Dzieci spędzające wakacje w mieście będą mogły za darmo korzystać ze szkolnych boisk i basenów. Czynne będą też wybrane stołówki, w kilku szkołach mają się odbywać półkolonie, można też wybierać różne zajęcia.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Boiska
Nudę tego lata będzie można wykiwać na bezpłatnie udostępnianych boiskach miejskich szkół. Ale nie na każdy taki obiekt da się wejść na tych samych zasadach.
Niektóre będą ogólnodostępne i nikomu nie będzie trzeba się tłumaczyć. Tak ma być na boiskach szkół przy Balladyny, Kresowej, Nałkowskich, Róży Wiatrów, Kasprowicza, Lipowej, Poturzyńskiej, Maszynowej, Radzyńskiej, Rzeckiego, Krochmalnej, Szkolnej i Słowiczej 5.
Legitymacja szkolna ma być wymagana od osób chcących wejść na boiska przy Sierocej, Wajdeloty, Bursztynowej, Jagiełły, Lwowskiej, Pogodnej, Krężnickiej, i Głuskiej. Legitymacja lub dowód tożsamości potrzebny będzie, by wejść na teren obiektów sportowych przy Biedronki, gdzie godzinę wejścia trzeba uzgodnić z pełniącym dyżur pracownikiem szkoły.
Tylko pod opieką osób dorosłych wpuszczani mają być uczniowie na boiska szkół przy Mickiewicza (podstawówki), Podzamczu, Tetmajera, Kosmowskiej, Elektrycznej, Słowiczej 3 (tu potrzebna będzie też legitymacja) oraz obok szkoły przy Pana Wołodyjowskiego (tu boiska będą dostępne tylko dla uczniów podstawówki nr 38).
Baseny
Dzieciom i młodzieży bezpłatnie udostępnianych ma być osiem basenów. Każdy z nich zapewnia opiekę ratownika, każdy też będzie wymagał okazania legitymacji szkolnej, bo za darmo będą mogli się pluskać tylko uczniowie lubelskich szkół.
Od 27 czerwca do 1 lipca uczniowie będą pływać bezpłatnie przy Bursztynowej i Smyczkowej, do 8 lipca przy Podzamczu i Rzeckiego, zaś do 15 lipca przy Nałkowskich. Od 1 do 15 lipca na takich zasadach udostępniany ma być basen przy Roztoczu. Bardziej pogmatwany grafik ma szkolna pływalnia przy Radości udostępniana 4, 5, 6, 7, 11, 13, 18 i 20 lipca oraz 29, 30 i 31 sierpnia.
Od połowy lipca do połowy sierpnia na darmowe kąpiele można liczyć tylko przy Radości. Od 16 sierpnia do końca wakacji znów udostępniana ma być pływalnia przy Smyczkowej, a 22 sierpnia dołączy do niej basen przy Poturzyńskiej.
Dodajmy, że każda z pływalni będzie udostępniana uczniom tylko w określonych porach, np. ta przy Rzeckiego przez pięć godzin dziennie, a przy Nałkowskich tylko przez dwie.
Posiłki
Mimo przerwy w nauce czynnych będzie osiem szkolnych stołówek, a grafik ich pracy ułożony jest tak, by przez całe wakacje było gdzie się wybrać na gorący posiłek. Obiady są odpłatne, ale tańsze od tych w lokalach gastronomicznych. Chętni mogą po prostu zgłosić się do szkoły i zapisać się na posiłki. Mniej zamożni mieszkańcy mogą się starać o dofinansowanie (gdy dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 1028 zł) lub wręcz zwolnienie z opłat (dochód nie większy niż 771 zł), a w tej sprawie trzeba się udać do pracownika socjalnego MOPR.
Od 27 czerwca do połowy lipca pracować mają kuchnie szkół przy ul. Balladyny, Wajdeloty i Nałkowskich, a przez cały lipiec stołówki przy Jagiełły i Krężnickiej. Przez cały lipiec i sierpień żywić ma szkoła przy Maszynowej, a podobny plan mają też placówki przy Radzyńskiej, Farbiarskiej i Rzeckiego, choć te trzy szkoły uzależniają otwarcie kuchni od zebrania co najmniej 50 chętnych dziennie na obiady. Od 4 do 22 lipca i od 1 do 31 sierpnia pracować ma stołówka przy Sławinkowskiej. Od 4 do 22 lipca pracować będzie kuchnia przy Radości, ale ona w pierwszej kolejności karmić ma osoby objęte państwowym dożywianiem.
Co jeszcze?
Na stronie internetowej lato.lublin.eu dostępny jest cały, bardzo obszerny spis zajęć zapewnionych przez władze Lublina w ramach akcji Lato w mieście. Są tu m.in. półkolonie organizowane w szkołach, wycieczki, czy różne zajęcia warsztatowe: od kulinarnych po fotograficzne Dla dzieci niewidomych, niedowidzących, niesłyszących i słabo słyszących też.