Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2011 r.
18:36
Edytuj ten wpis

WORD: Ranking lubelskich szkół nauki jazdy za rok 2010

0 62 A A
Lubelski WORD w roku 2010 przeprowadził prawie 60 tys. egzaminów praktycznych, z czego blisko 55 tys
Lubelski WORD w roku 2010 przeprowadził prawie 60 tys. egzaminów praktycznych, z czego blisko 55 tys

Co druga osoba ucząca się jeździć w lubartowskim ośrodku szkolenia Osior zdaje egzamin za pierwszym razem. – To najlepszy wynik na terenie dawnego województwa lubelskiego – wynika z najnowszego zestawienia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lubelski WORD w roku 2010 przeprowadził prawie 60 tys. egzaminów praktycznych, z czego blisko 55 tys. na kategorię B.

– Za pierwszym podejściem zdało ok. 30 proc. kandydatów na kierowcę. To wynik zbliżony do średniej krajowej, utrzymujący się od kilku lat – mówi Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora WORD w Lublinie. Znacznie lepiej poszło kursantom z egzaminem praktycznym – zdało go 81 proc. przystępujących.
Najlepszą skutecznością w 2010 r. wykazał się Ośrodek Szkolenia Kierowców Osior z Lubartowa. Egzamin praktyczny za pierwszym razem zdało 49 z 90 kursantów tej szkoły (55 proc.). Wynik jest tym bardziej imponujący, że kursanci OSIOR muszą zdawać egzaminy w "nie swoim” mieście.

– Wszystko zależy od instruktora – zdradza tajemnicę sukcesu Wiesław Osior, właściciel szkoły. – Jeżeli nie odpuszcza, nie idzie na łatwiznę, stara się zrozumieć i pomóc, wtedy jest sukces. A jeżeli widzi, że jest słabo, radzi nie podchodzić do egzaminu i jeszcze potrenować.

Czasem trzeba 2, 3 dodatkowych lekcji. Czasem całego kursu. – Jak w przypadku 60-latek, które uczyły się w mojej szkole – mówi Osior. – Zdały. A teraz jeżdżą uśmiechnięte od ucha do ucha.

– Zdany egzamin to wspólna, ciężka praca instruktora i kursanta. I to już od pierwszych zajęć teoretycznych i pierwszych godzin za kierownicą – podkreśla Tomasz Szewczyk, instruktor w ośrodku Mistrzkierownicy.pl, który ma najlepsze notowania w Lublinie.

To w tej szkole kurs robiła w ub. roku Agnieszka Sztorc. – Zdałam za pierwszym razem. Podobnie jak moja siostra, która kilka miesięcy wcześniej uczyła się jeździć w tym samym ośrodku – mówi pani Agnieszka. – Sprawnie, szybko, konkretnie i merytorycznie.

Wśród najgorzej szkolących "wygrał” ośrodek szkolenia Madame z Kurowa. W 2010 r. ze 118 kursantów tej szkoły podchodzących do egzaminu za pierwszym razem zdało tylko 12 osób.

WORD w Zamościu ogłosi podobny raport w przyszłym tygodniu, WORD w Chełmie nie przygotowuje w tym roku takiego zestawienia.

