Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 marca 2016 r.
18:52

Są za kratami i nie rozumieją, dlaczego. Upośledzony mężczyzna pozbawiony prawa do obrony?

0 21 A A

Upośledzony umysłowo mężczyzna przebywający w jednym z zakładów karnych na Lubelszczyźnie mógł zostać pozbawiony prawa do obrony – uważa rzecznik praw obywatelskich. Podobnych spraw jest w całym kraju więcej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, jesienią ubiegłego roku zaczął sprawdzać sytuację osób niepełnosprawnych intelektualnie lub psychicznie, które przebywają w jednostkach penitencjarnych. Zrobił to po tym, jak media obiegła wstrząsająca historia Radosława Agatowskiego: upośledzonego mężczyzny patrzącego na świat oczami sześcioletniego dziecka, który trafił do więzienia za kradzież rowerów oraz trzech drewnianych palet.

Pracownicy RPO przeanalizowali 100 podobnych przypadków osób upośledzonych w stopniu umiarkowanym odsiadujących wyroki w więzieniach w całej Polsce.

Na jeden z takich przypadków natknęli się w woj. lubelskim. Chodzi o mężczyznę upośledzonego umysłowo w stopniu umiarkowanym. Ten znajdujący się w fazie psychodegradacji z powodu uzależnienia od alkoholu człowiek – uważa rzecznik praw obywatelskich – mógł zostać pozbawiony prawa do obrony, przez co trafił do więzienia.

RPO nie podaje nazwiska skazanego, ani zakładu, w którym odbywa karę. – W polskich jednostkach penitencjarnych może przebywać wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie lub psychicznie. Trafiły one do więzienia, bo nie zwrócono uwagi na ich sytuację – podkreśla Adam Bodnar. – Cześć z nich prawdopodobnie nigdy nie powinna znaleźć się za kratami.

Tacy ludzie, zdaniem rzecznika, powinni trafiać do szpitali lub odsiadywać kary w ośrodkach terapeutycznych. To tam powinien trafić m.in. 36-latek, który odsiaduje w więzieniu karę za kradzież drewna i płodów rolnych. Jest całkowicie ubezwłasnowolniony ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i organiczne zaburzenia osobowości. Nie wie, kiedy kończy mu się kara. Nie zna nawet daty swojego urodzenia. Nie utrzymuje czystości. Trzeba pomagać mu nawet w czynnościach higienicznych.

Problemy z prawem ma zresztą wielu członków jego rodziny. To, w jakim stanie psychicznym się znajdują, najlepiej widać w ich działaniach. Skradziony snopek siana ukryli w studni. Kupili samochód bez silnika i drzwi. Kilka osób wchodzi do środka, a reszta pcha auto.

Co zrobić, by tacy ludzie nie trafiali do więzień? RPO apeluje do policjantów, prokuratorów, kuratorów, biegłych psychiatrów, sędziów, pracowników służby więziennej i sędziów penitencjarnych o większe zainteresowanie człowiekiem.

– Musimy zachęcać policję, prokuratury i sądy do innego działania, bo przepisy są dobre, tylko ich nie stosujemy – podkreśla Agnieszka Jędrzejczyk, zastępca dyrektora zespołu kontaktu z mediami w biurze RPO.

