Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2015 r.
21:45
Edytuj ten wpis

Rewolucja drogowa na Al. Racławickich. Co się zmieni? (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 32 A A

W poniedziałek ujawniony został nowy projekt przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej, Sowińskiego i Poniatowskiego. W planie są pasy ruchu dla autobusów, ścieżki rowerowe i przystanki dla nowej linii autobusowej z Czechowa na Czuby przez ul. Poniatowskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To nie jest pierwsza koncepcja. Wcześniej były dwie inne, ale obie skrytykowano, więc powstała trzecia. - Staraliśmy się uwzględnić maksymalną liczbę uwag - mówi Mirosław Łuciuk, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów. Uwagi były często sprzeczne. - Musieliśmy znaleźć kompromis - stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Co z tego wyszło? Ul. Sowińskiego nie będzie poszerzana aż tak, jak wcześniej zakładano, ul. Poniatowskiego dostanie nowy przebieg, a drogi dla rowerowe będą nie w jezdniach, ale obok nich. To w skrócie, a w szczegółach?

Al. Racławickie

Niemal na całej długości drogi wydzielone będą buspasy. - To książkowy przykład drogi, na której trzeba je zastosować - uważa Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Aż 60 do 80 proc. osób jadących Racławickimi siedzi nie w prywatnych autach, ale w autobusach i trolejbusach, wożących tędy 20 tys. pasażerów dziennie.

Jezdnia ma być dzielona tak: jeden pas dla autobusów i jeden dla wszystkich. Tak samo w drugą stronę. Szersza będzie tylko na skrzyżowaniach, gdzie będą dodatkowe pasy do skrętu. Po obu stronach i na całej długości pobiegną dwukierunkowe ścieżki rowerowe oddzielone i od jezdni, i od chodników. - Minimalna szerokość chodnika to 3 m, a ścieżki 2,4 m - informuje Arkadiusz Palka z firmy Mosty Katowice, która projektuje przebudowę. W planie są też parkingi rowerowe.

ul. Sowińskiego

Jezdnia nie będzie aż tak szeroka, jak zapowiadano wcześniej. Teraz ma 9,2 m szerokości i trzy pasy ruchu. Po przebudowie będzie mieć 12 m i cztery pasy, a na skrzyżowaniach nieco więcej. Chociaż pokazana w poniedziałek koncepcja nie przewiduje buspasów, to w ostatecznym projekcie mają się znaleźć. - Bez buspasów ciężko będzie nam spełnić kryteria programu Polska Wschodnia - mówi Żuk. A właśnie z tego źródła miasto chce sfinansować tę przebudowę.

Są jeszcze trzy ważne wiadomości. Pierwsza: z obu stron będą biec ścieżki rowerowe. Druga: ul. Langiewicza zostanie zaślepiona od strony ul. Sowińskiego, wyjazd będzie przy Radziszewskiego. Trzecia: z Głębokiej w lewo w Sowińskiego będziemy skręcać nie z jednego, ale z dwóch pasów.

W koncepcji nie ma nowej kładki. - Będzie wybudowana osobno, ale równocześnie - mówi Żuk. Kładka ma być pozbawiona nieprzyjaznych wózkom schodów.
ul. Poniatowskiego

- Ta ulica pobiegnie nowym śladem - informuje Łuciuk. Jezdnia będzie odsunięta od budynków po stronie Dubois, pobiegnie bliżej szkoły. Obecna jezdnia stanie się drogą serwisową, zapewniającą dojazd do budynków mieszkalnych. Od nowej "tranzytowej” części ma ją oddzielać szpaler zieleni. W planie są tu zatoki dla szybkiej linii autobusowej łączącej Czuby i Czechów.

ul. Lipowa

Tu nie ma w planach budowy dróg dla rowerów, a buspas nie będzie się ciągnąć przez całą ulicę. - Istniejące przejścia dla pieszych pozostaną i będą poszerzone - deklaruje Palka.

Zieleń

Także ta koncepcja zakłada wycinkę drzew, ale mniejszą, niż poprzednie warianty. - Nie więcej, niż 35 proc. obecnego drzewostanu - mówi Łuciuk. Nieco skurczyć mogą się też zieleńce wzdłuż Al. Racławickich.

