Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2011 r.
17:22
Edytuj ten wpis

Taksówki wrócą nocą na Stare Miasto w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A
W tej chwili taksówki zatrzymują się na obrzeżach Starego Miasta (Maciej Kaczanowski)
W tej chwili taksówki zatrzymują się na obrzeżach Starego Miasta (Maciej Kaczanowski)

Ratusz zastanawia się nad złagodzeniem zakazu ruchu samochodów na Starym Mieście. Chcą tego restauratorzy, którzy proszą o umożliwienie wjazdu taksówek nocą. Póki co, urzędnicy nie mówią "nie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bezwzględny zakaz wjazdu taksówek na Stare Miasto został wprowadzony w sierpniu przed rozpoczęciem Jarmarku Jagiellońskiego.

Urzędnicy przypominali wówczas, że na taksówki skarżą się mieszkańcy Starego Miasta i przypominali, że wokół jest kilka postojów: przy ul. Królewskiej, Bajkowskiego, Kowalskiej i pl. Zamkowym. Z taksówkami był problem, bo część kierowców urządziła wręcz sobie regularny postój na ul. Grodzkiej i pl. Po Farze.

– Latem, gdy były ogródki, taki zakaz można było jeszcze zrozumieć. Teraz nie ma sensu. Tam, gdzie nie da się dojechać taksówką, klienci mniej chętnie przychodzą. U nas spadek liczby klientów jest widoczny – mówi jeden z właścicieli pubu U Szewca. Nie chce podawać nazwiska. – Zakaz uderza również w turystów, którzy korzystają z miejsc noclegowych w Waksmanie albo w Magii.

Właściciele pubu wystąpili do miasta o złagodzenie zakazu. Chcą, by po godz. 20 taksówki mogły wjeżdżać na Stare Miasto. Tłumaczą to m.in. względami bezpieczeństwa klientów. – Wiadomo, że człowiek nie przychodzi wieczorem do lokalu, żeby zjeść cukierek. Wcześniej mogliśmy zamówić klientowi taksówkę i go do niej podprowadzać, a klient bezpiecznie wracał do domu. Niestety, teraz już nie możemy.

W walkę z zakazem włączyła się też Zofia Popiołek, posłanka Ruchu Palikota a zarazem przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stare Miasto.

– Zniesienie zakazu na cały dzień lub tylko wieczorami to kwestia jakiegoś kompromisu. Obecnie obowiązujące przepisy są zbyt rygorystyczne – mówi Popiołek. – Należy wysłuchać właścicieli lokali, które współtworzą Stare Miasto. Poza tym taksówki nie są tymi pojazdami, które dewastują naszą dzielnicę. Mieszkańcy też potrzebują dojazdu choćby z większymi zakupami, a nie każdy ma samochód. Jeśli taksówkarze zrobili sobie postój na pl. Po Farze, to było to zadanie dla Straży Miejskiej, a nie powód do wylewania dziecka z kąpielą.

Petycja restauratorów trafiła już na biurko urzędników. – Sprawa na razie nie jest rozstrzygnięta – mówi Eugeniusz Janicki, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. – Decyzję będziemy uzgadniać z prezydentem.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KRZYSIEK / 19 grudnia 2011 o 10:51
0
...MARKA LUBELSKIE...
1. ZNIESIENIE NA STARÓWCE CISZY NOCNEJ W SEZONIE LETNIM
2. WJEŻDŻANIE SAMOCHODAMI NA STARÓWKĘ
3. PARKOWANIE W CAŁYM ŚRÓDMIEŚCIU NA WĄSKICH CHODNIKACH
4. BRAK TOALET NA STARÓWCE I W CENTRUM
5. SZOPKA PRZED RATUSZEM - A PRZEPRASZAM NIEAKTUALNE
6. IZBY PRZYJĘĆ DLA PIJAKÓW ZAMIAST IZBY WYTRZEŹWIEŃ
7. MIASTO KOŚCIOŁÓW I KNAJP

CZY KTOŚ CHCE COŚ DODAĆ?