Dla Dziennika

Konrad Wierzbicki, rzecznik Zakładu Karnego w Chełmie

Jeśli stan skazanego zdradza objawy umysłowej niepełnosprawności, czy też rażących braków intelektualnych, to zajmuje się nim sztab naszych specjalistów, wśród których jest psycholog i terapeuta. Ten zespół diagnozuje wstępnie taką osobę i w razie potrzeby kieruje ją do Ośrodka Diagnostycznego w Lublinie. To tam zapada decyzja, co do dalszej pracy penitencjarnej ze skazanym. Wydawane są także zalecenia dotyczące dalszego odbywania kary. W naszym ZK posiadamy zakład terapeutyczny, w którym skazani mają zapewnioną specjalistyczną opiekę medyczną, terapeutyczną i wychowawczą. (bar)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 marca 2016 r. o 14:04
0
"To tam powinien trafić m.in. 36-latek, który odsiaduje w więzieniu karę za kradzież drewna i płodów rolnych. Jest całkowicie ubezwłasnowolniony ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i organiczne zaburzenia osobowości. Nie wie, kiedy kończy mu się kara. Nie zna nawet daty swojego urodzenia. Nie utrzymuje czystości. Trzeba pomagać mu nawet w czynnościach higienicznych. Problemy z prawem ma zresztą wielu członków jego rodziny. To, w jakim stanie psychicznym się znajdują, najlepiej widać w ich działaniach. Skradziony snopek siana ukryli w studni. Kupili samochód bez silnika i drzwi. Kilka osób wchodzi do środka, a reszta pcha auto." Nie wygląda mi to na umiarkowany stopień upośledzenia ale znaczny lub głęboki. Student psychologii.
"To tam powinien trafić m.in. 36-latek, który odsiaduje w więzieniu karę za kradzież drewna i płodów rolnych. Jest całkowicie ubezwłasnowolniony ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i organiczne zaburzenia osobowości. Nie wie, kiedy kończy mu się kara. Nie zna nawet daty swojego urodzenia. Nie utrzymuje czystości. Trzeba pomagać mu nawet w czynnościach higienicznych. Problemy z prawem ma zresztą wielu członków jego rodziny. To, w jakim stanie psychicznym się znajdują, najlepiej widać w ich działaniach. Skradziony... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2016 r. o 13:49
0
A więc, każdy uczeń musi mieć kartę osobowości, w której będą ścisle kontrolowane jego zainteresowania i uzdolnienia. Opracujemy klucz odczytu i zmienności wszelkich danych dla uaktualnienia tego, co z TYPA (TYPKI) wyrosnąć może. Opracowane techniki usprawnią wszystkie działania na rzecz orientacji i poradnictwa zawodowego. Uczeń, zanim zostanie bandytą, musi mieć jasno sprecyzowane żądania państwa dla dobra ucznia i dla dobra państwa. Wszystko to ma na celu wyjasnienie i uświadomienie uczniom potrzeby motywacji do nauki i wyboru przyszlego zawodu, nie związanego z wymuszaniem. Uzupełnimy treści poznawcze w procesie wychowawczym szkoły na rzecz orientacji zawodowej. Śmieciówek nie będzie. Od jutra przejmuję władzę w RP.
A więc, każdy uczeń musi mieć kartę osobowości, w której będą ścisle kontrolowane jego zainteresowania i uzdolnienia. Opracujemy klucz odczytu i zmienności wszelkich danych dla uaktualnienia tego, co z TYPA (TYPKI) wyrosnąć może. Opracowane techniki usprawnią wszystkie działania na rzecz orientacji i poradnictwa zawodowego. Uczeń, zanim zostanie bandytą, musi mieć jasno sprecyzowane żądania państwa dla dobra ucznia i dla dobra państwa. Wszystko to ma na celu wyjasnienie i uświadomienie uczniom potrzeby motywacji do nauki i wyboru przyszlego... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2016 r. o 13:08
0
Chodził do szkoły, umiał czytać, pisać. Nie chodził do szkoły, nie umiał czytać, pisać. A właśnie, że nieprawda, bo każdy może być samoukiem. A co tam obowiązek szkolny jako państwowy. No ale jeśi chdził do szkaaay, to musiał być w jakichś klasach. Nieprawda, bo każdy może mieć indywidualny tok nauczania. Każdy? Skoro każdy, to wszyscy. Ale jazda. W USA wszystko wymazują z akt. Człenio jest wolny, jak skóra na przyrodzeniu. Ma komóreczkę, której namierzyć się nie da. To jest wolność. Tu w RP Zzłapali człowieka. I co? Nic o nim nie wiadomo?
Avatar
Gość / 6 marca 2016 r. o 12:29
0
 UPOŚLEDZENIE~!
Agnieszka pojęć nie odróżania, bo jest ograniczona,
a inaczej mówiąc z własnej głupoty jest zaślepiona.
Prawdą naukową zawiedziona i na PAN wkurzona
i to uzmysławia, że Aga Kasperska jest opośledzona,
zaś gdy jej wyjaśniono, że Lubelszczyzna, to ziemia,
to bezmyślna głowina, nie wie gdzie leży ta ziemia
i dalej wmawia, że województwo to lubelska ziemia.
Takich redaktorów, na wschodzie Polski jest mnogo,
a prym w tym wiodą nieudaczniki z koziego grodu,
no i morał jest taki, że urojenia posiadają maniacy,
ale i wyjaśniam, że nie wszyscy redaktorzy są tacy!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grud

