W czwartek poznamy program otwarcia Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wiadomo już, że 29 kwietnia wystąpią w nim światowej sławy soliści – Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna
Centrum Spotkania Kultur to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Lublinie. Prace budowlane u zbiegu Al. Racławickich i ul. Grottgera rozpoczęły się w 1974 roku. Miały tam powstać teatr i filharmonia z trzema salami widowiskowymi o łącznej liczbie 2300 miejsc. Z planów jednak nic nie wyszło, a przez kolejne dziesięciolecia niedokończony gmach był nazywany przez mieszkańców Lublina „Teatrem w Budowie”. Dopiero w 2007 roku zrodziła się idea powstania CSK. Jego budowę rozpoczęto pięć lat później, a ukończono pod koniec ubiegłego roku.
Do tej pory nie padła jednak konkretna data otwarcia. Najpierw mówiono o wiośnie, a w ostatnim czasie – o przełomie maja i czerwca. Teraz już wiemy, że CSK ruszy pod koniec kwietnia. Szczegóły mamy poznać w czwartek.
– Opowiemy o cyklu otwarcia, który potrwa do października. Nie liczyliśmy wszystkich wydarzeń, ale może ich być ponad sto. Podzieliliśmy je na kilka cykli. Będą to koncerty, festiwale, wystawy czy spotkania – wylicza Piotr Franaszek, dyrektor CSK.
Znane jest już pierwsze oficjalne wydarzenie w murach CSK. 29 kwietnia wystąpią tu światowej sławy soliści: sopranistka Aleksandra Kurzak i tenor Roberto Alagna. Pochodząca z Wrocławia artystka debiutowała w wieku 21 lat w Operze Wrocławskiej.
Następnie była związana ze scenami operowymi w Hamburgu, Nowym Jorku, Londynie, Monachium, Wiedniu czy Salzburgu. Wydała cztery solowe albumy, zdobywając jedną platynową i dwie złote płyty. Aktualnie koncertuje w nowojorskiej Metropolitan Opera, a w kwietniu ma zaplanowane dwa koncerty w Polsce: w Szczecinie i właśnie w Lublinie. Na scenie CSK pojawi się z prywatnie będącym jej mężem Roberto Alagną, francuskim tenorem znanym z ról w „Traviacie”, „Romeo i Julii”, „Otellu”. Ceny biletów na koncert nie są jeszcze znane.
Pierwszym oficjalnym, ale niedostępnym dla wszystkich wydarzeniem w murach Centrum Spotkania Kultur ma być z kolei gala „Ambasador Województwa Lubelskiego 2015”, podczas której zostaną przyznane coroczne wyróżnienia dla osób, instytucji i przedsiębiorstw promujących nasz region w kraju i za granicą. Dwie ostatnie gale miały miejsce w Targach Lublin.
– Tym razem zdecydowaliśmy się na CSK, bo trudno by było nie wykorzystać takiej powierzchni. Chcemy promować to miejsce i pokazywać jego potencjał – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa. W imprezie weźmie udział ok. tysiąc zaproszonych gości.