Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła kampanię "Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na placach budowy. To tutaj dochodzi do najtragiczniejszych w skutkach wypadków przy pracy.
– Upadki z wysokości podczas prac budowlanych to najczęstsze wypadki przy pracy z którymi mamy do czynienia – mówi Krzysztof Sudoł, z-ca okręgowego inspektora pracy w Lublinie. – W ubiegłym roku w wypadkach zbadanych przez inspektorów zginęło lub zostało dotkniętych ciężkim kalectwem 420 osób. Co czwarta ofiara śmiertelna była zatrudniona w branży budowlanej.
Sezon na prace budowlane trwa. Dlatego 22 września ruszyła ogólnopolska kampania pod hasłem "Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”. Do 4 października w telewizji i radiu emitowane będą spoty pokazujące jak tragiczne mogą być skutki wypadków na budowach.
– Chcemy zwiększyć świadomość szefów firm budowlanych i robotników pracujących na wysokości. Wypadki to bowiem skutek nie tylko braku wiedzy, ale też nonszalancji ludzi – dodaje Sudoł.
W całym 2009 roku na Lubelszczyźnie ok. 3 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Najczęściej do wypadków dochodziło właśnie podczas prac budowlanych (51 osób poszkodowanych). Na lubelskich budowach zdarzyło się 6 wypadków śmiertelnych, 10 ciężkich i 16 lekkich. – Z tego aż 25 wypadków to upadki z wysokości – mówi Anna Smolarz z OIP Lublin. – Natomiast w tym roku mieliśmy już 3 wypadki śmiertelne i jeden ciężki.
Brak profesjonalizmu, niską świadomość zagrożenia, brak oceny ryzyka zawodowego i złą organizację pracy wskazują kontrolerzy jako najczęstsze przyczyny wypadków. Do tego dochodzi brak niezbędnych zabezpieczeń, szczególnie przy pracach na wysokości i elementarnych środków ochrony osobistej np. linek i szelki bezpieczeństwa. Zgubny jest też pośpiech, brawura i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i poleceń przełożonych.