Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2016 r.
8:34

Rodzina 500 plus od piątku. Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Pytania i odpowiedzi

Autor: Zdjęcie autora ask
0 9 A A
Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, która wyjaśniała wątpliwości związane z programem 500 plus (fot. Wojciech Nieśpiałowski)<br />
Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, która wyjaśniała wątpliwości związane z programem 500 plus (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rodzina 500 plus. Od 1 kwietnia można wnioskować o przyznanie świadczenia wychowawczego na dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj w naszej redakcji dyżurowała Magdalena Suduł, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Czytelnicy dzwonili, bo mieli wiele pytań dotyczących realizacji rządowego programu.

– Najczęściej pytano, co ze świadczeniami na pierwsze dzieci, które w tym roku kończą 18 lat lub są już pełnoletnie. Informowałam, że do ich pełnoletności rodzina może pobierać świadczenia, o ile uprawnia ich do tego kryterium dochodowe poniżej 800 zł netto na osobę lub w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 1200 zł netto. Gdy dziecko osiągnie pełnoletność świadczenie nie będzie już na nie pobierane. Ale aż do 25 roku życia dziecko pozostające na utrzymaniu rodziców będzie wliczane do struktury rodziny, co jest ważne przy ustalaniu czy rodzina spełnia próg dochodowy (np. przy kolejnym dziecku, które po uzyskaniu pełnoletności przez brata lub siostrę staje się tzw. pierwszym dzieckiem w rodzinie), bo dochód w rodzinie liczy się wtedy dzieląc go na wszystkich członków, czyli także na pełnoletnie już dziecko – mówi nasz ekspert.

• Kto może wystąpić o świadczenie?

- Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka. Jeśli rodzice są po rozwodzie lub mieszkają oddzielnie pieniądze otrzyma to, które z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu dziecko się znajduje. Jeśli rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie to świadczenie będzie dzielone proporcjonalnie do czasu opieki sprawowanej nad dzieckiem. Jeżeli rodzice dziecka żyją w wolnym związku, a wraz z nimi mieszkają ich dzieci z poprzednich związków to nie są traktowani jako rodzina i każdy z nich pobiera świadczenie na swoje dzieci, a ich dochody nie sumują się. Jeśli mają wspólne dziecko ustawodawca traktuje ich jak pełnoprawną rodzinę i suma ich dochodów decyduje o możliwości pobierania świadczenia na tzw. pierwsze dziecko.

• Czy do dochodu, w oparciu o który oblicza się kryteria dochodowe wlicza się także alimenty?

- Tak i to zarówno te przekazywane przez rodzica jak i te wypłacane w jego imieniu przez fundusz alimentacyjny. Podkreśla też, że świadczenie wychowawcze nie jest opodatkowane. Nie będzie też wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych czy stypendiów dla uczniów i studentów.

• Czy świadczenie może być objęte windykacją komorniczą?

- Jest ono wyłączone z egzekucji komorniczej. Jeśli świadczeniobiorca boi się jednak zajęcia rachunku bankowego może pobierać świadczenie w formie autowypłaty, czyli pobierać je osobiście w banku.

• Czy przyznane już świadczenie może zostać odebrane?

- Tak, jeśli dochód w rodzinie wzrośnie powyżej kryterium, traci się prawo do świadczenia na pierwsze dziecko. Jeśli urzędnicy dostaną informacje, że osoba pobierająca świadczenia marnotrawi je lub wydatkuje niezgodnie z przeznaczeniem to będzie ono przekazywane tej osobie „w całości lub w części” na pomoc rzeczową (np. jedzenie, ubrania, lekarstwa) lub na formę opłacania usług (np. za przedszkole, naukę języków obcych, czy wakacyjne wyjazdy).
Świadczenie nie przysługuje też rodzicom, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub zostaje umieszczone w instytucji, który zapewnia mu całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. Taką instytucją może być przykładowo dom pomocy społecznej, schronisko dla nieletnich czy szkoła wojskowa.

Pomocy nie dostanie też rodzina, jeśli dziecko samo jest uprawnione do świadczenia na własne dziecko (małoletnie matki)

• Czy świadczenie mogą pobierać osoby pracujące za granicą, których dzieci przebywają w Polsce?

- Tak, ale tylko ci, którzy nie pobierają analogicznego świadczenia za granicą. Pieniądze będą mogli za to otrzymywać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce w oparciu o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie, gdzie konieczne są wysokie kwalifikacje oraz osoby legitymujące się kartą pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. W ich przypadku warunkiem przyznania świadczenia jest jednak fakt mieszkania w Polsce wraz z rodziną.

Najprostsze jest na pewno wypełnienie wniosku na świadczenia na drugie i kolejne dziecko.

Znacznie więcej informacji podać muszą osoby starające się o otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko. Oprócz właściwego urzędu skarbowego każdego z członków rodziny odpowiedzieć będą oni musieli na pytania dotyczące m.in. tego, czy dochody rodziny wzrosły lub spadły (np. utrata pracy sprawiła, że zmieniły się dochody rodziny, i kryterium dochodowe za ostatnie miesiące uprawnia do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko).

Osoby starające się o przyznanie świadczenia muszą też oświadczyć, że wiedzą, komu i na jakich zasadach przysługuje świadczenie (poinformować, czy dziecko nie mieszka poza granicami Polski) oraz potwierdzić, że w przypadku zmiany stanu finansowego czy niepoinformowania urzędu o miejscu zamieszkania pobrane świadczenie będą musiały być zwrócone z odsetkami, a za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna.

