Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2014 r.
12:15
Edytuj ten wpis

Skazali go za morderstwo, chociaż był niewinny. Chce kolejnej rekompensaty

21 12 A A

Jest apelacja w sprawie Zbigniewa Góry, niesłusznie skazanego za morderstwo. Mężczyzna wywalczył przed sądem ponad 320 tys. zł rekompensaty. Domaga się 17,5 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Odebrałem zasądzone mi pieniądze i teraz zamierzam walczyć o pozostałą kwotę – mówi Zbigniew Góra. – Liczę, że sąd apelacyjny rozstrzygnie sprawę. Biorąc pod uwagę krzywdy, jakich doznałem, przyznana mi suma jest rażąco niska. W sumie to nie mogłem oczekiwać odpowiedniej kwoty, skoro sprawę rozpatrywał sąd, który wcześniej niesłusznie mnie skazał.

Zbigniew Góra domagał się łącznie 17,5 mln zł. We wrześniu Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał mu 48 tys. zł odszkodowania za utracone zarobki i 275 tys. zł zadośćuczynienia.

Właśnie zadośćuczynienie to główny aspekt, na który położono nacisk w apelacji. – Sąd pierwszej instancji w dwóch lakonicznych zdaniach odniósł się do kwestii rozpadu mojej rodziny i rozłąki z dziećmi – wyjaśnia Góra. – Nie ocenił tego, a przecież rodzina ma olbrzymie znaczenie. Mam wrażenie, że wydając wyrok sąd cytował przyśpiewkę kibiców o tym, że "nic się nie stało”. Zamknęli mnie, kiedy miałem 27 lat. Najlepszy czas spędziłem za kratami.
Zbigniew Góra został skazany za zbrodnię, do której doszło we wrześniu 2004 roku w kamienicy przy ul. Leśnej w Lublinie. Zamordowano tam Halinę B., zamożną lekarkę. Sprawca ukradł obrączki, kilka pierścionków i telefon. Góra był wówczas lokatorem kamienicy należącej do ofiary. Widział się z kobietą na kilka godzin przed jej śmiercią. Mężczyzna został aresztowany z początkiem 2005 roku. W poszlakowym procesie skazano go na 25 lat więzienia. Kiedy orzeczenie zostało uchylone, Góra wyszedł na wolność. Za kratami spędził blisko trzy lata.

– Wypuścili mnie z więzienia i kazali żyć z piętnem mordercy – wspomina Góra. – Miałem tylko parę starych ubrań i trochę pieniędzy od rodziny. Nikt nie chciał mnie zatrudnić. Dopiero po ponad dwóch latach, w 2011 roku, zostałem prawomocnie uniewinniony.

Świadek, któremu Góra miał sprzedać telefon ofiary wycofał się ze swoich zeznań. Okazało się również, że ślady DNA zabezpieczone na miejscu zbrodni nie muszą należeć do skazanego. Mógł je zostawić co dwudziesty mężczyzna z południowej Polski.

Po wyjściu na wolność Góra odbudował relacje z rodziną. Prowadzi własną firmę, która dzisiaj kończy pięć lat. Jednocześnie zapowiada kolejny pozew. Tym razem cywilny. Będzie domagał się rekompensaty za okres od wypuszczenia z celi do prawomocnego uniewinnienia. Jak zapowiada, będzie walczył o "społecznie uzasadnioną” kwotę.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Samiec alfa / 22 stycznia 2015 o 09:31
0
Upiekło mu sie, ale wszystko do czasu.
Avatar
ania / 21 stycznia 2015 o 22:53
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawisc, to prawda co ludzie pisza wyzej, jemu chodzi tylko o kase a nie o zadne zadoscuczynienie czy krzywdy, to dobry aktor i wiele osob wyprowadzil w pole, wiec nie dajcie sie zwiesc......

Avatar
Ania / 21 stycznia 2015 o 22:49
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawiść ludzie wyżej piszą prawde, zreszta wiele osob go zna i wiedza co za typ, wieć niech nie robi juz z siebie posmiewiska

Avatar
Sula / 6 grudnia 2014 o 13:35
0
Gość siedząc na południowej sprzedawał wychowawcom co w celach słychać....
Avatar
magddalena / 4 grudnia 2014 o 12:23
0
Bez przesady, w życiu by tyle nie zarobil!! Tak jak ktos juz wspomniał miejscowośc w ktorej mieszkał ma juz wyrobione zdanie na temat tego pana. Niech lepie będzie uczciwym pracodawca i gra fair wobec innych ludzi, a lepiej wyjdzie na tym. To co wyprawial bylo juz po prostu śmieszne. Wystarczy już moze tych występów w tv itp.
Avatar
odi / 4 grudnia 2014 o 09:28
0
Oj Zbysiu,całe życie jedziesz na farcie ale to się w końcu skończy....
Avatar
słabo / 3 grudnia 2014 o 19:05
0

17,5 mln? Panie co tak słabo, walcz pan o 17,5 mld (miliarda). Jak łaskawie zasądzą tylko jeden procent tej kwoty, jesteś pan ustawiony i siedem pokoleń do przodu!!!!