Ściągnij cały ranking WORD


Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lukasz / 21 października 2011 r. o 06:52
Smiechem zartem ale dzisiaj podchodze do egzaminu w wordzie i robie prawko w firmie PIOTR wiec okaze sie czy czegos mnie nauczono hihi.Grunt to pozytywne myslenie i luzik:)
Avatar
ludzik / 12 września 2011 r. o 21:42
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośrodka jest kobieta a pytam skąd Pan wie że to nie mężczyzna? Można zauważyć że to Panowie z konkurencji, dlatego proszę o to aby się tutaj nie wypowiadali i nie oczerniali Ośrodka. W woli ścisłości jeżeli można, proszę się pochwalić w jakich Ośrodkach pracujecie bądź jesteście właścicielami, bo wątpię żeby jakiś kursant wykłucał tutaj się o jedną opinie o małym Ośrodku, widocznie inne ośrodki widzą że ten Ośrodek jest dla nich dużą konkurencją i próbują go wygryźć.
[/quote]
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośr... rozwiń
Avatar
Marta / 25 maja 2011 r. o 17:47
Ja mam taki problem, nie zdałam już 6 razy oczywiście ze swojej winy, przez moje błędy zazwyczaj spowodowane ogromnym stresem. Ale dopiero ostatnio oprzytomniałam, że winą mogę obarczyć instruktora, który jazdy ze mną traktował jak wycieczki oraz załatwianie swoich spraw prywatnych, gdzie ja siedziałam pół godziny w aucie i na niego czekałam, a potem szybko do domu najprostszą trasą bo mój czas minął. Parę razy zwróciłam mu delikatnie uwagę na ten temat, w końcu zadzwoniłam do jego szefa, który nie zgodził się na zmiane instruktora(?!). W koncu zostało mi moze ze 2h do wyjezdzenia i wiecej sie do nich nie odezwałam i poszłam do innego instruktora, ten powiedział, że nabrałam złych nawyków, że nie potrafie jezdzic, po 7h jazd powiedział w koncu ze powinnam iść na kolejny egzamin, bo jeżdżę na tyle dobrze. Niestety kolejnych dwóch tez nie zdałam :/
Moja prośba - czy może mi ktoś polecić jakąś szkołę jazdy w Lublinie, w której instruktorzy potrafią nauczyć nawet taką siertokę jak ja? Bardzo mi na tym zależy, nie ukrywam, że jest mi potrzebny taki dokument. Postanowiłam dać sobie jeszcze jedną szansę, wykupić 10h ale nie jestem z Lublina i nie mam też kogo się poradzić. Potrzebuję instruktora, który bedzie ze mną szczery i albo powie mi że mogę iść na następny egzamin, albo żebym dała sobię spokój. Dziękuję z góry za jakąkolwiek odpowiedź. M.
Ja mam taki problem, nie zdałam już 6 razy oczywiście ze swojej winy, przez moje błędy zazwyczaj spowodowane ogromnym stresem. Ale dopiero ostatnio oprzytomniałam, że winą mogę obarczyć instruktora, który jazdy ze mną traktował jak wycieczki oraz załatwianie swoich spraw prywatnych, gdzie ja siedziałam pół godziny w aucie i na niego czekałam, a potem szybko do domu najprostszą trasą bo mój czas minął. Parę razy zwróciłam mu delikatnie uwagę na ten temat, w końcu zadzwoniłam do jego szefa, który nie zgodził się na zmiane instruktora(?!). ... rozwiń
Avatar
JOLA / 9 lutego 2011 r. o 17:30
RODMOS GÓRĄ
Avatar
wnb_ierownik / 8 lutego 2011 r. o 18:00
chcialbym sprobowac kat. C, ktory osrodek polecilibyscie?
Avatar
bywalec / 25 stycznia 2011 r. o 06:40
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośrodka jest kobieta a pytam skąd Pan wie że to nie mężczyzna? Można zauważyć że to Panowie z konkurencji, dlatego proszę o to aby się tutaj nie wypowiadali i nie oczerniali Ośrodka. W woli ścisłości jeżeli można, proszę się pochwalić w jakich Ośrodkach pracujecie bądź jesteście właścicielami, bo wątpię żeby jakiś kursant wykłucał tutaj się o jedną opinie o małym Ośrodku, widocznie inne ośrodki widzą że ten Ośrodek jest dla nich dużą konkurencją i próbują go wygryźć.
[/quote]
no i się wydało ,że jednak to sami osobie piszecie.puknij w stół a nożyce sie same odezwą...znacie takie przysłowie.Reklama to nie miejsce w forum tylko luźne pogawędki ...pozdrowienia i dalej się tak starajcie a a w przyszłym roku na pewno zawitacie w gronie najlepszych
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośr... rozwiń
Avatar
Kuba / 24 stycznia 2011 r. o 20:44
Podpisuje się pod Karolem. Pozdro dla Ciebie. Ja powiem tak: miła, fachowa obsługa, dużo cierpliwości do kursantów - chodzi mi tutaj o to, że jak bardzo dobrze prowadzone są zajęcia teoretyczne jak i praktyczne - co pokazują statystyki z UM Lublin. O ile mi wiadomo najlepszy OSK w Lublinie, a podanie przez DW statystyki są nierzetelne.