 UPOŚLEDZENIE~!
Agnieszka pojęć nie odróżania, bo jest ograniczona,
a inaczej mówiąc z własnej głupoty jest zaślepiona.
Prawdą naukową zawiedziona i na PAN wkurzona
i to uzmysławia, że Aga Kasperska jest opośledzona,
zaś gdy jej wyjaśniono, że Lubelszczyzna, to ziemia,
to bezmyślna głowina, nie wie gdzie leży ta ziemia
i dalej wmawia, że województwo to lubelska ziemia.
Takich redaktorów, na wschodzie Polski jest mnogo,
a prym w tym wiodą nieudaczniki z koziego grodu,
no i morał jest taki, że urojenia posiadają maniacy,
ale i wyjaśniam, że nie wszyscy redaktorzy są tacy!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grud

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo nie pełniłem żadnych funkcji, by konieczne było to odróżniać. Uwagę przeczytałem. Zawiera ona piękne wnioski. Wiadomo, że element należy, a zbiór się zawiera. Dalej, zbiór też może być elementem zbioru zbiorów. Pani redaktor lubi się przekomarzać i jest z tzw. racją. My nie możemy mieć racji. Nam nie wolno mieć racji. Później przeczytałem coś, co mnie zaskoczyło. W tej chwili nie wracam do tego wątku, do którego się tu odniosę, więc mogę to źle zinterpretowac. Może być źle, bo jestem leniwy. Otóż można mieć rację podważając działania jakiegoś rządu lub jakąś teorię. Naturalnie i generalnie Pan Chełmianin N ma rację. Jednakże cóż z tego ma N? Agniecha ma to gdzieś, prawie wszyscy mają to gdzieś. Szacunek dla Pana N

łniłem żadnych funkcji, by konieczne było to odróżniać. Uwagę przeczytałem. Zawiera ona piękne wnioski. Wiadomo, że element należy, a zbiór się zawiera. Dalej, zbiór też może być elementem zbioru zbiorów. Pani redaktor lubi się przekomarzać i jest z tzw. racją. My nie możemy mieć racji. Nam nie wolno mieć racji. Później przeczytałem coś, co mnie zaskoczyło. W tej chwili nie wracam do tego wątku, do którego się tu odniosę, więc mogę to źle zinterpretowac. Może być źle, bo jestem leniwy. Otóż można mieć rację podważając działania jakiegoś... rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 6 marca 2016 r. o 11:52
0

tówj przypadek też pod leczenie się kwalifikuje

 NIE PODSKAKUJ!                                     
Tępego poznaje się jak udaje mądręgo.
Mądrego, że mądry ma się za lepszego,
a stojący obok, uchodzi za normalnego,
zaś ty cwaniaku nie obrażaj uczciwego.
                     >>>>>>
Naucz się czytania i myśleć roztropnie,
nie fikaj za wysoko, bo mądrość kopnie,
waż roztropnie i nie osądzaj pochopnie,
bo nieraz się zdarza, że jest odwrotnie!
                     >>>>>>
Morał: tylko głupi rząd i naukę obraża,
a kto prawdę i mądrzjeszych podważa,
niech udowodni, że ma głowę mądrego,
to niech zmieni historię woj. lubelskiego,
napisać do PAN i przekonać uczonego!
 NIE PODSKAKUJ!                                     
Tępego poznaje się jak udaje mądręgo.
Mądrego, że mądry ma się za lepszego,
a stojący obok, uchodzi za normalnego,
zaś ty cwaniaku nie obrażaj uczciwego.
                     >>>>>>
Naucz się czytania i myśleć roztropnie,
nie... rozwiń
Avatar
leon z / 6 marca 2016 r. o 09:27
0
 UPOŚLEDZENIE~!
Agnieszka pojęć nie odróżania, bo jest ograniczona,
a inaczej mówiąc z własnej głupoty jest zaślepiona.
Prawdą naukową zawiedziona i na PAN wkurzona
i to uzmysławia, że Aga Kasperska jest opośledzona,
zaś gdy jej wyjaśniono, że Lubelszczyzna, to ziemia,
to bezmyślna głowina, nie wie gdzie leży ta ziemia
i dalej wmawia, że województwo to lubelska ziemia.
Takich redaktorów, na wschodzie Polski jest mnogo,
a prym w tym wiodą nieudaczniki z koziego grodu,
no i morał jest taki, że urojenia posiadają maniacy,
ale i wyjaśniam, że nie wszyscy redaktorzy są tacy!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grud

tówj przypadek też pod leczenie się kwalifikuje

ypadek też pod leczenie się kwalifikuje

rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:45
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!