Miasto zapowiedziało, że przy Sowińskiego urządzi nowy skwer i pokazało jego dwie wersje. W pierwszej jest ok. 35 miejsc parkingowych, w drugim ok. 50. - Większy parking wiązałby się z wycinką kilku drzew - mówi Iwona Brankiewicz z Urzędu Miasta i zapewnia, że chodzi o drzewa małe i słabe. - Dylemat, czy tworzyć miejsca parkingowe muszą rozstrzygnąć sami mieszkańcy - mówi prezydent. Pytaliśmy go w poniedziałek także o nieujęty w koncepcji tak zwany małpi gaj naprzeciw Domu Aktora. - Też będzie objęty projektowaniem - zapewnia Żuk. I przyznaje, że KUL chciałby tam widzieć pomnik swojego pierwszego rektora, Idziego Radziszewskiego.

I co dalej?

Od poniedziałku do 12 kwietnia miasto zbierać ma opinie w sprawie koncepcji. Na tej podstawie powstanie ostateczna wersja, a potem projekt wykonawczy.

- Przebudowę chcemy zacząć w przyszłym roku - mówi Żuk. Pierwsze mają być Al. Racławickie, by były gotowe na 700-lecie Lublina w roku 2017. Drugi etap ma objąć Sowińskiego i Poniatowskiego, a trzeci Lipową. Czy i to uda się zrobić przed jubileuszem? - Będzie trudno zrealizować wszystko na raz - mówi Żuk. I deklaruje, że prace rozłoży tak, by na jubileusz miasto nie było rozkopane.

Linia północ-południe

Kursująca co kwadrans linia jechałaby z os Poręba lub os. Widok przez Filaretów, Sowińskiego i Poniatowskiego. Dokąd? Wersje są trzy:

- przez al. Smorawińskiego, Kompozytorów Polskich, Elsnera i Związkową do Węglarza;

- zjedzie z Poniatowskiego w al. Solidarności, Północną, Szeligowskiego i Elsnera na Węglarza;

- pojedzie na Koncertową.

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Cichociemny / 30 marca 2015 o 22:24
0

Nowa linia z Czubów, jestem za, ale osobiście uważam że powinna przebiegać ona następująco:

OS.PORĘBA -Granitowa -Jana Pawła II -Nadbystrzycka -Zana -Filaretów -Głęboka -Sowińskiego

-Poniatowskiego -Al. Smorawińskiego -Al. Kompozytorów Polskich -Elsnera -Związkowa-

-WĘGLARZA

Poszerzenie tej linii o te dwa fragmenty(Nadbystrzycka i Zana) nie spowoduje szczególnego obciążenia tej linii, a pasażerowie z bujnie rozwijających się osiedli na Nadbystrzyckiej, z pewnością wybiorą tą linię, zamiast bardzo często zatłoczonej już 15(w godzinach szczytu). Dodatkowym atutem jest to że w tej części mieszka mnóstwo studentów, studiujących nie tylko na politechnice, byłoby to pierwsze i jedyne takie połączenie tej ulicy z Sowińskiego( UMCS-em, studiujący tam studenci mieliby dogodne połączenie) oraz swoista alternatywa dla podróżujących z tej części miasta w kierunku Czechowa. Takie rozwiązanie nie zaszkodzi a na pewno pomoże, zwłaszcza, że z ul. Nadbystrzyckiej w kierunku Zana, jak ktoś chce się szybko dostać w okolice tejże ulicy ma tylko jedną linię- 28 kursującą co 25/30 min( zbyt rzadko!!! a trasa linii atrakcyjna) w dzień powszedni lub 19, ale jest to linia szczytowa. 

  

Nowa linia z Czubów, jestem za, ale osobiście uważam że powinna przebiegać ona następująco:

OS.PORĘBA -Granitowa -Jana Pawła II -Nadbystrzycka -Zana -Filaretów -Głęboka -Sowińskiego

-Poniatowskiego -Al. Smorawińskiego -Al. Kompozytorów Polskich -Elsnera -Związkowa-

-WĘGLARZA

Poszerzenie tej linii o te dwa fragmenty(Nadbystrzycka i Zana) nie spowoduje szczególnego obciążenia tej linii, a pasażerowie z bujnie rozwijających się osiedli na Nadbystrzyckiej, z pewnością wybiorą tą linię, zamiast bardzo często zat... rozwiń

Avatar
OO / 30 marca 2015 o 14:22
0

W jakim celu bus-pasy w Al. Racławickich przecież trolejbusy i autobusy MPK jadą bez problemów prawym pasem który praktycznie jest wolny. Co to za głupoty ? I dajcie spokoój tym rowerom Polska to nie Chiny czy Bangladesz.