Pozdrawiam
Kuba
Avatar
Paweloo / 24 stycznia 2011 r. o 19:01
Tutaj się z tobą zgodze, najlepiej sprawdzić samemu statystyki ale jedna poprawka bo zdawalność mozna sprawdzić w WORDzie
Avatar
Karol / 24 stycznia 2011 r. o 12:45
[quote name='tom' timestamp='1295683245' post='427441']
POPIERAM KOLEGE !!!
[/quote]

Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośrodka jest kobieta a pytam skąd Pan wie że to nie mężczyzna? Można zauważyć że to Panowie z konkurencji, dlatego proszę o to aby się tutaj nie wypowiadali i nie oczerniali Ośrodka. W woli ścisłości jeżeli można, proszę się pochwalić w jakich Ośrodkach pracujecie bądź jesteście właścicielami, bo wątpię żeby jakiś kursant wykłucał tutaj się o jedną opinie o małym Ośrodku, widocznie inne ośrodki widzą że ten Ośrodek jest dla nich dużą konkurencją i próbują go wygryźć.
[quote name='tom' timestamp='1295683245' post='427441']
POPIERAM KOLEGE !!!
[/quote]

Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na mi... rozwiń
Avatar
tom / 22 stycznia 2011 r. o 09:00
[quote name='bywalec' timestamp='1295541069' post='426802']
zaniechaj tu w tym miejscu autoreklamy najpierw zasłuż,potem chwal to miejsce nie dla właścicielek
[/quote]
POPIERAM KOLEGE !!!
Avatar
lukasz / 21 października 2011 r. o 06:52
Smiechem zartem ale dzisiaj podchodze do egzaminu w wordzie i robie prawko w firmie PIOTR wiec okaze sie czy czegos mnie nauczono hihi.Grunt to pozytywne myslenie i luzik:)
Avatar
ludzik / 12 września 2011 r. o 21:42
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośrodka jest kobieta a pytam skąd Pan wie że to nie mężczyzna? Można zauważyć że to Panowie z konkurencji, dlatego proszę o to aby się tutaj nie wypowiadali i nie oczerniali Ośrodka. W woli ścisłości jeżeli można, proszę się pochwalić w jakich Ośrodkach pracujecie bądź jesteście właścicielami, bo wątpię żeby jakiś kursant wykłucał tutaj się o jedną opinie o małym Ośrodku, widocznie inne ośrodki widzą że ten Ośrodek jest dla nich dużą konkurencją i próbują go wygryźć.
[/quote]
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośr... rozwiń
Avatar
Marta / 25 maja 2011 r. o 17:47
Ja mam taki problem, nie zdałam już 6 razy oczywiście ze swojej winy, przez moje błędy zazwyczaj spowodowane ogromnym stresem. Ale dopiero ostatnio oprzytomniałam, że winą mogę obarczyć instruktora, który jazdy ze mną traktował jak wycieczki oraz załatwianie swoich spraw prywatnych, gdzie ja siedziałam pół godziny w aucie i na niego czekałam, a potem szybko do domu najprostszą trasą bo mój czas minął. Parę razy zwróciłam mu delikatnie uwagę na ten temat, w końcu zadzwoniłam do jego szefa, który nie zgodził się na zmiane instruktora(?!). W koncu zostało mi moze ze 2h do wyjezdzenia i wiecej sie do nich nie odezwałam i poszłam do innego instruktora, ten powiedział, że nabrałam złych nawyków, że nie potrafie jezdzic, po 7h jazd powiedział w koncu ze powinnam iść na kolejny egzamin, bo jeżdżę na tyle dobrze. Niestety kolejnych dwóch tez nie zdałam :/
Moja prośba - czy może mi ktoś polecić jakąś szkołę jazdy w Lublinie, w której instruktorzy potrafią nauczyć nawet taką siertokę jak ja? Bardzo mi na tym zależy, nie ukrywam, że jest mi potrzebny taki dokument. Postanowiłam dać sobie jeszcze jedną szansę, wykupić 10h ale nie jestem z Lublina i nie mam też kogo się poradzić. Potrzebuję instruktora, który bedzie ze mną szczery i albo powie mi że mogę iść na następny egzamin, albo żebym dała sobię spokój. Dziękuję z góry za jakąkolwiek odpowiedź. M.
Ja mam taki problem, nie zdałam już 6 razy oczywiście ze swojej winy, przez moje błędy zazwyczaj spowodowane ogromnym stresem. Ale dopiero ostatnio oprzytomniałam, że winą mogę obarczyć instruktora, który jazdy ze mną traktował jak wycieczki oraz załatwianie swoich spraw prywatnych, gdzie ja siedziałam pół godziny w aucie i na niego czekałam, a potem szybko do domu najprostszą trasą bo mój czas minął. Parę razy zwróciłam mu delikatnie uwagę na ten temat, w końcu zadzwoniłam do jego szefa, który nie zgodził się na zmiane instruktora(?!). ... rozwiń
Avatar
JOLA / 9 lutego 2011 r. o 17:30
RODMOS GÓRĄ
Avatar
wnb_ierownik / 8 lutego 2011 r. o 18:00
chcialbym sprobowac kat. C, ktory osrodek polecilibyscie?
Avatar
bywalec / 25 stycznia 2011 r. o 06:40
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośrodka jest kobieta a pytam skąd Pan wie że to nie mężczyzna? Można zauważyć że to Panowie z konkurencji, dlatego proszę o to aby się tutaj nie wypowiadali i nie oczerniali Ośrodka. W woli ścisłości jeżeli można, proszę się pochwalić w jakich Ośrodkach pracujecie bądź jesteście właścicielami, bo wątpię żeby jakiś kursant wykłucał tutaj się o jedną opinie o małym Ośrodku, widocznie inne ośrodki widzą że ten Ośrodek jest dla nich dużą konkurencją i próbują go wygryźć.
[/quote]
no i się wydało ,że jednak to sami osobie piszecie.puknij w stół a nożyce sie same odezwą...znacie takie przysłowie.Reklama to nie miejsce w forum tylko luźne pogawędki ...pozdrowienia i dalej się tak starajcie a a w przyszłym roku na pewno zawitacie w gronie najlepszych
[quote name='Karol' timestamp='1295869539' post='428241']
Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośr... rozwiń
Avatar
Kuba / 24 stycznia 2011 r. o 20:44
Podpisuje się pod Karolem. Pozdro dla Ciebie. Ja powiem tak: miła, fachowa obsługa, dużo cierpliwości do kursantów - chodzi mi tutaj o to, że jak bardzo dobrze prowadzone są zajęcia teoretyczne jak i praktyczne - co pokazują statystyki z UM Lublin. O ile mi wiadomo najlepszy OSK w Lublinie, a podanie przez DW statystyki są nierzetelne.

