Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2016 r.
8:34

Rodzina 500 plus od piątku. Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Pytania i odpowiedzi

Autor: Zdjęcie autora ask
0 9 A A
Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, która wyjaśniała wątpliwości związane z programem 500 plus (fot. Wojciech Nieśpiałowski)<br />
Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, która wyjaśniała wątpliwości związane z programem 500 plus (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rodzina 500 plus. Od 1 kwietnia można wnioskować o przyznanie świadczenia wychowawczego na dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj w naszej redakcji dyżurowała Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Czytelnicy dzwonili, bo mieli wiele pytań dotyczących realizacji rządowego programu.

– Najczęściej pytano, co ze świadczeniami na pierwsze dzieci, które w tym roku kończą 18 lat lub są już pełnoletnie. Informowałam, że do ich pełnoletności rodzina może pobierać świadczenia, o ile uprawnia ich do tego kryterium dochodowe poniżej 800 zł netto na osobę lub w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 1200 zł netto. Gdy dziecko osiągnie pełnoletność świadczenie nie będzie już na nie pobierane. Ale aż do 25 roku życia dziecko pozostające na utrzymaniu rodziców będzie wliczane do struktury rodziny, co jest ważne przy ustalaniu czy rodzina spełnia próg dochodowy (np. przy kolejnym dziecku, które po uzyskaniu pełnoletności przez brata lub siostrę staje się tzw. pierwszym dzieckiem w rodzinie), bo dochód w rodzinie liczy się wtedy dzieląc go na wszystkich członków, czyli także na pełnoletnie już dziecko – mówi nasz ekspert.

• Kto może wystąpić o świadczenie?

- Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka. Jeśli rodzice są po rozwodzie lub mieszkają oddzielnie pieniądze otrzyma to, które z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu dziecko się znajduje. Jeśli rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie to świadczenie będzie dzielone proporcjonalnie do czasu opieki sprawowanej nad dzieckiem. Jeżeli rodzice dziecka żyją w wolnym związku, a wraz z nimi mieszkają ich dzieci z poprzednich związków to nie są traktowani jako rodzina i każdy z nich pobiera świadczenie na swoje dzieci, a ich dochody nie sumują się. Jeśli mają wspólne dziecko ustawodawca traktuje ich jak pełnoprawną rodzinę i suma ich dochodów decyduje o możliwości pobierania świadczenia na tzw. pierwsze dziecko.

• Czy do dochodu, w oparciu o który oblicza się kryteria dochodowe wlicza się także alimenty?

- Tak i to zarówno te przekazywane przez rodzica jak i te wypłacane w jego imieniu przez fundusz alimentacyjny. Podkreśla też, że świadczenie wychowawcze nie jest opodatkowane. Nie będzie też wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych czy stypendiów dla uczniów i studentów.

• Czy świadczenie może być objęte windykacją komorniczą?

- Jest ono wyłączone z egzekucji komorniczej. Jeśli świadczeniobiorca boi się jednak zajęcia rachunku bankowego może pobierać świadczenie w formie autowypłaty, czyli pobierać je osobiście w banku.

• Czy przyznane już świadczenie może zostać odebrane?

- Tak, jeśli dochód w rodzinie wzrośnie powyżej kryterium, traci się prawo do świadczenia na pierwsze dziecko. Jeśli urzędnicy dostaną informacje, że osoba pobierająca świadczenia marnotrawi je lub wydatkuje niezgodnie z przeznaczeniem to będzie ono przekazywane tej osobie „w całości lub w części” na pomoc rzeczową (np. jedzenie, ubrania, lekarstwa) lub na formę opłacania usług (np. za przedszkole, naukę języków obcych, czy wakacyjne wyjazdy).
Świadczenie nie przysługuje też rodzicom, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub zostaje umieszczone w instytucji, który zapewnia mu całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. Taką instytucją może być przykładowo dom pomocy społecznej, schronisko dla nieletnich czy szkoła wojskowa.

Pomocy nie dostanie też rodzina, jeśli dziecko samo jest uprawnione do świadczenia na własne dziecko (małoletnie matki)

• Czy świadczenie mogą pobierać osoby pracujące za granicą, których dzieci przebywają w Polsce?

- Tak, ale tylko ci, którzy nie pobierają analogicznego świadczenia za granicą. Pieniądze będą mogli za to otrzymywać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce w oparciu o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie, gdzie konieczne są wysokie kwalifikacje oraz osoby legitymujące się kartą pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. W ich przypadku warunkiem przyznania świadczenia jest jednak fakt mieszkania w Polsce wraz z rodziną.

Najprostsze jest na pewno wypełnienie wniosku na świadczenia na drugie i kolejne dziecko.

Znacznie więcej informacji podać muszą osoby starające się o otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko. Oprócz właściwego urzędu skarbowego każdego z członków rodziny odpowiedzieć będą oni musieli na pytania dotyczące m.in. tego, czy dochody rodziny wzrosły lub spadły (np. utrata pracy sprawiła, że zmieniły się dochody rodziny, i kryterium dochodowe za ostatnie miesiące uprawnia do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko).