O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Inni zapamiętają datę twojego wpisu. Zobaczą, co się z tobą stanie. Wiadomo, że nie wiem kim jesteś. Już wiecej mnie nie zaczepisz.

Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:41
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Podaj swoje dane osobowe wszystkim. Następnie uzasadnij swoją agresję wobec mojej osoby. Przedstaw główną tematykę moich wpisów tamże ... .


O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Ustalmy co następuje. Nie zaczepiłem cię. Znasz tematykę moich dokonań i wiesz, jaka jest ich naukowa wartość. Jest data wspisu. W przeciwieństwie do ciebie, wiadomo, kim jestem. Co mogę ci zrobić? Wiesz, że nic. Co bym ci zrobił, gdybym mógł? Wiesz, że nic, bo nie jestem mściwy. Dlaczego mnie zaczepiłeś? Odpowiedz. Dlaczego mnie zaczepiłeś?

Nie zaczepiłem cię. Znasz tematykę moich dokonań i wiesz, jaka jest ich naukowa wartość. Jest data wspisu. W przeciwieństwie do ciebie, wiadomo, kim jestem. Co mogę ci zrobić? Wiesz, że nic. Co bym ci zrobił, gdybym mógł? Wiesz, że nic, bo nie jestem mściwy. Dlaczego mnie zaczepiłeś? Odpowiedz. Dlaczego mnie zaczepiłeś?

rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:33
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!


O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Niektórym ludziom trudno jest nawet rozmawiać przez telefon z osobą, której nie znają.To oznacza, że z taką postacią jak ty, te osoby nie szukałyby niczego. Nie należę do tej grupy ludzi, którzy być może dzięki temu nie mają problemów. Odpowiedz, co ci zrobiłem?

Niektórym ludziom trudno jest nawet rozmawiać przez telefon z osobą, której nie znają.To oznacza, że z taką postacią jak ty, te osoby nie szukałyby niczego. Nie należę do tej grupy ludzi, którzy być może dzięki temu nie mają problemów. Odpowiedz, co ci zrobiłem?

rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:26
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Podaj swoje dane osobowe wszystkim. Następnie uzasadnij swoją agresję wobec mojej osoby. Przedstaw główną tematykę moich wpisów tamże ... .