PO PROSTU STOLICA KULTURY WSCHODNIEJ
Avatar
ala / 14 grudnia 2011 o 00:44
0
jest 13. 12. 2011 a ja się czuję jak 30 lat temu tam też było patologiczne getto, teraz władze miasta historycznie się z tego wywiązują, zakaz wjazdu taksówek, żadnych ozdób świątecznych, może jeszcze szlabany i przepustki. Tak przed ratuszem piękna choinka, deptak udekorowany, a "STARÓWA" niech się rządzi swoimi prawami, stać ją na to bo przecież tam są sami bogaci restauratorzy. A ciekawe gdzie za rok stanie Szopka, może na Tatarach, bo tam też jest fajnie. Drogi Prezydencie proponuję coś jeszcze zakazać, może wprowadźmy prohibicję, będziemy pierwsi.
Miłych spacerów jak dopadną nas mrozy i ulewy.
jest 13. 12. 2011 a ja się czuję jak 30 lat temu tam też było patologiczne getto, teraz władze miasta historycznie się z tego wywiązują, zakaz wjazdu taksówek, żadnych ozdób świątecznych, może jeszcze szlabany i przepustki. Tak przed ratuszem piękna choinka, deptak udekorowany, a "STARÓWA" niech się rządzi swoimi prawami, stać ją na to bo przecież tam są sami bogaci restauratorzy. A ciekawe gdzie za rok stanie Szopka, może na Tatarach, bo tam też jest fajnie. Drogi Prezydencie proponuję coś jeszcze zakazać, może wprowadźmy prohib... rozwiń
Avatar
Rysiek / 12 grudnia 2011 o 20:59
0
Czy Pan lub Pani jest z konkurencji i cieszy się, że obroty na Starym Mieście spadły. A może całkiem zamknąć Stare miasto i zrobić z niego muzeum. Świetny pomysł. Jak knajpy rozkręciły trochę życia na Starówwce to trzeba to zdławić. Paranoja.
Avatar
Waldorf / 12 grudnia 2011 o 20:33
0
Rzeczywiście ja mniej chętnie odwiedzam Stare Miasto. Spacer w taką pogodę to nic przyjemnego. Ostatnio o 20.30 nie było żywego ducha a większość lokali szykowała się do zamknięcia. To nie jest dobra wizytówka miasta. Nie wiem czemu ma służyć ten zakaz. Przecież Stare Miasto jest dla mieszkańców, dlaczego je izolować? Niedługo pełno będzie tylko w galeriach handlowych. A swoją drogą czego Ratusz nie zajmie się obicanym parkingiem przy Starym Mieście. To byłaby stymulacja rozwoju a nie zakazy, które niczemu nie służą.
Avatar
kk / 12 grudnia 2011 o 14:46
0
IRISH pub i piwa regionalne... swietny pomysl! mieszkancy Starego Miasta (w większości patologia) na pewno beda zadowoleni.

"tylko tutaj, irish perla- 3,5zl!"

Dodajmy jeszcze jakies oryginalne jedzenie- np. kebab w picie i interes kwitnie.

Swoja droga to tylko dobrze swiadczy o wlascicielu pubu, ze dba o bezpieczenstwo swoich pracownikow.
Niestety naleze do osob, ktore kilka razy w tygodniu wracaja po polnocy z pracy i uwierzcie- czasami te wspomniane 200-300m to spory kawal drogi. Zdarzaly sie juz przypadki, ze kelnerki byly zaczepiane przez żądnych "zabawy" przechodniów i musialy do taksowki poprostu biec.

A tutaj chodzi tylko o to, by taksowki wjezdzaly na SM wieczorem, czyli po 20. Spokojnie mozna by bylo jeszcze te godzine przesunac, np do 22.
Może zrozumiecie w czym leży problem, gdy Wasza córka/ żona/ dziewczyna będzie musiala sama o 2 czy 3 wracac do taksowki pod Brame.
IRISH pub i piwa regionalne... swietny pomysl! mieszkancy Starego Miasta (w większości patologia) na pewno beda zadowoleni.

"tylko tutaj, irish perla- 3,5zl!"

Dodajmy jeszcze jakies oryginalne jedzenie- np. kebab w picie i interes kwitnie.

