Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 listopada 2002 r.
21:03
Edytuj ten wpis

Rozmowy z nowowybranymi prezydentami największych miast Lubelszczyzny

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Andrzejem Pruszkowskim, prezydentem Lublina

Wszystko po staremu

• Zaledwie co trzeci lublinianin wziął udział w drugiej turze. Czy czuje się pan prezydentem wszystkich mieszkańców Lublina?
- A mam się nie czuć?
• Nie wiem. Zadałam pytanie.
- Oczywiście, że się czuję. Przecież pracowałem i będę pracował dla całego Lublina. Poza tym tak niska frekwencja, to nie jest jakaś lokalna tendencja. Podobnie było w pozostałych miastach w Polsce. Choć przyznaję, że mnie to niepokoi.
• Kilka dni przed wyborczą niedzielą mówił pan, że nie ma w zwyczaju dzielić skóry na niedźwiedziu. Chodziło o podanie nazwisk swoich zastępców. Obecnie już może pan dzielić tę skórę.
- Nie tak do końca. Jeszcze nie złożyłem ślubowania.
• Co to zmieni? Od niedzieli jest pan prezydentem Lublina. Zatem ilu będzie zastępców?
- Czterech.
• Czyli, kto? Pana obecni najbliżsi współpracownicy - mam na myśli wiceprezydentów Wiesława Perdeusa
i Janusza Mazurka - już kilka tygodni wcześniej zapowiedzieli, że po zakończeniu kadencji wracają do pracy na uczelni.
- Za wcześnie na jakiekolwiek nazwiska. Podam je w stosownym czasie.
• Rozważa pan kandydaturę Pawła Bryłowskiego?
- Żartuje pani. Paweł Bryłowski postawił wszystko na jedną kartę i przegrał. Wcześniej, zanim oficjalnie poparł lewicowego kandydata Wiesława Brodowskiego, zastanawiałem się nad pewną propozycją dla niego.
• A co z Radą Miejską? Pański komitet "Prawo i Rodzina” wprowadził największą liczbę radnych, bo aż 13. To jednak za mało, by samodzielnie rządzić. Gdzie szukacie sojuszników?
- Już rozmawiamy z Lubelskim Forum Samorządowym (dwa mandaty), Porozumieniem Lubelskim (dwa mandaty) i Lubelską Centroprawicą (jeden mandat). Myślę, że nie będzie żadnych problemów z zapewnieniem stabilnej większości w radzie.
• Co LFS, PL i LC dostaną w zamian?
- Nie jestem od rozdawania stanowisk. To kwestia do rozstrzygnięcia między klubami w nowej radzie.
• Na czym zamierza się pan skupić w tej kadencji?
- Na poprawie bezpieczeństwa mieszkańców (kontynuowanie współpracy z policją), w ruchu drogowym (budowa tunelu pod Alejami Racławickimi, wiaduktu nad ulicą Głęboką, poszerzenie alei Spółdzielczości Pracy) i socjalnego (poprzez wdrożenie w życie miejskiego programu łagodzenia skutków bezrobocia i wspierania przedsiębiorczości).
• Jaka będzie pana pierwsza decyzja?
- Skierowanie projektu budżetu pod obrady.
• Co od dziś zmieni się w Ratuszu?
- Wszystko po staremu. Jak zawsze na początku tygodnia mam posiedzenie zarządu. Poza tym może trochę atmosfera. Część urzędników czuła się niepewnie przez te ostatnie tygodnie, dziś powinna odetchnąć.
Rozmawiała Katarzyna Lewandowska