W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko do wniosku trzeba dołączać też oświadczenia o dochodach otrzymywanych z prowadzonego przez rodzinę gospodarstwa rolnego, renty, emerytury i zasiłków kombatanckich, pieniądzach zarobionych poza Polską, alimentach, dietach, ekwiwalentach za deputaty węglowe, pomocy socjalnej, stypendiach (studenckie, doktoranckie, sportowe, szkolne).

Oświadczenia to nie wszystko. Konieczne będzie także dołączenie do wniosku zaświadczeń o dochodach. Nie obowiązują one jedynie osób składających w urzędach skarbowych roczne rozliczenia podatkowe. Osobne dokumenty złożyć będą musiały jednak rolnicy (oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego) oraz rozliczający się zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Dodatkowe dokumenty muszą złożyć także osoby samotnie wychowujące dziecko (o wysokości zasądzonych alimentów), cudzoziemcy (zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce) oraz rodzice adopcyjni (dokumenty dotyczące przysposobienia).

opr. ask

Sonda: Czy złożysz wniosek o 500 zł na dziecko?

Liczba głosów: 356
76.97%
Tak
10.96%
Mam tylko jedno dziecko, nie kwalifikuję się
8.15%
Nie mam dzieci
3.93%
Kwalifikuję się, ale nie złożę wniosku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ernesta / 4 kwietnia 2016 o 09:51
0

Wypełnienie wniosku w moim odczuciu nie było trudnym zadaniem, a to ze mogłam to zrobić wykorzystując stornkę mojego banku, pko bp jeszcze lepiej 

Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:27
0
Jak cala reszta a ze charujesz jak wol to na pierwsze dziecko sie nienalezy ani to ani rodzinne chyba zwolnie sie z pracy bo jeszcze troche to mi alimenty z funduszu zabiora i dostane wszystko stajac w kolejce do Ops wstyd i chanba a jestem samotnie wychowujaca matka 2 dzieci i osobiscie czuje sie pokrzywdzona przez panstwo ta ustawa bo pracuje nagroda dla tych co nic nie robia i patrza zeby panstwo ich utrzymywalo!!!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:04
0
bez spinki, wypełni się wniosek i prześle się online. ebankowosć to był ich dobry pomysłem w pko bp konto, to za ich pomocą wyśle.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 20:51
0
Jak zapytałam jaki jest analogiczne świadczenie z zagranicznym to oczywiście oni nie wiedza! Kogo nie pytam nikt nie wie!
Avatar
honorata / 31 marca 2016 o 15:52
0

Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

wszyscy placimy poddatki niezależnie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

ie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:03
0

Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:00
0
Juz widze patologiczne rodziny zadowolone z nowej darmowej kasy, która zamiast na dzieci pójdzie na wóde.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:23
0
Zachęcam Panią rzecznik do zapoznania się z "magicznym" zagadnieniem pt: koordynacja świadczeń rodzinnych. Wtedy nie będzie opowiadała takich głupot odnośnie osób, które pracują poza granicami państwa.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:22
0
Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!
Avatar
Ernesta / 4 kwietnia 2016 o 09:51
0

Wypełnienie wniosku w moim odczuciu nie było trudnym zadaniem, a to ze mogłam to zrobić wykorzystując stornkę mojego banku, pko bp jeszcze lepiej 

Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:27
0
Jak cala reszta a ze charujesz jak wol to na pierwsze dziecko sie nienalezy ani to ani rodzinne chyba zwolnie sie z pracy bo jeszcze troche to mi alimenty z funduszu zabiora i dostane wszystko stajac w kolejce do Ops wstyd i chanba a jestem samotnie wychowujaca matka 2 dzieci i osobiscie czuje sie pokrzywdzona przez panstwo ta ustawa bo pracuje nagroda dla tych co nic nie robia i patrza zeby panstwo ich utrzymywalo!!!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 14:04
0
bez spinki, wypełni się wniosek i prześle się online. ebankowosć to był ich dobry pomysłem w pko bp konto, to za ich pomocą wyśle.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 20:51
0
Jak zapytałam jaki jest analogiczne świadczenie z zagranicznym to oczywiście oni nie wiedza! Kogo nie pytam nikt nie wie!
Avatar
honorata / 31 marca 2016 o 15:52
0

Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

wszyscy placimy poddatki niezależnie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

ie od tego na kogo kto głosował czyy nie głosował więc każdy z tego korzysta a wogole te 500 plus ciekawe na jaki czas starczy

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:03
0

Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....


Nie wierzę, że nie złożą. W tym biednym kraju ludzie schylają się nawet po jedno-groszówkę leżącą na chodniku, to co? Nie złożą papieru na 500zł co miesiąc? Zapomnij. Ja nie wierzę, że tacy sie trafią....

Honor idzie na drugi plan jak kasa na horyzoncie. My Polacy przypominamy sobie o honorze tylko jak nas biją....

rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 12:00
0
Juz widze patologiczne rodziny zadowolone z nowej darmowej kasy, która zamiast na dzieci pójdzie na wóde.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:23
0
Zachęcam Panią rzecznik do zapoznania się z "magicznym" zagadnieniem pt: koordynacja świadczeń rodzinnych. Wtedy nie będzie opowiadała takich głupot odnośnie osób, które pracują poza granicami państwa.
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 10:22
0
Wyborcom PO-PSL-SLD przypominam o HONORZE. Byliście przeciwni 500+ - NIE SKŁADAJCIE WNIOSKÓW!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 15 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!