Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 stycznia 2017 r.
18:53

Wojewoda daje radnym 30 dni na wygaszenie mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka

Autor: Zdjęcie autora drs toma
735 103 A A
14 listopada na posiedzeniu odbywającym się w atmosferze wiecu poparcia dla Krzysztofa Żuka (na zdjęciu) Rada Miasta odrzuciła wezwanie CBA do wygaszenia prezydentowi mandatu (fot. Maciej Kaczanowski)
14 listopada na posiedzeniu odbywającym się w atmosferze wiecu poparcia dla Krzysztofa Żuka (na zdjęciu) Rada Miasta odrzuciła wezwanie CBA do wygaszenia prezydentowi mandatu (fot. Maciej Kaczanowski)

Do stwierdzenia, że Krzysztof Żuk nie jest już prezydentem Lublina wezwał Radę Miasta wojewoda lubelski. Na taką decyzję dał radnym 30 dni. Jeśli tego nie zrobią, będzie mógł sam wydać zarządzenie odsuwające Żuka od władzy. A ten będzie mógł je zaskarżyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do podjęcia takiej uchwały Rada Miasta została wezwana już po raz drugi. Najpierw wnioskowało o to Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zdaniem agentów, Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc funkcję prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. CBA wystąpiło do radnych o stwierdzenie, że Żuk stracił władzę na mocy tzw. ustawy antykorupcyjnej.

Wezwanie to Rada Miasta odrzuciła 14 listopada na posiedzeniu odbywającym się w atmosferze wiecu poparcia dla Żuka, którego zwolennicy demonstrowali zarówno w Ratuszu, jak i przed nim. Na tej samej sesji radni przyjęli uchwałę mówiącą, że wezwanie CBA było bezpodstawne. Tę uchwałę wojewoda unieważnił, co 21 grudnia radni zaskarżyli do sądu. Za każdym razem wynik głosowania był ten sam: 16 radnych (PO i Wspólny Lublin) za Żukiem, a 15 przeciw (PiS).

Teraz to wojewoda wnioskuje do Rady Miasta, by odsunęła Żuka od władzy. Podziela argumenty podawane przez CBA.

– Wojewoda nie posiada żadnych instrumentów prawnych, aby podważać ustalenia dokonane przez tak wyspecjalizowany organ państwa, jakim jest CBA – informuje Marek Wieczerzak z biura wojewody. – Decyzja zapadła po wnikliwej analizie dostarczonych przez biuro dokumentów. Potwierdziła ona tezę CBA o złamaniu przepisów antykorupcyjnych przez Krzysztofa Żuka.

Czy wniosek wojewody trafi pod głosowanie? Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta nie odbierał w poniedziałek telefonu. Najbliższe posiedzenie rady jest wyznaczone na 2 lutego. Zgodnie z ustawą, wojewoda dał radnym 30 dni na podjęcie żądanej uchwały. Jeśli Rada Miasta jej nie przyjmie, wtedy wojewoda będzie mógł wydać tzw. zarządzenie zastępcze.

– Miesiąc temu wypowiedzieliśmy się w tej sprawie bardzo jednoznacznie. Jeśli dojdzie do kolejnego głosowania, to jego wynik będzie identyczny. Nie widzimy żadnego przewinienia ze strony prezydenta – komentuje radny PO Michał Krawczyk.

Ani ewentualna uchwała, ani ewentualne zarządzenie nie będą od razu oznaczały usunięcia prezydenta. Może on zaskarżyć te decyzje do dwuinstancyjnego sądu. I już zapowiada, że to zrobi, bo – jak twierdzi – prawa nie złamał.

Dopiero prawomocny, niekorzystny dla Żuka wyrok jest w stanie pozbawić go prezydentury. Biorąc pod uwagę czas rozpatrywania rozpraw w sądzie, prawomocny wyrok (abstrahując od jego brzmienia) nie zapadnie raczej przed upływem kadencji Żuka kończącej się jesienią przyszłego roku.