Rozmowa z Andrzejem Czapskim, prezydentem Białej Podlaskiej

Bez zemsty

• Twierdzi pan, że kampania wyborcza w ostatnich dniach była zbyt ostra?
- Waldemar Godlewski był godnym rywalem. Zawarliśmy wcześniej pakt o nieagresji. Ja wywiązałem się z umowy do końca. Mam więc żal do niego, że dopuścił do agresywnej walki. Zmobilizowało to jednak mój elektorat.
• Część pracowników Urzędu Miejskiego głosowała przeciwko panu. Nic im nie grozi?
- Wiem, kto z Urzędu Miasta, sympatyzował z konkurentem. To normalna sytuacja. Każdy ma prawo do indywidualnego wyboru. Staram się o tym zapomnieć. Nie będzie zemsty.
• Kim będą pana zastępcy?
- To zależy od wielu okoliczności. Nie chciałbym uzależniać decyzji od sytuacji w radzie.
• Na swoich stanowiskach mogą pozostać dotychczasowi wiceprezydenci?
- Nie wykluczam takiej możliwości.
• Kandydat SLD przegrał z panem. Jak się pan dogada z tym ugrupowaniem? W radzie mają większość.
- Nie będzie dużych kłopotów. Postawienie racji miasta na pierwszym miejscu pozwoli nam na znalezienie wspólnego języka. Jestem przekonany, że będzie porozumienie.
• Zamierza pan wprowadzić zmiany w strukturze Urzędu Miasta?
- Nie wiem, czy nie stworzyć wydziału społecznego, aby usystematyzował wiedzę i oceny dotyczące miejskich instytucji, m.in. policji, straży i sanepidu.
• Czy wystąpi pan o podwyżkę swoich zarobków?
- Ostatnio miałem je ograniczone. Miałem cofnięty dodatek specjalny. Myślę, że zasłużyłem na jego przywrócenie tak, abym zarabiał ok. 9 tys. zł brutto. Ale to rada zadecyduje w tej sprawie. Zarobki nie są jednak najważniejsze. Chciałbym dokończyć to, co rozpocząłem.
Rozmawiał Marek Pietrzela

Rozmowa z Krzysztofem Grabczukiem, prezydentem Chełma

Dobrze, że mam to już za sobą

• Dlaczego pan kandydował?
- Nie dla pieniędzy. Mam własne. Nie dla polityki, bo chcę kierować miastem ponad podziałami. Kandydowałem, ponieważ przez lata poznałem problemy mieszkańców Chełma i wierzę w to, że potrafię je rozwiązać.
• Kogo powoła pan na stanowiska swoich zastępców?
- Jednym z nich będzie Adam Rychliczek. Doceniam zdanie wyborców, którzy oddali na niego głosy w pierwszej turze. A. Rychliczek, wśród dziewięciu kandydatów, otrzymał trzeci wynik w mieście. O tym, kto zostanie drugim zastępcą zdecyduję po konsultacjach z Ligą Polskich Rodzin. To właśnie ugrupowanie - z woli wyborców - okazało się bardzo liczącą siłą w Chełmie i ma znaczącą reprezentację w radzie.
• Jakie koalicje powstaną w Radzie Miejskiej i jak pan zamierza ułożyć współpracę z radą?
- Jestem przekonany, że wszyscy radni ubiegali się o mandat po to, aby wspólnie pokonywać stojące przed nami trudności. Mam zaplecze polityczne w radzie, ale zechcę włączyć do współpracy wszystkich radnych. Ta rada jest mniej liczna od poprzedniej. W jej składzie znalazło się wiele nowych osób. Mam świadomość, że muszę jak najszybciej nawiązać konstruktywny dialog z radnymi.
• Jak ocenia pan przebieg kampanii wyborczej?
- Kampania wyborcza była krótka i intensywna. Niestety, również bardzo brutalna. Już na początku rozpowszechniane były ulotki, które miały dyskredytować mnie w oczach wyborców. Oczerniano mnie i moją rodzinę. Na przykład w przeddzień pierwszej tury, ktoś zniszczył moje plakaty. Cieszę się, że mam to już za sobą.
• Czym się pan najpierw zajmie?
- Jak najszybciej przedstawię mieszkańcom Chełma tzw. bilans otwarcia. Już teraz największy mój niepokój budzi stan finansów miasta. Mieszkańcom Chełma żyje się coraz trudniej. Brak pracy, brak perspektyw, coraz wyższe ceny, coraz mniej pieniędzy. To najważniejsze wyzwania dla mnie.
Rozmawiała Bożena Czyż

