Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2017 r.
20:40

Wojewoda wygasza mandat prezydenta. "Nie miałem innego wyjścia". Żuk: "Nie dam się zastraszyć"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
207 128 A A
Krzysztof Żuk: Nie dam się zastraszyć, będę bronił swojego dobrego imienia oraz Lublina przed agresywną walką polityczną. – Nie miałem innego wyjścia – twierdzi wojewoda Przemysław Czarnek. Jego „zarządzenie zastępcze” mówi, że Krzysztof Żuk traci fotel<br />
Krzysztof Żuk: Nie dam się zastraszyć, będę bronił swojego dobrego imienia oraz Lublina przed agresywną walką polityczną. – Nie miałem innego wyjścia – twierdzi wojewoda Przemysław Czarnek. Jego „zarządzenie zastępcze” mówi, że Krzysztof Żuk traci fotel

Zarządzenie odsuwające od władzy prezydenta Lublina wydał w poniedziałek wojewoda lubelski. Nie oznacza to jeszcze, że Krzysztof Żuk, któremu CBA zarzuca złamanie prawa, od razu straci stanowisko. Żuk może jeszcze odwołać się do sądu i już zapowiada, że to zrobi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie miałem innego wyjścia – twierdzi wojewoda Przemysław Czarnek (PiS). Jego „zarządzenie zastępcze” mówi, że Krzysztof Żuk (PO) traci fotel, bo będąc prezydentem zasiadał równocześnie przez dwa lata w radzie nadzorczej spółki PZU Życie, co według Centralnego Biura Antykorupcyjnego było zabronione.

Wojewoda: musiałem

Odsunięcia Żuka od władzy CBA zażądało od Rady Miasta już w listopadzie. Wysłało radnym wniosek o stwierdzenie, że z mocy prawa przestał być prezydentem. Rada odrzuciła wniosek, więc do podjęcia takiej uchwały wezwał ją wojewoda, dając na to miesiąc. Czas minął, a decyzji nie było, co dało wojewodzie możliwość wydania zarządzenia zastępującego taką uchwałę. – To tylko możliwość, a nie obowiązek – twierdzili obrońcy prezydenta. Ale wojewoda powołał się w poniedziałek na cztery opinie prawne – mówią one, że nie może podważać ustaleń CBA. 

Czarnek dodaje, że gdyby nie wydał zarządzenia, sam naraziłby się na zarzut niedopełnienia obowiązków. – Ja ryzykować nie będę – podkreślił.

Żuk: będę się bronić

Prezydent ma teraz 30 dni na to, by zaskarżyć zarządzenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W przeciwnym razie stanie się ono prawomocne i władzę przejmie komisarz wyznaczony przez premiera. – Niezwłocznie skieruję sprawę na drogę sądową – zapowiada Krzysztof Żuk w specjalnym oświadczeniu. Jeżeli przegra w WSA, będzie mógł pójść jeszcze do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Straci władzę, jeśli i tam przegra. Teraz nic się jeszcze nie zmienia, Żuk wciąż jest prezydentem.

– Wydanie zarządzenia zastępczego nie powoduje jakichkolwiek prawnych zmian w pełnieniu moich zadań – stwierdza w swym oświadczeniu. – Nie dam się zastraszyć, będę bronił swojego dobrego imienia oraz Lublina przed agresywną walką polityczną.

To był wyjątek?

Teraz to sąd będzie oceniać, czy chodzi o politykę, czy też Żuk złamał ustawę antykorupcyjną. Zabrania ona m.in. prezydentom miast zasiadania w spółkach, ale ustala też pewne wyjątki od tego zakazu. Czy można do nich zaliczyć przypadek Żuka? On sam twierdzi, że tak. CBA przekonuje, że jest inaczej.

Opisanym w ustawie wyjątkiem (na co Żuk powołał się już jesienią) jest sytuacja, gdy dana osoba zgłaszana jest do spółki przez Skarb Państwa. Prezydent tłumaczy, że wskazał go ówczesny minister Włodzimierz Karpiński, a „ustawa nie wymaga żadnej szczególnej formy takiego zgłoszenia”. – Ustawa może nie przewidywać szczególnej formy – przyznaje wojewoda. – Ale Skarb Państwa nie miał w PZU Życie ani jednej akcji.

