Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2018 r.
12:34

Wody Polskie chcą przejąć Zalew Zemborzycki. Prezes spółki odpowiada prezydentowi Lublina

Autor: Zdjęcie autora łm
124 49 A A

Chciałbym stanowczo zaprotestować przeciwko próbie wciągnięcia mnie w trwającą właśnie kampanię samorządową - odpowiada prezydentowi Lublina Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o naszą niedawną publikację, w której napisaliśmy, że państwowa instytucja "Wody Polskie" przejmie Zalew Zemborzycki. Stanie się tak po tym, jak wprowadzono nowe Prawo wodne. Zgodnie z nim Wody Polskie przejmują zarząd nad wszystkimi akwenami w Polsce. W przypadku Zalewu Zemborzyckiego formalnie ma to nastąpić w najbliższym czasie.

Szef Wód Polskich mówił Dziennikowi, że planowany jest remont lubelskiego zbiornika, a zalew od momentu wybudowania w 1974 roku nie był remontowany i posiada szereg wad konstukcyjnych.

W odpowiedzi prezydent Krzysztof Żuk skrytykował m.in. proponowany przez prezesa Wód Polskich pomysł spuszczenia wody z akwenu i zebrania z dna zalegającego tam torfu. Według niego taki wariant miasto rozważało już wcześniej, ale doszło do wniosku, że oznaczałoby to wyłączenie zalewu z funkcjonowania nawet na pięć lat. - Mielibyśmy do czynienia z katastrofą ekologiczną - mówił Żuk.

Dziś stanowisko w tej sprawie przesłał prezes PGW Wody Polskie. Według niego prezydent Lublina próbuje wciągnąć go w trwającą kampanię wyborczą. Zaprotestowasł też "przeciwko tezie Pana Prezydenta, jakoby Wody Polskie planowały zabrać mieszkańcom Lublina Zalew Zemborzycki".

Całe oświadczenie poniżej:

W nawiązaniu do opublikowanego oświadczenia Pana Krzysztofa Żuka - Prezydenta Miasta Lublina, informuję co następuje.

Chciałbym stanowczo zaprotestować przeciwko próbie wciągnięcia mnie w trwającą właśnie kampanię samorządową. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie powstało 1 stycznia 2018 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, między innymi w celu wykonywania przez jeden profesjonalny podmiot, rozproszonych dotychczas kompetencji w zakresie gospodarki wodnej. Moja wizyta studyjna w Lublinie 13 września 2018 r. odbyła się na skutek wniosków jednostki organizacyjnej Wód Polskich - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie dotyczących zasadności i konieczności uregulowania formalnoprawnego reprezentowania przez Wody Polskie mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną, tj. Zalewu Zemborzyckiego.

Po analizie dostępnej dokumentacji oraz oględzin urządzeń hydrotechnicznych oraz Zalewu zdecydowałem się na zintensyfikowanie działań mających doprowadzić do zgodności stanu faktycznego reprezentacji Skarbu Państwa z prawem wynikającym z przepisów ustawy - Prawo wodne. Poprosiłem Panią Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie o jak najszybsze przeprowadzenie procedury „przejęcia ww. mienia”, na podstawie przepisów ustawy – Prawo wodne, w tym art. 528
i następnych.

Chciałbym zauważyć, że zdecydowana większość podobnych zbiorników przepływowych i urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa jest już w administracji Wód Polskich. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, iż Wody Polskie, jako podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju, posiadają nie tylko odpowiednie kompetencje, lecz również jednostki wyspecjalizowane w prowadzeniu niezbędnych działań w gospodarce wodnej, w tym również w zakresie spraw związanych z ochroną przed powodzią.

Po wejściu w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne, samorządy lokalne utraciły kompetencje w zakresie realizacji inwestycji w gospodarce wodnej o jakich jest mowa odnośnie Zalewu Zemborzyckiego. Przedmiotowe zadanie jest, w aktualnie obowiązującym porządku prawnym, realizowane przez Wody Polskie. Zmiana modelu funkcjonowania gospodarki wodnej skutkowała również obowiązkiem przekazania, między innymi przez marszałków województw, zarządu mienia związanego z gospodarką wodną, przy czym istota zarządzania zlewniowego zakłada gospodarowanie wodami w sposób całościowy, w tym poprzez skupienie władzy wodnej w jednej strukturze organizacyjnej. Z tego względu obowiązek przekazania mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną dotyczył i dotyczy zarówno państwowych jednostek budżetowych, jak również jednostek samorządu terytorialnego. Zlikwidowane zostały samorządowe jednostki organizacyjne, takie jak Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, czy też zniesiono organy administracji rządowej - samodzielne regionalne zarządy gospodarki wodnej. Od 1 stycznia 2018 r. uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do śródlądowych wód płynących, w tym wód rzeki Bystrzycy wykonują Wody Polskie.

Protestuję również przeciwko tezie Pana Prezydenta, jakoby Wody Polskie planowały zabrać mieszkańcom Lublina Zalew Zemborzycki.

Oświadczam, że Prezes Wód Polskich zarządza mieniem Skarbu Państwa, w tym wodami publicznymi, również w aspekcie możliwości korzystania z tych wód przez społeczeństwo. Zapewniam, że mając na uwadze zadania statutowe wynikające z przepisów ustawy Prawo wodne, zamierzam przystąpić do kompleksowej rewitalizacji zalewu i rzeki Bystrzycy w celu przywrócenia ich mieszkańcom Lublina. To w jakim stanie jest teraz zbiornik i rzeka, każdy może się naocznie przekonać i nie podlega to dyskusji.

Z uwagi na trwającą kampanię informuję, że Wody Polskie nie będą dalej polemizować w tej sprawie z przedstawicielami władz samorządowych i skupią się na działaniach na rzecz rewitalizacji. Jednocześnie zapraszam do merytorycznej współpracy w tym zakresie wszystkie osoby, podmioty i instytucje, którym dobro wspólne jakim są zasoby wodne nie jest obojętne, w szczególności przedstawicieli administracji, środowisk naukowych, organizacje społeczne a przede wszystkim mieszkańców Lublina.

 

Przemysław Daca

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego

Wody Polskie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 12:44
+89
Trzeba przyznać, że niezły artysta z tego dyrektora. Najpierw atakuje Żuka(znając życie wrzutka zrobiona przed samymi wyborami na zlecenie centrali) a potem protestuje przeciwko próbie wciągnięcia go w trwającą właśnie kampanię samorządową.
Avatar
ehhh / 19 września 2018 o 12:52
+86
Stadniny już "naprawili", czas "naprawić" zalewy
Avatar
zniesmaczony.... / 19 września 2018 o 12:48
+81
"Wody Polskie"...czy nie jest to jedna z licznie powoływanych spółek na potrzeby kolegów i koleżanek? Zatrudnia się tam fachowców, czy może tylko stanowi swoisty rodzaj "zamrażarki" na okres, aż znajdzie się cos lepszego dla wiernych wyznawców dojnej zmiany? Nie wiem, więc głośno się zastanawiam...
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 12:48
+76
No, jak już się Pisiewicze biorą za zalew, to pewnie skończy się tak, że będziemy mieć w Zemborzycach Saharę zamiast wody ...
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 13:11
+68
A ta rewitalizacja będzie wyglądała tak. Najpierw spuszczą wodę i odłowią ryby. Następnie za państwową kasę coś tam porobią głównie tak aby firmy królika zarobiły odpowiednio. Jak już się kasa skończy to grunty wokół Zalewy przejmą inni koledzy kolejnego królika na stanowisku prezesa WP. A mieszkańcy Lublina za dostęp do Zalewu jak nie zapłacą to będą sobie mogli iść do rybnego na ryby lub jechać do Firleja.
Avatar
Anka / 19 września 2018 o 13:04
+65
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - jedni misiewicze innym misiewiczom z PiS stworzyli fikcyjną organizację do grabieży majątku narodowego!
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 12:54
+57
ciekawe kto tam jest ekspertem w tych całych Wodach Polskich, znając życie pewnie jakiś ministrant albo teolog
Avatar
Kameralne / 19 września 2018 o 12:54
+56
Rząd wprowadził ustawę, zgodniez któą samorządy straca WOdy i KOWRy, ja rozumiem Prezydenta Żuka, on chce tylko obronić Miasto przed utratą majątku. Ale jest to syzyfowa praca, bo to Rząd ustala zasady i wprowadza ustawy. Tak więc, co chcą to zabiorą. Zabrali Bogdankę, Puławy, to i zabiorą Zalew. Możemy tylko czekać i obserwować tę postępującą państwową zagłade ekologiczną. Nie było dotychczas wielu Rządów na WIejskiej tak głodnych majątku samorządu. Bolszewska mentalność. Musimy ich przeczekać.
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 13:00
+53
co by tu jeszcze spiep rzyć, co by tu jeszcze?
Avatar
Gość / 19 września 2018 o 12:57
+50
Tak a co z wędkarzami a co z rybami? Czy ten cały prezes wie i ma pojęcie ile ryb zginie przez ich plany? A od Zuka niech się odwala bo to porządny gosciu
Avatar
gość / 21 września 2018 o 16:19
+1
A wczoraj kandydat PIS na prezydenta krzyczał że jak dojdzie do władzy to oczyści zalew razem z tymi Wodami Polskimi, ale to już nie przeszkadza panu dyrektorowi to pewnie nie jest kampania wyborcza
Avatar
DrInz / 21 września 2018 o 09:37
+1
Przez 8 lat Żuk olewa zupełnie zalew. Coraz gorzej to wygląda, syf wokół i w samym zalewie. Ale podległa Żukowi MOSiR kaskę pobiera za parkingi, nie dając w zamian zupełnie nic. Teraz wreszcie ktoś się chce za to zabrać, a ludzie marudzą. POmiotki, naprawdę uważacie, że Zalew jest cacy w tej chwili? Wykąpalibyście się w nim? Polecam przyjrzeć się przykładowi zalewu w Tyskich Paprocanach. Był taki sam syf jak u nas. 2 lata spuszczenia wody, pogłębienie, oczyszczenie i teraz to piękny akwen.
nie mów że Żuk nie zadbał o zalew, ostatnio wysypali pół wywrotki żużlu przy wjeździe na parking na wrotkowie, można teraz wjechać na parking i nie starcić zaweiszenia - znać dobrego gospodarza :))
 dąbrowie, nie wrotkowie
 dąbrowie, nie wrotkowie rozwiń
Avatar
DrInz / 21 września 2018 o 09:36
+1
Przez 8 lat Żuk olewa zupełnie zalew. Coraz gorzej to wygląda, syf wokół i w samym zalewie. Ale podległa Żukowi MOSiR kaskę pobiera za parkingi, nie dając w zamian zupełnie nic. Teraz wreszcie ktoś się chce za to zabrać, a ludzie marudzą. POmiotki, naprawdę uważacie, że Zalew jest cacy w tej chwili? Wykąpalibyście się w nim? Polecam przyjrzeć się przykładowi zalewu w Tyskich Paprocanach. Był taki sam syf jak u nas. 2 lata spuszczenia wody, pogłębienie, oczyszczenie i teraz to piękny akwen.
 nie mów że Żuk nie zadbał o zalew, ostatnio wysypali pół wywrotki żużlu przy wjeździe na parking na wrotkowie, można teraz wjechać na parking i nie starcić zaweiszenia - znać dobrego gospodarza :))
 nie mów że Żuk nie zadbał o zalew, ostatnio wysypali pół wywrotki żużlu przy wjeździe na parking na wrotkowie, można teraz wjechać na parking i nie starcić zaweiszenia - znać dobrego gospodarza :)) rozwiń
Avatar
nieryba / 20 września 2018 o 20:27
+1
My,Komitet Obrony Sinic,protestujemy.Tylko Zuk ,sinice ochronić mógł,aby Mosir Lublin ,kasę dalej na Wrotkowie tłukł.
Avatar
ddd / 20 września 2018 o 09:59
+2
Przez 8 lat Żuk olewa zupełnie zalew. Coraz gorzej to wygląda, syf wokół i w samym zalewie. Ale podległa Żukowi MOSiR kaskę pobiera za parkingi, nie dając w zamian zupełnie nic. Teraz wreszcie ktoś się chce za to zabrać, a ludzie marudzą. POmiotki, naprawdę uważacie, że Zalew jest cacy w tej chwili? Wykąpalibyście się w nim? Polecam przyjrzeć się przykładowi zalewu w Tyskich Paprocanach. Był taki sam syf jak u nas. 2 lata spuszczenia wody, pogłębienie, oczyszczenie i teraz to piękny akwen.
Avatar
nollo / 20 września 2018 o 08:49
+1
A wiecie gdzie trafiają ścieki z łazienek z basenów DO ZALEWU więc Żukowi nie zależy na tym żeby zalew był czysty bo ma interes w zoo basenowym. a firma tanie odprowadzanie ścieków .
Avatar
cero / 20 września 2018 o 08:45
+1
Jeżeli nic nie zrobią z zalewem to za 2-3 lata sam zarośnie mułem i glonami już teraz nie da się w nim kąpać bo syf. Ale Żuk nic z tym nie zrobi bo ma interes w basenach i nie zależy mu na zalewie. A zalew zarasta syfem. Od strony Wrotkowa zrobiono zoo ogrodzone siatką tam nie ma przyjemności wypoczywania a baseny to był idiotyczny pomysł..
Avatar
góral z Biłgoraja / 20 września 2018 o 08:02
+1
Ruszcie głowami i pomyślcie jak by postąpił pisior Tułajew będąc na miejscu Żuka.
Avatar
lolek XII / 20 września 2018 o 08:00
+2
Zuczkowe trolle pracuja w pocie czoła.....
Avatar
Gość / 20 września 2018 o 07:46
+1
Centralizacja jak za najgłębszej komuny. Kolejny wymysł hybrydy bolszewicko-katolickiej!
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W budynku dawnego koszarowca powstanie Powiatowe Centrum Usług Społecznych