Swoja droga to tylko dobrze swiadczy o wlascicielu pubu, ze dba o bezpieczenstwo swoich pracownikow.
Niestety naleze do osob, ktore kilka razy w tygodniu wracaja po polnocy z pracy i uwierzcie- czasami te wspomniane 200-300m to spory kawal dro... rozwiń
Avatar
bum / 12 grudnia 2011 o 09:56
0
[quote name='MalaRyska' timestamp='1323671808' post='569217']
Pub u Szewca to już przeszłość. Czyżby właściciele tego nie zauważyli.
[/quote]

a/ pub u szewca - nie idzie interes? to zmieńcie profil (piwa regionalne, oryginalne jedzenie), a szukajcie rozwiązania w lobbingu dla przywrócenia taksówek. żałosne!

b/ do pani, która wraca po 23 - taksówki NIE są rozwiązaniem kwestii bezpieczeństwa na starym mieście!
od tego są służby mundurowe. może zamiast głupiej akcji przywrócenia taksówek lepiej lobbować nad zwiększeniem liczby patroli policji i sm na starym mieście.

c/ pani posłance przypominam, że liczy się dobro ludzi - mieszkańców, spacerujących po starym mieście, całego społeczeństwa kraju - Lublin jest zbyt cennym obiektem architektonicznym i historycznym, żeby lobbować w imieniu restauratorów. to lobbowanie jest nieodpowiedzialne i szkodliwe!!

do najbliższego postoju jest zbyt blisko, żeby pozwolić na rozjeżdżanie starego miasta
[quote name='MalaRyska' timestamp='1323671808' post='569217']
Pub u Szewca to już przeszłość. Czyżby właściciele tego nie zauważyli.
[/quote]

a/ pub u szewca - nie idzie interes? to zmieńcie profil (piwa regionalne, oryginalne jedzenie), a szukajcie rozwiązania w lobbingu dla przywrócenia taksówek. żałosne!

b/ do pani, która wraca po 23 - taksówki NIE są rozwiązaniem kwestii bezpieczeństwa na starym mieście!
od tego są służby mundurowe. może zamiast głupiej akcji prz... rozwiń
Avatar
MalaRyska / 12 grudnia 2011 o 07:36
0
Pub u Szewca to już przeszłość. Czyżby właściciele tego nie zauważyli.
Avatar
krycha / 12 grudnia 2011 o 00:29
0
[quote name='krycha' timestamp='1323645538' post='569189']
gratuluje ciepłej posadki w urzędzie
[/quote]
btw. dziękuję za szacunek dla pracujących studentów. żeby nie było bogatych z domu!
Avatar
krycha / 12 grudnia 2011 o 00:22
0
[quote name='rew' timestamp='1323632984' post='569103']
I co - dzień w dzień taksówką wracałaś z pracy?? NIESAMOWITE!
I od kiedy taksówkarze są służbą dbającą o porządek i bezpieczeństwo? Większej bzdury jeszcze nie słyszałem.
Jeśli jest niebezpiecznie to tylko wina lenistwa straży miejskiej i to ich należy pogonić wreszcie do roboty a nie myśleć że wpuszczanie samochodów załatwi problem.
Może jeszcze niedługo komunikację miejską tam puścić żeby było taniej? Co?
Ludzie, opamiętajcie się!!!!
[/quote]
tak dzień w dzień jeśli kończyłam tak że autobusem nie mogłam wrócić! TAK.
Po pierwsze nie mowie ze sa służba porządkową tylko że dbali o dobro klientów nie to co władze dbają o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców.
[quote name='rew' timestamp='1323632984' post='569103']
I co - dzień w dzień taksówką wracałaś z pracy?? NIESAMOWITE!
I od kiedy taksówkarze są służbą dbającą o porządek i bezpieczeństwo? Większej bzdury jeszcze nie słyszałem.
Jeśli jest niebezpiecznie to tylko wina lenistwa straży miejskiej i to ich należy pogonić wreszcie do roboty a nie myśleć że wpuszczanie samochodów załatwi problem.
Może jeszcze niedługo komunikację miejską tam puścić żeby było taniej? Co?
Ludzie, opamiętajcie s... rozwiń
Avatar
krycha / 12 grudnia 2011 o 00:18
0
[quote name='jon' timestamp='1323632353' post='569095']
po 23.00 jak człowiek porządny to szykuje się do pracy
[/quote]

gratuluje ciepłej posadki w urzędzie
Avatar
KRZYSIEK / 19 grudnia 2011 o 10:51
0
...MARKA LUBELSKIE...
1. ZNIESIENIE NA STARÓWCE CISZY NOCNEJ W SEZONIE LETNIM
2. WJEŻDŻANIE SAMOCHODAMI NA STARÓWKĘ
3. PARKOWANIE W CAŁYM ŚRÓDMIEŚCIU NA WĄSKICH CHODNIKACH
4. BRAK TOALET NA STARÓWCE I W CENTRUM
5. SZOPKA PRZED RATUSZEM - A PRZEPRASZAM NIEAKTUALNE
6. IZBY PRZYJĘĆ DLA PIJAKÓW ZAMIAST IZBY WYTRZEŹWIEŃ
7. MIASTO KOŚCIOŁÓW I KNAJP

CZY KTOŚ CHCE COŚ DODAĆ?

PO PROSTU STOLICA KULTURY WSCHODNIEJ
Avatar
ala / 14 grudnia 2011 o 00:44
0
jest 13. 12. 2011 a ja się czuję jak 30 lat temu tam też było patologiczne getto, teraz władze miasta historycznie się z tego wywiązują, zakaz wjazdu taksówek, żadnych ozdób świątecznych, może jeszcze szlabany i przepustki. Tak przed ratuszem piękna choinka, deptak udekorowany, a "STARÓWA" niech się rządzi swoimi prawami, stać ją na to bo przecież tam są sami bogaci restauratorzy. A ciekawe gdzie za rok stanie Szopka, może na Tatarach, bo tam też jest fajnie. Drogi Prezydencie proponuję coś jeszcze zakazać, może wprowadźmy prohibicję, będziemy pierwsi.
Miłych spacerów jak dopadną nas mrozy i ulewy.
jest 13. 12. 2011 a ja się czuję jak 30 lat temu tam też było patologiczne getto, teraz władze miasta historycznie się z tego wywiązują, zakaz wjazdu taksówek, żadnych ozdób świątecznych, może jeszcze szlabany i przepustki. Tak przed ratuszem piękna choinka, deptak udekorowany, a "STARÓWA" niech się rządzi swoimi prawami, stać ją na to bo przecież tam są sami bogaci restauratorzy. A ciekawe gdzie za rok stanie Szopka, może na Tatarach, bo tam też jest fajnie. Drogi Prezydencie proponuję coś jeszcze zakazać, może wprowadźmy prohib... rozwiń
Avatar
Rysiek / 12 grudnia 2011 o 20:59
0
Czy Pan lub Pani jest z konkurencji i cieszy się, że obroty na Starym Mieście spadły. A może całkiem zamknąć Stare miasto i zrobić z niego muzeum. Świetny pomysł. Jak knajpy rozkręciły trochę życia na Starówwce to trzeba to zdławić. Paranoja.
Avatar
Waldorf / 12 grudnia 2011 o 20:33
0
Rzeczywiście ja mniej chętnie odwiedzam Stare Miasto. Spacer w taką pogodę to nic przyjemnego. Ostatnio o 20.30 nie było żywego ducha a większość lokali szykowała się do zamknięcia. To nie jest dobra wizytówka miasta. Nie wiem czemu ma służyć ten zakaz. Przecież Stare Miasto jest dla mieszkańców, dlaczego je izolować? Niedługo pełno będzie tylko w galeriach handlowych. A swoją drogą czego Ratusz nie zajmie się obicanym parkingiem przy Starym Mieście. To byłaby stymulacja rozwoju a nie zakazy, które niczemu nie służą.
Avatar
kk / 12 grudnia 2011 o 14:46
0
IRISH pub i piwa regionalne... swietny pomysl! mieszkancy Starego Miasta (w większości patologia) na pewno beda zadowoleni.

"tylko tutaj, irish perla- 3,5zl!"

Dodajmy jeszcze jakies oryginalne jedzenie- np. kebab w picie i interes kwitnie.

Swoja droga to tylko dobrze swiadczy o wlascicielu pubu, ze dba o bezpieczenstwo swoich pracownikow.
Niestety naleze do osob, ktore kilka razy w tygodniu wracaja po polnocy z pracy i uwierzcie- czasami te wspomniane 200-300m to spory kawal drogi. Zdarzaly sie juz przypadki, ze kelnerki byly zaczepiane przez żądnych "zabawy" przechodniów i musialy do taksowki poprostu biec.

A tutaj chodzi tylko o to, by taksowki wjezdzaly na SM wieczorem, czyli po 20. Spokojnie mozna by bylo jeszcze te godzine przesunac, np do 22.
Może zrozumiecie w czym leży problem, gdy Wasza córka/ żona/ dziewczyna będzie musiala sama o 2 czy 3 wracac do taksowki pod Brame.
IRISH pub i piwa regionalne... swietny pomysl! mieszkancy Starego Miasta (w większości patologia) na pewno beda zadowoleni.

"tylko tutaj, irish perla- 3,5zl!"

Dodajmy jeszcze jakies oryginalne jedzenie- np. kebab w picie i interes kwitnie.