Avatar
Gość / 7 marca 2016 r. o 14:04
0
"To tam powinien trafić m.in. 36-latek, który odsiaduje w więzieniu karę za kradzież drewna i płodów rolnych. Jest całkowicie ubezwłasnowolniony ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i organiczne zaburzenia osobowości. Nie wie, kiedy kończy mu się kara. Nie zna nawet daty swojego urodzenia. Nie utrzymuje czystości. Trzeba pomagać mu nawet w czynnościach higienicznych. Problemy z prawem ma zresztą wielu członków jego rodziny. To, w jakim stanie psychicznym się znajdują, najlepiej widać w ich działaniach. Skradziony snopek siana ukryli w studni. Kupili samochód bez silnika i drzwi. Kilka osób wchodzi do środka, a reszta pcha auto." Nie wygląda mi to na umiarkowany stopień upośledzenia ale znaczny lub głęboki. Student psychologii.
"To tam powinien trafić m.in. 36-latek, który odsiaduje w więzieniu karę za kradzież drewna i płodów rolnych. Jest całkowicie ubezwłasnowolniony ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i organiczne zaburzenia osobowości. Nie wie, kiedy kończy mu się kara. Nie zna nawet daty swojego urodzenia. Nie utrzymuje czystości. Trzeba pomagać mu nawet w czynnościach higienicznych. Problemy z prawem ma zresztą wielu członków jego rodziny. To, w jakim stanie psychicznym się znajdują, najlepiej widać w ich działaniach. Skradziony... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2016 r. o 13:49
0
A więc, każdy uczeń musi mieć kartę osobowości, w której będą ścisle kontrolowane jego zainteresowania i uzdolnienia. Opracujemy klucz odczytu i zmienności wszelkich danych dla uaktualnienia tego, co z TYPA (TYPKI) wyrosnąć może. Opracowane techniki usprawnią wszystkie działania na rzecz orientacji i poradnictwa zawodowego. Uczeń, zanim zostanie bandytą, musi mieć jasno sprecyzowane żądania państwa dla dobra ucznia i dla dobra państwa. Wszystko to ma na celu wyjasnienie i uświadomienie uczniom potrzeby motywacji do nauki i wyboru przyszlego zawodu, nie związanego z wymuszaniem. Uzupełnimy treści poznawcze w procesie wychowawczym szkoły na rzecz orientacji zawodowej. Śmieciówek nie będzie. Od jutra przejmuję władzę w RP.
A więc, każdy uczeń musi mieć kartę osobowości, w której będą ścisle kontrolowane jego zainteresowania i uzdolnienia. Opracujemy klucz odczytu i zmienności wszelkich danych dla uaktualnienia tego, co z TYPA (TYPKI) wyrosnąć może. Opracowane techniki usprawnią wszystkie działania na rzecz orientacji i poradnictwa zawodowego. Uczeń, zanim zostanie bandytą, musi mieć jasno sprecyzowane żądania państwa dla dobra ucznia i dla dobra państwa. Wszystko to ma na celu wyjasnienie i uświadomienie uczniom potrzeby motywacji do nauki i wyboru przyszlego... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2016 r. o 13:08
0
Chodził do szkoły, umiał czytać, pisać. Nie chodził do szkoły, nie umiał czytać, pisać. A właśnie, że nieprawda, bo każdy może być samoukiem. A co tam obowiązek szkolny jako państwowy. No ale jeśi chdził do szkaaay, to musiał być w jakichś klasach. Nieprawda, bo każdy może mieć indywidualny tok nauczania. Każdy? Skoro każdy, to wszyscy. Ale jazda. W USA wszystko wymazują z akt. Człenio jest wolny, jak skóra na przyrodzeniu. Ma komóreczkę, której namierzyć się nie da. To jest wolność. Tu w RP Zzłapali człowieka. I co? Nic o nim nie wiadomo?
Avatar
Gość / 6 marca 2016 r. o 12:29
0
 UPOŚLEDZENIE~!
Agnieszka pojęć nie odróżania, bo jest ograniczona,
a inaczej mówiąc z własnej głupoty jest zaślepiona.
Prawdą naukową zawiedziona i na PAN wkurzona
i to uzmysławia, że Aga Kasperska jest opośledzona,
zaś gdy jej wyjaśniono, że Lubelszczyzna, to ziemia,
to bezmyślna głowina, nie wie gdzie leży ta ziemia
i dalej wmawia, że województwo to lubelska ziemia.
Takich redaktorów, na wschodzie Polski jest mnogo,
a prym w tym wiodą nieudaczniki z koziego grodu,
no i morał jest taki, że urojenia posiadają maniacy,
ale i wyjaśniam, że nie wszyscy redaktorzy są tacy!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grud

 UPOŚLEDZENIE~!
Agnieszka pojęć nie odróżania, bo jest ograniczona,
a inaczej mówiąc z własnej głupoty jest zaślepiona.
Prawdą naukową zawiedziona i na PAN wkurzona
i to uzmysławia, że Aga Kasperska jest opośledzona,
zaś gdy jej wyjaśniono, że Lubelszczyzna, to ziemia,
to bezmyślna głowina, nie wie gdzie leży ta ziemia
i dalej wmawia, że województwo to lubelska ziemia.
Takich redaktorów, na wschodzie Polski jest mnogo,
a prym w tym wiodą nieudaczniki z koziego grodu,
no i morał jest taki, że urojenia posiadają maniacy,
ale i wyjaśniam, że nie wszyscy redaktorzy są tacy!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grud

