicznym i Konstytucją RP tj.Art.74.1. cytuję :WŁADZE PUBLICZNE PROWADZĄ POLITYKĘ ZAPEWNIAJĄCĄ BEZPIECZEŃSTWO EKOLOGICZNE WSPÓŁCZESNEMU I PRZYSZŁYM POKOLENIOM.
    A Prezydent Żuk na konferencji odwraca uwagę od istoty problemu,mówiąc,że dba o interesy tych którzy już się pobudowali lub mają taki zamiar.Istotą problemu jest bowiem to, co orzekł w wyroku WSA w Lublinie mianowicie,że Gmina Lublin przekroczyła władztwo planistyczne cakowicie lekceważąc interes publiczny.Przede wszystkim Górki Czechowskie jako teren zielony,mający fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi, nigdy nie powinien znajdować się w rękach prywatnych.Niestety stało się tak, w wyniku uchwalenia ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 148

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hrubieszów. Gol za golem, grosz do grosza. Piłkarze grali dla Iwony

Hrubieszów. Gol za golem, grosz do grosza. Piłkarze grali dla Iwony

8 tys. 670 złotych sprawy nie załatwia, bo na leczenie 33-latki z Werbkowic w klinice w Barcelonie potrzeba ok. 2 mln zł. Ale ta kwota, zebrana podczas niedzielnego turnieju piłkarskiego w Hrubieszowie, to jednak spora cegiełka w zbiórce, która wciąż trwa

Lublin. Senator Bury chce rozmawiać o spalarniach

Lublin. Senator Bury chce rozmawiać o spalarniach

Plany związane z budową w Lublinie i regionie kilku spalarni śmieci będą głównym tematem kolejnej edycji Kongresu Rad Dzielnic. Spotkanie po raz drugi organizuje senator Polski 2050 Jacek Bury

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego
6 lutego 2023, 17:00

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego

W poniedziałek, 6 lutego o godz. 17 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Braci Wieniawskich 5) zostanie zorganizowany wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Jankowskiego "Cztery pory roku w dolinie".

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych
wideo
film

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych

Rekordziści stracili z kont dziesiątki tysięcy złotych, niektórzy muszą spłacać kredyty, których nigdy nie zaciągali. Jak ustrzec się przed oszustami działającymi na platformach sprzedażowych? Sprzedaż używanych rzeczy przez internet cieszy się rosnącą popularnością. Coraz częściej pojawiają się też informacje o osobach, które nie tylko nie otrzymały zapłaty za sprzedane przedmioty, ale straciły duże pieniądze.

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

Nie ponad dwie godziny, ale mniej będzie trwała podróż pociągiem pośpiesznym z Lublina do Warszawy. Wiemy od kiedy.

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

W wieku 72 lat zmarł Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych Montexu, SPR i MKS, który w klubie z Lublina przepracował ponad 25 lat.

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Polski Cukier AZS UMCS przegrał w Saragossie i odpadł z rozgrywek EuroCup. Lublinianki jeszcze na 10 minut przed końcem spotkania były w kolejnej rundzie. Niestety, ostatnią kwartę przegrały 12:22 i cały mecz 50:58.

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Już po raz piąty startuje akcja „Rozlicz PIT w Lublinie”. Na tych, którzy wezmą w niej udział czekają nagrody pieniężne, a główną nagrodą jest Suzuki Swift Hybrid

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi
galeria

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi

Kierowcy ciężarówek w czwartek i piątek nie przejadą przez przejścia w Hrebennem i Dorohusku. Rolnicy organizują protest w sprawie niekontrolowanego importu złej jakości zboża z Ukrainy.

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Koniec z romantycznymi weekendami, teraz turyści przyjeżdżają na dzień lub dwa i chcą pójść do filharmonii albo na festiwalowe wydarzenia. Już rezerwują noclegi na Inne Brzmienia. Miasto podsumowało ruch turystyczny w 2022 roku: nigdy nie było tak dobrze.

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity
galeria

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity

Takiego odzewu ze strony mieszkańców Puław i całego powiatu nie spodziewali się nawet sami wolontariusze. W tym roku puławski sztab zebrał ponad 33 tysiące więcej od ostatniego rekordu. Najlepsze w historii wyniki zanotowano także w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

W grze o mistrzostwo pozostało tylko sześć drużyn

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Milion złotych na zakup lokalu w luksusowym apartamentowcu otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki jedna z lubelskich fundacji. Zdaniem posła PO Michała Krawczyka, minister Przemysław Czarnek szykuje w ten sposób „miękkie lądowanie” dla organizacji bliskich obozowi rządzącemu po ewentualnej przegranej w wyborach. – Nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną – odpowiada przedstawicielka fundacji, która na konferencji prasowej wystąpiła w towarzystwie polityków PiS.

Porażka Pride of Poland 2022. Francuz „zrobił w konia” stadniny i nie zapłacił
galeria

Porażka Pride of Poland 2022. Francuz „zrobił w konia” stadniny i nie zapłacił

Pride of Poland 2022 okazała się wyjątkowo pechowa dla państwowych stadnin. Za wylicytowane konie do tej pory nie zapłaciło kilku kupców, co w konsekwencji oznacza wynik o prawie 1 mln euro niższy niż ten ogłoszony przez organizatorów zaraz po aukcji.

Świdnik zmienia zasady rekrutacji do przedszkoli. Wiele osób będzie zaskoczonych

Świdnik zmienia zasady rekrutacji do przedszkoli. Wiele osób będzie zaskoczonych

Zaczynają się zajęcia adaptacyjne dla trzylatków, które od września pójdą do przedszkola. Rekrutacja do miejskich placówek zacznie się w marcu. Radni właśnie przegłosowali zmiany w punktowaniu kandydatów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty