Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 stycznia 2016 r.
18:02

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wydarzenia w Lublinie i regionie

Autor: Zdjęcie autora ask aa bar eb
0 41 A A

Koncerty, licytacje czy też szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. To wszystko już w niedzielę podczas 24. Finału WOŚP w naszym województwie. Już zarejestrowanych jest ok. 70 sztabów. Cel? Pediatra i geriatria.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co się będzie działo w poszczególnych miastach w niedzielę 10 stycznia? Podczas 24. Finału WOŚP będą zbierane pieniądze na zakup sprzętu na oddziały pediatryczne i geriatryczne.

Lublin

Lubelski Finał WOŚP po raz kolejny będzie w Galerii Olimp, która wspólnie z lubelskiem oddziałem Telewizji Polskiej i Lubelskim Sztabem WOŚP Hufiec Lublin organizują niedzielne wydarzenie. Gwiazdą wieczoru będzie zespół IRA.

– Podczas niedzielnego finału WOŚP będą dwa koncerty – plenerowy, który rozpocznie się o godz. 16.30 i wewnętrzny w Galerii Olimp – od godz. 10.30 – zapowiada Łukasz Borkowski, dziennikarz TVP Lublin, autor scenariusza programu 24. Finału WOŚP w Lublinie.

Wśród wykonawców zaprezentują się m.in. zespoły – Goście, The Underground Men, Phedora, Mel Tripson. Z kolei na scenie w holu Galerii Olimp (południowa część) zaprezentują się m.in. Tomasz Momot Orkiestra, Chonabibe, Zenta SNR Crew, Mprojekt, Panta Koina, Mass Fantasy. Będzie można posłuchać też solistów m.in. Natalii Wilk i Marty Butryn. Nie zabraknie tancerzy.
– Występy artystów będą podzielone pokazem tańca, dlatego też scena w tym roku będzie niska w formie parkietu tanecznego – opisuje Borkowski, który będzie także prowadzić lubelski finał WOŚP.

Swoje umiejętności zaprezentują tancerze z UDS oraz Konrad Dąbski Studio. – Poza tym wystąpi też duet Pitzo & Polssky i kabaret PKS – dodaje Borkowski.

Będą również pokazy i animacje oraz specjalnie przygotowany na tę okazje pokaz mody dziecięcej i rodzinnej. Podczas lubelskiego finału będzie można skorzystać również z badań profilaktycznych. Będzie też okazja aby przeszkolić się z zasad pierwszej pomocy a także oddać krew i zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Podczas finału będą obecni strażnicy miejscy. – Zaprezentujemy m.in. wyposażenie samochodu ekopatrolu – zapowiada Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Specjalne stoisko przygotuje również Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy.

O godz. 20 tradycyjne „Światełko do Nieba”.

Chełm

Chełmianie mają szczególny sentyment do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ta w ostatnim czasie hojnie wyposażyła zakład pielęgnacyjny chełmskiego szpitala, a w tym roku obiecała doposażyć w specjalistyczny sprzęt pediatrię. Po raz jedenasty rolę koordynatora imprezy będzie pełnił Automobilklub Chełmski, a głównym sponsorem chełmskiego sztabu po raz kolejny została firma Melix Zbigniewa Milewskiego.

WOŚP w chełmskim wydaniu ma już utrwalony i sprawdzony scenariusz. Tradycyjnym preludium do wielkiego grania będzie licytacja pozyskanych przez organizatorów przedmiotów i usług na antenie Radia Bon Ton. Między innymi będzie można wylicytować prestiżowe numerowane złote serduszko chełmskiego sztabu, przedmioty od chełmskich VIPów, wyroby jubilerskie, prowadzenie autorskiego programu w Radiu Bon Ton. Jak zwykle będą też orkiestrowe gadżety, w tym kubki podpisane przez Jurka Owsiaka.

– W niedzielę będą dwie główne sceny orkiestrowego grania – mówi Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego. – Najpierw w godzinach od 10.24 do 13.24 na deptaku przy ul. Lwowskiej zaplanowaliśmy tradycyjną część motoryzacyjno-mundurową. Będzie pokaz sprzętu różnych służb, koncert kapeli Kataryna, akcje „Zobacz Chełm z wysoka”, czyli z wyniesionej 25 m w górę strażackiej gondoli oraz „Chełmianie w hełmie”. W tym przypadku chodzi o możliwość pozowania do zdjęcia w takim właśnie nakryciu głowy. Bywalcy imprezy mogą też liczyć na „więzienną grochówka na wolności”, loterię fantową, szkolenie w udzieleniu pierwszej pomocy, oraz widowiskowy pokaz akcji ratowniczej podczas pozorowanego wypadku drogowego.

O godzinie 16.24 orkiestrowe granie przeniesie się do miejskiej hali sportowej przy ul. Granicznej. Magnesem, który niewątpliwie wywabi tam chełmian z domów będą wywodzące się z ich miasta takie gwiazdy krajowej sceny disco-polo, jak Yaroo oraz Model MT i Modelika. Pomiędzy ich występami zaprezentują się miejscowe formacje z Młodzieżowego i Chełmskiego Domu Kultury oraz Estrada Dziecięca.

Gorczyca nie byłby sobą, gdyby w programie imprezy nie znalazły się także propozycje dla pasjonatów motoryzacji. O godz. 10.24 na Torze Chełm przy ul. Hutniczej spotkają się uczestnicy 11. Wielkoorkiestrowego Rallysprintu. Do udziału w imprezie organizatorzy zapraszają wszystkich kierowców posiadających prawo jazdy i dysponujących sprawnym, dopuszczonym do ruchu samochodem. Więcej informacji zainteresowani znajdą na Facebooku i na stronie Automobilklubu Chełmskiego.

Zamość

W ramach WOŚP w Zamościu kwestować będzie 650 wolontariuszy. Kwestować będą nie tylko na ulicach ale i w holu zamojskiego szpitala, w kinie Stylowy, czy w Twierdzy Zamość. Wolontariusze odwiedzą także inne miasta regionu m.in. Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w MDK w Zamościu. Pod hasłem „Wspólne dzieło pokoleń” odbędą się występy grup działających w MDK oraz zaproszonych gości. Zaprezentują się grupy wokalne i taneczne, kabarety i iluzjoniści. Tuż po rozpoczęciu zorganizowana zostanie loteria fantowa i licytacja przedmiotów związanych z WOSP i przekazanych przez darczyńców. O godz. 16.30 z Fireshow wystąpi zespół Utopia. Pół godziny później rozpocznie się charytatywny turniej szachowy „Serce przy sercu”, a o godz. 17 – charytatywny turniej gier komputerowych. O godz. 20 mieszkańcy Zamościa wyślą swoje światełko do nieba.

Biała Podlaska

Podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej odbędą się koncerty na Placu Wolności. Wystąpią głównie lokalne zespoły i artyści, m.in. : Casandra, Immunitet, The Punitive, The Hove, Brevis oraz Chwilka. Planowana jest także licytacja gadżetów WOŚP oraz tradycyjne światełko do nieba. Sztab WOŚP będzie się mieścił w Bialskim Centrum Kultury. Na ulice Białej Podlaskiej wyjdzie ponad 430 wolontariuszy.

Radzyń Podlaski

W Radzyniu Podlaskim podczas finału WOŚP będzie można liczyć na koncerty i licytacje w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Młodzież z I LO zorganizuje też happening na Placu Wolności. Później w ośrodku kultury rozpocznie się cykl koncertów radzyńskich artystów oraz licytacja gadżetów.

Międzyrzec Podlaski

Finał WOŚP w Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury. O godz. 17:00 rozpoczną się tu koncerty. Planowana jest też aukcja, a na zakończenie światełko do nieba.

Łuków

Łukowski sztab WOŚP organizuje Wielkoorkiestrowy Turniej Halowej Piłki Nożnej na finał WOŚP. Odbędzie się on w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Partyzantów. Zapisy trwają do 7 stycznia.

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xx / 7 stycznia 2016 o 20:32
0

WOŚP zbiera podczas akcji około 40 mln zł.Z tego do puszek około 12 mln.zł.O co jest ten wrzask,chyba tylko o to,że tej niedzieli 12 milionów złotych nie wpadnie na TACĘ.

Aha!!!!!

Avatar
wolontariusz / 7 stycznia 2016 o 18:03
0

Ta WOŚP to wielka chałtura i kpina z idei.... Precz z tym dziadostwem i wyzyskiem.