Komentarze 103

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 19:12
+1
A ja myślałem że o tym czy się coś stało czy nie, orzeka sąd a nie policja polityczna????
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 19:11
+1
Żuk najlepszym Prezydentem Lublina od wielu, wielu lat.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 19:07
+1
#muremzażukiem #naszprezydent
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 18:57
+1
Wojewoda pisu najlepiej dla wszystkich powinien sam się wygasić.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 18:57
+1
no to Przemek ma plusa i PISowych=Czerwonych - oby tak dalej robił, a Prezydentem i tak nie zostanie - bo po co, by mu piwo stawiać - Przemek oszczędź sobie, ośmieszasz się, Lublin tego nie kupi :-)
Avatar
Piotr K. / 4 stycznia 2017 o 17:36
0
Chcieć to on sobie może.
Avatar
Gość z Lublina / 4 stycznia 2017 o 15:09
0
A co z innymi spółkami w których zasiadał Pan P. Żuk ?  Trochę sobie zarobił, a teraz zasłania się kolegami ! NIEŁADNIE. Trzeba mieć trochę honoru i wziąć błąd na klate. Aby potem na białym koniu wygrać wyboru. Ale władza charakteryzuje się przywiązaniem do koryta.  Czy Żuk jest dobrym prezydentem ? Mam nadzieję że w nowych wyborach znajdzie się kandydat lepszy, rozsądniejszy, rozumiejący mieszkańców Lublina bo pochodzący z Lublina  - zobaczcie im w życiorysy, gdzie się udzielali, czy są z waszego środowiska ( będą rozumieć wasze problemy). IDZCIE NA WYBORY, nasze lokalne są 1000% ważniejsze od pozostałych. 
A co z innymi spółkami w których zasiadał Pan P. Żuk ?  Trochę sobie zarobił, a teraz zasłania się kolegami ! NIEŁADNIE. Trzeba mieć trochę honoru i wziąć błąd na klate. Aby potem na białym koniu wygrać wyboru. Ale władza charakteryzuje się przywiązaniem do koryta.  Czy Żuk jest dobrym prezydentem ? Mam nadzieję że w nowych wyborach znajdzie się kandydat lepszy, rozsądniejszy, rozumiejący mieszkańców Lublina bo pochodzący z Lublina  - zobaczcie im w życiorysy, gdzie się udzielali, czy są z waszego środowiska ( będą ro... rozwiń
Avatar
lex / 3 stycznia 2017 o 18:54
0
mójLublin napisał:
żałosny prezydent. w stylu gierka. zbudował układ, który finansuje akcje poparcia i kampanie wyborcze. obstawił niekompetentnymi karierowiczami kluczowe stanowiska a dług miasta rośnie. byli działacze platformy: turski, piątek robią kokosy a miasto nie ma z tego nic. kochanka na wiceprezydenta, wiceprezydent na dyrektora, fotki z gasiorowskim, układ z Ikea, praca na lewo w PZU, nowy ratusz też na lewo od leńczuka, system sterowania korkami za dziesiątki milionów, skrzyżowanie za darmo dla studenta dziuby,.. czarna księga Żuka juz powstaje... Mam pytanie do Pana? "kochanka na wiceprezydenta, wiceprezydent na dyrektora" "Można bliżej? To było by przestępstwo z zamiarem ewentualnym
rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 17:04
0
Proszę Państwa Pan Prezydent K. Żuk jest dobrym prezydentem Lublina, jest sporo inwestycji, poprawa stanu nawierzchni na ulicach, rozwój kultury i sportu, jednakże uważam iż nikt nie stoi ponad prawem. Prezydent zdawał sobie sprawę, iż łączenie tych kilku funkcji w radach nadzorczych jest konfliktem interesów.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 15:33
0
Panie wojewodo ! To jest dobry prezydent ,wybrany przez nas i chcemy żeby był
Avatar
Piotr K. / 4 stycznia 2017 o 17:36
0
Chcieć to on sobie może.
Avatar
Gość z Lublina / 4 stycznia 2017 o 15:09
0
A co z innymi spółkami w których zasiadał Pan P. Żuk ?  Trochę sobie zarobił, a teraz zasłania się kolegami ! NIEŁADNIE. Trzeba mieć trochę honoru i wziąć błąd na klate. Aby potem na białym koniu wygrać wyboru. Ale władza charakteryzuje się przywiązaniem do koryta.  Czy Żuk jest dobrym prezydentem ? Mam nadzieję że w nowych wyborach znajdzie się kandydat lepszy, rozsądniejszy, rozumiejący mieszkańców Lublina bo pochodzący z Lublina  - zobaczcie im w życiorysy, gdzie się udzielali, czy są z waszego środowiska ( będą rozumieć wasze problemy). IDZCIE NA WYBORY, nasze lokalne są 1000% ważniejsze od pozostałych. 