Pozdrawiam
Kuba
Avatar
Paweloo / 24 stycznia 2011 r. o 19:01
Tutaj się z tobą zgodze, najlepiej sprawdzić samemu statystyki ale jedna poprawka bo zdawalność mozna sprawdzić w WORDzie
Avatar
Karol / 24 stycznia 2011 r. o 12:45
[quote name='tom' timestamp='1295683245' post='427441']
POPIERAM KOLEGE !!!
[/quote]

Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na miejscu. Zapytanie do pana który napisał że właścicielem ośrodka jest kobieta a pytam skąd Pan wie że to nie mężczyzna? Można zauważyć że to Panowie z konkurencji, dlatego proszę o to aby się tutaj nie wypowiadali i nie oczerniali Ośrodka. W woli ścisłości jeżeli można, proszę się pochwalić w jakich Ośrodkach pracujecie bądź jesteście właścicielami, bo wątpię żeby jakiś kursant wykłucał tutaj się o jedną opinie o małym Ośrodku, widocznie inne ośrodki widzą że ten Ośrodek jest dla nich dużą konkurencją i próbują go wygryźć.
[quote name='tom' timestamp='1295683245' post='427441']
POPIERAM KOLEGE !!!
[/quote]

Proszę mi tu niewyskakiwać że to "autoreklama". Gdyż z Panem Kubą robiłem wtedy kurs i jestem tak samo zadowolony. W Dzienniku Wschodnim nie napisano o tym Ośrodku, Gdyż jest mały a "po co o takim pisać"?. Jak narazie jest to najlepszy Ośrodek w Lublinie pod względem zdawalności, a wszystko jest do sprawdzenia w Wydziale Komunikacji. Opinia kolegi więc jest jak najbardziej na mi... rozwiń
Avatar
tom / 22 stycznia 2011 r. o 09:00
[quote name='bywalec' timestamp='1295541069' post='426802']
zaniechaj tu w tym miejscu autoreklamy najpierw zasłuż,potem chwal to miejsce nie dla właścicielek
[/quote]
POPIERAM KOLEGE !!!
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samorządy obawiają się podwyżek cen prądu. Instalacje fotowoltaiczne na ratunek

Samorządy obawiają się podwyżek cen prądu. Instalacje fotowoltaiczne na ratunek

Odkręcasz kran, a tam leci słoneczna woda. Samorządy uciekają przed podwyżkami cen prądu i gdzie mogą, montując instalacje fotowoltaiczne. Takie rozwiązania już zastosowano w Łaziskach, a będą w Wilkowie

Zaskrońce zmalały i się zrównały. Jakie to może mieć konsekwencje?