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo nie pełniłem żadnych funkcji, by konieczne było to odróżniać. Uwagę przeczytałem. Zawiera ona piękne wnioski. Wiadomo, że element należy, a zbiór się zawiera. Dalej, zbiór też może być elementem zbioru zbiorów. Pani redaktor lubi się przekomarzać i jest z tzw. racją. My nie możemy mieć racji. Nam nie wolno mieć racji. Później przeczytałem coś, co mnie zaskoczyło. W tej chwili nie wracam do tego wątku, do którego się tu odniosę, więc mogę to źle zinterpretowac. Może być źle, bo jestem leniwy. Otóż można mieć rację podważając działania jakiegoś rządu lub jakąś teorię. Naturalnie i generalnie Pan Chełmianin N ma rację. Jednakże cóż z tego ma N? Agniecha ma to gdzieś, prawie wszyscy mają to gdzieś. Szacunek dla Pana N

łniłem żadnych funkcji, by konieczne było to odróżniać. Uwagę przeczytałem. Zawiera ona piękne wnioski. Wiadomo, że element należy, a zbiór się zawiera. Dalej, zbiór też może być elementem zbioru zbiorów. Pani redaktor lubi się przekomarzać i jest z tzw. racją. My nie możemy mieć racji. Nam nie wolno mieć racji. Później przeczytałem coś, co mnie zaskoczyło. W tej chwili nie wracam do tego wątku, do którego się tu odniosę, więc mogę to źle zinterpretowac. Może być źle, bo jestem leniwy. Otóż można mieć rację podważając działania jakiegoś... rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 6 marca 2016 r. o 11:52
0

tówj przypadek też pod leczenie się kwalifikuje

 NIE PODSKAKUJ!                                     
Tępego poznaje się jak udaje mądręgo.
Mądrego, że mądry ma się za lepszego,
a stojący obok, uchodzi za normalnego,
zaś ty cwaniaku nie obrażaj uczciwego.
                     >>>>>>
Naucz się czytania i myśleć roztropnie,
nie fikaj za wysoko, bo mądrość kopnie,
waż roztropnie i nie osądzaj pochopnie,
bo nieraz się zdarza, że jest odwrotnie!
                     >>>>>>
Morał: tylko głupi rząd i naukę obraża,
a kto prawdę i mądrzjeszych podważa,
niech udowodni, że ma głowę mądrego,
to niech zmieni historię woj. lubelskiego,
napisać do PAN i przekonać uczonego!
 NIE PODSKAKUJ!                                     
Tępego poznaje się jak udaje mądręgo.
Mądrego, że mądry ma się za lepszego,
a stojący obok, uchodzi za normalnego,
zaś ty cwaniaku nie obrażaj uczciwego.
                     >>>>>>
Naucz się czytania i myśleć roztropnie,
nie... rozwiń
Avatar
leon z / 6 marca 2016 r. o 09:27
0
 UPOŚLEDZENIE~!
Agnieszka pojęć nie odróżania, bo jest ograniczona,
a inaczej mówiąc z własnej głupoty jest zaślepiona.
Prawdą naukową zawiedziona i na PAN wkurzona
i to uzmysławia, że Aga Kasperska jest opośledzona,
zaś gdy jej wyjaśniono, że Lubelszczyzna, to ziemia,
to bezmyślna głowina, nie wie gdzie leży ta ziemia
i dalej wmawia, że województwo to lubelska ziemia.
Takich redaktorów, na wschodzie Polski jest mnogo,
a prym w tym wiodą nieudaczniki z koziego grodu,
no i morał jest taki, że urojenia posiadają maniacy,
ale i wyjaśniam, że nie wszyscy redaktorzy są tacy!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grud

tówj przypadek też pod leczenie się kwalifikuje

ypadek też pod leczenie się kwalifikuje

rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:45
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!


O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Inni zapamiętają datę twojego wpisu. Zobaczą, co się z tobą stanie. Wiadomo, że nie wiem kim jesteś. Już wiecej mnie nie zaczepisz.

Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:41
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Podaj swoje dane osobowe wszystkim. Następnie uzasadnij swoją agresję wobec mojej osoby. Przedstaw główną tematykę moich wpisów tamże ... .


O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Ustalmy co następuje. Nie zaczepiłem cię. Znasz tematykę moich dokonań i wiesz, jaka jest ich naukowa wartość. Jest data wspisu. W przeciwieństwie do ciebie, wiadomo, kim jestem. Co mogę ci zrobić? Wiesz, że nic. Co bym ci zrobił, gdybym mógł? Wiesz, że nic, bo nie jestem mściwy. Dlaczego mnie zaczepiłeś? Odpowiedz. Dlaczego mnie zaczepiłeś?

