Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2014 r.
12:15
Edytuj ten wpis

Skazali go za morderstwo, chociaż był niewinny. Chce kolejnej rekompensaty

21 12 A A

Jest apelacja w sprawie Zbigniewa Góry, niesłusznie skazanego za morderstwo. Mężczyzna wywalczył przed sądem ponad 320 tys. zł rekompensaty. Domaga się 17,5 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Odebrałem zasądzone mi pieniądze i teraz zamierzam walczyć o pozostałą kwotę – mówi Zbigniew Góra. – Liczę, że sąd apelacyjny rozstrzygnie sprawę. Biorąc pod uwagę krzywdy, jakich doznałem, przyznana mi suma jest rażąco niska. W sumie to nie mogłem oczekiwać odpowiedniej kwoty, skoro sprawę rozpatrywał sąd, który wcześniej niesłusznie mnie skazał.

Zbigniew Góra domagał się łącznie 17,5 mln zł. We wrześniu Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał mu 48 tys. zł odszkodowania za utracone zarobki i 275 tys. zł zadośćuczynienia.

Właśnie zadośćuczynienie to główny aspekt, na który położono nacisk w apelacji. – Sąd pierwszej instancji w dwóch lakonicznych zdaniach odniósł się do kwestii rozpadu mojej rodziny i rozłąki z dziećmi – wyjaśnia Góra. – Nie ocenił tego, a przecież rodzina ma olbrzymie znaczenie. Mam wrażenie, że wydając wyrok sąd cytował przyśpiewkę kibiców o tym, że "nic się nie stało”. Zamknęli mnie, kiedy miałem 27 lat. Najlepszy czas spędziłem za kratami.
Zbigniew Góra został skazany za zbrodnię, do której doszło we wrześniu 2004 roku w kamienicy przy ul. Leśnej w Lublinie. Zamordowano tam Halinę B., zamożną lekarkę. Sprawca ukradł obrączki, kilka pierścionków i telefon. Góra był wówczas lokatorem kamienicy należącej do ofiary. Widział się z kobietą na kilka godzin przed jej śmiercią. Mężczyzna został aresztowany z początkiem 2005 roku. W poszlakowym procesie skazano go na 25 lat więzienia. Kiedy orzeczenie zostało uchylone, Góra wyszedł na wolność. Za kratami spędził blisko trzy lata.

– Wypuścili mnie z więzienia i kazali żyć z piętnem mordercy – wspomina Góra. – Miałem tylko parę starych ubrań i trochę pieniędzy od rodziny. Nikt nie chciał mnie zatrudnić. Dopiero po ponad dwóch latach, w 2011 roku, zostałem prawomocnie uniewinniony.

Świadek, któremu Góra miał sprzedać telefon ofiary wycofał się ze swoich zeznań. Okazało się również, że ślady DNA zabezpieczone na miejscu zbrodni nie muszą należeć do skazanego. Mógł je zostawić co dwudziesty mężczyzna z południowej Polski.

Po wyjściu na wolność Góra odbudował relacje z rodziną. Prowadzi własną firmę, która dzisiaj kończy pięć lat. Jednocześnie zapowiada kolejny pozew. Tym razem cywilny. Będzie domagał się rekompensaty za okres od wypuszczenia z celi do prawomocnego uniewinnienia. Jak zapowiada, będzie walczył o "społecznie uzasadnioną” kwotę.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Samiec alfa / 22 stycznia 2015 o 09:31
0
Upiekło mu sie, ale wszystko do czasu.
Avatar
ania / 21 stycznia 2015 o 22:53
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawisc, to prawda co ludzie pisza wyzej, jemu chodzi tylko o kase a nie o zadne zadoscuczynienie czy krzywdy, to dobry aktor i wiele osob wyprowadzil w pole, wiec nie dajcie sie zwiesc......

Avatar
Ania / 21 stycznia 2015 o 22:49
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawiść ludzie wyżej piszą prawde, zreszta wiele osob go zna i wiedza co za typ, wieć niech nie robi juz z siebie posmiewiska

Avatar
Sula / 6 grudnia 2014 o 13:35
0
Gość siedząc na południowej sprzedawał wychowawcom co w celach słychać....
Avatar
magddalena / 4 grudnia 2014 o 12:23
0
Bez przesady, w życiu by tyle nie zarobil!! Tak jak ktos juz wspomniał miejscowośc w ktorej mieszkał ma juz wyrobione zdanie na temat tego pana. Niech lepie będzie uczciwym pracodawca i gra fair wobec innych ludzi, a lepiej wyjdzie na tym. To co wyprawial bylo juz po prostu śmieszne. Wystarczy już moze tych występów w tv itp.
Avatar
odi / 4 grudnia 2014 o 09:28
0
Oj Zbysiu,całe życie jedziesz na farcie ale to się w końcu skończy....
Avatar
słabo / 3 grudnia 2014 o 19:05
0

17,5 mln? Panie co tak słabo, walcz pan o 17,5 mld (miliarda). Jak łaskawie zasądzą tylko jeden procent tej kwoty, jesteś pan ustawiony i siedem pokoleń do przodu!!!!