Rozmowa z prezydentem Puław Januszem Groblem

Koalicji z SLD nie będzie

• Jak będzie się układała współpraca w Radzie Miasta z Włodzimierzem Karpińskim? Dotychczasowy wiceprezydent był pańskim kontrkandydatem.
- Sądzę, że będziemy współpracować tak jak robiliśmy to do tej pory. Myślę, że zarówno mnie jak i wiceprezydentowi W. Karpińskiemu zależy na rozwoju miasta. Jest szansa na to, abyśmy poprawnie współpracowali.
• Czy w czwartej już kadencji prezydenta Puław zwiększą się pańskie kompetencje?
- Są to dotychczasowe uprawnienia Zarządu Miasta. Decyzje podejmowane wcześniej kolegialnie przez zarząd i związane z bieżącym zarządzaniem miasta, teraz będzie jednoosobowo podejmował prezydent.
• Pan i pana kontrkandydat w II turze reprezentujecie prawicę. To rozłam?
- Nie sądzę. Są jakieś różnice, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prawica z sobą współpracowała.
• Czy w nowej kadencji dobierze pan sobie również dwóch wiceprezydentów. Mówi się, że będą to współzałożyciel Porozumienia Samorządowego Prawicy Puławskiej Zbigniew Słomka i Krystyna Murat z komitetu "Mur”?
- Nie chcę mówić o personaliach, za wcześnie na to. Na pewno będzie dwóch zastępców. Jeden zajmować się będzie sprawami społecznymi, drugi gospodarczymi.
• Czy możliwa jest koalicja pańskiego ugrupowania z SLD, tak aby uzyskać większość w Radzie Miasta?
- Takiej koalicji nie będzie.
• Jaką sprawą istotną dla miasta zajmie się pan na początku kadencji?
- Projektem budżetu. Jest mało czasu, a jest to sprawa najważniejsza.
• Jakie są pańskie zamierzenia na najbliższe cztery lata?
- Priorytetem dla wszystkich klubów funkcjonujących w Radzie Miasta i w Radzie Powiatu jest budowa mostu i obwodnicy Puław. 
Rozmawiał Jacek Śnieżek

Rozmowa z Marcinem Zamoyskim, prezydentem Zamościa

Obniżę prezydenckie pensje

• Komu przypadną stanowiska pana zastępców?
- Naprawdę nie podjąłem jeszcze żadnych decyzji w tej kwestii. Zastanawiałem się nad tym, ale jak dotąd były to tylko takie moje ciche myśli. Natomiast wyborcy mogą być spokojni. Na pewno moim zastępcą nie będzie nikt z obecnych władz Zamościa. Nie będzie też tak, że stanowisko to automatycznie przypadnie komuś
z tego tytułu, że będzie naszym koalicjantem. Na pewno sam zdecyduję, komu powierzyć tę funkcję. Liczą się dla mnie kompetencje człowieka i jego chęć do pracy. Przyznam jednocześnie, że akurat do ludzi mam szczęście.
• W mieście już mówi się o porozumieniu komitetu Marcina Zamoyskiego z ugrupowaniami prawicowymi. Czy właśnie taka będzie koalicja?
- Przyznaję, że wraz z ugrupowaniami prawicowymi (LPR, PiS, Prawica Zamojska) podpisaliśmy wspólny program. Nie jest to jednak układ polityczny ale program dla Zamościa, który chcemy razem realizować.
• Witold Tkaczyk pański kontrkandydat SLD-UP w drugiej turze, poinformował, że lewica także zechce rozmawiać z nowym prezydentem o współpracy. Co pan na to?
- Jak powiedziałem, podpisaliśmy program dla miasta, a współpracy z nikim nie wykluczam. Zresztą nie wyobrażam sobie, by ugrupowania, które weszły do rady nie współpracowały ze sobą.
• Czy nastąpią zmiany personalne w Urzędzie Miejskim
i instytucjach podległych miastu?
- Na pewno będą jakieś zmiany. Muszą nastąpić. Ktoś w końcu jest odpowiedzialny za złe zarządzanie miastem i za to, w jakim obecnie jest stanie. Nic przecież nie dzieje się bez przyczyny.
• Jakie będą pierwsze decyzje, które podejmie pan jako prezydent?
- Z podejmowaniem decyzji poczekam do momentu, aż wyniki wyborów zostaną oficjalnie ogłoszone i zostanie wyznaczony termin pierwszej sesji w mieście. Na pewno jedną z pierwszych będzie obniżenie pensji prezydenta miasta i jego zastępców o ok. 1/3. Dlaczego? Myślę, że będzie to dobry przykład wprowadzania oszczędności.
• A wie pan, ile wynosi wynagrodzenie prezydenta Zamościa.
- Przyznam, że nie mam pojęcia.
• Orientuje się pan, jaki samochód służbowy ma do dyspozycji prezydent miasta?
- Nie wiem, bo nie interesowałem się tym. To nie jest najważniejsze. Kiedy ja byłem prezydentem Zamościa jeździłem polonezem i nie narzekałem. Nie samochód świadczy o człowieku.
Rozmawiała Magdalena Gutowska
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 czerwca 2021 r.