W budynku dawnego koszarowca powstanie Powiatowe Centrum Usług Społecznych 0 0

Na terenie dawnej jednostki wojskowej powstanie Powiatowe Centrum Usług Społecznych. Pracę znajdzie tu ponad 50 osób

Pieszy zginął na poboczu. Kierowca peugeota wymijał inne auto

Pieszy zginął na poboczu. Kierowca peugeota wymijał inne auto 1 0

43-letni mieszkaniec gminy Rudnik zginął w wypadku na drodze wojewódzkiej w miejscowości Płonka w powiecie krasnostawskim

"Impresjoniści i postimpresjoniści" - wystawa 3D w Targach Lublin
30 marca 2019, 0:00

"Impresjoniści i postimpresjoniści" - wystawa 3D w Targach Lublin 0 0

W dniach 30-31 marca w godz. 13-17 w siedzibie Targów Lublin będzie można podziwiać wystawę "Impresjoniści i postimpresjoniści" w trójwymiarze.

Aeroklub Lubelski znów zorganizuje balonowe mistrzostwa świata w Nałęczowie
galeria

Aeroklub Lubelski znów zorganizuje balonowe mistrzostwa świata w Nałęczowie 0 1

Dobra wiadomość dla miłośników sportów balonowych. Aeroklub Lubelski po raz kolejny zorganizuje Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet. Impreza odbędzie się w Nałęczowie w przyszłym roku. Decyzja zapadła na konferencji w Stambule

Dom Dziecka w Maniach. Dzieci już wprowadziły się do nowego domu

Dom Dziecka w Maniach. Dzieci już wprowadziły się do nowego domu 0 0

W Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski) oficjalnie otwarto Dom Dziecka. Powstał w budynku po byłej szkole.

Policjanci przeszukali mieszkanie 25-latki na Czechowie. Grozi jej 10 lat więzienia

Policjanci przeszukali mieszkanie 25-latki na Czechowie. Grozi jej 10 lat więzienia 4 4

Około 100 gramów marihuany miała w domu mieszkanka lubelskiego Czechowa

Wypadek w Opolu Lubelskim. 37-latka z dzieckiem w szpitalu

Wypadek w Opolu Lubelskim. 37-latka z dzieckiem w szpitalu 0 1

Opolscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w piątek w Opolu Lubelskim na ul. Józefowskiej.

Cierpiący pacjent krążył między szpitalami. 63-latek zmarł
film

Cierpiący pacjent krążył między szpitalami. 63-latek zmarł 0 5

Szukająca pomocy dla cierpiącego ojca rodzina przez półtorej doby woziła go od szpitala do szpitala. Pacjenta wypisano dwukrotnie, raz bez wykonania żadnych badań. Mężczyzna zmarł.

Wypadek na obwodnicy Lublina. Wyprzedzał, doszło do dachowania [zdjęcia]
galeria

Wypadek na obwodnicy Lublina. Wyprzedzał, doszło do dachowania [zdjęcia] 5 2

Dwa samochody zderzyły się na obwodnicy Lublina

Lublin: Zaparkowała i... zablokowała przejazd kilkunastu ciężarówkom [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zaparkowała i... zablokowała przejazd kilkunastu ciężarówkom [zdjęcia] 25 17

Źle zaparkowany ford mondeo zablokował dziś rano przejazd ul. Berylową w Lublinie

Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię
Magazyn
galeria

Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię 240 8

Katarzyna Zielińska, mama 3-latka: Dla mnie to był cud. Chyba sam Anioł Stróż czuwał nad Kubą. Syn wpadł do 12-metrowej studni i nic mu się nie stało. Mateusz Koszałka, naczelnik OSP KSRG Annopol, pierwszy dotarł do dziecka: Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię

Pożar w Rudniku. Spłonął dom, jedna osoba nie żyje

Pożar w Rudniku. Spłonął dom, jedna osoba nie żyje 9 4

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w miejscowości Rudnik w powiecie krasnostawskim

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 4

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 24 10

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 4 7

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.