Jest i drugi wyjątek, na który wskazuje Żuk. To sytuacja, gdy dana osoba jest zgłaszana do objęcia stanowiska przez inną spółkę, w której (to cytat z ustawy) „udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji”.

Sęk w tym, że prezydent był zgłoszony do PZU Życie przez spółkę PZU SA, w której Skarb Państwa miał 34,4 proc. akcji. I na tym swój zarzut opiera CBA. Żuk powtarza, że to zarzut niesłuszny, bo „siła głosu” była większa niż 50 proc. Ale z tym nie zgadza się wojewoda. – Przepis jest jednoznaczny – mówi Czarnek. – Tam nie ma mowy o „sile głosu”.

Kara spóźniona?

Sąd może oceniać nie tylko kwestię winy, ale też kary. Ustawa antykorupcyjna mówi, że jeśli samorządowiec łamie zakaz, to traci funkcję w samorządzie. Żuk stawia za to pytanie, jak daleko można ten przepis stosować. Twierdzi, że pozbawianie go stanowiska niczemu by nie służyło, bo w radzie PZU Życie nie zasiada od stycznia 2016 r., więc trudno doszukać się choćby potencjalnego konfliktu interesów, który można wyeliminować odsuwając go od rządzenia Lublinem.

Echa z Ratusza

W obronie Żuka staje przewodniczący Rady Miasta. Zapowiada złożenie projektu uchwały zaskarżającej do sądu decyzję wojewody. Dokument mają złożyć radni ze wspierającej prezydenta koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina. Koalicja ma jeden głos przewagi nad opozycyjnym PiS. – Projekt mógłby być głosowany na najbliższej sesji Rady Miasta, tj. 2 marca – zapowiada Piotr Kowalczyk. – Zwrócę się również o poparcie projektu do radnych klubu PiS.

– Sprawa naruszenia prawa przez prezydenta jest oczywista. Nie przedstawił nawet rzekomych opinii prawnych, chociaż publicznie wiele razy się na nie powoływał – komentuje Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS. – To nie jest żaden atak polityczny. To prezydent swoim działaniem ryzykował utratę mandatu uzyskanego w wyborach.

Sonda: Co sądzisz o wygaszeniu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka?

Liczba głosów: 5469
75.33%
Zła decyzja, wyłącznie polityczna
20.28%
Dobra decyzja, prezydent złamał prawo
4.39%
Trudno powiedzieć

CBA kontra Zamoyski

W 2014 roku wojewoda lubelski Wojciech Wilk (PO) nie wygasił mandatu prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego. Chciało tego CBA, które dowodziło, że Zamoyski naruszył ustawę antykorupcyjną, gdyż posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 460 ha. Według ustawy urzędnik sprawujący taką funkcję może posiadać jedynie gospodarstwo rodzinne do 300 ha.

Zdaniem wojewody, sam fakt posiadania przez prezydenta gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 300 ha nie przesądza o naruszeniu zakazu z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. 

– Przepisy te bowiem wymagają, żeby posiadanie takiego gospodarstwa łączyło się z jego faktycznym prowadzeniem – wyjaśniał Wojciech Wilk i dodał, że zostały przedstawione dowody świadczące, że Marcin Zamoyski faktycznie nie prowadził gospodarstwa i że od początku 2003 roku było ono osobiście zarządzane przez jego żonę. (pab)

Lublin, Radom, Łódź

Centralne Biuro Antykorupcyjne zapowiedziało, że złoży do rady miejskiej wniosek o wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

Radom jest kolejnym miastem po Lublinie i Łodzi, w którym CBA podjęło podobne działania zmierzające do odwołania prezydenta. We wszystkich tych miastach rządzą prezydenci z Platformy Obywatelskiej. (dw)