Avatar
jan / 28 marca 2015 o 22:27
0

skrzyzowania al raclawickie sowinskiego  oraz  sowinskiego al pkwn  nie rozwiaza te przedstawione wyzej koncepcje  to tylko denerwowanie kolejny raz lublinian   powiedzmy sobie szczerze tylko obiecany tunel i wiadukt w tych miejscach zalatwia sprawe    dlaczego wladze lublina tak boja sie o tym mowic  i tak boja sie tego rozwiazania -  prosze o szczera odpowiedz!!!!

Avatar
Lynio / 26 marca 2015 o 12:22
0

I Sowińskiego dalej w czarnej du... po dwa pasy w jednym kierunku ale jeden to bus pas będzie wiec reszta stoi i stoi i jeszcze długo postoi 

Avatar
zdzislaw / 25 marca 2015 o 16:12
0

Można robić wizualizacje bez końca a wszyscy wiemy,  że problem będzie rozwiązany gdy dokończy się ulicę Sowińskiego pomiędzy Głęboką a skrzyżowaniem Zana i Nadbystrzyckiej. Droga wytyczona,  teren zabezpieczony od lat 70-tych ale...... no właśnie. 

Avatar
jOOj / 25 marca 2015 o 09:04
0

Plan tunelu pod racławickimi i wiaduktu nad głęboką był prosty i bardzo dobry ale najwyraźniej tu nie idzie o to żeby problem rozwiązać raz na zawsze. Chodzi żeby problemem mataczyć, projektować, robić wizualizację (ile kosztowała ta w artykule..") i w nieskończoność drenować kieszeń podatnika... mówiąc mu że to przecież w jego interesie, a kolesiostwo bierze zlecenia na cały ten cyrk...! A buspasy..? za rok lub wcześniej będą zdrapywać po protestach kierowców...!

Avatar
SYLWESTER / 25 marca 2015 o 00:08
0

************   BAJU ,  BAJU   JAKA  POSIADAMY  BAZE  FINANSOWA   PREZYDENCIE  ZUK ? ********* Pan  Prezydent  Zuk  niech  przestanie  bajerować  i  wydawać  miliony  na  projeky  które  bez  bazy  finansowej  nigdy  zrealizowane  nie  będą .    Normalnością  jest , źe  gdy  wybieramy  się  na  zakupy  to  sprawdzamy  posiadany  stan  finansów .     Pan  Prezydent   traci  pieniądze  na  pro jekty  które  tylko  mącą  w  głowach  Lublinian .   Lublin  posiada  bardzo  duźo  potrzeb  ale   jed ną  z  najwaźniejszych  jest  potrzeba  budowy  wiaduktu  ul.Sowińskiego , ul.Poniatowskiego  i  wł aśnie  al.Racławickich .   Jest  to  arteria  komunikacyjna  LSM- Czuby  a  Czechów .   W  później szym  terminie  na  tej  samej  arterii  podobny  wiadukt  przy  ul.Glinianej .   Nie  zapominajmy  Pre zydencie  o  Lubelskim  Zagłębiu  Węglowym  BOGDANKA  i  o  zrujnowanym  tunelu  przy  ul.Ku nickiego .  Tej  ruiny  tunelu  nie  naleźy  remontować,  bo  bardziej  opłacalnym  jest  wybudowanie nowego  wiaduktu  który  przy  okazji  będzie  unowocześnieniem  tego  starego  regionu .             Tylko  Prezydencie  w  pierwszej  kolejności  sprawdźmy  jaką  bazą  finansów  dysponujemy .

************   BAJU ,  BAJU   JAKA  POSIADAMY  BAZE  FINANSOWA   PREZYDENCIE  ZUK ? ********* Pan  Prezydent  Zuk  niech  przestanie  bajerować  i  wydawać  miliony  na  projeky  które  bez  bazy  finansowej  nigdy  zrealizowane  nie  będą .    Normalnością  jest , źe  gdy  wybieramy  się  na  zakupy  to  sprawdzamy  posiadany  stan... rozwiń

Avatar
Mieczysław / 24 marca 2015 o 23:43
0

Myślę iż lepiej to zostawić dla nowej władzy która zbuduje zgodnie z wykonanym projektem za 8 mln zł tunel pod Racławickimi  i estakadę nad Głęboką. Pan Prezydent Żuk nam to obiecał w kampani wyborczej.