Nie zaczepiłem cię. Znasz tematykę moich dokonań i wiesz, jaka jest ich naukowa wartość. Jest data wspisu. W przeciwieństwie do ciebie, wiadomo, kim jestem. Co mogę ci zrobić? Wiesz, że nic. Co bym ci zrobił, gdybym mógł? Wiesz, że nic, bo nie jestem mściwy. Dlaczego mnie zaczepiłeś? Odpowiedz. Dlaczego mnie zaczepiłeś?

rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:33
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!


O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Niektórym ludziom trudno jest nawet rozmawiać przez telefon z osobą, której nie znają.To oznacza, że z taką postacią jak ty, te osoby nie szukałyby niczego. Nie należę do tej grupy ludzi, którzy być może dzięki temu nie mają problemów. Odpowiedz, co ci zrobiłem?

Niektórym ludziom trudno jest nawet rozmawiać przez telefon z osobą, której nie znają.To oznacza, że z taką postacią jak ty, te osoby nie szukałyby niczego. Nie należę do tej grupy ludzi, którzy być może dzięki temu nie mają problemów. Odpowiedz, co ci zrobiłem?

rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2016 r. o 22:26
0

O rany! Mądry przez głupiego zbanowany!

Podaj swoje dane osobowe wszystkim. Następnie uzasadnij swoją agresję wobec mojej osoby. Przedstaw główną tematykę moich wpisów tamże ... .

Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin wyłącza sygnalizacje świetlne i przyciski przy przejściach dla pieszych. Ale nie wszędzie

Lublin wyłącza sygnalizacje świetlne i przyciski przy przejściach dla pieszych. Ale nie wszędzie

Od jutra, ze względu na mały ruch pojazdów, na blisko 30 skrzyżowaniach wyłączona będzie sygnalizacja świetlna. Także od jutra, z obawy przed szerzeniem się koronawirusa, przy kilkudziesięciu przejściach przez jezdnię wyłączone będą przyciski, bez których dotknięcia nie zapalało się zielone światło

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wydajność laboratoriów. "Mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę"

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wydajność laboratoriów. "Mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę"

- Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów już przeprowadzających testy na koronawirusa i nad uruchomieniem kolejnych; dziś jest robionych około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, by móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - stwierdził wiceszef Ministerstwa Zdrowia Sławomir Gadomski.

Rywal MKS Perły się zbroi, Joanna Drabik w Zagłębiu

Rywal MKS Perły się zbroi, Joanna Drabik w Zagłębiu

Metraco Zagłębie Lubin buduje skład na przyszły sezon. Miedziowe chcą zdetronizować MKS Perła Lublin.

Znamy Szkołę Roku 2020 w Lublinie. Wyniki mogą być zaskakujące

Znamy Szkołę Roku 2020 w Lublinie. Wyniki mogą być zaskakujące

Technikum Drzewne wygrało konkurs na Szkołę Roku 2020. Za nim uplasowało się XXIV Liceum Ogólnokształcące, a na trzecim miejscu znalazło się XXVII Liceum im. Zesłańców Sybiru. Wyniki zaskakują?

Mołdawianie chcieli przedotać się na Ukrainę. W okolicy Dorohuska przyłapała ich Straż Graniczna

Mołdawianie chcieli przedotać się na Ukrainę. W okolicy Dorohuska przyłapała ich Straż Graniczna

Nietypową próbę pokonania polskiej granicy odnotowali wczoraj funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Nietypową, bo zwykle strażnicy wyłapują ludzi, którzy chcą się do Polski nielegalnie dostać. Tym razem dwóch młodych Mołdawian chciało pokonać granicę w odwrotnym kierunku - z Polski na Ukrainę.

Międzyrzec Podlaski: Szkoła wypożyczyła drukarki 3D do produkcji przyłbic

Międzyrzec Podlaski: Szkoła wypożyczyła drukarki 3D do produkcji przyłbic

Ponad podziałami drukują przyłbice ochronne dla medyków. Tak dzieje się w Międzyrzecu Podlaskim. W akcję włączyły się szkoły i firmy.