Osoby starające się o przyznanie świadczenia muszą też oświadczyć, że wiedzą, komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie (poinformować, czy dziecko nie mieszka poza granicami Polski) oraz potwierdzić, że w przypadku zmiany stanu finansowego czy niepoinformowania urzędu o miejscu zamieszkania pobrane świadczenie będą musiały być zwrócone z odsetkami, a za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna.

W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko do wniosku trzeba dołączać też oświadczenia o dochodach otrzymywanych z prowadzonego przez rodzinę gospodarstwa rolnego, renty, emerytury i zasiłków kombatanckich, pieniądzach zarobionych poza Polską, alimentach, dietach, ekwiwalentach za deputaty węglowe, pomocy socjalnej, stypendiach (studenckie, doktoranckie, sportowe, szkolne).

Oświadczenia to nie wszystko. Konieczne będzie także dołączenie do wniosku zaświadczeń o dochodach. Nie obowiązują one jedynie osób składających w urzędach skarbowych roczne rozliczenia podatkowe. Osobne dokumenty złożyć będą musiały jednak rolnicy (oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego) oraz rozliczający się zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Dodatkowe dokumenty muszą złożyć także osoby samotnie wychowujące dziecko (o wysokości zasądzonych alimentów), cudzoziemcy (zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce) oraz rodzice adopcyjni (dokumenty dotyczące przysposobienia).

opr. ask

Sonda: Czy złożysz wniosek o 500 zł na dziecko?

Liczba głosów: 356
76.97%
Tak
10.96%
Mam tylko jedno dziecko, nie kwalifikuję się
8.15%
Nie mam dzieci
3.93%
Kwalifikuję się, ale nie złożę wniosku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ernesta / 4 kwietnia 2016 o 09:51
0

Wypełnienie wniosku w moim odczuciu nie było trudnym zadaniem, a to ze mogłam to zrobić wykorzystując stornkę mojego banku, pko bp jeszcze lepiej 

Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:27
0
Jak cala reszta a ze charujesz jak wol to na pierwsze dziecko sie nienalezy ani to ani rodzinne chyba zwolnie sie z pracy bo jeszcze troche to mi alimenty z funduszu zabiora i dostane wszystko stajac w kolejce do Ops wstyd i chanba a jestem samotnie wychowujaca matka 2 dzieci i osobiscie czuje sie pokrzywdzona przez panstwo ta ustawa bo pracuje nagroda dla tych co nic nie robia i patrza zeby panstwo ich utrzymywalo!!!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:04
0
bez spinki, wypełni się wniosek i prześle się online. ebankowosć to był ich dobry pomysłem w pko bp konto, to za ich pomocą wyśle.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 20:51
0
Jak zapytałam jaki jest analogiczne świadczenie z zagranicznym to oczywiście oni nie wiedza! Kogo nie pytam nikt nie wie!
Avatar
honorata / 31 marca 2016 o 15:52
0

Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

wszyscy placimy poddatki niezależnie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

ie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:03
0

Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:00
0
Juz widze patologiczne rodziny zadowolone z nowej darmowej kasy, która zamiast na dzieci pójdzie na wóde.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:23
0
Zachęcam Panią rzecznik do zapoznania się z "magicznym" zagadnieniem pt: koordynacja świadczeń rodzinnych. Wtedy nie będzie opowiadała takich głupot odnośnie osób, które pracują poza granicami państwa.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:22
0
Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!
Avatar
Ernesta / 4 kwietnia 2016 o 09:51
0

Wypełnienie wniosku w moim odczuciu nie było trudnym zadaniem, a to ze mogłam to zrobić wykorzystując stornkę mojego banku, pko bp jeszcze lepiej 

Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:27
0
Jak cala reszta a ze charujesz jak wol to na pierwsze dziecko sie nienalezy ani to ani rodzinne chyba zwolnie sie z pracy bo jeszcze troche to mi alimenty z funduszu zabiora i dostane wszystko stajac w kolejce do Ops wstyd i chanba a jestem samotnie wychowujaca matka 2 dzieci i osobiscie czuje sie pokrzywdzona przez panstwo ta ustawa bo pracuje nagroda dla tych co nic nie robia i patrza zeby panstwo ich utrzymywalo!!!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:04
0
bez spinki, wypełni się wniosek i prześle się online. ebankowosć to był ich dobry pomysłem w pko bp konto, to za ich pomocą wyśle.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 20:51
0
Jak zapytałam jaki jest analogiczne świadczenie z zagranicznym to oczywiście oni nie wiedza! Kogo nie pytam nikt nie wie!
Avatar
honorata / 31 marca 2016 o 15:52
0

Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

wszyscy placimy poddatki niezależnie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

ie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:03
0

Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:00
0
Juz widze patologiczne rodziny zadowolone z nowej darmowej kasy, która zamiast na dzieci pójdzie na wóde.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:23
0
Zachęcam Panią rzecznik do zapoznania się z "magicznym" zagadnieniem pt: koordynacja świadczeń rodzinnych. Wtedy nie będzie opowiadała takich głupot odnośnie osób, które pracują poza granicami państwa.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:22
0
Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 15 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.