Zaskrońce zmalały i się zrównały. Jakie to może mieć konsekwencje?

W ciągu ostatnich 40 lat w podkrakowskiej populacji zaskrońca zwyczajnego nastąpiły pewne zmiany. Przede wszystkim doszło do spadku średniego rozmiaru ciała węży, a proporcja płci, w której niegdyś przeważały samice, obecnie jest wyrównana – wskazują naukowcy z UJ. Wszystko to może negatywnie wpływać na ich populację.

Lublin: Deweloper chce postawić w centrum trzy bloki. Ale jest jeden problem

Lublin: Deweloper chce postawić w centrum trzy bloki. Ale jest jeden problem

Niekompletny okazał się wniosek firmy, która chce wybudować trzy bloki mieszkalne przy ul. Dolnej 3 Maja, wykorzystując w tym celu ustawę „lex deweloper”. – Brakuje tu wymaganego uzgodnienia z konserwatorem zabytków – przyznaje Ratusz

Nowe miejsce do leśnej edukacji w Puławach

Nowe miejsce do leśnej edukacji w Puławach

Naprzeciwko puławskiego nadleśnictwa stanąć na nowa wiata "edukacyjno-promocyjna". Zadaszony obiekt o powierzchni ok. 70 mkw. będzie służył do spotkań leśników z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Tomaszów Lubelski. Szlakiem Marszałka Piłsudskiego. Otwarcie ścieżki edukacyjnej
14 sierpnia 2022, 12:30

Tomaszów Lubelski. Szlakiem Marszałka Piłsudskiego. Otwarcie ścieżki edukacyjnej

Marszałek Józef Piłsudski był w Tomaszowie Lubelskim dwukrotnie: w 1901 i 1921 roku. Ten drugi pobyt i związane z nim zdarzenia upamiętniać ma ścieżka edukacyjno-historyczna, które zostanie oficjalnie otwarta w niedzielę.

Chcą przeprosin od senatora za słowa o śmieciach. "Nie rozumiem, czym poczuli się dotknięci"

Chcą przeprosin od senatora za słowa o śmieciach. "Nie rozumiem, czym poczuli się dotknięci"

Stowarzyszenie „Chełmianie” oczekuje przeprosin od senatora Jacka Burego (Polska 2050). Poszło o słowa polityka, który sprzeciwiając się budowie spalarni śmieci w Lublinie, argumentował, że w stolicy województwa nie ma problemu z odpadami, bo te są spalane w chełmskiej cementowni. – Nie można mówić o pozbywaniu się śmieci w ten sposób

KS Cisowianka Drzewce głównym faworytem lubelskiej klasy okręgowej

KS Cisowianka Drzewce głównym faworytem lubelskiej klasy okręgowej

W tym sezonie rozgrywki mają zdecydowanego faworyta – KS Cisowianka Drzewce

Pediatria w Zamościu wreszcie ruszy. Ordynatora szukano ponad rok

Pediatria w Zamościu wreszcie ruszy. Ordynatora szukano ponad rok

Lekarza, który byłby gotów pokierować oddziałem dziecięcym w Zamościu szukano od przeszło roku. W końcu się udało. Stanowisko ordynatora zdecydowała się objąć Agnieszka Majcher, pediatra z Biłgoraja. Wiadomo, kiedy oddział rozpocznie działalność.

Nie śpij, tylko patrz w niebo, a nie pożałujesz. W sobotę zobaczysz Perseidy

Nie śpij, tylko patrz w niebo, a nie pożałujesz. W sobotę zobaczysz Perseidy

Na sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli „noc spadających gwiazd”. W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.

Lublin: Na Węglinie Południowym powstanie plac zabaw

Lublin: Na Węglinie Południowym powstanie plac zabaw

Wczoraj miasto wybrało firmę, która zaprojektuje i wykona na Węglinie Południowym ogólnodostępny, ogrodzony plac zabaw. Mieszkańcy dzielnicy wywalczyli go w głosowaniu nad podziałem budżetu obywatelskiego.

Pokaz sprzętu, orkiestra i grochówka. Polskie wojsko będzie świętować i zachęcać do służby

Pokaz sprzętu, orkiestra i grochówka. Polskie wojsko będzie świętować i zachęcać do służby

Najpierw 102. rocznica Bitwy Warszawskiej, a następnie Święto Wojska Polskiego. Nadchodzący weekend będzie należał do żołnierzy, którzy nie tylko będą świętować, ale także zachęcać do wstąpienia do służby