Lublin: Skąd wziąć laptopy dla uczniów? Udostępnią je miejskie szkoły

Lublin: Skąd wziąć laptopy dla uczniów? Udostępnią je miejskie szkoły

Miejskie szkoły będą mogły udostępniać laptopy uczniom, którzy nie mają takich urządzeń niezbędnych do uczestnictwa w zdalnej nauce.

Buty damskie na sezon wiosenny

Buty damskie na sezon wiosenny

Kobiety kochają buty i to jest fakt, który można potwierdzić po ilości par w garderobie każdej z nas. Oczywiście są też takie, które stronią od zakupów i ograniczają się do zakupów tylko, gdzie poprzednie egzemplarze się zużyją. Jednak większość z nas kocha buty, szczególnie nowości wypuszczane na wiosnę. Czym tym razem powinnyśmy się zainteresować? Co przygotowali dla nas producenci w nowym sezonie? Czego nie może zabraknąć w naszej garderobie? Sprawdzamy!

Lublin: Zakupy na nowych zasadach. Mieszkańcy czekają cierpliwie na swoją kolej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zakupy na nowych zasadach. Mieszkańcy czekają cierpliwie na swoją kolej [zdjęcia]

Od dzisiaj obowiązują nowe obostrzenia przy robieniu zakupów. Mieszkańcy Lublina dostosowują się do tych zasad. Na wejście do sklepu muszą niekiedy czekać w długich kolejkach. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Próbna matura w internecie. Uczniowie nie będą musieli do niej przystępować

Próbna matura w internecie. Uczniowie nie będą musieli do niej przystępować

Jutro o godz. 9.00 rozpoczyna się próbna matura. Aż do następnej środy uczniowie kończący naukę w technikach i liceach będą mogli mierzyć się dwa razy dziennie z arkuszami egzaminacyjnymi ze wszystkich przedmiotów. Będą mogli, ale nie będą musieli, bo egzamin jest nieobowiązkowy.

World of Tanks rozdaje kody zaproszeniowe

World of Tanks rozdaje kody zaproszeniowe

World of Tanks jest zdecydowanie najpopularniejszą grą online w czasie epidemii koronawirusa zarówno w Polsce jak i na świecie. Codziennie gra w nią kilkanaście milionów osób. Teraz Ty też możesz dołączyć do gry wykorzystując kody lub bonusy zaproszeniowe ze strony kody.pl

Radzyń Podlaski: Sąd stanął po stronie pani Marii, która walczyła o mieszkanie komunalne

Radzyń Podlaski: Sąd stanął po stronie pani Marii, która walczyła o mieszkanie komunalne

Miasto przegrało sprawę w sądzie z Marią Kosidło. Kobieta od ponad trzech lat toczyła spór z władzami Radzynia Podlaskiego o mieszkanie komunalne. W ubiegłym roku interweniowała nawet kancelaria prezydenta.

Nauczyciele z puławskiej "Dziesiątki" tęsknią za swoimi uczniami

Nauczyciele z puławskiej "Dziesiątki" tęsknią za swoimi uczniami

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 im. Adama Mickiewicza w Puławach wpadli na oryginalny pomysł dodania otuchy swoim uczniom. Wysłali im pozdrowienia przez internet wykonując kolaż ze swoich zdjęć tworzących razem serdeczną wiadomość dla dzieci.

1753 srebrne denary rzymskich cesarzy znalezione na polu. "To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie"

1753 srebrne denary rzymskich cesarzy znalezione na polu. "To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie"

To jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego muzeum! Tak placówka określa 1753 srebrne denary, które trafiły do muzealników dzięki decyzji prywatnego znalazcy. – Cała moja teoria o „pierwszej bitwie o Kotlinę Hrubieszowską” znalazła kolejny mocny argument. Szok, niedowierzanie, radość – komentuje prof. Andrzej Kokowski, odkrywca Gotów w Kotlinie Hrubieszowskiej

Warsztaty Kultury online: harmonogram na najbliższe dni
1 kwietnia 2020, 12:00

Warsztaty Kultury online: harmonogram na najbliższe dni

Warsztaty Kultury zapraszają na swoją stronę internetową oraz kanały społecznościowe imprez powiązanych z instytucją - Jarmarku Jagiellońskiego czy Festiwalu Inne Brzmienia, gdzie można znaleźć ofertę zajęć online oraz inne atrakcje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!