Avatar
Tomasz / 24 marca 2015 o 12:55
0

Bardzo się cieszę na wszystko, co ułatwi życie mieszkańcom i uczyni Lublin jeszcze bardziej atrakcyjnym miastem do życia. Spędzam mnóstwo czasu w samochodzie dowożąc dzieci do szkoły i jadąc do pracy. Głosowałem na p. Żuka, bo sporo zrobił dla naszego miasta, choć zazwyczaj głosuję na inną opcę polityczną. Pozdrawiam wszystkich, którym zależy na wspólnym dobru!

Avatar
kierowca / 24 marca 2015 o 12:32
0

bus pas genialny pomysł na korki od rogatki warszawskiej do lipowej . juz na jp2 stworzyły korki których niebylo. postuluje zlikwidowanie bus pasów na JP2

całkowicie się zgadzam

Wybudowali je tylko aby zgarnąć dofinansowanie z Unii. Zlikwidowali prawoskręty aby zrobić z nich bus pasy, tak jakby jakiś autobus stał przy skręcaniu w prawo-tragedia.

Avatar
Cichociemny / 30 marca 2015 o 22:24
0

Nowa linia z Czubów, jestem za, ale osobiście uważam że powinna przebiegać ona następująco:

OS.PORĘBA -Granitowa -Jana Pawła II -Nadbystrzycka -Zana -Filaretów -Głęboka -Sowińskiego

-Poniatowskiego -Al. Smorawińskiego -Al. Kompozytorów Polskich -Elsnera -Związkowa-

-WĘGLARZA

Poszerzenie tej linii o te dwa fragmenty(Nadbystrzycka i Zana) nie spowoduje szczególnego obciążenia tej linii, a pasażerowie z bujnie rozwijających się osiedli na Nadbystrzyckiej, z pewnością wybiorą tą linię, zamiast bardzo często zatłoczonej już 15(w godzinach szczytu). Dodatkowym atutem jest to że w tej części mieszka mnóstwo studentów, studiujących nie tylko na politechnice, byłoby to pierwsze i jedyne takie połączenie tej ulicy z Sowińskiego( UMCS-em, studiujący tam studenci mieliby dogodne połączenie) oraz swoista alternatywa dla podróżujących z tej części miasta w kierunku Czechowa. Takie rozwiązanie nie zaszkodzi a na pewno pomoże, zwłaszcza, że z ul. Nadbystrzyckiej w kierunku Zana, jak ktoś chce się szybko dostać w okolice tejże ulicy ma tylko jedną linię- 28 kursującą co 25/30 min( zbyt rzadko!!! a trasa linii atrakcyjna) w dzień powszedni lub 19, ale jest to linia szczytowa. 

  

Nowa linia z Czubów, jestem za, ale osobiście uważam że powinna przebiegać ona następująco:

OS.PORĘBA -Granitowa -Jana Pawła II -Nadbystrzycka -Zana -Filaretów -Głęboka -Sowińskiego

-Poniatowskiego -Al. Smorawińskiego -Al. Kompozytorów Polskich -Elsnera -Związkowa-

-WĘGLARZA

Poszerzenie tej linii o te dwa fragmenty(Nadbystrzycka i Zana) nie spowoduje szczególnego obciążenia tej linii, a pasażerowie z bujnie rozwijających się osiedli na Nadbystrzyckiej, z pewnością wybiorą tą linię, zamiast bardzo często zat... rozwiń

Avatar
OO / 30 marca 2015 o 14:22
0

W jakim celu bus-pasy w Al. Racławickich przecież trolejbusy i autobusy MPK jadą bez problemów prawym pasem który praktycznie jest wolny. Co to za głupoty ? I dajcie spokoój tym rowerom Polska to nie Chiny czy Bangladesz.

Avatar
jan / 28 marca 2015 o 22:27
0

skrzyzowania al raclawickie sowinskiego  oraz  sowinskiego al pkwn  nie rozwiaza te przedstawione wyzej koncepcje  to tylko denerwowanie kolejny raz lublinian   powiedzmy sobie szczerze tylko obiecany tunel i wiadukt w tych miejscach zalatwia sprawe    dlaczego wladze lublina tak boja sie o tym mowic  i tak boja sie tego rozwiazania -  prosze o szczera odpowiedz!!!!

Avatar
Lynio / 26 marca 2015 o 12:22
0

I Sowińskiego dalej w czarnej du... po dwa pasy w jednym kierunku ale jeden to bus pas będzie wiec reszta stoi i stoi i jeszcze długo postoi 

Avatar
zdzislaw / 25 marca 2015 o 16:12
0

Można robić wizualizacje bez końca a wszyscy wiemy,  że problem będzie rozwiązany gdy dokończy się ulicę Sowińskiego pomiędzy Głęboką a skrzyżowaniem Zana i Nadbystrzyckiej. Droga wytyczona,  teren zabezpieczony od lat 70-tych ale...... no właśnie. 