A co z innymi spółkami w których zasiadał Pan P. Żuk ?  Trochę sobie zarobił, a teraz zasłania się kolegami ! NIEŁADNIE. Trzeba mieć trochę honoru i wziąć błąd na klate. Aby potem na białym koniu wygrać wyboru. Ale władza charakteryzuje się przywiązaniem do koryta.  Czy Żuk jest dobrym prezydentem ? Mam nadzieję że w nowych wyborach znajdzie się kandydat lepszy, rozsądniejszy, rozumiejący mieszkańców Lublina bo pochodzący z Lublina  - zobaczcie im w życiorysy, gdzie się udzielali, czy są z waszego środowiska ( będą ro... rozwiń
Avatar
lex / 3 stycznia 2017 o 18:54
0
mójLublin napisał:
żałosny prezydent. w stylu gierka. zbudował układ, który finansuje akcje poparcia i kampanie wyborcze. obstawił niekompetentnymi karierowiczami kluczowe stanowiska a dług miasta rośnie. byli działacze platformy: turski, piątek robią kokosy a miasto nie ma z tego nic. kochanka na wiceprezydenta, wiceprezydent na dyrektora, fotki z gasiorowskim, układ z Ikea, praca na lewo w PZU, nowy ratusz też na lewo od leńczuka, system sterowania korkami za dziesiątki milionów, skrzyżowanie za darmo dla studenta dziuby,.. czarna księga Żuka juz powstaje... Mam pytanie do Pana? "kochanka na wiceprezydenta, wiceprezydent na dyrektora" "Można bliżej? To było by przestępstwo z zamiarem ewentualnym
rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 17:04
0
Proszę Państwa Pan Prezydent K. Żuk jest dobrym prezydentem Lublina, jest sporo inwestycji, poprawa stanu nawierzchni na ulicach, rozwój kultury i sportu, jednakże uważam iż nikt nie stoi ponad prawem. Prezydent zdawał sobie sprawę, iż łączenie tych kilku funkcji w radach nadzorczych jest konfliktem interesów.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 15:33
0
Panie wojewodo ! To jest dobry prezydent ,wybrany przez nas i chcemy żeby był
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 15:00
0
pis idzie na dno
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 14:59
0
A ja Panu Prezydentowi jestem wdzięczna za nowe oblicze Lublina. Za wszystkie inwestycje (Ogród Saski, Teatr Stary, CSK i Plac Teatralny, i remont Litewskiego i drogi i rowery i pewnie to nie wszystkie ) i za imprezy typu Jarmark Jagielloński, Festiwal sztukmistrzów itp. itd... To zostanie na lata...
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 14:59
0
Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski poinformował we wtorek, że zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. - Nie mogę godzić się na politykę, która trawi polski potencjał
Avatar
Krusnik02 / 3 stycznia 2017 o 14:43
0
"Panie Wojewodo tak dla przypomnienia Prezydent Żuk został wybrany przez mieszkańców Lublina w wolnych i bezpośrednich wyborach uzyskując większościowy mandat - Pan jest jedynie nominatem pisowskiego nie(rządu)... Mieszkańcy Lublina maja świetną pamięć i będą wiedzieli jak Panu podziękować... Taczki są już przygotowane i czekają.." Biedny człowieku - nie wiesz co piszesz...
Avatar
Krusnik02 / 3 stycznia 2017 o 14:41
0
"A dzisiaj Pan Wojewoda siedział razem z Panem Prezydentem w programie Ryśka Montusiewicza i jakoś Pan Prezydent mu nie przeszkadzał.Gdzie konsekwencja??" I to jest własnie to o czym wiele razy pisałem - ludzie nie mają pojęcia, że stosowanie prawa a sympatie polityczne to dwie różne rzeczy. Jezeli prawo przewiduje jakąś procedurę z udziałem wojewody, to wojewoda musi ją stosować, bo ma działać w granicach prawa. A #muremzaZukiem robi z tego cyrk medialny, jednoczesnie twierdząc, że Żuk ma dowody swojej niewinnosci, ale przedstawi je dopiero przed sądem. Żeby doszło do postępowania przed WSA musi zostać wyczerpana ścieżka postępowania z udziałem Rady Miasta i wojewody. Ale tego najwidoczniej nie potrafia pojąć kurze możdżki podskakujące na mrozie przed Ratuszem...
"A dzisiaj Pan Wojewoda siedział razem z Panem Prezydentem w programie Ryśka Montusiewicza i jakoś Pan Prezydent mu nie przeszkadzał.Gdzie konsekwencja??" I to jest własnie to o czym wiele razy pisałem - ludzie nie mają pojęcia, że stosowanie prawa a sympatie polityczne to dwie różne rzeczy. Jezeli prawo przewiduje jakąś procedurę z udziałem wojewody, to wojewoda musi ją stosować, bo ma działać w granicach prawa. A #muremzaZukiem robi z tego cyrk medialny, jednoczesnie twierdząc, że Żuk ma dowody swojej niewinnosci, ale przedstawi ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 103

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 0

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 4

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!