Avatar
czytelnik / 3 grudnia 2014 o 14:08
0
Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.
Avatar
xxx / 3 grudnia 2014 o 13:49
0
Co za bezczelny gość!!! Uciekł z przed topora nieudolnego sądu i się afiszuje w mediach.Każdy kto go zna wie co to za typek z pod ciemnej gwiazdy,czemu się nie chwali że gościł w knajpie swojego znajomego króla z Bigoraja ps.Romario.i nie narzekaj na swoje krzywdy bo ty wyrzadzilłeś ludziom więcej....
Avatar
moleszczak / 3 grudnia 2014 o 13:48
0

Świadek wycofał się z zeznań? Może niech przeprowadzą solidnie dochodzenie jeszcze raz? Przecież wykrywają sprawców morderstw sprzed dziesiątek lat! Winny jest na wolności, ktokolwiek nim jest.

Avatar
Samiec alfa / 22 stycznia 2015 o 09:31
0
Upiekło mu sie, ale wszystko do czasu.
Avatar
ania / 21 stycznia 2015 o 22:53
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawisc, to prawda co ludzie pisza wyzej, jemu chodzi tylko o kase a nie o zadne zadoscuczynienie czy krzywdy, to dobry aktor i wiele osob wyprowadzil w pole, wiec nie dajcie sie zwiesc......

Avatar
Ania / 21 stycznia 2015 o 22:49
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawiść ludzie wyżej piszą prawde, zreszta wiele osob go zna i wiedza co za typ, wieć niech nie robi juz z siebie posmiewiska

Avatar
Sula / 6 grudnia 2014 o 13:35
0
Gość siedząc na południowej sprzedawał wychowawcom co w celach słychać....
Avatar
magddalena / 4 grudnia 2014 o 12:23
0
Bez przesady, w życiu by tyle nie zarobil!! Tak jak ktos juz wspomniał miejscowośc w ktorej mieszkał ma juz wyrobione zdanie na temat tego pana. Niech lepie będzie uczciwym pracodawca i gra fair wobec innych ludzi, a lepiej wyjdzie na tym. To co wyprawial bylo juz po prostu śmieszne. Wystarczy już moze tych występów w tv itp.
Avatar
odi / 4 grudnia 2014 o 09:28
0
Oj Zbysiu,całe życie jedziesz na farcie ale to się w końcu skończy....
Avatar
słabo / 3 grudnia 2014 o 19:05
0

17,5 mln? Panie co tak słabo, walcz pan o 17,5 mld (miliarda). Jak łaskawie zasądzą tylko jeden procent tej kwoty, jesteś pan ustawiony i siedem pokoleń do przodu!!!!

Avatar
czytelnik / 3 grudnia 2014 o 14:08
0
Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.
Avatar
xxx / 3 grudnia 2014 o 13:49
0
Co za bezczelny gość!!! Uciekł z przed topora nieudolnego sądu i się afiszuje w mediach.Każdy kto go zna wie co to za typek z pod ciemnej gwiazdy,czemu się nie chwali że gościł w knajpie swojego znajomego króla z Bigoraja ps.Romario.i nie narzekaj na swoje krzywdy bo ty wyrzadzilłeś ludziom więcej....
Avatar
moleszczak / 3 grudnia 2014 o 13:48
0

Świadek wycofał się z zeznań? Może niech przeprowadzą solidnie dochodzenie jeszcze raz? Przecież wykrywają sprawców morderstw sprzed dziesiątek lat! Winny jest na wolności, ktokolwiek nim jest.

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 0 0

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 0 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 6 5

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 3 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 7 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 1 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 12 1

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 10 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 13 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 9 1

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 4 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce"

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce" 2 5

To skandal, żeby pacjent musiał ponosić konsekwencje wycofania leku z rynku! – oburza się pan Jerzy z Lublina. – Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!