Avatar
jOOj / 25 marca 2015 o 09:04
0

Plan tunelu pod racławickimi i wiaduktu nad głęboką był prosty i bardzo dobry ale najwyraźniej tu nie idzie o to żeby problem rozwiązać raz na zawsze. Chodzi żeby problemem mataczyć, projektować, robić wizualizację (ile kosztowała ta w artykule..") i w nieskończoność drenować kieszeń podatnika... mówiąc mu że to przecież w jego interesie, a kolesiostwo bierze zlecenia na cały ten cyrk...! A buspasy..? za rok lub wcześniej będą zdrapywać po protestach kierowców...!

Avatar
SYLWESTER / 25 marca 2015 o 00:08
0

************   BAJU ,  BAJU   JAKA  POSIADAMY  BAZE  FINANSOWA   PREZYDENCIE  ZUK ? ********* Pan  Prezydent  Zuk  niech  przestanie  bajerować  i  wydawać  miliony  na  projeky  które  bez  bazy  finansowej  nigdy  zrealizowane  nie  będą .    Normalnością  jest , źe  gdy  wybieramy  się  na  zakupy  to  sprawdzamy  posiadany  stan  finansów .     Pan  Prezydent   traci  pieniądze  na  pro jekty  które  tylko  mącą  w  głowach  Lublinian .   Lublin  posiada  bardzo  duźo  potrzeb  ale   jed ną  z  najwaźniejszych  jest  potrzeba  budowy  wiaduktu  ul.Sowińskiego , ul.Poniatowskiego  i  wł aśnie  al.Racławickich .   Jest  to  arteria  komunikacyjna  LSM- Czuby  a  Czechów .   W  później szym  terminie  na  tej  samej  arterii  podobny  wiadukt  przy  ul.Glinianej .   Nie  zapominajmy  Pre zydencie  o  Lubelskim  Zagłębiu  Węglowym  BOGDANKA  i  o  zrujnowanym  tunelu  przy  ul.Ku nickiego .  Tej  ruiny  tunelu  nie  naleźy  remontować,  bo  bardziej  opłacalnym  jest  wybudowanie nowego  wiaduktu  który  przy  okazji  będzie  unowocześnieniem  tego  starego  regionu .             Tylko  Prezydencie  w  pierwszej  kolejności  sprawdźmy  jaką  bazą  finansów  dysponujemy .

************   BAJU ,  BAJU   JAKA  POSIADAMY  BAZE  FINANSOWA   PREZYDENCIE  ZUK ? ********* Pan  Prezydent  Zuk  niech  przestanie  bajerować  i  wydawać  miliony  na  projeky  które  bez  bazy  finansowej  nigdy  zrealizowane  nie  będą .    Normalnością  jest , źe  gdy  wybieramy  się  na  zakupy  to  sprawdzamy  posiadany  stan... rozwiń

Avatar
Mieczysław / 24 marca 2015 o 23:43
0

Myślę iż lepiej to zostawić dla nowej władzy która zbuduje zgodnie z wykonanym projektem za 8 mln zł tunel pod Racławickimi  i estakadę nad Głęboką. Pan Prezydent Żuk nam to obiecał w kampani wyborczej.

Avatar
Tomasz / 24 marca 2015 o 12:55
0

Bardzo się cieszę na wszystko, co ułatwi życie mieszkańcom i uczyni Lublin jeszcze bardziej atrakcyjnym miastem do życia. Spędzam mnóstwo czasu w samochodzie dowożąc dzieci do szkoły i jadąc do pracy. Głosowałem na p. Żuka, bo sporo zrobił dla naszego miasta, choć zazwyczaj głosuję na inną opcę polityczną. Pozdrawiam wszystkich, którym zależy na wspólnym dobru!

Avatar
kierowca / 24 marca 2015 o 12:32
0

bus pas genialny pomysł na korki od rogatki warszawskiej do lipowej . juz na jp2 stworzyły korki których niebylo. postuluje zlikwidowanie bus pasów na JP2

całkowicie się zgadzam

Wybudowali je tylko aby zgarnąć dofinansowanie z Unii. Zlikwidowali prawoskręty aby zrobić z nich bus pasy, tak jakby jakiś autobus stał przy skręcaniu w prawo-tragedia.

Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 0 1

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 2

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 9 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 31 3

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 6 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 3

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 2 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 49 7

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!