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem
zdjęcia
galeria

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem

Odór nie do zniesienia, a pod wiatą wywieszonych kilkaset martwych zwierząt bez głów i skór. – Widok rodem z filmów Hitchcocka – obrońcy zwierząt tak opisują wizytę na terenie jednego z pól w Stasinie pod Lublinem.

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych
Zdjęcia ze Strefy Kibica w Lublinie
galeria

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych

Reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na Euro 2020 przegrała ze Słowacją i mocno skomplikowała sobie szansę na wyjście z grupy

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace
galeria

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace

To jedne z najbardziej ulotnych działań w miejskiej przestrzeni. Tym razem studentów Architektury Krajobrazu KUL można spotkać na lubelskim osiedlu Błonie. Część prac już jest, kolejne w środę

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Za cztery lata kierowcy ominą Chełm nową obwodnicą. Podpisano umowę na realizację inwestycji. W ciągu kilku najbliższych dni kierowcy powinni też pojechać nowym odcinkiem S19 od Janowa Lubelskiego do Lasów Janowskich. Ta droga zostanie przekazana kierowcom na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu.

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje
zdjęcia
galeria

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje

We wtorek ruszają baseny na świeżym powietrzu. Park Avia w Świdniku szykuje też kolejną atrakcję – park linowy. Prawdopodobnie ruszy z początkiem lata. – Zaczyny drugi sezon i serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2
film

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2

Reprezentacja Czech niczym wytrawny bokser pokonała w Glasgow Szkotów po dwóch golach swojego snajpera Patricka Shicka. A drugą bramkę z tego spotkania czescy kibice będą wspominać latami

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody
wideo
film

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody

Ponad 2-metrowy sum w lubelskim zalewie? Tak, wędkarze udowodnili, że takie połowy są możliwe.

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Prokuratura zapowiada apelację w sprawie Artura P. Mężczyzna zamordował swojego ojca, zadając mu serię ciosów nożem. Sąd skazał go za to na 18 lat więzienia.

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

Do 9 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Po ich zweryfikowaniu i zaopiniowaniu zostaną poddane głosowaniu w dniach 6-10 września.

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Rozmowa z Piotrem Roszkowskim, zwycięzcą Pucharu Polski w pumptracku

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Jest wyrok w sprawie zabójstwa młodego mężczyzny na lubelskim Czechowie. Piotr B. został pobity i wypchnięty z okna na 10 piętrze przez kolegów, z którymi pił alkohol. Chciał spać, a oni spieszyli się do pracy.

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada
18 czerwca 2021, 21:00

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada

W miniony weekend została zainaugurowana tegoroczna odsłona plenerowego Kina Berła (ul. Bernardyńska 15). Przed nami kolejne czerwcowe projekcje. 18 czerwca ok. godz. 21 zobaczymy film "Greenland".

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)
film

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)

Nowa wyprawa i lekcja historii o IX-wiecznej Norwegii i Anglii, czyli najbliższe dodatki do gry Assassin's Creed: Valhalla.

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Wuwuzele, flagi oraz wspólne kibicowanie reprezentacji Polski – za taką atmosferą kibice tęsknili długich kilka lat. Niestety w niewielu miejscach w regionie będzie można poczuć choć trochę atmosferę mistrzostw Europy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.