Komentarze 128

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 23:53
+1
Czarnek to mizerny prawniczyna, slugus Zawislaka z Zamościa (taryfiarz), namascil tego oszoloma na ten stolek
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 23:03
+1
CBA niech zajmie się obsadzaniem stanowisk przez sługusów PIS. Podobno w takiej Łęcznej stanowisko kierownika ODR obsadzono dziewczyną która prowadziła jednoosobową firmę sprzątającą. Na pewno ma kompetencję aby doradzać rolnikom !!! Gdzie CBA się pytam?
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 22:39
+1
Wstać rano i spojrzeć w lustro , kolejny dzień być szmatą oto jest super plan. Co wolno wojewodzie to nie tobie .... Awe prezes.
Avatar
RO / 6 lutego 2017 o 22:35
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dlaczego CBA nie zainteresuje się Misiewiczem oraz bezczelnym obsadzaniem przez PiS wszystkich stanowisk. Gdzie się tylko da tam wpychają swoich do każdego koryta. Obecna władza jest jeszcze gorsza jak była za komuny!!!
to co się wyprawiało za komuny to pryszcz w porównaniu do tego co teraz wyrabiają ci z pis
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 22:31
+1
Dlaczego CBA nie zainteresuje się Misiewiczem oraz bezczelnym obsadzaniem przez PiS wszystkich stanowisk. Gdzie się tylko da tam wpychają swoich do każdego koryta. Obecna władza jest jeszcze gorsza jak była za komuny!!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 22:22
+1
Posadzili na wojewodę takiego Nieudacznika Biernego Miernego ale Wiernego, który będzie natychmiast wykonywał wszystkie ich rozkazy!!!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 21:58
+1
Wojewodo Czarnek w samym Lublinie to przybyło ci tak co najmniej kilkaset tysięcy przeciwników po tej całej akcji, nieładnie nieładnie
Avatar
ja / 6 lutego 2017 o 21:55
+1
Ciekawe kiedy ten tłusty, niedomyty małostkowy człowiek pojmie, ze nikt go w Lublinie nie lubi? Ośmieszył tylko województwo lubelskie (chowanie flagi UE i jakieś głupawe filmiki), nic dobrego nie zrobił, a teraz   chce usunąć prezydenta, którego wybrali mieszkańcy. Zachowuje się ten człowiek jak pospolita swołocz.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 21:55
+1
Powinno być: Nie miałem innego wyjścia bo zadzwonił telefon z Warszawy i prezes Kaczyński kazał wygasić :)
Avatar
Fyjfy / 6 lutego 2017 o 21:51
+1
byłeś w ORMO, btyłeś z ZoMO teraz jestes za Platformą Nawet prostej rymowanki powtórzyć nie potrafisz. Takich właśnie obecna władza potrzebuje.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 10:05
0
No to teraz niech ktoś szybko wytłumaczy jaki związek ma sprawa Zamoyskiego ze sprawą Żuka. W obu przypadkach wojewodowie analizowali sprawę - Wilk uznał, na podstawie analiz przeprowadzonych na jego zlecenie, że Zamoyski ma co prawda za duże gospodarstwo, ale go nie prowadzi. Na tej podstawie nie wydał zarządzenia zastępczego w przedmiocie wygaszenia mandatu prezydenta Zamościa. Z prezydentem Żukiem jest już inna para kaloszy - tu nie ma, na chwile obecną, żadnej okoliczności działającej na korzyść prezydenta. Ponoć ma się pojawić dopiero przed sądem - słynna opinia prawna, m. in. prof. Kidyby. Żuk z resztą nie jeden raz powtarzał, że wręcz czeka na rozprawę sądową - więc wojewoda spełnił jego życzenie.
No to teraz niech ktoś szybko wytłumaczy jaki związek ma sprawa Zamoyskiego ze sprawą Żuka. W obu przypadkach wojewodowie analizowali sprawę - Wilk uznał, na podstawie analiz przeprowadzonych na jego zlecenie, że Zamoyski ma co prawda za duże gospodarstwo, ale go nie prowadzi. Na tej podstawie nie wydał zarządzenia zastępczego w przedmiocie wygaszenia mandatu prezydenta Zamościa. Z prezydentem Żukiem jest już inna para kaloszy - tu nie ma, na chwile obecną, żadnej okoliczności działającej na korzyść prezydenta. Ponoć ma się pojawić dopiero p... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 18:25