WOŚP zbiera podczas akcji około 40 mln zł.Z tego do puszek około 12 mln.zł.O co jest ten wrzask,chyba tylko o to,że tej niedzieli 12 milionów złotych nie wpadnie na TACĘ.

Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 16:54
0
Tak się składa, iż władza m.Parczew olała "serduszko". Jak podała Wspólnota - do ostatniej chwili trzymali urzędnicy miejscy w tajemnicy to, iż nie popierają i nie zarejestrują komitetu. Można było dać szansę innym organizacjom, bądź starostwu. O czym to świadczy ?
Avatar
jeep / 7 stycznia 2016 o 08:43
0

czy w lublinie lub jego okolicach będą organizowane jakieś moto-imprezy związane z WOŚP?

W Chełmie Automobilklub P.Gorczyca.

Avatar
Gość / 6 stycznia 2016 o 20:03
0
czy w lublinie lub jego okolicach będą organizowane jakieś moto-imprezy związane z WOŚP?
Avatar
Bez nerwów / 5 stycznia 2016 o 20:56
0
Tyle jest szumu na temat WOŚP, że aż się coś robi. Po co te hejty itp.? Jeśli ktoś nie chce dawać kasy i uważa, że to oszuści niech im nie pomaga. Koniec. Jaki w tym problem? Niech każdy daje na co chce, czy jest to WOŚP, caritas czy nawet radio Rydzyk. I tak każdy ma SWOJĄ RACJĘ i tyle. Niech każdy pomaga tym, którym chce. Ja wolę wspomóc orkiestrę. Daje MOJE pieniądze i nikomu nic do tego. I nie wiem czy Owsiak zarabia na tym fortunę czy nie,ale wiem, że pomaga bo widzę efekty.Jeżeli ktoś inny widzi, że caritas czy Rydzyk pomagają lepiej, niech tam wyśle swoje ciężko/łatwo zarobione pieniądze. Tyle w temacie. Pozdrawiam.
Tyle jest szumu na temat WOŚP, że aż się coś robi. Po co te hejty itp.? Jeśli ktoś nie chce dawać kasy i uważa, że to oszuści niech im nie pomaga. Koniec. Jaki w tym problem? Niech każdy daje na co chce, czy jest to WOŚP, caritas czy nawet radio Rydzyk. I tak każdy ma SWOJĄ RACJĘ i tyle. Niech każdy pomaga tym, którym chce. Ja wolę wspomóc orkiestrę. Daje MOJE pieniądze i nikomu nic do tego. I nie wiem czy Owsiak zarabia na tym fortunę czy nie,ale wiem, że pomaga bo widzę efekty.Jeżeli ktoś inny widzi, że caritas czy Rydzyk pomagają lepiej,... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 18:56
0
Ze względu na tą nagonkę na Orkiestre namawiam wszystkich uczciwych jeżeli możecie wspomóżcie szlachetną idee
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 15:30
0
Ta WOŚP to wielka chałtura i kpina z idei.... Precz z tym dziadostwem i wyzyskiem.
Avatar
ber / 5 stycznia 2016 o 14:12
0

:)

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 13:56
0

Nie z orkiestry, tylko od obywateli. Owsiak wymyślił dobrowolny (po)datek i jeszcze od tego kupony odcina. Podobno on i jego rodzina (tzw. fundacja) zarabia 4% od samego "dochodu" WOŚP. Czyli w tamtym roku zarobił 2 124 388 złotych (dwa miliony sto dwadzieścia cztery tysiące trzysta osiemdziesiąt osiem złotych). A Twoja rodzina ile zarobiła w tamtym roku?

Tyle, że mi wystarczy. Dobrowolna zrzuta. Nie zgadzam się na odgórne finansowanie dzieciorobów z kasy, którą mi obowiązkowo zabierają i której nie przeznaczę na własne dziecko.

Tyle, że mi wystarczy. Dobrowolna zrzuta. Nie zgadzam się na odgórne finansowanie dzieciorobów z kasy, którą mi obowiązkowo zabierają i której nie przeznaczę na własne dziecko.

rozwiń
Avatar
xx / 7 stycznia 2016 o 20:32
0

WOŚP zbiera podczas akcji około 40 mln zł.Z tego do puszek około 12 mln.zł.O co jest ten wrzask,chyba tylko o to,że tej niedzieli 12 milionów złotych nie wpadnie na TACĘ.

Aha!!!!!