Swoja droga to tylko dobrze swiadczy o wlascicielu pubu, ze dba o bezpieczenstwo swoich pracownikow.
Niestety naleze do osob, ktore kilka razy w tygodniu wracaja po polnocy z pracy i uwierzcie- czasami te wspomniane 200-300m to spory kawal dro... rozwiń
Avatar
bum / 12 grudnia 2011 o 09:56
0
[quote name='MalaRyska' timestamp='1323671808' post='569217']
Pub u Szewca to już przeszłość. Czyżby właściciele tego nie zauważyli.
[/quote]

a/ pub u szewca - nie idzie interes? to zmieńcie profil (piwa regionalne, oryginalne jedzenie), a szukajcie rozwiązania w lobbingu dla przywrócenia taksówek. żałosne!

b/ do pani, która wraca po 23 - taksówki NIE są rozwiązaniem kwestii bezpieczeństwa na starym mieście!
od tego są służby mundurowe. może zamiast głupiej akcji przywrócenia taksówek lepiej lobbować nad zwiększeniem liczby patroli policji i sm na starym mieście.

c/ pani posłance przypominam, że liczy się dobro ludzi - mieszkańców, spacerujących po starym mieście, całego społeczeństwa kraju - Lublin jest zbyt cennym obiektem architektonicznym i historycznym, żeby lobbować w imieniu restauratorów. to lobbowanie jest nieodpowiedzialne i szkodliwe!!

do najbliższego postoju jest zbyt blisko, żeby pozwolić na rozjeżdżanie starego miasta
[quote name='MalaRyska' timestamp='1323671808' post='569217']
Pub u Szewca to już przeszłość. Czyżby właściciele tego nie zauważyli.
[/quote]

a/ pub u szewca - nie idzie interes? to zmieńcie profil (piwa regionalne, oryginalne jedzenie), a szukajcie rozwiązania w lobbingu dla przywrócenia taksówek. żałosne!

b/ do pani, która wraca po 23 - taksówki NIE są rozwiązaniem kwestii bezpieczeństwa na starym mieście!
od tego są służby mundurowe. może zamiast głupiej akcji prz... rozwiń
Avatar
MalaRyska / 12 grudnia 2011 o 07:36
0
Pub u Szewca to już przeszłość. Czyżby właściciele tego nie zauważyli.
Avatar
krycha / 12 grudnia 2011 o 00:29
0
[quote name='krycha' timestamp='1323645538' post='569189']
gratuluje ciepłej posadki w urzędzie
[/quote]
btw. dziękuję za szacunek dla pracujących studentów. żeby nie było bogatych z domu!
Avatar
krycha / 12 grudnia 2011 o 00:22
0
[quote name='rew' timestamp='1323632984' post='569103']
I co - dzień w dzień taksówką wracałaś z pracy?? NIESAMOWITE!
I od kiedy taksówkarze są służbą dbającą o porządek i bezpieczeństwo? Większej bzdury jeszcze nie słyszałem.
Jeśli jest niebezpiecznie to tylko wina lenistwa straży miejskiej i to ich należy pogonić wreszcie do roboty a nie myśleć że wpuszczanie samochodów załatwi problem.
Może jeszcze niedługo komunikację miejską tam puścić żeby było taniej? Co?
Ludzie, opamiętajcie się!!!!
[/quote]
tak dzień w dzień jeśli kończyłam tak że autobusem nie mogłam wrócić! TAK.
Po pierwsze nie mowie ze sa służba porządkową tylko że dbali o dobro klientów nie to co władze dbają o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców.
[quote name='rew' timestamp='1323632984' post='569103']
I co - dzień w dzień taksówką wracałaś z pracy?? NIESAMOWITE!
I od kiedy taksówkarze są służbą dbającą o porządek i bezpieczeństwo? Większej bzdury jeszcze nie słyszałem.
Jeśli jest niebezpiecznie to tylko wina lenistwa straży miejskiej i to ich należy pogonić wreszcie do roboty a nie myśleć że wpuszczanie samochodów załatwi problem.
Może jeszcze niedługo komunikację miejską tam puścić żeby było taniej? Co?
Ludzie, opamiętajcie s... rozwiń
Avatar
krycha / 12 grudnia 2011 o 00:18
0
[quote name='jon' timestamp='1323632353' post='569095']
po 23.00 jak człowiek porządny to szykuje się do pracy
[/quote]

gratuluje ciepłej posadki w urzędzie