0
Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość. Wyprowadzić.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 17:47
0
Pan Czarnek robi polityczny szum,zarządzenie od Jarosława,no cóż,jeśli pis straci władze pan wojewoda również stanowisko,taka kolej rzeczy.I nikt tego pana nie będzie pytał słusznie czy nie słusznie....nepotyzm w pisie w cenie,szykujemy stołeczek...?
Avatar
ali / 9 lutego 2017 o 12:47
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Popatrzeć na fizjonomię Czarnka i Żuka i wyłącznie na tej podstawie można stwierdzić kto posiada intelekt na poziomie znacznego ograniczenia intelektualnego...
Ten Czarnek to jak towarzysz Gierek w chwili świetności
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 12:10
0
Popatrzeć na fizjonomię Czarnka i Żuka i wyłącznie na tej podstawie można stwierdzić kto posiada intelekt na poziomie znacznego ograniczenia intelektualnego...
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 08:35
0
Radom jest kolejnym miastem po Lublinie i Łodzi, w którym CBA podjęło podobne działania zmierzające do odwołania prezydenta. We wszystkich tych miastach rządzą prezydenci z Platformy Obywatelskiej. ..... I powyższy tekst twierdza o co chodzi.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 08:31
0
Teraz to sąd będzie oceniać, czy chodzi o politykę, czy też Żuk złamał ustawę antykorupcyjną... Panie Żuku.Narobił Pan wokół siebie zamieszania,wiele smrodu.Pazerność wzięła górę.za mała była pensja prezydencka? A czy wojewoda miał uprawnienia do odwołania prezydenta wybranego w wyborach powszechnych?Czy wygra Pan w sądzie?Wątpliwe.CBŚ,wojewoda,sądy dzisiaj są z PiSowskiego nadania,więc jak mogą być orzeczenia niezgodne z kierunkiem i wytycznymi PiSowskich wodzów?Przecież jak wół pierdzi to obora słucha.No chyba że zanim sąd weźmie się za sprawę,to doczeka Pan końca swej kadencji.Ale to mało prawdopodobne,Na prezydentrę czeka człowiek PiSu,więc wyrok PiSowskiego sądu będzie błyskawiczny.I to już wiadomo jaki
Teraz to sąd będzie oceniać, czy chodzi o politykę, czy też Żuk złamał ustawę antykorupcyjną... Panie Żuku.Narobił Pan wokół siebie zamieszania,wiele smrodu.Pazerność wzięła górę.za mała była pensja prezydencka? A czy wojewoda miał uprawnienia do odwołania prezydenta wybranego w wyborach powszechnych?Czy wygra Pan w sądzie?Wątpliwe.CBŚ,wojewoda,sądy dzisiaj są z PiSowskiego nadania,więc jak mogą być orzeczenia niezgodne z kierunkiem i wytycznymi PiSowskich wodzów?Przecież jak wół pierdzi to obora słucha.No chyba że zanim sąd weźmie się za sp... rozwiń
Avatar
3gt4gt / 8 lutego 2017 o 21:48
0
Pierdu, pierdu,  chłe, chłe, chłe. Nie chciał ale musiał.
Avatar
lol / 8 lutego 2017 o 15:52
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
POgonić Tego POtworka z Ratusza bo straszy Lublinian swą jakże POkraczną buzią.
Pokaż swojego ryja pośmiejemy się wszyscy
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 15:41
0
POgonić Tego POtworka z Ratusza bo straszy Lublinian swą jakże POkraczną buzią.
Zobacz wszystkie komentarze 128

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 23 0

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 1 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 10 7

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 14 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 13

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 43 44

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 21 6

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 161 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!