Avatar
wolontariusz / 7 stycznia 2016 o 18:03
0

Ta WOŚP to wielka chałtura i kpina z idei.... Precz z tym dziadostwem i wyzyskiem.

WOŚP zbiera podczas akcji około 40 mln zł.Z tego do puszek około 12 mln.zł.O co jest ten wrzask,chyba tylko o to,że tej niedzieli 12 milionów złotych nie wpadnie na TACĘ.

Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 16:54
0
Tak się składa, iż władza m.Parczew olała "serduszko". Jak podała Wspólnota - do ostatniej chwili trzymali urzędnicy miejscy w tajemnicy to, iż nie popierają i nie zarejestrują komitetu. Można było dać szansę innym organizacjom, bądź starostwu. O czym to świadczy ?
Avatar
jeep / 7 stycznia 2016 o 08:43
0

czy w lublinie lub jego okolicach będą organizowane jakieś moto-imprezy związane z WOŚP?

W Chełmie Automobilklub P.Gorczyca.

Avatar
Gość / 6 stycznia 2016 o 20:03
0
czy w lublinie lub jego okolicach będą organizowane jakieś moto-imprezy związane z WOŚP?
Avatar
Bez nerwów / 5 stycznia 2016 o 20:56
0
Tyle jest szumu na temat WOŚP, że aż się coś robi. Po co te hejty itp.? Jeśli ktoś nie chce dawać kasy i uważa, że to oszuści niech im nie pomaga. Koniec. Jaki w tym problem? Niech każdy daje na co chce, czy jest to WOŚP, caritas czy nawet radio Rydzyk. I tak każdy ma SWOJĄ RACJĘ i tyle. Niech każdy pomaga tym, którym chce. Ja wolę wspomóc orkiestrę. Daje MOJE pieniądze i nikomu nic do tego. I nie wiem czy Owsiak zarabia na tym fortunę czy nie,ale wiem, że pomaga bo widzę efekty.Jeżeli ktoś inny widzi, że caritas czy Rydzyk pomagają lepiej, niech tam wyśle swoje ciężko/łatwo zarobione pieniądze. Tyle w temacie. Pozdrawiam.
Tyle jest szumu na temat WOŚP, że aż się coś robi. Po co te hejty itp.? Jeśli ktoś nie chce dawać kasy i uważa, że to oszuści niech im nie pomaga. Koniec. Jaki w tym problem? Niech każdy daje na co chce, czy jest to WOŚP, caritas czy nawet radio Rydzyk. I tak każdy ma SWOJĄ RACJĘ i tyle. Niech każdy pomaga tym, którym chce. Ja wolę wspomóc orkiestrę. Daje MOJE pieniądze i nikomu nic do tego. I nie wiem czy Owsiak zarabia na tym fortunę czy nie,ale wiem, że pomaga bo widzę efekty.Jeżeli ktoś inny widzi, że caritas czy Rydzyk pomagają lepiej,... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 18:56
0
Ze względu na tą nagonkę na Orkiestre namawiam wszystkich uczciwych jeżeli możecie wspomóżcie szlachetną idee
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 15:30
0
Ta WOŚP to wielka chałtura i kpina z idei.... Precz z tym dziadostwem i wyzyskiem.
Avatar
ber / 5 stycznia 2016 o 14:12
0

:)

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 13:56
0

Nie z orkiestry, tylko od obywateli. Owsiak wymyślił dobrowolny (po)datek i jeszcze od tego kupony odcina. Podobno on i jego rodzina (tzw. fundacja) zarabia 4% od samego "dochodu" WOŚP. Czyli w tamtym roku zarobił 2 124 388 złotych (dwa miliony sto dwadzieścia cztery tysiące trzysta osiemdziesiąt osiem złotych). A Twoja rodzina ile zarobiła w tamtym roku?

Tyle, że mi wystarczy. Dobrowolna zrzuta. Nie zgadzam się na odgórne finansowanie dzieciorobów z kasy, którą mi obowiązkowo zabierają i której nie przeznaczę na własne dziecko.

Tyle, że mi wystarczy. Dobrowolna zrzuta. Nie zgadzam się na odgórne finansowanie dzieciorobów z kasy, którą mi obowiązkowo zabierają i której nie przeznaczę na własne dziecko.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 0 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 5 19

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 0

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 37

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 9 3

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 360 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 75 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 5

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.