Avatar
czytelnik / 3 grudnia 2014 o 14:08
0
Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.
Avatar
xxx / 3 grudnia 2014 o 13:49
0
Co za bezczelny gość!!! Uciekł z przed topora nieudolnego sądu i się afiszuje w mediach.Każdy kto go zna wie co to za typek z pod ciemnej gwiazdy,czemu się nie chwali że gościł w knajpie swojego znajomego króla z Bigoraja ps.Romario.i nie narzekaj na swoje krzywdy bo ty wyrzadzilłeś ludziom więcej....
Avatar
moleszczak / 3 grudnia 2014 o 13:48
0

Świadek wycofał się z zeznań? Może niech przeprowadzą solidnie dochodzenie jeszcze raz? Przecież wykrywają sprawców morderstw sprzed dziesiątek lat! Winny jest na wolności, ktokolwiek nim jest.

Avatar
Samiec alfa / 22 stycznia 2015 o 09:31
0
Upiekło mu sie, ale wszystko do czasu.
Avatar
ania / 21 stycznia 2015 o 22:53
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawisc, to prawda co ludzie pisza wyzej, jemu chodzi tylko o kase a nie o zadne zadoscuczynienie czy krzywdy, to dobry aktor i wiele osob wyprowadzil w pole, wiec nie dajcie sie zwiesc......

Avatar
Ania / 21 stycznia 2015 o 22:49
0

Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.

To nie zawiść ludzie wyżej piszą prawde, zreszta wiele osob go zna i wiedza co za typ, wieć niech nie robi juz z siebie posmiewiska

Avatar
Sula / 6 grudnia 2014 o 13:35
0
Gość siedząc na południowej sprzedawał wychowawcom co w celach słychać....
Avatar
magddalena / 4 grudnia 2014 o 12:23
0
Bez przesady, w życiu by tyle nie zarobil!! Tak jak ktos juz wspomniał miejscowośc w ktorej mieszkał ma juz wyrobione zdanie na temat tego pana. Niech lepie będzie uczciwym pracodawca i gra fair wobec innych ludzi, a lepiej wyjdzie na tym. To co wyprawial bylo juz po prostu śmieszne. Wystarczy już moze tych występów w tv itp.
Avatar
odi / 4 grudnia 2014 o 09:28
0
Oj Zbysiu,całe życie jedziesz na farcie ale to się w końcu skończy....
Avatar
słabo / 3 grudnia 2014 o 19:05
0

17,5 mln? Panie co tak słabo, walcz pan o 17,5 mld (miliarda). Jak łaskawie zasądzą tylko jeden procent tej kwoty, jesteś pan ustawiony i siedem pokoleń do przodu!!!!

Avatar
czytelnik / 3 grudnia 2014 o 14:08
0
Zawiść ludzka jak widać po komentarzach wyżej nie zna granic.
Avatar
xxx / 3 grudnia 2014 o 13:49
0
Co za bezczelny gość!!! Uciekł z przed topora nieudolnego sądu i się afiszuje w mediach.Każdy kto go zna wie co to za typek z pod ciemnej gwiazdy,czemu się nie chwali że gościł w knajpie swojego znajomego króla z Bigoraja ps.Romario.i nie narzekaj na swoje krzywdy bo ty wyrzadzilłeś ludziom więcej....
Avatar
moleszczak / 3 grudnia 2014 o 13:48
0

Świadek wycofał się z zeznań? Może niech przeprowadzą solidnie dochodzenie jeszcze raz? Przecież wykrywają sprawców morderstw sprzed dziesiątek lat! Winny jest na wolności, ktokolwiek nim jest.

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

AZS UMCS Lublin - GSF Gliwice 0:5. Lider okazał się za mocny

AZS UMCS Lublin - GSF Gliwice 0:5. Lider okazał się za mocny 0 0

W rozgrywanym awansem meczu 19 kolejki Pierwszej Ligi Futsalu AZS UMCS Lublin przegrał na własnym parkiecie z GSF Gliwice 0:5

Duże zainteresowanie Wiosną Roberta Biedronia w Lublinie? "Zwiększyliśmy liczbę miejsc"

Duże zainteresowanie Wiosną Roberta Biedronia w Lublinie? "Zwiększyliśmy liczbę miejsc" 28 11

W środę w Lublinie odbędzie się lokalna konwencja partii Wiosna. Zaproszenia na to wydarzenie rozeszły się w niespełna trzy dni, dlatego organizatorzy podjęli decyzję o zwiększeniu liczby miejsc.

