Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2007 r.
19:53
Edytuj ten wpis

Studentki UMCS spędzą święta w Brazylii

0 5 A A

Cztery studentki iberystyki z lubelskiego UMCS przygotowują wigilię dla Polonii mieszkającej w Ameryce Południowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dla wielu Polonusów to będą pierwsze polskie święta w życiu.

Dziewczęta poleciały do Brazylii we wrześniu na półroczne stypendium. Wyjazd był możliwy dzięki porozumieniu między lubelskim UMCS i uniwersytetem w Ijuí (Universidade Regional do Estado do Rio Grande do Sul). Miejscowość leży na samym południu Brazylii, w regionie Rio Grande do Sul.

- Ciągnące się w nieskończoność plantacje soi, gdzieniegdzie jakaś miejscowość, niebieskie niebo kontrastujące z czerwoną ziemią - opisuje Dominika Rybka, jedna z uczestniczek wyprawy. - I upały: 28-40 stopni Celsjusza w środku grudnia.

To tu znajduje się największe skupisko Polonii w całej Ameryce Południowej. - W liczącym 80 tys. mieszkańców Ijui co chwila spotykamy ludzi, którzy na co dzień posługują się językiem polskim - mówi Gabriela Rejak. - W większości to starsi ludzie. Z rozmów z nimi dowiadujemy się, że reprezentują czwarte pokolenie emigrantów z Polski.

Dla potomków polskich przybyszów studentki przygotowały cały program zajęć. Pomogła Natalia Klidzio, urodzona w Brazylii lektorka języka portugalskiego, która od dwóch lat uczy w lubelskim UMCS.

- Prowadzimy lekcje języka polskiego, zajęcia ze śpiewu i tańca. Dajemy wykłady na temat Lublina oraz Polski - wylicza Magdalena Wnuczek. - No i obalamy mity. Choćby ten, że popularnym polskim daniem jest czarnina, którą tu gotuje się przy różnych okazjach w celu podtrzymania polskiej tradycji.

Teraz dziewczyny zaczęły przygotowania do świąt.
- W Brazylii lato w pełni, więc na sankach nie pojeździmy - podkreśla Iwona Mazur. - Nie będzie też choinek. Ale będą palmy przystrojone świątecznymi dekoracjami czy bałwany z plastikowych butelek. A przede wszystkim tradycyjna wigilia w polskim gronie.

- Postaramy się zrobić polskie święta w brazylijskich realiach - dodaje Rejak. - Dla wielu Polonusów będzie to pierwsze takie Boże Narodzenie w ich życiu.

Gdzie pojechały

Rio Grande do Sul jest jednym z 26 stanów Brazylii, położonym w południowej części kraju. Od południa graniczy z Urugwajem, od zachodu z Argentyną,
od północy z brazylijskim stanem Santa Catarina, a od wschodu z Oceanem Atlantyckim. Stolicą regionu jest Porto Alegre.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ira41 / 27 grudnia 2007 r. o 11:29
Brawo dziewczyny.
Iga tęsknimy... bardzo. Trzymaj się ,nara
Avatar
ira41 / 27 grudnia 2007 r. o 11:27
Brawo dziewczyny.
Iga tęsknimy... bardzo trzymaj się nara
Avatar
ira41 / 27 grudnia 2007 r. o 11:21
Brawo dziewczyny.
Avatar
beata ;) / 12 grudnia 2007 r. o 20:04
MAdzia pozdrooo ;*:*:*:*: trzymaj się sister pierwsze święta oddzielnie ;( 3mam kciuki za caly ten projekt buziole od wszytskich ;*;*;*
Avatar
martino / 12 grudnia 2007 r. o 11:45
powodzenia dziewczyny!!!!!!
Avatar
ira41 / 27 grudnia 2007 r. o 11:29
Brawo dziewczyny.
Iga tęsknimy... bardzo. Trzymaj się ,nara
Avatar
ira41 / 27 grudnia 2007 r. o 11:27
Brawo dziewczyny.
Iga tęsknimy... bardzo trzymaj się nara
Avatar
ira41 / 27 grudnia 2007 r. o 11:21
Brawo dziewczyny.
Avatar
beata ;) / 12 grudnia 2007 r. o 20:04
MAdzia pozdrooo ;*:*:*:*: trzymaj się sister pierwsze święta oddzielnie ;( 3mam kciuki za caly ten projekt buziole od wszytskich ;*;*;*
Avatar
martino / 12 grudnia 2007 r. o 11:45
powodzenia dziewczyny!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Mieszkańcy sołectwa Nadwiślanka przed laty sami pomogli swojej gminie zbudować wodociąg. Teraz za korzystanie z wody płacą dwa razy więcej, niż pozostałe miejscowości, prawie 7 zł za metr. Ich zdaniem to nieuczciwe. Pokazują rachunki i proszą o pomoc.

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

W pięciu meczach Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku padło aż 51 bramek.

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Nie należy uważać się za wybrańca losu, bo w każdej chwili może się to skończyć. Zresztą ten koniec jest najbardziej fascynującą stroną życia człowieka. Mężczyzna, który nie umie odchodzić, jest trupem za życia. Więc trzeba się powoli zbierać. Sprzątać po sobie. Wybudować rodzinny grób. I napisać "Moje psie myśli".

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Boże Narodzenie już coraz bliżej. Wielkimi krokami nadchodzi czas, w którym obdarowujemy naszych bliskich nietuzinkowymi prezentami. Chcesz w tym roku zaskoczyć rodziców niebanalnymi upominkami, które dostarczą wielu emocji i wzruszeń? W takim razie zamiast perfum, biżuterii i skarpet, podaruj im coś z przygotowanej przez nas listy. Czytaj dalej, aby poznać nasze propozycje na uniwersalne prezenty na święta.

Tomaszów Lubelski. Świąteczne spotkanie mieszkańców o pomoc dla Gabrysi
18 grudnia 2022, 14:00

Tomaszów Lubelski. Świąteczne spotkanie mieszkańców o pomoc dla Gabrysi

W przedświąteczną niedzielę 18 grudnia w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla mieszkańców. Do udziału w nim zaprasza burmistrz miasta.

Najlepsza metoda przedłużania włosów – estetyczna i wygodna

Najlepsza metoda przedłużania włosów – estetyczna i wygodna

Posiadanie naturalnych gęstych i długich włosów to cel wielu kobiet. Jednak nie zawsze jest to cel, który łatwo można osiągnąć. Przedłużanie włosów to sposób, by sobie w tym dopomóc i zadbać nie tylko o atrakcyjny wygląd, ale i o dobre samopoczucie psychiczne.

Zamość. Z kolędą przez Polskę. Zamojszczyzna zaprasza na koncert
30 grudnia 2022, 18:00

Zamość. Z kolędą przez Polskę. Zamojszczyzna zaprasza na koncert

Do koncertu jest jeszcze sporo czasu, ale bilety już są w sprzedaży. Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna zaprasza na wspólną podróż "Z kolędą przez Polskę".

Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej w Chatce Żaka
14 grudnia 2022, 12:00

Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej w Chatce Żaka

W dniach 14-15 grudnia (godz. 12-19) w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędą się Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej.

Prezydent Lublina chce iść do sądu. Chodzi o atrakcyjną działkę

Prezydent Lublina chce iść do sądu. Chodzi o atrakcyjną działkę

Czy między siedzibą ZUS a nowymi biurowcami będą mogły powstać mieszkania? O tym może zdecydować sąd. Prezydent proponuje Radzie Miasta zaskarżenie decyzji wojewody, który orzekł, że zgoda na 70 proc. mieszkań w obszarze usług narusza prawo.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!