SPR Sośnica Gliwice – MKS AZS UMCS Lublin 28:25. Straciły ogromną przewagę

SPR Sośnica Gliwice – MKS AZS UMCS Lublin 28:25. Straciły ogromną przewagę 0 0

W I lidze piłkarek ręcznych MKS AZS UMCS Lublin prowadził już nawet siedmioma bramkami, ale dał sobie wydrzeć zwycięstwo Sośnicy Gliwice

Chełm: Darmowe okienko na lodowisku

Chełm: Darmowe okienko na lodowisku 0 0

Niedawno chełmianie z oburzeniem przyjęli wiadomość, że miejska spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie na czas ferii podwyższyła stawki za wstęp do aquaparku. Tymczasem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji postanowił od poniedziałku do końca tygodnia w godzinach od 8 do 10 wpuszczać łyżwiarzy na lodowisko za darmo.

Pożar w centrum Lublina. Spłonęła potrawa w kuchni

Pożar w centrum Lublina. Spłonęła potrawa w kuchni 43 1

Do pożaru doszło po południu w bloku przy ul. Łopacińskiego 3 w Lublinie

Biała Podlaska. Była skarbnik dostała pracę w urzędzie w Lublinie

Biała Podlaska. Była skarbnik dostała pracę w urzędzie w Lublinie 0 9

Marta Juchnikowska, była skarbnik Białej Podlaskiej, szybko znalazła nową pracę. W wyniku wygranego konkursu zajmie się księgowością w Departamencie Finansów Urzędu Marszałkowskiego.

Morderstwo przy ul. Gęsiej: Zostawiła go, więc zabił Monikę kluczem od kół. Koniec procesu
galeria
film

Morderstwo przy ul. Gęsiej: Zostawiła go, więc zabił Monikę kluczem od kół. Koniec procesu 40 9

Zakończył się proces sprawcy brutalnego zabójstwa przy ul. Gęsiej w Lublinie. Piotr R. zatłukł swoją żonę kluczem do kół. Nie mógł pogodzić się z tym, że kobieta odeszła od niego do innego mężczyzny

Frasatti Fajsławice od jesieni grać będzie na nowym boisku?

Frasatti Fajsławice od jesieni grać będzie na nowym boisku? 0 1

Przed Frassatim Fajsławice ostatnia runda gry na starym boisku. Takie przynajmniej są plany. Od jesieni nowego sezonu drużyna trenera Daniela Krakiewicza ma się przeprowadzić na nowy obiekt w pobliskich Suchodołach

Kraśnik: Więcej pieniędzy w Budżecie Obywatelskim

Kraśnik: Więcej pieniędzy w Budżecie Obywatelskim 2 1

Więcej pieniędzy będą mieć w tym roku do rozdysponowania mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pod koniec lutego zaczną się spotkania informacyjne

Zbudują ul. Sportową. Będzie prawdziwa jezdnia

Zbudują ul. Sportową. Będzie prawdziwa jezdnia 0 1

Miasto zabiera się za budowę odcinka ul. Sportowej między Rudnicką a Wielką.

SLD dołączył do Koalicji Obywatelskiej. Haidar do Europarlamentu

SLD dołączył do Koalicji Obywatelskiej. Haidar do Europarlamentu 11 19

Riad Haidar radny sejmiku województwa lubelskiego powalczy o miejsce w Parlamencie Europejskim. Rekomendował go przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty.

26. Studenckie Konfrontacje Filmowe w Chatce Żaka
22 lutego 2019, 19:30

26. Studenckie Konfrontacje Filmowe w Chatce Żaka 0 0

Już po raz 26. w Lublinie zorganizowany zostanie przegląd Studenckie Konfrontacje Filmowe. W dniach 22 lutego - 20 marca w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zobaczymy aż 16 starannie wyselekcjonowanych filmów z minionego sezonu. W programie m.in. docenione produkcje festiwalowe.

Machalica zaśpiewa Młynarskiego w Pracowniach Kultury Maki
5 kwietnia 2019, 18:00

Machalica zaśpiewa Młynarskiego w Pracowniach Kultury Maki 0 3

5 kwietnia o godz. 18 na scenie Pracowni Kultury Maki (ul. Olchowa 8) wystąpi Piotr Machalica z recitalem pełnym piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Nowy trener w Milanowie. Celem pierwsza szóstka

Nowy trener w Milanowie. Celem pierwsza szóstka 0 0

Trener Cezary Główka nie prowadzi już LKS Agrotex Milanów. Jego miejsce zajął były zawodnik Daniel Syta

Biała Podlaska: 120 lat więzienia  z ul. Prostej

Biała Podlaska: 120 lat więzienia z ul. Prostej 0 1

Zakład karny istnieje już od 120 lat. Zajmuje czołowe miejsce, jeżeli chodzi o zatrudnienie skazanych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!